Jump to content

Care sunt diferentele la motoarele de pe:


maLaKay

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Teoretic pot sa-l ridic si la mai mult de 150 dar pe propria raspundere :) oricum in oras nu folosesc niciodata toti cp-iii aia . Nu ai cum !

 

 

Sa mori tu ca n-ai cum... Poate doar daca citadela ( orasul am vrut sa spun) are mai putin de 400 de metri... ( cu tot cu halta si bariera )

 

Sau folosesti doar 100 de iepe ca ceilalti sunt armasari de prasila si mai mult stau la monta sau la pascut ?

 

Vezi ca mai e un topic cu unu' cu 150 de cai cu cutie automata care nu poate sa tina masina pe sosea de nervoasa ce e ... Sunteti frati ?

Edited by the_rifle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca trebuie sa revizuiesti post-ul meu pas cu pas . Intr-un oras in care in timpul zilei mai mult de viteza a 3-a nu ai unde sa ii dai , cand crezi tu ca motorul ala ajunge vreodata la randamentul maxim ? Pe ce distante ? La ce viteze maxime ? (70 ? 80 cu indulgenta ... poate pe faleza Dunarii) Sau la liniutele dintre semafoare ?

Poate la voi in bucuresti se merge in regim de autostrada si am fost eu dezinformat , aici in citadela (pardon oras) nu prea avem drumuri de asa ceva . Avem drumuri care iti fac praf ficatul rinichii si restul organelor interne numai cu jante de 17 . Fara suspensii Mtech .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

 

Aceleasi intrebari le-am pus si eu la un service/reprezentanta BMW din Germania si am primit si raspunsul!

Diferenta intre 318d 2002 116cp de 1951 si 320d 136cp 2001 de 1951 o face doar cutia de viteze. Motoarele sunt identice! Un 320d cu 136cp stock, poti sa-l duci "safe" dupa chiptuning la 163cp, pe cand un 318d cu 116 stock, poti numai pana la 146cp, asta pentru ca, cutia de viteze are alte rapoarte de putere si ar ceda mult mai repede. Daca se pune pe 318d 116cp 1951c, o cutie de 320d 136cp 1951c, 318d devine practic un 320d cu acte in regula! Nu am intrebat daca aceeasi poveste se aplica si pentru 318d 116cp cu 1995c si 320d 150cp cu 1995c.

 

Sper sa va fie de folos informatia!

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest guseyn

scuze ca ma bag in discutii

eu am un 318d luna 9 an 2001 de 116 CP si am pus 150 de cai prin remapare si mere super de peste un an de zile

intr-adevar ar merge o cutie cu 6 trepte dar e ok si cea cu 5

recomand remapare o sa se simta bine la depasiri

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
mie la reprezentanta mi s-a spus ca in afara de capacitatea cilindrica aprox asemanatoare sunt diferente de proiectare. probabil se refereau ca aproape tot e diferit, altfel 318d dupa resoftare ar fi ca un 320d si asta nu se intampla.

 

Mai putin valabil la 318d m47N (commonrail) . :twoup:

 

 

da...orikum nu inteleg de ce a pus 116cp pe modelul 318d 1951 cand e motor identic ca 320d respectiv 136cp 1951cmc si respectiv 320d 150cp common rail 1995 in comparatie cu 318d m47n tot common rail 1995cp .....la modele astea parerea mea e orikand poti duce lejer motoru in specificatile fratelui mai mare 320d...

 

318d 1951cmc 116cp injectie clasica 2002 > 320d 1951cmc 136 injectie clasica 2001

318d 1995cmc 116cp m47N 2003,2004 > 320d 1995cmc 150cp m47N 2004

 

printro resoftare poti aduce 318d la fel ca un 320d cum am specificat mai sus,mai logic de atat nu vad toata faza,ceea ce nu inteleg e de ce sunt motoarele la fel,dar au pus putere diferita,doar pt consum,modele mai economice?...

 

Din considerente de consum si taxe/putere motor in anumite tari.

Link to comment
Share on other sites

eu am spus ca am avea nevoie de un dictionar bmwclub pt abrevieri si termeni de genul asta, dar mi s-a inchis imediat topicul si m-au trimis la plimbare adica sa folosesc search.

 

hmmm.. in fine

 

NFL = non facelift

 

FL = facelift

 

mersi de informatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
va salut domnilor... daca i-mi permite-ti, nu sunt atot stiutor dar despre ce vorbiti dvs eu am exprimentat pe masina mea sa zic asa.am un E46 318d 2000 fl 2004 116cp, am remepat masina la un coleg al nostru de pe forum george, fiind impinsa la extrem, (primul a cedat ambreiajul pt ca este mic si nu rezista), am schimbat cutia ei de 116 cp cu una de 320d 150cp care este cu mult mai mare si ca diamertu dar si lungime. A trebuit sa schimb prima parte de cadan cu unul mai scurt,jugul de la cutia de viteze,timoneria schimbatorului de viteze,volanta, (cu suruburile de pridere ca astea sunt mai lungi) placa de presiune,discul de ambreiaj (se tine cont de caracteristicile fiecarei piese, diametrele fiind mai mari la cele de 320),cu rulmentul de presiune cu tot. pot sa spun ca sunt destul de multumit tinind cont de faptul ca jantele mele sunt "18 si nici nu le simte. La turbina nu este nici o diferenta intre 318 si 320, turbina fiid acceasi. Pe viitor la mine urmeaza sa schimb turbina cu una de 525 (cu tot ce tine legat de ea) si sa vedem poate si grupul. Daca doriti sa vedeti sau cu sfaturi va stau la dispozitie.DECIT SA DAU AU BANII LA CURVE... iam bagat in bmw-u Edited by dorub98nic
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

doru ai pus cutie cu 6 trepte sau de 5 trepde de pe 320d 150hp ?

cat a costat cutia si de unde ai luat-o ?

vreau sa fac acelasi lucru si eu ... poti sa-mi dai detalii (eventual linkuri de pe bmwfans.info) cu piesele ce le am de schimbat ?

in afara de ambreaiaj, volanta, cutie, prima parte a cardanului.

 

consumul cum este intre 116 si 185 hp ?

cum e comparativ cu 320d stock ? a crescut simtitor ?

 

mersi

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

foarte interesat de subiect, merci celor ce au dat si explicatii, detin un 323ci si vreau de curand sa trec pe un diesel, dar nu stiu ce sa iau mai bine, 318d si ii fac o resoftare sau 320d, care sunt mai scumpe si mai greu de gasit la un pret bun, bun pentru mine :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.