Jump to content

Sondaj despre eficienta sistemul de franare


r0n1n

  

363 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In urma cu ceva timp am avut niste experiente neplacute privind franarea la BMW-ul meu

Abs intra imediat si masina nu se opreste.

Am fost cu ea in service dar nu i-am gasit nici o defectiune.

La Chevrolet Cruze de exemplu mi se pare mai eficienta frana decat la masina mea.

Voua va franeaza bine BMW-ul?

Link to comment
Share on other sites

La o utilizare normala ma refer.

Gen la franare de urgenta sa inghete.

Fapt care la mine nu se intampla pt ca intra abs-ul si masina se tot duce.

Calificativul "merge" mi se pare inaccpetabil pt o marca premium cu valente sportive precum BMW.

 

 

LE: Ma refer in conditii ideale, cald, asfalt uscat, fara franari repetate.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

In urma cu ceva timp am avut niste experiente neplacute privind franarea la BMW-ul meu

Abs intra imediat si masina nu se opreste.

Am fost cu ea in service dar nu i-am gasit nici o defectiune.

La Chevrolet Cruze de exemplu mi se pare mai eficienta frana decat la masina mea.

Voua va franeaza bine BMW-ul?

 

 

 

asa patesc eu la 318is cum apas putin mai tare frana intra ABS-ul,,cauza este lichidul de frane trebe schimbat complet am mai observat k in bord imi idica k trebuie schimbat lichidu de frane (imi apare ceasul acela mic in fata la inspection ) sa vina caldura si rezolv si asta :)

Link to comment
Share on other sites

ce masina vorbim?mie la E46 daca mi-a intrat de 4-5 ori ABS-ul in 1 an si jumatate de cand am masina.Altfel masina franeaza bine.

PS:gumele conteaza foarte mult in situatiile in care zici tu,A din alea 4 -5 ocazii in care a intrat ABS in vreo 3 din ele aveam gume vechi(cele originale ale masinii)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

ce masina vorbim?mie la E46 daca mi-a intrat de 4-5 ori ABS-ul in 1 an si jumatate de cand am masina.Altfel masina franeaza bine.

PS:gumele conteaza foarte mult in situatiile in care zici tu de ABS

 

 

 

gumele sunt noi ,placute bune , discurile sunt originale o sa le schimb,nu cred k asta ar fi cauza

cand apas pe pedala mai tare se duce k sania si imi ridica abs-ul pedala

Link to comment
Share on other sites

ok,atunci e problema de la tine :lol:

 

acum serios vorbind inteleg ca pedala e mai tare sau cum?ce inseamna apas pedala mai tare?in general franez destul de usor nu apas tare pe pedala.Oricum cauta un coleg cu masina ca a ta si faceti schimb :)

discuri originale?!?!!?!?!?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

ok,atunci e problema de la tine :lol:

 

acum serios vorbind inteleg ca pedala e mai tare sau cum?ce inseamna apas pedala mai tare?in general franez destul de usor nu apas tare pe pedala.Oricum cauta un coleg cu masina ca a ta si faceti schimb :)

discuri originale?!?!!?!?!?

 

 

 

ma refeream k discurile sunt cele din fabrica si sunt putin ovalizate ,cand da caldura o sa le schimb

am condus mai multe modele si numai is-ul meu facea asa specifik k in bord ma atentioneaza sa schimb lichidu (pune un ceas inaite de inspection;)) poate asta o fi cauza

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu data de fabricatie o sa ma uit, nu stiu.

Ce legatura au amortizoarele la franare?

Din cate stiu sunt ok.

 

Nu e bine sa ai cauciucuri mai vechi de 4 ani (data fabricatiei).

Amortizoarele au o super mare legatura cu sistemul de franare. Cu amortizoare terminate distanta de franare e cu 30% mai mare. :)

Link to comment
Share on other sites

nu am probleme, sunt chiar ft multumit, la toate BMWurile pe care le-am avut am fost multumit de frane, pedala ferma.. simiti ca pui frana, nu ca la vw sa nu simti pedala sub picior si sa dai pe toata lumea din masina cu capetele de ce au in fata :)

ABS??? a intrat de cateva ori, cand a fost cazul... in rest... nici nu stiu daca functioneaza :lol:

 

anvelopele si amortizoarele conteaza ft ft mult la franare

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai care e explicatia?

Amortizoarele apasa mai tare roata pe asfalt sau?

 

Nu stiu sa-ti dau o explicatie corect stiintifica. Eu tin minte ca am vazut niste teste : masini cu amortizoarele duse si apoi puneau amortizoare noi si comparau distanta de franare.

Link to comment
Share on other sites

Pai care e explicatia?

Amortizoarele apasa mai tare roata pe asfalt sau?

 

Cam asa ceva.

 

Daca ti se pare ca nu franeaza suficient de bine, mergi si fa si un test de amortizoare. Poate e cazul sa le schimbi.

 

Eu unul sunt multumit de masina la capitolul asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.