Jump to content

schimb ulei cutie automata la E60


dvdcore

Recommended Posts

dap.. aia cu apasatul pedalei e o vrajeala de 2 bani..

Si in plus, cine vrea neaparat face un schimb normal si apoi dupa macar un 100 d km acolo facuti poate repeta schimbul, fara sa mai schimbe filtrul si in felul asta are peste 80% ulei nou in cutie..

Edited by DOMI
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am schimbat și eu uleiul ĂŽn cutia automata la un E91FL 320D din 2009.L-am schimbat la ZF Faur și m-a costat 1200 Ron.Mi-au intrat 5.8 litri plus baia de ulei. Pana sa ĂŽnceapĂŁ cârcotașii sa spunĂŁ ca baia nu este originala , ca doar bmw are originala, etc pot spune ca am fotografiat baia noua și arata exact ca cea veche...coduri interioare , denumire, stante etc.Pretul mic este dat prin faptul ca au preturi cu discounturi mari fiind reprezentanți ZF și prin faptul ca uleiul ZF LIFEGUARD 6 FLUID ĂŽl au la butoi de 200 litri.Schimbul a durat vreo 6 ore jumĂŁtate deoarece am stat foarte mult sa se rĂŁceascĂŁ uleiul.Au lucrat profesionist cu mĂŁsurarea temperaturii uleiului, ordine corecta de strângere a șuruburilor bĂŁii, cheie dinamometrica. Confirm și eu ce a spus Sorin și anume cutia mea este 6hp21 (verificat stanta de pe cutie) deși dupĂŁ VIN când mi-a verificat-o cineva apĂŁrea 6hp19
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu uleiul din cutie la o masina proaspat achizitionata e60 525d ... destul de costisitor (cca.16mil) nu mi s-a spus ca ar trebui schimbat dar ne stiind masina am zis ca e bine mai devreme..decat prea tarziu...(din cate am auzit daca astepti pana cand masina incepe sa dea shocuri sau alte chestii degeaba mai schimbi atunci uleiul)

Pe de alta parte varul meu are e39 530d an 2003 tot automata iar pe cutia de viteza scrie LongLife. masina are 356.000km reali si nu s'a schimbat sau completat niciodata uleiul la cutie si schimba perfect fara nici cel mai mic shoc sau intarziere...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

eu am schimbat uleiul + filtru cu baie cu tot, uleiul 10 l mai exact si convertizorul de putere

 

cine spune ca nu se schimba uleiul ori e prost ori e prost :)))

 

de cand am schimbat uleiul si convertizorul parca este o alta masina , merge perfect, schimba mult mai lin , nu mai trepizeaza , nu mai oscileaza turometrul in mers ...etc

 

va recomand sa schimbati linistiti uleiul din cutie pentru ca asa este normal !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Raspuns ZF pe tema schimbatului de ulei:http://blog.bavauto.com/wp-content/uploads/2012/03/ZF-oil-service-letter1.pdf

Foarte interesant ce spune ZF: Pentru cutiile 5HP si 6HP, Lifetime inseamna de fapt 100.000 km sau 8 ani ... :)

Afirmatia apare totusi intr-un document fara antet si fara date de contact, oricine poate produce un astfel de document. Cred ca o sa-i contactez pe cei de la ZF Germania si sa-i intreb clar, pentru BMW-urile mele (F10 si F20), ambele cu 8HP, ar schimbat uleiul la 100.000 km? Pe www.zf.com informatiile sunt disponibile numai pentru cei care au cont autorizat.

 

Din experienta voastra, ce ma sfatuiti? Ar fi cel mai indicat service ZF Faur pentru schimbul de ulei la un 525d? Adica sunt seriosi, fac treaba calumea? ca pana la urma ei sunt fabricantii cutiei, ma gandesc ca ar fi cei mai in masura...

Da, ei sunt cei mai indicati. Acum vreo 10 ani, am reparat la ei o cutie de Jaguar, blocata. Mi-au facut-o in cateva zile, mergea ca noua, dar m-au uscat de bani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am achizitionat decurand un BMW E60 525dA FL , i am facut revizia si am observat ca are ceva scurgeri in zona cutiei de viteze , am intrebat fostul propietar si mi a zis ca a facut schimbul de ulei la cutie .

Va intreb acum : poate fi vreo problema ? este posibil sa fi pus mai mult ulei ? mai are cineva problema asta? mentionez ca schimba foarte bine treptele

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am achizitionat decurand un BMW E60 525dA FL , i am facut revizia si am observat ca are ceva scurgeri in zona cutiei de viteze , am intrebat fostul propietar si mi a zis ca a facut schimbul de ulei la cutie .

Va intreb acum : poate fi vreo problema ? este posibil sa fi pus mai mult ulei ? mai are cineva problema asta? mentionez ca schimba foarte bine treptele

Pe unde curge? Pe la garnitura de la baie sau prin spatele cutiei, in partea dreapta?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/97038-cutii-automate-intretinere/

uite aici am postat cateva service-uri. E si ala ZF acolo, dar nu am decat adresa, nu am si nr de telefon.

 

In Timisoara stiu sigur ca e unul, intreaba la topicul de Intalniri Timisoara, poate stiu colegii de acolo. E un arab parca. Incearca si pe goole

L.E.. uite-l si pe ala din TImisoara.

http://www.cutiiautomatesamertm.ro/

 

 

Samer Zakzak 0722620339. Sau pe FB Reparatii CutiiAutomate Timisoara

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut . Am luat de curând un E60 530xd din 2007 motor 231cp , cutia este cea cu joystick . As vrea sa ii fac schimbul de ulei , deoarece are niste mici scurgeri si uleiul este cam negru . Cu toate acestea , cutia schimba perfect, nu se simte nimic niciodatĂŁ . E recomandat sa il schimbi oricum nu ? Si cum este recomandat , am 2 oferte de la 2 service-uri , la unul imi schimba tot uleiul ( si din convertizor ) , la alt service imi schimba doar aprox 6 litri ( din 9,5 l ) . Eu as tinde sa il schimb cu totul , filtru+baie si absolut tot uleiul , chiar daca este mai scump, dar nu stiu daca e bine , va rog sa imi dati un sfat ceva . Mulțumesc anticipat .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am cerut si eu o oferta la Service Faur pentru e90-ul meu:

 

- ulei ZF Lifeguard Fluid 6 – 87 lei + t.v.a. / litru x aprox. 6-7 litri, =730 RON

- baie ulei cu filtru ZF 6 HP 19 – 488 lei + t.v.a.=585 RON

 

- manopera – 210 lei + t.v.a.=252 RON

 

Total :1567 RON

 

Cum vi se pare?

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salutare tuturor!

 

Am un 525D 2005, 130KW, 177 hp, cu cutie automata GA6HP26Z.

Am observant scurgeri de ulei pe la baia cutiei de viteze, si dupa ce am citit mai multe pareri si forumuri am aflat ca ar trebui schimbat uleiul si baia cu tot cu filtru.

Pana strang toti banii necesari pentru aceasta operatiune, am decis sa completez cu ulei original BMW, cumparat din reprezentanta BANAT CAR Timisoara.

 

Am desfacut surubul din dreapta cutiei automate, convins fiind ca ar fi bine sa completez cu ceva ulei, pana fac schimbul de tot, avand in vedere ca am scurgeri pe baie.

Surpriza maxima a fost ca desfacand busonul (nu cel din baie, ci cel din lateral), a tasnit cu putere ceva ulei. Am reusit sa insurubez repede inapoi. Am pierdut cca 200 ml ulei. Deci, in loc sa am loc sa completez cu ulei, am aflat ca am mai mult decat permite umplerea pe la buson.

 

Intrebare: este normal sa fie atat de mult ulei? Daca nu a fost schimbat niciodata, din fabrica cutiile vin cu ulei mai mult decat nivelul busonului?

 

Uleiul cumparat din reprezentanta are culoare galbena, iar cel ce a curs avea cumva culoare rosiatica. E alt tip de ulei, sau din cauza uzurii are acea culoare?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare...cer si eu niste pareri de la voi colegi am cumparat de curand un e60 530i automat are in bord 232000km si nu am idee la cat si daca i s-a facut schimbul in cutie ! Precizez functioneaza perfect fara probleme doar ca de cateva zile tot citesc ca sunt 2 metode cea cu flush si cea clasica de schimbare a uleiuliu! Cea cu flush am vazut ca se demonteaza cutia convertizor etc...si sunt in dubii ce ar trebui sa fac si unde?

 

Am vazut ca , cam singurul ar fii Knet John Targoviste...ce parere aveti ce metoda sa aleg?

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.