Jump to content

Magazia de CD-uri nu mai citeste!


Recommended Posts

In urma cu un an dupa ce am dat cu aspiratorul in masina n-a mai vrut sa citeasca discurile din magazie (OEM)! Dupa cateva incercari nereusite de curatare cu un cleaning disc wet (e pt windows si magazia nu-l vede) am scos discurile si le-am curatat. Erau electrizate si aveau un strat fin de praf.

De atunci a mers perfect pana ieri cand, in timp ce rula un disc, s-a oprit si au inceput sa dispara discurile. Le-am curatat, am bagat alte discuri si nimic. Nu le mai vede.

Banuiala mea e ca e mudara lentila. Cum se poate curata?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Nu merge :twoup: !

 

Nu invarte CD-urile. Disc-ul de curatat e inutil.

Am desfacut unitatea, am suflat-o cu aer comprimat si nimic.

 

Stiti vreun electronist bun?

 

discurile nu le invarte pentru ca nu le vede deloc, trebuie sa sti ce si cum sa cureti cu aer ca sa ai rezultate, pe de alta parte e posibil sa trebuiasca schimbat ansamblul laser

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este vorba de 2 motorase care le are magazia, unul de ridicare a macaralei si unul de extragere a CD-urilor.

Este frecvent intalnit ca unul dintre ele sa se blocheze la unul din capete si atunci pa pa citire CD-uri.

Solutia ar fi ca acele motorase sa se schimbe daca se gasesc pe piata sau in cel mai rau caz curatate, dar odata intalnita problema blocarii cu siguranta vor mai exista si alte blocari dupa o eventuala curatare.

Edited by ZZ_Bottom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu merge :twoup: !

 

Nu invarte CD-urile. Disc-ul de curatat e inutil.

Am desfacut unitatea, am suflat-o cu aer comprimat si nimic.

 

Stiti vreun electronist bun?

 

discurile nu le invarte pentru ca nu le vede deloc, trebuie sa sti ce si cum sa cureti cu aer ca sa ai rezultate, pe de alta parte e posibil sa trebuiasca schimbat ansamblul laser

 

La ce te referi cand spui ca nu le vede deloc? La mine "vede" ca exista (sau nu) un cd in respectiva pozitie, dar...atat. In momentul cand ar trebui sa citeasca prima pista - moare!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
salut baieti..am si eu aceasta problema pe un e39 530d din 2002... am incercat sa'l curat cu cd'uri speciale...l-am desfacut si tot nimic... imi zice NO DISC! si atat

Intr-un final am ajuns sa cumpar alta magazie pt ca aia avea unitatea optica dusa, ireparabila.

Deci s-ar putea sa ai aceeasi buba :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
salutare.sunt nou pe forum si posed un e46 coupe din 2003 de o luna.de cand am cumparat masina nu a mers magazia de cd-uri.le verifica,le invarte dar nu canta in boxe.in locasul de deasupra brichetei era un fir pentru iphone.azi mam hotarat imprena cu un prieten sa desfacem sa vedem unde duce acel fir.am descoperit ca 3 fire erau anulate si era pus un adaptor expre de iphone/ipod etc...cine ma poate ajuta sa imi spuna si mie unde trebuiesc bagate acele 3 fire anulate...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.