Jump to content

eroare airbag pasager


flo_318bv

Recommended Posts

ragazzi visto che se ne è parlato tanto credo sia opportuno inserire una mini guida per spegnere la spia airbag causata da un malfunzionamento del tappetino passeggero. Per altri problemi il metodo descritto è inutile.

 

avete bisogno di:

 

DIODO 1N4007

 

 

 

RESISTENZA da 33k ohm

 

 

 

 

Infilate una mano sotto il sedile passeggero..nella parte posteriore troverete una scatola quadrata, giratela in senso orario e si sgancerà.

 

 

 

ora staccate i due connettori(quello bianco e quello nero..)

 

 

 

Adesso tagliate i fili bianco e blu e spellateli dal lato del connettore bianco.

 

 

 

Attorcigliate le estremità del diodo e della resistenza e collegate la parte con la barretta bianca del diodo al filo blu(potete anche fare una prolunga con del filo). Collegate l'altra estremità al filo bianco.

 

Quest'immagine è stata ridimensionata, clicca qui per vederla a dimensioni naturali. Le dimensioni originali sono 1335x1001.

 

 

 

 

 

mettete il nastro isolante...poi magari nastrate completamente i fili e incollateli alla scatolina..

 

 

 

ok a questo punto andate in auto, collegate i due spinotti(quello nero potete anche lasciarlo staccato) e accendete il quadro.

 

p.s. per riagganciare lo scotalotto dovrete chiaramente metterlo leggermente ruotato in senso orario e poi girarlo nel senso contrario.

 

QUESTA SOLUZIONE DOVREBBE INDICARE PASSEGGERO PRESENTE! SINCERAMENTE NON SO SE REALMENTE IL SISTEMA RICEVA IL SEGNALE "SEDILI OCCUPATO"..HO SOLAMENTE PRESO PER BUONE LE RILEVAZIONI FATTE DA ALTRI RAGAZZI PER QUANTO RIGUARDA LA RESISTENZA.

 

scusate per le foto ma sono all'uni e nn ho qui la digitale.

Ultima modifica di cesabas : 28-09-2009 alle ore 09.56.44.

 

 

 

poze

 

sper sa va descurcati, succes :) apropo e valabil ptr e46

post-30207-1266278360_thumb.jpg

post-30207-1266278816_thumb.jpg

post-30207-1266278855_thumb.jpg

post-30207-1266278869_thumb.jpg

post-30207-1266278881_thumb.jpg

post-30207-1266278892_thumb.jpg

post-30207-1266278906_thumb.jpg

post-30207-1266280081_thumb.jpg

Edited by flo_318bv
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ma ofer sa va ajut cu traducerea ca sa nu va chinuiti cu google :

 

baieti, vazand ca s-a vorbit mult de asta, cred ca e oportun sa aduc un tutorial de stergere a erorii de airbat cauzata de nefunctionarea plasei de senzori de la scaunu pasagerului.

pentru alte probleme, metoda descrisa e inutila.

aveti nevoie de :

DIODA 1N4007

RESISTENTA de 33 kilo ohm

bagati o mana sub scaunu pasagerului, in partea posterioara gasiti o cutie patrata, invartiti-o in sens orar si va iesi.

acum scoateti cele 2 mufe (cea alba si cea neagra)

taiati firele alb si albastru din conectorul alb.

rasuciti firele de la dioda si rezistenta impreuna si legati partea cu semn alb al diodei la firul albastru. legati cealalta extremitate la firul alb.

izolati legaturile si eventual introduceti "circuitul" in cutie.

acum puteti merge in masina sa legati pinii firelor (cel negru puteti sa nu-l legati) si puneti contactul.

p.s. pentru a reintroduce cutia cum trebuie, rotiti-o in sens orar si apoi in sens invers.

ACEASTA SOLUTIE AR TREBUI SA INDICE PREZENTA PASAGERULUI! SINCER NU STIU CLAR DACA SISTEMUL PRIMESTE CLAR SEMNAL "SCAUN OCUPAT" AM LUAT DE BUNE SFATURILE ALTOR BAIETI IN CEEA CE PRIVESTE REZISTENTA.

scuzati calitatea pozelor.

Link to comment
Share on other sites

-bineanteles ciupanezu prezent pe tarlaua cu, carcoteli(colegu arunca un ochi pe toate topicurile sa vezi ca numa contra esti).

-robytza ,nu se joaca nimeni cu viata nimanui. cea ce se poate intampla e simplu. chiar daca esti singur in masina ,airbag-u din dreapta pasager tot va sari. nu stiu care este problema.

-donaco,sunt sigur ca te-ai alaturat aiurea turmei.

Link to comment
Share on other sites

"Colegul", nu lucrãm amândoi ca ºoferi de tir sau la aceeaºi firmã de taximetrie...

 

Problema este cã atunci când cumperi o maºinã premium, trebuie sã-Þi permiÞi sã o ºi repari atunci când este nevoie, nu sã faci improvizaÞii.

 

Acel senzor practic micÂşoreazĂŁ costurile de reparaĂžie ĂŽn caz de accident ĂŽn care sar airbag-urile.

 

Fiecare este liber sĂŁ facĂŁ ceea ce doreÂşte cu maÂşina proprie, eu doar mi-am spus pĂŁrerea.

 

DacĂŁ nu eÂşti ĂŽn stare sĂŁ ĂŽnĂželegi asta, e problema ta.

Link to comment
Share on other sites

"Colegul", nu lucrãm amândoi ca ºoferi de tir sau la aceeaºi firmã de taximetrie...

 

Problema este cã atunci când cumperi o maºinã premium, trebuie sã-Þi permiÞi sã o ºi repari atunci când este nevoie, nu sã faci improvizaÞii.

 

Acel senzor practic micÂşoreazĂŁ costurile de reparaĂžie ĂŽn caz de accident ĂŽn care sar airbag-urile.

 

Fiecare este liber sĂŁ facĂŁ ceea ce doreÂşte cu maÂşina proprie, eu doar mi-am spus pĂŁrerea.

 

DacĂŁ nu eÂşti ĂŽn stare sĂŁ ĂŽnĂželegi asta, e problema ta.

aaaa stai ca am uitat ca tu esti coleg numai cu altii. eu mi-am facut datoria de a ajuta intr-un fel sau altul dar,tu INTOTDEAUNA tre sa fii prezent cu o explicatie tipic "CIUPANEZULUI" eu inteleg ca iti place sa te contrazici mereu dar mai hooo. comenteaza pe topicurile tale. mai mult daca ai vazut ca nu te intereseaza aceasta asa zisa reparatie , nu trebuia sa mai comentezi topicul. sau poate tu esti unul din acele persoane care face aceasta mica reparatie pe bani si ti-am stricat mersu !!! :)

Edited by flo_318bv
Link to comment
Share on other sites

aaaa stai ca am uitat ca tu esti coleg numai cu altii. eu mi-am facut datoria de a ajuta intr-un fel sau altul dar,tu INTOTDEAUNA tre sa fii prezent cu o explicatie tipic "CIUPANEZULUI" eu inteleg ca iti place sa te contrazici mereu dar mai hooo. comenteaza pe topicurile tale. mai mult daca ai vazut ca nu te intereseaza aceasta asa zisa reparatie , nu trebuia sa mai comentezi topicul. sau poate tu esti unul din acele persoane care face aceasta mica reparatie pe bani si ti-am stricat mersu !!! :)

 

Aici nu suntem colegi de forum, suntem doar utilizatori.

 

Ăntre colegi există "colegialitate", iar asta nu prea se vede, prin urmare suntem doar utilizatorii aceluiaşi forum.

 

Nu e treaba ta să-mi atragi atenţia, dacă nu-ţi convine ceea ce scriu, funcţia IGNORE ĂŽţi stă la dispoziţie, astfel nu vei mai vedea ceea ce eu postez.

 

Comentez unde am eu chef, asta să-ţi fie clar.

 

Ba da, trebuia să scriu pentru că mi se pare o improvizaţie nepotrivită pe o maşină premium cum este un BMW, iar airbag-urile sunt nişte elemente de siguranţă ĂŽn caz de accident.

 

Nu prestez nici un fel de serviciu pe bani pe forum.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

:)

aaaa stai ca am uitat ca tu esti coleg numai cu altii. eu mi-am facut datoria de a ajuta intr-un fel sau altul dar,tu INTOTDEAUNA tre sa fii prezent cu o explicatie tipic "CIUPANEZULUI" eu inteleg ca iti place sa te contrazici mereu dar mai hooo. comenteaza pe topicurile tale. mai mult daca ai vazut ca nu te intereseaza aceasta asa zisa reparatie , nu trebuia sa mai comentezi topicul. sau poate tu esti unul din acele persoane care face aceasta mica reparatie pe bani si ti-am stricat mersu !!! :)

 

Aici nu suntem colegi de forum, suntem doar utilizatori.

 

Ăntre colegi existĂŁ "colegialitate", iar asta nu prea se vede, prin urmare suntem doar utilizatorii aceluiaÂşi forum.

 

Nu e treaba ta sĂŁ-mi atragi atenĂžia, dacĂŁ nu-Ăži convine ceea ce scriu, funcĂžia IGNORE ĂŽĂži stĂŁ la dispoziĂžie, astfel nu vei mai vedea ceea ce eu postez.

 

Comentez unde am eu chef, asta sĂŁ-Ăži fie clar.

 

Ba da, trebuia sã scriu pentru cã mi se pare o improvizaÞie nepotrivitã pe o maºinã premium cum este un BMW, iar airbag-urile sunt niºte elemente de siguranÞã În caz de accident.

 

Nu prestez nici un fel de serviciu pe bani pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un offtopic, tu ai ĂŽnceput discuĂžia asta.

 

Tu vrei sĂŁ ajuĂži cu niÂşte informaĂžii, eu mi-am spus pĂŁrerea despre aceastĂŁ modalitate de a ascunde praful sub preÂş, punem punct aici.

ma uitam pe topicul tau unde ti-ai prezentat masina(frumos exemplar) si am vazut ca te-ai oparit rau de tot cum,ca te-ar face un 320d. nu ti-a placut deloc!!! uite asa nu imi place nici mie sa iti dai tu pareri pe topicul deschis de mine. dar te inteleg..... ai 23 de mii de postari.pffff :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi!

 

Păi alea erau nişte inepţii, părerile pe care le-am postat pe topicul tău sunt de bun simţ.

 

Decât să-mi numeri posturile, mai bine:

:)

 

Nu ĂŽnţeleg de ce nu poţi accepta şi părerile altora.

 

Nu cred că ţie ţi-ar plăcea să cumperi o maşină plină de improvizaţii.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Mersi!

 

PĂŁi alea erau niÂşte inepĂžii, pĂŁrerile pe care le-am postat pe topicul tĂŁu sunt de bun simĂž.

 

Decât sã-mi numeri posturile, mai bine:

:)

 

Nu ĂŽnĂželeg de ce nu poĂži accepta Âşi pĂŁrerile altora.

 

Nu cred cĂŁ Ăžie Ăži-ar plĂŁcea sĂŁ cumperi o maÂşinĂŁ plinĂŁ de improvizaĂžii.

pfff asa e cand ai motor de 3500 ,stai mai mult in fata calculatorului.

Link to comment
Share on other sites

Ba da, trebuia să scriu pentru că mi se pare o improvizaţie nepotrivită pe o maşină premium cum este un BMW, iar airbag-urile sunt nişte elemente de siguranţă ĂŽn caz de accident.

 

In caz de accident BMW-ul este o "conserva" ca oricare alta. Intre un BMW si un cap de pod, "masina premium" va iesi intotdeauna sifonata. E plin pe net de "masini premium" facute praf. Mercedes clasa S este masina premium. Nu BMW seria 3. In fine ...

 

PS: Intradevar ... am remarcat si eu ca-ti place sa te contrazici.

 

@flo_318bv airbag-ul de la pasager nu sare la impact daca nu ai pasager in dreapta! Tocmai asta face senzorul de prezenta pasager, decide daca sare sau nu sare airbag-ul

 

Montajul asta simuleaza un senzor de pasager armat ... adica situatia in care una bucata pasager sta in scaunul din dreapta. Prin urmare airbag-ul pasagerului declanseaza in caz de accident.

Edited by GekZ
Link to comment
Share on other sites

Ba da, trebuia sã scriu pentru cã mi se pare o improvizaÞie nepotrivitã pe o maºinã premium cum este un BMW, iar airbag-urile sunt niºte elemente de siguranÞã În caz de accident.

 

In caz de accident BMW-ul este o "conserva" ca oricare alta. Intre un BMW si un cap de pod, "masina premium" va iesi intotdeauna sifonata. E plin pe net de "masini premium" facute praf. Mercedes clasa S este masina premium. Nu BMW seria 3. In fine ...

+1

Link to comment
Share on other sites

Inca un aspect: Nu trebuie sa supere pe nimeni daca un alt "utilizator" publica pe acest forum informatii legate de BMW-uri. Se presupune ca utilizatorii acestui forum sunt majori (adica au 18 ani impliniti) si au capacitatea sa decida singuri ce este bine sau rau pentru ei si pentru masina lor.

 

Montajul asta simuleaza un senzor de pasager armat ... adica situatia in care una bucata pasager sta in scaunul din dreapta. Prin urmare airbag-ul pasagerului declanseaza in caz de accident.

 

Fara sa ma cert cu nimeni..... eu stiam ca airbagul nu sare daca nu este centura pusa.....

 

 

Nu are nici o legatura. Piesa 11 este responsabila cu detectia pasagerului.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=65

Link to comment
Share on other sites

pffff. sunt cat se poate de pasnic. si crede-ma ca am sa te ignor .invidie???? ptr ce ? ptr taxe platite in tara asta de c.... unde nici nu ai sosele ptr motorul tau? pfff eventual daca iti place sa rupi semafoarele.... in fine poti sa zici ce vrei. esti liber la exprimare.
Link to comment
Share on other sites

sunt curios, daca atunci cand ai plasa intrerupta in scaun ,sare airbagu

 

Depinde.

Atunci când plasa este stricată, martorul uneori se aprinde, uneori se stinge, prin umare nu poţi ştii cu siguranţă.

 

Corect, dar e de discutat. In cazul in care senzorul nu functioneaza (martor in bord aprins) .... sare sigur (sistemul functioneaza in regim de avarie). Daca martorul din bord e stins ... plasa face contact ... deci ... sare. DAR NU E SAFE.

 

Parerea mea proprie si personala este: Decat cu un senzor care face figuri, daca nu ai bani de unul nou, mai bine instalezi montajul de mai sus si stai linistit. Recomandat este sa inlocuiesti piesa defecta.

Edited by GekZ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.