Jump to content

de ce telefonul BMW nu merge ?


ak_47

Recommended Posts

scrie SIM prĂźfen la telefon , ii bag cartela si tot nu merge ! E pe cartela d-aia mare .Cartela e in portbagaj . Masina e34 530.

Ce mai trebuie sa verific ? Antena am dat-o jos e in casa. Stie cineva, ajuta la telefon cu ceva ? :)

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Telefoanele BMW nu sunt codate pe o anumita retea.

Ti-a functionat vreodata telefonul? Incearca intai sufla aer cald in fanta cartelei intai. Incearca alta cartela apoi.

 

Mesajul pe care il primesti inseamna "verifica sim-ul".

 

 

stiti cumva , din 94 si pana acum s-a schimbat sim-ul cumva ? la pini ceva ? Ma gandesc ca nu mai e compatibil cu cartelele astea

Link to comment
Share on other sites

si mie imi da SIM Check numai la cartele de cosmote si orange.........doar cele de vodafone merg la mine.....deci vezi ca mai mult ca sigur e codat telefonul si trebuie sa te duci la bavaria sa ti`l decodeze ei. si incearca sa pui si antena aia la loc ca nu poti fi sigur daca are sau nu legatura cu tel........dar inclin sa cred ca totusi e codat telu...... Edited by quicksilver18
Link to comment
Share on other sites

stiti cumva , din 94 si pana acum s-a schimbat sim-ul cumva ? la pini ceva ? Ma gandesc ca nu mai e compatibil cu cartelele astea

 

Aaaa, e clar, asta e problema: SIM-ul.

Da, s-au schimbat.

Mie nu mi-a functionat un SIM din 2009 pe un telefon din 2004 parca sau 2003, nu mai stiu exact.

 

Si eu am telefon in masina, dar functioneaza. Motorola a facut telurile respective pentru BMW. Eventual o sa ma uit sa vad ce versiune e al meu, ca sa faci o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

si mie imi da SIM Check numai la cartele de cosmote si orange.........doar cele de vodafone merg la mine.....deci vezi ca mai mult ca sigur e codat telefonul si trebuie sa te duci la bavaria sa ti`l decodeze ei. si incearca sa pui si antena aia la loc ca nu poti fi sigur daca are sau nu legatura cu tel........dar inclin sa cred ca totusi e codat telu......

 

 

varianta cu Bavaria sa mi-l decodeze nu-mi place.

Vezi eu sunt mai chitros din fire. Mai gasesc om pe net :))

 

Telefoanele BMW nu sunt codate pe o anumita retea.

Ti-a functionat vreodata telefonul? Incearca intai sufla aer cald in fanta cartelei intai. Incearca alta cartela apoi.

 

Mesajul pe care il primesti inseamna "verifica sim-ul".

 

Masina o am de un an . A fost adusa de afara, banuiesc a a fost folosit.

 

si mie imi da SIM Check numai la cartele de cosmote si orange.........doar cele de vodafone merg la mine.....deci vezi ca mai mult ca sigur e codat telefonul si trebuie sa te duci la bavaria sa ti`l decodeze ei. si incearca sa pui si antena aia la loc ca nu poti fi sigur daca are sau nu legatura cu tel........dar inclin sa cred ca totusi e codat telu......

 

 

Pai si daca cumpar o cartela noua de la voldafone , o sa fie fie bun sim-ul sau e generatie prea noua de sim ?

Link to comment
Share on other sites

nu spuneam ca trebuie sa iti cumperi vodafone......ma refeream ca telefonul meu nu imi recunoaste alte cartele in afara de vodafone......bag cosmote sau orange si imi da sim check, asta inseamna ca al meu este codat si recunoaste doar vodafone..........prin cartela mare te referi ca trebuie sa fie sim`ul pe suportu ala cu care vine cartela noua (asa e si la mine)..........nu cred ca e nevioe de generatie noua ptr ca am bagat si sim vechi de 8 ani si sim de 2 luni si mi`au mers......cu bavaria am zis ca ei ar fi o solutie.......bine ar fi sa fie cineva care poate sa iti faca asta la un pret mai avantajos decat ei......mai exact care antena ai zis ca ai dat`o jos??
Link to comment
Share on other sites

Cum adica? masina din Germania a venit codata pe Vodafone? scrii aberatii omule, Cine te-a invatat asta? era codat pe vreo retea din Germania nu din Romania daca era, dar e absurd, ce sa faci? sa obligi clientul sa foloseasca o anume retea cand cumpara masina? Prostii.

Telefonul nu poate fi blocat in nici un caz, telefonul merge doar cu anume tipuri de cartele, indiferent de retea.

Se prea poate ca, cu acestea noi sa nu ruleze.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

nu poate fi codat telefonul.al meu e model din 2000tot cu cartela mare,dar in cotiera... l-am folosit cu tot felul de cartele romanesti,de italia,de 64k si chiar si de 128k si merge perfect.incearca cu o alta cartela.ca sa nu iti iei alte cartele noi doar ca sa le ai intregi(mari) rupe simul mic din cartela mare ce o ai acum si inlocuiesteo cu altul mic care sti sigur ca functioneaza iar pe urma le lipesti pe spate cu banda izolatoare sau scoci si o introduci in tel finut...eu asa le mesteresc.bafta Edited by lica
Link to comment
Share on other sites

Si a mea a avut cartela de Germania initial. A ramas partea mare de plastic veche, era din reteaua D2. Am pus cartela de vodafone si a mers.

De multe ori si mie imi dadea "check sim", cu toate ca era tot vodafone. Ideea era ca e sensibila si trebuie bagata cum trebuie si merge.

Nu cred ca este codata in nici o alta retea.

Link to comment
Share on other sites

nu poate fi codat telefonul.al meu e model din 2000tot cu cartela mare,dar in cotiera... l-am folosit cu tot felul de cartele romanesti,de italia,de 64k si chiar si de 128k si merge perfect.incearca cu o alta cartela.ca sa nu iti iei alte cartele noi doar ca sa le ai intregi(mari) rupe simul mic din cartela mare ce o ai acum si inlocuiesteo cu altul mic care sti sigur ca functioneaza iar pe urma le lipesti pe spate cu banda izolatoare sau scoci si o introduci in tel finut...eu asa le mesteresc.bafta

 

da exact asta am facut

 

Concluzie !

1 Am cartela veche de tot , vodafone , am bagat-o si minune , a mers mi-a cerut pinul , nu l-am mai stiut si am blocat-o, scrie "gesperrt"

2 Am luat o cartela vodafone noua , se aprinde si se stinge imediat telefonul (banuiesc ca asta e cartela de 128 k) cu care este incompatibila

Link to comment
Share on other sites

Poate gasesti PUK-ul sa o deblochezi si ai rezolvat problema :)

 

Am reusit sa o deblochez ,cartela merge.

Treaba e ca telefonul se aprinde, se aude un tacanit in portbagaj , si se stinge.

Antena inca nu e montata. Am dat-o jos pt ca spalam la perii masina.

Stie careva ce inseamna simbolurile alea de la telefon ? e un cerculet rosu taiat care clipeste.

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu si am incercat la e39 telefonul functioneaza doar cu cartele de orange si vodafone,cosmote-ul este in alta frecventa pe care telefoanele oem nu le stiau in anii respectivi, la mine functioneaza de minune o cartela Vodafone si cred ca este din 2009 sim-ul.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Salut.. Eu am un e34 din 92.. Ca si tine am tel in masina... i-am bagat o simpla cartela Vodafone cumparata dintr-o benzinarie.. Slotul de cartela e in spate langa bateria auxiliara.. Cred ca la tine e la fel.. A functionat imediat.. Mai greu a fost apoi sa setez telefonul in engleza.. Nu stiu o boaba de germana.. Dar am reusit.. Parerea mea e ca nu cartela e de vina..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.