Jump to content

schimb ulei cutie automata la E60


dvdcore

Recommended Posts

M-am apucat sa schimb toate lichidele la masina : servo, diferential, ulei motor, lichid de frana si ma gandeam pe viitor sa schimb si uleiul de la cutie.

 

M-ar interesa sa aflu de la cineva care a facut schimbul de ulei la steptronic un service bun in Bucuresti .. si daca se poate si un pret manopera+piese.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

M-am apucat sa schimb toate lichidele la masina : servo, diferential, ulei motor, lichid de frana si ma gandeam pe viitor sa schimb si uleiul de la cutie.

 

M-ar interesa sa aflu de la cineva care a facut schimbul de ulei la steptronic un service bun in Bucuresti .. si daca se poate si un pret manopera+piese.

 

Nu te grabi cu schimbatul uleiului la steptonic daca merge bine, aduna multe date inainte de a face schimbul.

Link to comment
Share on other sites

!!! Nu schimba uleiul la cutie cat si la diferential. :)

 

<Uleiul la cutia de viteze si diferential sunt lifetime se schimba numai in cazul in care s-a umblat la ele sau exista scurgeri pe care le-ai sesizat altfel... nu vad de ce ai face chestia asta, asta numai daca ai ceva banuti sa ii cheltui aiurea.>

Link to comment
Share on other sites

cum ai schimbat lichidul de frana? cu scula aia zisa porc sau la pedala?

Inca nu am schimbat lichidul de frana, urmeaza in weekend-ul viitor intr-un service.

 

Nu schimba uleiul la cutie cat si la diferential.

La diferential am schimbat deja, am pus lichid original BMW. Poate pe viitor o sa imi pun LSD de la quaife.

 

La cutie m-am decis sa nu ma risc, asa ca o las asa. Plus ca sunt niste costuri f mari gen 1300 ron pt schimb un schimb d ulei.. mi se pare f mult.

In rest am facut o revizie generala pana acum. Am curatat galeria de admisie, EGR, filtru epurator si am schimbat toate curelele, rolele, fulia vibrochen si pompa de apa pt linistea mea.

 

Urmeaza tuningu :)

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

!!! Nu schimba uleiul la cutie cat si la diferential. :lol:

 

<Uleiul la cutia de viteze si diferential sunt lifetime se schimba numai in cazul in care s-a umblat la ele sau exista scurgeri pe care le-ai sesizat altfel... nu vad de ce ai face chestia asta, asta numai daca ai ceva banuti sa ii cheltui aiurea.>

 

Da-mi voie sa te contrazic. O fi el lifetime dar pana la urma e tot un ulei...plus ca mai e si un filtru pe acolo.nu cred ca ar trebui sa astepti pana se manifesta cutia in alt fel.

Daca era asa de lifetime nu se mai recomanda de BMW sa fie schimbat.

 

E doar o parere. :)

Link to comment
Share on other sites

schimba linistit uleiul conditia ar fi sa pui ulei BMW neaparat :lol:

 

schimba ca nu ii faci nici un rau

 

ulei life time nu exista :) (parere personala nu vreau polemici :D )

 

e mai greu sa schimbi uleiul pt ca ai nevoie de test ca sa schimbi tot uleiul dar:

 

 

sa il schimbi cand uleiul e cald acu nu dupa un drum de 300 de km ci sa fie motorul cald

 

sa nu bagi uleiul rece in masina (poti sa il pui pe calorifer inainte eu asa am procedat)

 

cand lasi uleiul din cutie sa curga se scurge doar cel care e in cutie nu si cel care e in pompa cutiei si in circuitele hidraulice

 

neaparat schimba si filtru :) e in jur de 100 de oiro si garnitura :) la suruburi sa fie atent mecanicul ca se distrug usor sunt torx si se intepenesc nu gluma

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=24&fg=15

 

in cutie intra 9l daca e scos tot uleiul

 

 

l-am schimbat eu (mai precis la recomandarea mea 4 persoane au schimbat uleiul) si cutia nu a patit nimica insa depinde de km sau daca nu te poti paza pe ei atunci pe uzura uleiului si in functie de asta trebuie sa pui o cantitate mai mica sau mai mare de aditiv sau sa o duci la reprat reparat care consta in schimbarea sabotilor/placutelor

 

te rog sa nu te lasi influentat de ce am scris eu mai sus e doar o parere :)

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

nu mai exista ulei lifetime in automata de mult. a fost lifetime doar cativa ani la e39 pana au inceput sa pice si apoi au schimbat indicatiile de service. Inclusiv in recomandarile BMW, care a dat-o la intors ca la Buzau si acum cica o recomanda la 160k km daca nu ma insel, la cutiile steptronic.
Link to comment
Share on other sites

cred ca te inseli...mie la ab mi-au zis ca este lifetime...acu nu stiu cata vrajeala e, dar cand am cumparat masina, am vrut sa schimb toate lichidele, inclusiv uleiul din cutie si dif...si au zis ca nu e nevoie...bine dc eu insist mi le chimba...

 

or mai fi si din astia care recomanda schimbarea, ca sa-ti ia banii...mie la ffilaret au vrut sa-mi schmbe tta directia pt ca nu gaseau de unde venea un mic zgomot si probabil ca e mai usor sa schimbe, sa schimbe, sa ia banii pe munca putina...

 

ah, sa nu uit...am fost la un servive de cartier si s-a rezolvat... :) 150 lei in loc ded mii de E...

 

...sorry pt offtopic dar era un mic exemplu...

Edited by bimmer E60
Link to comment
Share on other sites

cred ca te inseli...mie la ab mi-au zis ca este lifetime...acu nu stiu cata vrajeala e, dar cand am cumparat masina, am vrut sa schimb toate lichidele, inclusiv uleiul din cutie si dif...si au zis ca nu e nevoie...bine dc eu insist mi le chimba...

 

or mai fi si din astia care recomanda schimbarea, ca sa-ti ia banii...mie la ffilaret au vrut sa-mi schmbe tta directia pt ca nu gaseau de unde venea un mic zgomot si probabil ca e mai usor sa schimbe, sa schimbe, sa ia banii pe munca putina...

 

ah, sa nu uit...am fost la un servive de cartier si s-a rezolvat... :) 150 lei in loc ded mii de E...

 

...sorry pt offtopic dar era un mic exemplu...

 

cum a zis dan...e timelife pana pica cutia.

am vazut shi bmw 3.d la 400tkm cu transmsie automata fara sa fi fost schimbat uleiul in cutie.

cam multa lume e reticienta in ceea ce priveste schimbarea uleiului si nu cred ca dealerii bmw din ro ar trebui luati ca referinta.

Link to comment
Share on other sites

eu am intrebat la bmw in Germnania cand am mers cu a mea. Am intrebat si de steptronic de curiozitate. Daca aia de la AB ar avea vreo treaba poate nu ar fugi si lumea de ei ca de dracu....

Problema e in felul urmator, daca nu a fost schimbat la timp poti risca deteriorarea cutiei schimband uleiul. De asta un dealer ca Ab se fereste sa il schimbe mai ales daca nu e un istoric clar al masinii. De picat va pica oricum la un moment daca nu il schimbi dar poti lungi pelteaua suficient de mult. S-a discutat mult pe tema asta, exista si niste explicatii destul de pertinente si remedieri.. A doua chestie ar fi ca da, sunt convins ca exista si cutii cu 400k cu uleiul neschimbat dar alea sunt mai degraba niste exceptii..

Cert este ca de schimbat se schimba, lucru confirmat si user-ul Bavaria care in general stie ce vorbeste cand e vorba de indicatii de service oficiale.

De altfel eu nu stiu de nici un alt model de masina pe lumea asta care sa fi avut vreodata indicatie de lifetime la cutii automate in afara de BMW. Avand in vedere ca 90 % din ele sunt ZF sau GM imi e greu sa cred ca astea produse de ZF sau GM pentru BMW sunt mai cu mot. Pur si simplu a fost o chestie de marketing care a dat chix la e39 si acum e asa in aer...

Link to comment
Share on other sites

si spui ca se recomanda schimbarea la 160k? asa ti s-a zis in Germania? la reprezentanta? sau la ''BUZAU''? :lol:

o sa ma interesez si eu la bmw...in Germania...deoarece a mea are cam 156k...dar eu totusi recomand o informare prealabila, din surse cat mai credibile, cand se vrea schimbarea uleiului.

 

 

da lifetime inseamna pana moare! :) dar treaba este subiectiva...este in functie de fiecare masina in parte, cat si felul de exploatare care conteaza f. mult... eu am prieteni care au e60 cu 80k, 100k si cu probleme toata ziua...eu pot sa zic ca sunt mai norocos pt ca pana acu nu am bagat niciun ban in reparatii la 160k km si eu sunt tipicar si dc apare cea mai mica neregula la masinile mele, at le remediez imediat...in alta ordine de idei, LIFETIME inseamna de la 1000 km la 500k km...

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut 2 schimburi de ulei la 530d , e39 (din 40.000 in 40.000) si am pus si alt ulei decat cel bmw, si n-are nimic cutia la 336.000 si cu 510nm cuplu motor.

La 545i (100.000) ma duc luna viitoare sa-i pun Dextron 6, si am de gand sa-l schimb la fel din 40.000 in 40.000. Cutia la e60 nu are nimic dar prevederea e mama intelepciunii.

Daca vreti sfaturi pertinente despre cutii nu intrebati la BMW, ca habar n-au , ei demonteaza cutia si pun alta la loc. Nici macar scule ca sa schimbe uleiul ca lumea nu au (masina de flush).

Ce am scris mai sus e un sfat dat de un inginer de la firma la care fac schimburile de ulei. ( dealer GM si ZF in Olanda , si punct de service cutii automate ). Am garantie la masina si nu se pierde pentru ca reprezentantele tot la firma de mai sus trimit cutiile alea miraculoase pline cu ulei lifetime , pentru reparatii.

 

Fiecare face cum il taie capul, parerile sunt impartite. Opinia dealerilor e clara, mai bine sa ia 3000-4000 euro pe o cutie noua, decat 300 euro pe un schimb de ulei pe care trebuie sa-l si garanteze ( in caz de ceva schimbi cutia pe banii lor pentru ca nu au schimbat uleiul cum trebuie).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BMW E60, eu am intrebat la reprezentanta in Germania despre steptronicul de la e39. Stai si tu de vorba cu niste baieti care reconditioneaza cutii automate, toti o sa iti spuna ca daca lumea ar schimba uleiul din ele ei ar da faliment.

Am citit niste indicatii de service de la Mercedes. Sa vezi rasul dracului. se explica procedura verificarii cutiilor automate de pe un e-klasse cutie 770.6, e defapt un 7getronic parca facut de ZF.. Era o polologhie intreaga cum se verifica si trebuie sa fie uleiul... ce e in el si cum se rezolva, era ceva hilar, oamenii aia de la reprezentante sunt de pe alta planeta.

uite aici un citat, e de pe forum MB de state.care la randul lui citeaza procedura oficiala pentru 7gtronic. este pur si simplu ceva hilar. Firmele astea ar face orice pentru marketing...

 

"Filled for life?

The 722.6 Automatic Transmission uses a special oil and is said to be filled for life. The oil can only be purchased through the Mercedes-Benz dealer using part number 001-989-21-03-10. A 722.6 holds about 9.3 liters and the fluid is sold by the liter. Checking the fluid is accomplished by breaking off the red locking seal located at the dip stick. the lock is replaced after the oil is checked. Use part number 140-991-00-55 for a new lock. There is no dip stick to check the ATF. You need a special tool to check the fluid on all 722.6 transmissions, part number 140-589-15-21-00. The oil level is a critical factor in transmission shifting. See Service Information 27A95105 for details. When you refill, or check thetransmission fluid level make sure that you check the level with the special tool and at the correct temperature. The latest information from Germany is that we should fill the oil to the MAX line. Not overfilled, just maxed out. This is said to improve shift quality. At normal level it is possible for the oil to form air bubbles. The increased level helps to minimize this. You might want to remember to try this on customer complaints involving shift quality before you replace any component. Along with setting the adaptation you would be surprised to see how much of an improvement you will see.

 

The Automatic Transmission fluid is said to be filled for life. We never specified who's life. (Yes, they actually wrote that in this!-DG) The transmission control module contains a program that keeps a running count of the "calculated" cndition of the ATF oil. (Note from Gilly-I believe this was deleted from the modules right around 2001-2002, not there anymore-DG) The factors that affect the oil are time and temperature. The counter is incremented with engine running time and incremented greater with higher ATF temperatures. The Hand-Held Tester (now SDS-DG) displays a numerical value that represents the value of the calculation. At some given point in time Germany will tell us (still waiting, evidently-DG) which number means its time to change the oil. For now there is no service interval for the ATF oil. If you replace a transmission you should re-set the counter back to zero to account for the new oil. If you are doing internal work and you are replacing the oil you should also re-set the counter. It is acceptable to drain the oil out into a clean container and reuse it, provided it was collected using the MB filter funnel. Remember to flush the converter and kines before installing the new transmission. You should also replace the converter if the transmission was HEAVILY contaminated with metal. Make sure you return the converter with the transmission to warranty. Fine metal particles in the bottom of the pan are allowed. (I think what they mean here is that fine metal particles are considered an "acceptable" condition, do NOT replace transmission, as you will see if you read on:-DG)

 

The Color of Money:

 

We have been conditioned to judge the quality of the transmission fluid based solely on it's color and smell. We have no way of judging the frictional quality. The rules have changed. (didn't Iaccoca say that too?-DG) The bright red color that we are all used to seeing may not be what you see when you look at the ATF in a 722.6. The reasons that the oil looks differently are as follows:

 

1) The oil may appear dark red due to the graphite material that the friction discs contain. This does not change the characteristics of the oil. Do not change the oil or transmission if the oil appears dark red or even if it has a yellowish tint to it. The color will change with time and temperature. As of 10/97, the manufacturer of the oil has agreed to put more red particles in the oil.

 

2) If a copper color is seen in the oil pan the bushings of the front or rear planetary gear set may be in the process of wearing out. Inspect the bushings and if they are defective replace the complete transmission. If they are not defective, then the transmission is repairable.

 

3) If a silver color is present in the oil it may be a clutch and steels moving up and down on the hub as they are being applied. This is normal! Use your best judgement here. If the particles are fine they should not cause problems as they will be trapped in the filter. The fluid could be drained, including the torque converter, and the lines flushed and the valve body should be disassembled and cleaned, replace the filter of course. This usually takes care of the problem. If you take the time to inspect and clean each slide valve for ease of movement and base position you will have a better valve body than a new one from spare parts. In more severe cases where the particles are large, then something is in the process of self destruction and the transmission should be either replaced or repaired. Don't forget to check the electrical solenoid valves. Shine a light through the top of it and see if it "leaks". If you drop the transmission oil pan (I think they mean "remove the pan"-DG) and you find yourself feeling like a miner panning for silver, or knee deep in a graphite colored mud, then it's time for a new transmission. You may have noticed that the new pans are painted black on the inside. The metal particles show up better against a black background as opposed to the previous unpainted silver pan. You must get used to seeing some metal in the bottom of the the pan, with this transmission this is normal.

 

4) Smell the oil. You know by now what burnt oil smells like. If it looks burnt, and it smells burnt, then its burnt.

 

Example: Try looking at the adaptation values for K3. If the numbers are high, then you have a K3 problem. If the customer is complaining about shift quality going in and out of third gear, repair K3.

 

5) Make sure you understand the complaint before you disassemble the transmission. Use the HHT (SDS now-DG) adaptation screen values along with the shift application chart to see which shift members are applied during your customer complaint so you will know where to concentrate your efforts when you disassemble. Remember to disassemble the transmission like a surgeon, you need to observe the condition of seals, rings, c-clips and shims as well as being aware of the potential for missing parts.

 

Repair or Replace:

 

Use the transmission oil pan as an indicator when deciding to repair or replace the 722.6 transmission.

 

The following pictures (sorry folks, I'm transcribing the written part only, no pictures-DG) are for reference as to which transmissions should be replaced and which should be repaired.

 

(picture shows a black pan with some small "dots" here and there-DG) This is a normal oil pan for a 722.6. The fine particles are normal. Do not replace this transmission.

 

(can't tell what's "wrong" with this picture-DG) The brass colored particles may be a sign of a bushing problem. This transmission may be repaired.

 

(can't tell by the next picture either what the problem is supposed to be, rotten copies!-DG) The metallic sludge indicates that there is a major mechanical problem. This transmission would probably cost more to repair than to replace.

 

(This picture you can see obvious copious amounts of metal shavings, a pretty good coating of it-DG) This picture also indicates internal damage has been done. This transmission would be replaced (as well as the TC and flushing lines and cooler, etc-DG).

"

In cutia automata toate rotile planetare sunt conectate tot timpul si de aia schimba asa fin. Uleiul are rol si faca ungere si sa transmita forta. Singurele parti neconectate tot timpul sunt ambreiajele si actuatorii, care au niste discuri de frictiune care lasa in ulei tot felul de chestii care pana la urma se depun intr-un bloc hidraulic, solenoid sau prin alte parti.. si de aici problemele care apar cu uleiul neschimbat.

Plus ca spre deosebire de o cutie manuala, temperatura ei de lucru este mult pste temperatura ambientala si din cauza

ca uleiul ala se incalzeste si se raceste de n-spe ori isi schimba proprietatile...

la e34 la automate indicatia de service prezenta si i manualul bentley e de 60k km.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Am fost la Bavaria sa vad istoricul reviziilor si are trecut si un schimb Garnitura+filtru+ulei cutie. Ori era tipul tipicar ori o fi avut probleme cu ea. Asa ca nu mai ma gandesc sa il schimb.

Daca e sa pice , asta e : exista dezmembrari sau firme care se ocupa de reparataii cutii automate.

De cand am harta de 350 de cai, smuceste si cand dau intre D si R si la plecarile de pe loc.

Din acest motiv kickdown-uri ii dau din mers si peste 2000rpm. Am inceput din ce in ce mai mult sa schimb manual, in special pt frana de motor la semafor.

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

De cand am harta de 350 de cai, smuceste si cand dau intre D si R si la plecarile de pe loc.

Din acest motiv kickdown-uri ii dau din mers si peste 2000rpm. Am inceput din ce in ce mai mult sa schimb manual, in special pt frana de motor la semafor.

 

 

dvdcore: de cat timp ai cip-ul? sau mai bine zis cati km ai facut cu cipul?

 

tu zici ca ai 700nm...am inteles ca, cutia rezista pana la 650nm...s-ar putea sa ai nevoie de baietii de la dezmembrari...la cat de tare fortezi tu cutia aia, cred ca ar merita schimburi dese de ulei...

Link to comment
Share on other sites

The 722.6 Automatic Transmission uses a special oil and is said to be filled for life.

The Automatic Transmission fluid is said to be filled for life. We never specified who's life.

 

Se refera la durata de viata a masinii.Durata de viata a unei masini conform BMW-ului este de 10 ani.Asta inseamna in medie

150-250km.Cam atat tine si uleiul uneori. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dvdcore: de cat timp ai cip-ul? sau mai bine zis cati km ai facut cu cipul?

 

Am de 10 000km softul, si se comporta la fel de atunci.

Din momentul in care am resoftat-o la 680- 700nm in kickdown, comportamentul cutiei s-a schimbat :

 

1. Smuceste cand dau din D in R si viceversa.

 

2. Era mai lejer de condus inainte de soft in D, pedala de acceleratie are un raspuns mult mai prompt acum.

Ca sa plec acum de pe loc in D trebuie atentie, daca dau un pic mai tare ramane in treapta 1 mai mult si te baga rau d tot in scaun.

Sau ba schimba prea des, si nu urca in ture daca nu apesi pedala intr-un anumit ritm.

Cateodata prefer sa schimb manual in oras si folosesc astfel mult mai eficient frana de motor.

In DS e placut sa mergi, schimba exact unde trebuie si am raspuns instant la pedala ca la o benzinara, dar nu cred ca face bine la turbine, fiindca valva EGR e mai tot timpul inchisa. (sper ca spun corect in legatura cu egr-ul).

Per total m-am obisnuit sa o conduc fara sa bruschez masina.

 

3.In treapta a 5-a, daca pun tempomatul sub 2000rpm variaza turometrul pe 100-200rpm. Dar am vazut ca se intampla si la masini stock.

 

Dar modul cum fuuuugeee si 9% consum la 200 la ora ...priceless :)

Edited by dvdcore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.