Jump to content

schimb ulei cutie automata la E60


dvdcore

Recommended Posts

ai aici echivalentul la fiecare marca care a folosit cutia de viteze 6hpxx, eu as lua ZF Lifeguard6, il gasesti pe ebay.de sau pe forum, nimic mai simplu :)

 

 

According to spare part number of vehicle manufacturer:

ZF Lifeguardfluid 6 (ZF No. S671 090 255)

=> AML Oil No. 4G4319A509/AA/S

=> Audi /VW Oil No. G 055005 A1 / A2 / A6

=> Bentley Oil No. PY112995PA

=> BMW Oil No. 8322 0142516

=> Hyundai Oil No. 040000C90SG

=> Jaguar Oil No. Jaguar Fluid 8432

=> Land Rover Oil No. TYK500050

=> Maserati Oil No. 231603

Link to comment
Share on other sites

De regula fabricantul iti da ca schimb capacitatea totala a cutiei dar niciodata nu vei reusii sa scoti tot uleiul din cutie.

Chestia asta e valabila si la masinile care au cutie veche cu convertor si la vag-urile cu DSG la care indiferent de ce faci raman 2 litri de ulei in +.

La BMW este mai simplu pentru ca demontezi baia de ulei a cutiei (filtrul)dar la DSG-urile de la VAG-uri filtrul este situat in partea de sus a cutiei si arata ca un filtru banal de ulei (cartus element filtrant ).

Si eu sunt de parere ca pachetul cu 6 litri este suficient pentru schimbarea uleiului la modelul tau de cutie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Recomand resetarea valorilor adaptive a cutiei de viteze . E foarte simplu : pui cheia in contact , apesi pedala de acceleratie la maxim 20-30 secunde , scoti cheia si gata.

 

Schimbarea se simte .

Edited by mircea.i
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Am primit raspuns de la producator.

 

Buna ziua,

 

Nu avem dispozitivul necesar pentru a scoate uleiul din convertizor pentru ca nu ar fi indicata scoaterea uleiului prin presiune.

Posibil ca discurilor de la interior sa nu le faca bine un asemenea tratament. Se pot deranja anumite jocuri.

Dar pentru o parere avizata puteti sa il sunati pe colegul meu Razvan Stoica – 0727 599 182.

 

Cu respect / Kind regards / Mit freundlichen GrĂźĂen

Ec. Alexandru Borza

ZF After-Sales Manager

 

Am trimis intrebare si la ZF Germania sa vad daca raspunsul se confirma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cine doreste schimbarea intregii cantitati de ulei din cutie si convertizor, nu are decat sa dea cutia jos. Si nici atunci nu intra toata cantitatea de ulei prescrisa de producator.

Deci, nu este nici o problema daca se schimba numai uleiul din cutie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da bah frate ...eu incerc sa conving lumea sa cumpere de la mine apasari de pedala in schimb tu oferi service gratis .

 

Resetarea din tester poate fi facuta atunci cand un client vine pentru o constatare, deci practic nu-l costa nimic.

E vorba doar de conectarea unei mufe si un click.

 

Diferenta e ca una e reala si alta nu.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.