Jump to content

PLACEREA DE A CONDUCE


r0n1n

PLACEAREA DE A CONDUCE  

471 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Placerea de a-mi conduce masina o am permanent, dar parca suspensie sport+curbe+BMW (RWD only) = reteta perfecta ce reuseste sa aseze un zambet laaaarg pe chip si sa provoace batai accelerate ale inimii. Edited by bedwap
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
mor pe aia de ii vad ca rup masina la cerculete etc..mi-am luat bmw pentru ca imi place tractiunea spate si a fost o provocare pentru mine, pentru ca imi place senzatia care ti-o da pe serpentine..pentru ca si in depasiri nu ma fac de ras..are o tinuta de drum destul de eleganta..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mor pe aia de ii vad ca rup masina la cerculete etc..mi-am luat bmw pentru ca imi place tractiunea spate si a fost o provocare pentru mine, pentru ca imi place senzatia care ti-o da pe serpentine..pentru ca si in depasiri nu ma fac de ras..are o tinuta de drum destul de eleganta..

am o medie de mers, 30-50km/h :D nu depasesc viteza aceasta in oras, imi place tinuta de mers, o tinuta eleganta si sportiva in acelas timp merg foarte usor cu masina, ma rog si din cauza ca am suspensie sport, colegi de trafic, nu-mi claxoneaza deloc, ca se observa si din afara cat de rigida este masina, si la drumurile noastre, stiti si voi.

nu imi place sa fortez masina cu drifturi etc,, nu as vrea sa-mi se defecteze ceva la cardan, la grup, sau flansa ceva stiu ca bmw-urile au boala asta.. dar cate-o data cand am ocazia, merg putin in forta pe drum drept si neted, 140-170km/h

foarte rar cerculetze, sunt un tip care ingrijesc foarte mult o masina.

Edited by bmw3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 years later...

S-a vandut de mult E90 de 2l Akon....am mai inaintat in varsta...am mai crescut si noi....

Cum s-a vandut de mult daca acum 2 zile postai pe forum legat de o problema cu el? :rolleyes:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/173335-senzor-preincalzire-motorina-e90/page__p__2331950#entry2331950

Edited by Kenbobo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina respectiva care vroiam sa o cumpar din Germania avea unele defecte (zgarieturi) care nu erau in descriere. Fusese rental la o firma din Franta, asa ca am renuntat la ea si am cumparat o masina din tara de la Banat Car din Tm, o predare leasing cu garantie si premium selection. E vorba de un F30 330xd cu istoric full BMW la 95K km. Nu stiam ca trebuie sa va tin la curent cu tot ce vand sau cumpar. E90-ul s-a vandut in 5 zile in familie, l-am dat cumnatului meu, care nu sta pe forumuri si nu le are cu asa ceva. I-am dus masina la cineva sa ii faca o diagnoza cu ISTA si am gasit acele probleme la ea. De aceea erau intrebari postate in legatura cu masina veche. Proba contrarie ar fi urmatoarea: Daca vrei sa dam o tura cu F30 nou, da-mi un semn si mergem ;) Nush de ce, miros o usoara invidie intre colegii de pe forum, invidie care nu prea isi are rostul. Nu va datorez nimic, cu atat mai putin explicatii. Nu prea vad rostul acestor comentarii. Akon, cu tine am mai avut discutii, stim amandoi ca te roade invidia. O zi buna,

 

CH

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina respectiva care vroiam sa o cumpar din Germania avea unele defecte (zgarieturi) care nu erau in descriere. Fusese rental la o firma din Franta, asa ca am renuntat la ea si am cumparat o masina din tara de la Banat Car din Tm, o predare leasing cu garantie si premium selection. E vorba de un F30 330xd cu istoric full BMW la 95K km. Nu stiam ca trebuie sa va tin la curent cu tot ce vand sau cumpar. E90-ul s-a vandut in 5 zile in familie, l-am dat cumnatului meu, care nu sta pe forumuri si nu le are cu asa ceva. I-am dus masina la cineva sa ii faca o diagnoza cu ISTA si am gasit acele probleme la ea. De aceea erau intrebari postate in legatura cu masina veche. Proba contrarie ar fi urmatoarea: Daca vrei sa dam o tura cu F30 nou, da-mi un semn si mergem ;) Nush de ce, miros o usoara invidie intre colegii de pe forum, invidie care nu prea isi are rostul. Nu va datorez nimic, cu atat mai putin explicatii. Nu prea vad rostul acestor comentarii. Akon, cu tine am mai avut discutii, stim amandoi ca te roade invidia. O zi buna,

 

CH

 

nu vad de ce as fi invidios pe colegul X de pe forum pentru ca si-a luat un m4 sau pe Y pentru ca are un 550 sau pe Z care are un 750LI(pe care de altfel nu ii cunosc), cred ca iti cam atragi singur unele remarci pe care le consideri invidioase

 

app, cum merge F30 "nou"? poate ma gandesc sa vand si eu E90-ul :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg nici eu, dar ma rog asta e. F30 second merge ft bine. L-am cumparat de la un prieten, era masina sotiei lui iar ea a mers crestineste cu masina si masina se prezinta impecabil. Trecerea de la E90 la F30 nu e asa spectaculoasa ca de la E46 la E90. E clar un aer de superioritate in F30 si e mai eleganta sa zic asa desi ambele au M-pachet de fabrica. Masina merge ft bine, trage bine, consuma ok. E al 2-lea bmw seria 3 cu motor de 3000 pe care il am si pot sa zic ca se tine bine. La 258 de cai trage extraordinar si consuma ok in Bucuresti si la drum lung. Daca iti place E90-ul tau la nebunie si e ceea ce iti doresti, nu il vinde inca, mai asteapta sa se ieftineasca F30-urile. Daca totusi vrei sa-l vinzi si sa iei F30, fa intai un test drive sa te convingi. Ceea ce am zis eu mai sus sunt doar parerei personale, nu zic ca am dreptate sau ca stiu eu cel mai bine.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

FelicitĂŁri pentru achiziție. Nu trebuie sĂŁ dai explicații la nimeni, dar eu mĂŁ bucur când vĂŁd o mașinĂŁ nouĂŁ pe forum.

 

Și ca sĂŁ schimb subiectul, postez o poveste mai lungĂŁ, sper sĂŁ nu plictiseascĂŁ :):

 

De ce iubesc eu BMWul?!

Povestea a ĂŽnceput prin 1995, când tatĂŁl meu ne-a dus intr-un orĂŁșel mic, unde știa el ca a vĂŁzut o mașinĂŁ interesantĂŁ.

Eu cu fratele meu mai mic, stĂŁteam nerĂŁbdĂŁtori pe banchetĂŁ din spate a Opelului pe care ĂŽl avea atunci tatĂŁl meu.

Când am ajuns la destinație, am vĂŁzut o mașinĂŁ prĂŁfuitĂŁ, plinĂŁ de gĂŁinaț de pĂŁsĂŁri, care nu mĂŁ atrĂŁgea cu nimic.

Era un BMW 728, care ulterior am aflat ca era de o vârstã cu mine, din 1977.

MașinĂŁ a fost cumpĂŁratĂŁ de tatĂŁl meu, iar de atunci am ajuns sĂŁ ĂŽndrĂŁgesc aceastĂŁ marca. Atunci am descoperit și eu, ĂŽn anii 90... In perioada când Dacia avea pe lunetĂŁ inscripția "Dacia cu motor cu injecție"... sa vad ce masini construiau altii in anii 70. Din dotĂŁrile mașinii: scaune reglabile ĂŽn toate direcțiile, volan reglabil, oglinzi electrice, servo, etc.

Dar sunetul motorului ĂŽn 6 cilindri le depĂŁșea pe toate... avea doar patru viteze :).

O altĂŁ experiențĂŁ plĂŁcutĂŁ: l-am trimis ĂŽn Germania o scrisoare și le-am cerut manualul de utilizare. DupĂŁ câteva sĂŁptĂŁmâni am primit prin poștĂŁ manualul și o scrisoare de la BMW.

A fost prima mea mașinĂŁ, care mi-a rĂŁmas ĂŽn suflet. Am vandut-o ĂŽntrucât consumul ajungea iarna și la 30 de litri iar salariul era mic.

Am mai avut doi ursuleți, iar dupĂŁ aceea am trecut la alte mĂŁrci auto. Schimbam mașinile o datĂŁ la doi ani, nu aveam liniște. Mi-am luat și un enduro BMW f650, ca sĂŁ ĂŽnlocuiesc golul, dar nu m-am liniștit.

Asa ca anul trecut am intrat din nou În rândul celor care conduc BMW, cu un E87.

Nu ĂŽmi place viteza, conduc legal, nu fac liniuțe, nici drifturi, dar ĂŽmi place sĂŁ conduc BMW.

Senzația la volan nu cred ca se compara cu senzația pe care ți_o poate oferi o altĂŁ mașinĂŁ normalĂŁ (mĂŁ refer la prețuri pĂŁmântești).

Am scris așa mult ĂŽntrucât am revĂŁzut zilele trecute prima mea iubire și m-a rĂŁscolit... i-am fĂŁcut câteva poze cu telefonul:

 

http://i64.tinypic.com/110lvnt.jpg

http://i66.tinypic.com/2ltpjx4.jpg

http://i63.tinypic.com/1z2oacy.jpg

P.s. vopseaua este cea din 1996.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dan, tare masina aia veche....pacat ca in ziua de azi sunt doar piese de colectie si nu le vezi mai deloc pe strazi. Si tata a avut un 525i din 1985 si un 750i V12 din 1988. Asta se intampla in 1998-2000. De atunci am prins si eu dragoste de BMW si ori de cate ori aveam ocazia furam masina de acasa si dadeam ture pana ma parau vecinii acasa si iesea iar scandal. Ma linisteam 3 zile dupa care iar furam masina de acasa si tot asa. Am fost incris la clubul de karting din orasul meu natal unde am prins drag de viteza, drifturi si alte senzatii tari. Am condus multe masini, insa BMW mi se pare cea mai buna :)) Akon, imi pare rau, poate am inteles eu gresit, trecem peste. Sper la pensie sa imi permit un V8 rau care sa bea 35% :p
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din pĂŁcate, s-ar putea sĂŁ nu se mai gĂŁseascĂŁ V8 atunci...

 

Masini probabil ca va mai gasi dar la cum merg lucrurile cu normele de poluare/impozitare tare ma tem ca nu o sa-l mai lase nimeni sa circule pe drumurile publice.

Nu stiu ce varta ai, dar pana la pensionare s-ar putea sa nu mai gasesti combustibil pentru V8 - ar fi bine sa faci de pe acum niste rezerve :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.