Jump to content

scartzait/piuit de sub capota


Recommended Posts

salut.

de cateva zile am constatat ca se aude de la motor un zgomot. e vorba de un scartzait intrerupt, similar cumva cu zgomotul produs iarna de diferitele curele de la motor (pe la daewoo am auzit mai des).

zgomotul este rev dependent in sensul ca la idle speed este o frecventa mica, care creste pe masura ce creste si turatia, ajungand ca la 5-6.000 de ture sa se perceapa ca un zgomot continuu. mai am o precizare si anume ca la turatie mai mare are o tenta de zgomot metalic, nu prea mai suna a scartzait. oricum, chiar si la turatie mare zgomotul motorului nu il acopera.

masina estea cea din semnatura, din 2001, are 150.000km, uleiul schimbat recent, nivel normal, cureaua de la compresorul de A/C schimbata pe la 100.000km.

a mai patit cineva?

 

p.s. "bagand" urechea la motor, parca nu se auzea de la curele, cumva din lateral dreapta cum stai cand te uiti sub capota...

Link to comment
Share on other sites

salut.

de cateva zile am constatat ca se aude de la motor un zgomot. e vorba de un scartzait intrerupt, similar cumva cu zgomotul produs iarna de diferitele curele de la motor (pe la daewoo am auzit mai des).

zgomotul este rev dependent in sensul ca la idle speed este o frecventa mica, care creste pe masura ce creste si turatia, ajungand ca la 5-6.000 de ture sa se perceapa ca un zgomot continuu. mai am o precizare si anume ca la turatie mai mare are o tenta de zgomot metalic, nu prea mai suna a scartzait. oricum, chiar si la turatie mare zgomotul motorului nu il acopera.

masina estea cea din semnatura, din 2001, are 150.000km, uleiul schimbat recent, nivel normal, cureaua de la compresorul de A/C schimbata pe la 100.000km.

a mai patit cineva?

 

p.s. "bagand" urechea la motor, parca nu se auzea de la curele, cumva din lateral dreapta cum stai cand te uiti sub capota...

106812[/snapback]

Salve

 

Vezi sa nu fie garnitura de la evacuare :blink:

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

update la situatie...

zgomotul s-a accentuat acum si se aude si din masina, inainte doar cand deschideam geamul...m-am uitat pe la role/curele si distractie maxima, cureaua care face legatura cu compresorul de AC s-a deplasat de pe role. tinde sa iasa ca sa zic asa si s-a deplasat cu doua santuri de pe rola mai spre motor. acum e clar ca din cauza asta face zgomotul ala, dar de ce s-a deplasat?? si cum e posibil asa ceva, ca doar de aia sunt santurile pe role, sa nu se deplaseze...

Link to comment
Share on other sites

sa zic asa si s-a deplasat cu doua santuri de pe rola mai spre motor. acum e clar ca din cauza asta face zgomotul ala, dar de ce s-a deplasat?? si cum e posibil asa ceva, ca doar de aia sunt santurile pe role, sa nu se deplaseze...

106934[/snapback]

 

 

Probabil intinzatorul este defect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.