Jump to content

Bmw ,consum si directie


Recommended Posts

M-am hotarat sa m-ai scriu,nu stiu daca isi m-ai aduce aminte careva ma plangeam de comsum mare.E acuma i-am facut consumul in oras si imi ''papa'' 16.5(dupa reglaj avans cu stroboscopica).Daca m-ai stiti cum sa ii scad din consum v-as fi recunoscatoare. 318 ,motor de 1800 l-jetronic din 87,

Alta ,am citit pe forum cu directia,la mine directia imi face figuri de la 50-60 km/h in sus ,imi '' tremura'' volanul in mana,m-ar ajuta foarte mult macar de unde ar incepe problema,nuca din caseta am facut-o,jantele sunt de 15' cu gume de 195/15/50 pe fata,pe spate le am m-ai late si m-ai umflate.

Va multumesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

Prima chestiune  este sa verificati daca rotile sunt echilibrate.

106856[/snapback]

 

degeaba ai rotile echilibate daca nu sunt bune inelele;eu am echilibrat jantele si tot simptomul asta il am.

Link to comment
Share on other sites

degeaba ai rotile echilibate daca nu sunt bune inelele;eu am echilibrat jantele si tot simptomul asta il am.

106869[/snapback]

Pai nu e degeaba, e regula de baza ca sa nu ai trepidatii in mers.

Din pacate pt. tine, tu ai o alta problema, o cunosti, trebuie doar sa o remediezi... Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e degeaba, e regula de baza ca sa nu ai trepidatii in mers.

Din pacate pt. tine, tu ai o alta problema, o cunosti, trebuie doar sa o remediezi... Bafta!

106919[/snapback]

Explicati-mi si mie despre ce inele e vorba?Poate sa fie trepidatiile de la bucsele de pe bara de torsiune? :)

De consum nu ati scris nimic,m-ar ajuta niste sfaturi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa duci jantele la roluit,apoi sa verifici gumele sa nu aiba galme,si daca nu au sa le echilibrezi.Apropos de consum,nu ar trebui sa haleasca in oras mai mult de 10-11 litri,ar trebui verificat motorul la tester si ATENTIE,schimba mai des filtrul de aer( la 6-7000 km ).Succes.
Link to comment
Share on other sites

cand e treaba cu inelele ...tremura masina la viteza...de la 120 130 incolo....cel putin eu asa stiu....iar daca is varza gumele..sa nu is echilibrate rotile..jantele carne...tremura volanu

107838[/snapback]

 

Fara inele incepe sa tremure de la 90, intre 110-120 e cel mai enervant, peste 140 se simte mai putin. Mi-am facut de curand un set.

Link to comment
Share on other sites

pai nu trebe inele daca is jante special pentru un model de masina...de ex cum am eu ,sunt pentru seria 3 si nu tremura nimik..nici la 240 :blink:

107842[/snapback]

 

Pai daca pui de E39 pe E34 sau E32, trebuie. Jantele mele alea negre, sunt originale dar cred ca nu sunt de modelul meu, ca era diferenta foarte mare intre janta si butuc.

Link to comment
Share on other sites

Explicati-mi si mie despre ce inele e vorba?Poate sa fie trepidatiile de la bucsele de pe bara de torsiune? :)

De  consum nu ati scris nimic,m-ar ajuta niste sfaturi. :blink:

107062[/snapback]

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=6913&st=0

 

acelasi simptom il am si eu ca si wlf,dupa 140 nu mai tremura asa de tare.

nu am apucat sa merg la mosh sa fac ca cica nu are un subler taiat :) futui

Link to comment
Share on other sites

Pt. consum, care este cam mare pt. un 318, ar trebui verificata sonda lambda daca este buna, pt. ca poate da informatii eronate comp-ului si in consecinta sa creasca consumul!

108879[/snapback]

Da,dar cu sau fara sonda lambda ,consuma mult.Cu sonda defecta ar consuma cu 2 % mai mult.Dar la mine ii consumul mare,i-am reglat avansul cu lampa stroboscopica si a scazut consumul de la 20-21 ltr % la 16.5-17%,dar il vreau m-ai mic,macar de 11-12%,m-ai stie naiba ce sa ii fac.

Link to comment
Share on other sites

cumpara neaparat o sonda lambda(e universala la 2mil,si pune-o sus),si mergi din nou la reglaj cu analizorul de gaze.

vezi ca la BMW reprezentanta,analizorul de gaze costa 20euro,si ii mai dai ceva la baiatu de acolo si ai reglat klumea.

o sa te pregatesti cu o bere :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.