Jump to content

GEAMURI ENERVANTE


cezar

Recommended Posts

Masina este 320d 2001 si de un timp geamurile (mai ales cele de pe fata) au inceput sa scoata tot felul de pacanituri sau trosnituri (nu stiu cum sa le descriu). De cand plec de pe loc incep sa se auda nonstop si sunt tot mai dese cu cat drumul este mai denivelat. Sunetul nu pare sa vina din usa ci mai degraba de la chedere dar nu-mi dau seama exact. Trebuie sa schimb garniturile de la geamuri sau problema e inauntrul usii?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si mie la e46 imi face un pacanit nasol geamul fata dreapta cand il cobor/ridic.

Se aude ca si cum l-ar tine ceva, ca si cum trece peste un hop... :)

Are idee cineva ce poate fii?

103347[/snapback]

sal,

sunt si eu curios sa aflu ceva rezolvari la aceasta probl. si la mine se intampla acelasi fenomen si am inteles ca s-ar strange mizerie la chedere.

mizerie pe care o inlaturi cu o solutie (dar nu stiu cum se numeste :) :) ). poate aflam de la cineva mai mintos :blink:

la mine se intampla numai la geamul dreapta fata si numai atunci cand coboara, pe la jumatate se impotmoleste o secunda, dupa care la ridicare merge mai greu (fata de geamul din stanga fata)

Edited by lullu
Link to comment
Share on other sites

Si mie la e46 imi face un pacanit nasol geamul fata dreapta cand il cobor/ridic.

Se aude ca si cum l-ar tine ceva, ca si cum trece peste un hop... :blink:

Are idee cineva ce poate fii?

103347[/snapback]

 

Se poate sa iti fi crapat o piesa din plastic pe care culiseaza geamul. Din pacate daca este asa, trebuie sa comanzi toata macaraua, pentru ca am vorbit la bavaria si mi-au zis ca nu ofera doar piesa respectiva.

Daca esti descurcaretz, desfa fatza de la usha, scoate macaraua afara si o sa vezi cu siguranta care e piesa...si de asemenea exista si posibilitatea de a o repara in functie de cat de rau e sparta... home made :)

Link to comment
Share on other sites

sal,

sunt si eu curios sa aflu ceva rezolvari la aceasta probl. si la mine se intampla acelasi fenomen si am inteles ca s-ar strange mizerie la chedere.

mizerie pe care o inlaturi cu o solutie (dar nu stiu cum se  numeste  :)  :) ). poate aflam de la cineva mai mintos  :blink:

la mine se intampla numai la geamul dreapta fata si numai atunci cand coboara, pe la jumatate se impotmoleste o secunda, dupa care la ridicare merge mai greu (fata de geamul din stanga fata)

103349[/snapback]

Identic,aceleasi simptome am ca la tine.

Daca rezolvi cumva posteaza si tu... :)

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si la mine cu geamurile fata insa cine se risca sa scoata macaraua "home made" tinand cont de faptul ca trebuie sa dai jos si airbag-ul???

103387[/snapback]

airbag in usa??? scuze, dar nu stiam ca exista acolo asa ceva...

din ce an este bijuteria ta?

omu' cat traieste, invata!!!

Link to comment
Share on other sites

saptamana aceasta mi-a cazut geamul stanga fata. Pur si simplu cand il ridicam se lasa inspre fata. am desfacut usa, era sarit din chedere si piesa aceea buclucasa de plastic pe care culiseaza geamul era sarita din sa-i zic "nimbul" prin care o angreneaza bratul macaralei. cu greu am fixat geamul in cheder, am montat totul si la prima incercare, ce sa vezi? iar a sarit. :blink: am descoperit ca piesa aceea are o siguranta metalica ce intra pe doua sine mici de plasic. la mine se rupsesera. ingeniozitatea romaneasca a facut sa ma descurc. am modelat din fibra o piesa identica. acum merge de parca e nou!!! :) Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

airbag in usa??? scuze, dar nu stiam ca exista acolo asa ceva...

din ce an este bijuteria ta?

omu' cat traieste, invata!!!

103393[/snapback]

scrie chiar pe el: are o forma paralelipipedica :blink: in tapiteria usii.

e meteahna uzuala la e 46. si eu am aceleasi simptome, dar am renuntat sa cercetez. incerc sa le deschid doar pana la jumatate.

Link to comment
Share on other sites

Airbagul nu e o problema...dupa ce se scoate fata de pe usa ( cu multa grija off-course) o sa vedeti o cutie cu un cilindru (care e airbagul). Cu grija iar, se defac doua suruburi si pui pe cineva sa tina cutia ca sa nu scoti mufa (am inteles ca pot ramane erori in computer ...mai ales daca are contactul pus). Deci nu se scoate mufa, doar desfaceti suruburile si prindeti airbagul undeva sa puteti umbla la macara. Se desface usor capitonajul (care se lipeste dupa aia la loc cu aceasi solutie care ramane pe el...arata ca nou deci nu-i problema) si dupa aia se desfac vreo 3 suruburi de la macara. Se scoate afara, si identificati problema :blink: . Eu am lipit la loc chestile alea de plastic si dupa aia i-am pus doua sarmulite ca sa nu mai forteze in plastice... Cu toate ca pare reparatie a la Dacie...nu se vede si e mai trainica. La mine dupa ce s-a spart plasticul ala a facut o urma pe fier (i-a zgariat vopseaua de pe una din sine). Oricum acelasi procedeu l-am urmat si pe cealalta sina ca sa nu mai am probleme cu ea vreo-data.

Cine e mai "fisticos" poate face chestiile alea din fibra..cum spunea si 320i dar tind sa cred ca sarmulitele alea sunt mai trainice decat o bucatica de plastic sau fibra. Mult noroc la lucrare :)

Link to comment
Share on other sites

scrie chiar pe el: are o forma paralelipipedica :)  in tapiteria usii.

e meteahna uzuala la e 46. si eu am aceleasi simptome, dar am renuntat sa cercetez. incerc sa le deschid doar pana la jumatate.

103446[/snapback]

:blink: multumesc pt info (serios), dar nu am vazut nici o forma in tapiteria usii.

mersi DarKWavE pt solutie. in week_ul asta sper sa am timp sa rezolv...

Edited by lullu
Link to comment
Share on other sites

scrie chiar pe el: are o forma paralelipipedica :blink:  in tapiteria usii.

e meteahna uzuala la e 46. si eu am aceleasi simptome, dar am renuntat sa cercetez. incerc sa le deschid doar pana la jumatate.

103446[/snapback]

idea e ca pe langa trosnituri se si inclina putin la coborare si urca putin mai greu cel de pe dreapta fata de cel de pe stanga!!

Link to comment
Share on other sites

@verssatu ti`am spus ca nu suntem singurii :blink:

103875[/snapback]

d-aia am si renuntat la orice incercare de a "repara" geamurile...daca se ridica pana sus si nu cad la deschidere, bafta lor. cand s-or strica de tot atunci le fac.

mai zicea cineva ca, in mers, dupa ce ridica gemul de la sofer, se mai aud scartaituri...face si d-astea dar se linisteste dupa prima groapa...oricum, cred ca aata-i limba pe care se exprima masinuta... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest requin
Problema cu pacanitul geamurilor o am doar cad acestea sunt inchise la maxim. Daca sunt deschise 1mm nu se mai aude nimic (decat putin vant):blink:.

Apropo si a mea are aerbaguri in usi

103442[/snapback]

exact asa e si la ursuletzu meu, daca deschid geamul putin putin de tot, undeva la un mm ajunge, nu mai mult, nu se mai aude absolut nimic, nici vantul daca il deschizi doar putin, problema e comuna la masinile cu geamuri electrice... acuma la mine e si vechimea masinii dar rezolvarea este aceeasi, geamul putin deschis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.