Jump to content

PLACEREA DE A CONDUCE


r0n1n

PLACEAREA DE A CONDUCE  

471 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Masini probabil ca va mai gasi dar la cum merg lucrurile cu normele de poluare/impozitare tare ma tem ca nu o sa-l mai lase nimeni sa circule pe drumurile publice.

Nu stiu ce varta ai, dar pana la pensionare s-ar putea sa nu mai gasesti combustibil pentru V8 - ar fi bine sa faci de pe acum niste rezerve :-)

 

insa asta nu din cauza ca se vor termina rezervele, ci pentru ca hoti care pun taxe pe combustibil vor fi mereu flamanzi, sau poate ca industria automobilului electric va evolua, in rest aur negru este inca destul, rezerve nebanuite inca se ascund :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Intradevar petrol va fi, inca se descopera noi zacaminte - dar ma gandesc ca tehnologia otto/diesel va avansa pentru a concura cu masinile electrice si s-ar putea sa vedem peste ani si ani, noi tipuri de benzina/motorina/etc care nu vor mai fi compatibile cu motoarele din trecut. (ceva asemanator cu ce s-a intamplat cu benzina cu plumb sau nu motorina aceea neagra pentru tractoare).

Edited by daniel popa
Link to comment
Share on other sites

Masini probabil ca va mai gasi (...) nu o sa-l mai lase nimeni sa circule pe drumurile publice.

Nu stiu ce varta ai, dar pana la pensionare s-ar putea sa nu mai gasesti combustibil pentru V8 - ar fi bine sa faci de pe acum niste rezerve :-)

... Daca un model favorit intra in categoria masini de epoca nu trebuie sa va faceti probleme.. nu cred ca ii va fi limitata circulatia datorita normelor de poluare. Asa se intampla in tari din vestul Europei.

 

... Probabil nu stii cu functioneaza sistemul de extractie al petrolului;sunt create rezerve enorme de combustibil in functie de cate masini sunt in circulatie. Am vazut ocazional intr-un documentar pe youtube ce fel functioneaza sistemul petrolifer la nivel mondial; sunt create stocuri uriase - asa ca fii sigur ca vei auzi din timp daca nu v-a mai fi petrol...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

... Probabil nu stii cu functioneaza sistemul de extractie al petrolului;sunt create rezerve enorme de combustibil in functie de cate masini sunt in circulatie.

 

Masinile sunt responsabile de consumul a ~30% din productia mondiala de petrol. Restul de duce in petrochimie (mase plastice/fertilizare/etc) si energie

Cel mai probabil se va ajunge la un moment dat la un fel un punct de cotitura - ceva asemanator carbunelui - in care nu va mai fi rentabil sa exploatezi petrol.

Acum 150ani asa ziceau si despre carbune - ca se va termina. Iaca ca nu s-a intamplat asta pentru ca usor-usor lumea renunta la utilizarea lui. Anul trecut s-a inchis si ultima mina de carbune din UK, dar nu din lipsa de resurse :-)

 

Ce am vrut sa zic initial este ca peste 50ani, probabil un V8 sau orice alt motor termic va deveni o asa raritare incat probabil combustibil pentru el il vei cumpara de la anumite cluburi/muzee.

 

Ce constat pe zi ce trece este ca noile modele de masini renunta din ce in ce mai mult la placerea de a conduce in dauna confortului.

Practic esti deconectat de masina si esti legat din ce in ce mai mult de mediul inconjurator - vezi self driving/driving assist/etc.

Ca sa ramanem la ideea topicului, eu inteleg prin placerea de a conduce, suma de factori pe care soferul ii controleaza: acceleratia masinii, treapta de viteza, sunetul motorului, tinuta de drum, aspectul deci cam tot ce iti poate da un surplus de adrenalina/serotonina.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca totusi vrei sa-l vinzi si sa iei F30, fa intai un test drive sa te convingi. Ceea ce am zis eu mai sus sunt doar parerei personale, nu zic ca am dreptate sau ca stiu eu cel mai bine.

 

Nu cred sa il vand, fiul meu inca e multumit de el, e inca o masina buna, eu il conduc destul de rar, in concedii doar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 6 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.