Jump to content

Fiabililtate 320D la 200.000km?


danm79

Recommended Posts

Salve...am tot citit prin forum si nu am gasit informatii precise ...

Ce parere avetzi de un BMW 320D din 2001(de 136 cp)..cam cum tine motorul cu motorina noastra din Romania si cam ce ar putea sa cada de pe el...

Are reviziile la zi, a fost adus din Germania anul trecut la 164.000 cu carte de service si acum are vreo 210.000...de mers merge ceas..se infige bine(pentru un diesel fara comon rail)..s-au schimbat bucse pe fata ca troncaneau(deh drumurile) si cica ar avea putin joc in caseta de directie..

La tester la filaret motorul a iesit impecabil...

Multumesc!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

vreau sa imi aduc unul din Germania...pe la 10.000 cred ca iese...asta e al unui prieten...

debitmetru cam cat costa?? gasesc si pe la second...in general se gasesc piese second/dezmembrerari pentru E46???

Edited by danm79
Link to comment
Share on other sites

debitmetrul e 400 euro + manopera.

 

debitmetrul la second poate sa fie o mare teapa, poate sa pice oricand si el.

 

gasesti cred dar ce te-ar interesa din dezmembrari ?

103231[/snapback]

pai astea de am auzit ca mai cad: debitmetru, turbina, caseta de directie, brate,bucse...

Link to comment
Share on other sites

pentru turbo e acelasi chestie. poate si aia sa pice oricand SH. se pot reconditiona totusi dar nu stiu cat duc si asa...si pretu e mare oricum daca o reconditionezi. noua ajunge 1 000 euro cam asa

103235[/snapback]

foarte scumpe nu prea sunt piesele cam cu 10-20% fata de VW sau Ford..presupun ca nici nu cad asa de repede :blink: ...cel putin turbinele de VW sunt renumite.. :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un an o astra din 2001 la 180.000 km si un golf 4 la peste 210.000km pe care l-am tinut un an jumate.absoulut impecabile amandoua,si cel mai important cand le-am luat aveau carti service la zi in germania.daca ai grija de masina nu are ce sa pice ca motoarele diesel de la bmw sunt extrem de fiabile,iar in fond un debitmetru e doar un consumabil si oricum nu pica ca la vw unde il schimbi anual...
Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
Sa va auda dumnezeu...:blink:

stiti cumva trebuie schimbat lantul de la distributie la un anumit numar de km..auzisem ceva de 300.000...

In principiu cam ce cade la E46???? asa mai frecvent...

103213[/snapback]

 

Din cate stiu eu lantul e garantat pe viata

Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
vreau sa imi aduc unul din Germania...pe la 10.000 cred ca iese...asta e al unui prieten...

debitmetru cam cat costa?? gasesc si pe la second...in general se gasesc piese second/dezmembrerari pentru E46???

103230[/snapback]

 

 

NU iti ajung 10.000, s-a marit destul de mult vama in medie cu 1000 de euro, mai e drumul vreo 600-700 si nu cred ca o sa gasesti un 320d la 6000 de euro acolo.

Link to comment
Share on other sites

NU iti ajung 10.000, s-a marit destul de mult vama in medie cu 1000 de euro, mai e drumul vreo 600-700 si nu cred ca o sa gasesti un 320d la 6000 de euro acolo.

103933[/snapback]

aici ai dreptate...mama lor cu taxe cu tot..pentru studiat:

http://www.vamamasini.ro/

au un program care calculeaza cu noile valori in vama..in medie sunt in plus cam 500-800 euro pentru noile valori in vama... :blink:

Cred ca vor sa ne luam toti logan... :)

Link to comment
Share on other sites

Lantul asa stiu si eu.Dar acuma sa nu exageram..la 200.000 km e si normal sa mai cedeze ceva..depitmetru,alternator...etc.Au si astea o viata

103934[/snapback]

nu imi fac vise ca nu cade nimik..doar sa nu ma trezesc cu piese majore..(motor, cutie viteze,etc.)

Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
aici ai dreptate...mama  lor cu taxe cu tot..pentru studiat:

http://www.vamamasini.ro/

au un program care calculeaza cu noile valori in vama..in medie sunt in plus cam 500-800 euro pentru noile valori in vama... :blink:

Cred ca vor sa ne luam toti logan... :)

103936[/snapback]

 

Eu am avut noroc si marti mi-am luat din tara (din alaba-iulia) un 320d din 2001 impecabil cu 150.000 km cu 11.000

Link to comment
Share on other sites

nu imi fac vise ca nu cade nimik..doar sa nu ma trezesc cu piese majore..(motor, cutie viteze,etc.)

103938[/snapback]

omule!!!! ai grija de masina si te tine si 600.000.Sa fi cu reviziile la zi,si sa schimbi cu (virgula) consumabile recomandate de BMW nu alte porcarii

Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
sa il stapanesti sanatos...esti sigur de aia 11000???

e combi sau limuzina?

103945[/snapback]

 

 

Limuzina, 11000 de euro, are 152.000 de km, am luat-o de la directorul spitalului din alba iulia, are carte service la rep BMW, este impecabila, interior sport, scaune incalzite, clima, comezi pe volan sport, pilot, computer, senzor ploaie, parktronic, cd, geamuri etc, e full fara navigatie si piele, dar arata impecabil si merge la fel.

Link to comment
Share on other sites

Limuzina, 11000 de euro, are 152.000 de km, am luat-o de la directorul spitalului din alba iulia, are carte service la rep BMW, este impecabila, interior sport, scaune incalzite, clima, comezi pe volan sport, pilot, computer, senzor ploaie, parktronic, cd, geamuri etc, e full fara navigatie si piele, dar arata impecabil si merge la fel.

103952[/snapback]

te descurci si fara navigatie...aia e pentru femei... :)

iar piele mai bine lipsa crede-ma..dupa 1 ora de stat in soare te lipesti de ea cand te sui in masina... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest brandex
te descurci si fara navigatie...aia e pentru femei... :)

iar piele mai bine lipsa crede-ma..dupa 1 ora de stat in soare te lipesti de ea cand te sui in masina... :blink:

103955[/snapback]

 

 

Stiu cum e cu pielea si cu navigatia, oricum nu merge la noi. Am avut un 528 inainte cu piele si navi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Stai linistit ca si eu am adus BMW -uri din germania si vrea sa-ti spun ca rar am prins cu 180 000km la bord .Toate aveau peste 200 000 si mergeau super bine.Conteaza mult uleiul si filtrele sa fie schimbate la timp si bineinteles stilul de condus,dar motoarele duc 500 000KM.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.