Jump to content

eliminare clapete de pe admisie (swirl flaps) la motoarele diesel


RobyS

Recommended Posts

Acum o saptamana am schimbat bujiile incandescente ( bmw e90 318d an 2005) si am constatat surprins ca nu am niciun fel de clapeta pe galerie. E posibil sa fie asa din fabrica?

Eu cred ca vechiul proprietar a schimbat galeria cu una de e46 nfl,caci se potrivesc galeriile.La nfl galeria este fara clapete in admisie.Nu cred ca la 318d (care este acelasi motor ca si la 320d)fabricat in 2005 sa fi exclus clapetele.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca vechiul proprietar a schimbat galeria cu una de e46 nfl,caci se potrivesc galeriile.La nfl galeria este fara clapete in admisie.Nu cred ca la 318d (care este acelasi motor ca si la 320d)fabricat in 2005 sa fi exclus clapetele.

 

Am avut 318d din 2004 iar codul galeriei pe 318d este diferit de codul galeriei de pe 320d FL. Stiu ca m-am interesat acum ceva ani cand inca aveam masina si mi-au confirmat mai multi oameni de pe forum(in special cei ce se ocupa cu piese) ca cele doua modele, desi au motoare identice au galeriile diferite. Am si desfacut ca sa fiu convins si asa cum constata si colegul de mai sus, nu existau clapetele in galerie. Si pot spune 100% sigur ca galeria nu a fost schimbata.

Link to comment
Share on other sites

Am avut 318d din 2004 iar codul galeriei pe 318d este diferit de codul galeriei de pe 320d FL. Stiu ca m-am interesat acum ceva ani cand inca aveam masina si mi-au confirmat mai multi oameni de pe forum(in special cei ce se ocupa cu piese) ca cele doua modele, desi au motoare identice au galeriile diferite. Am si desfacut ca sa fiu convins si asa cum constata si colegul de mai sus, nu existau clapetele in galerie. Si pot spune 100% sigur ca galeria nu a fost schimbata.

Sa inteleg ca diferenta ar fi lipsa clapetelor in galeria de admisie?Caci ca si forma galeriile sunt identice.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

am zis mai sus insa poate cineva are nevoie de aceasta informatie si sa nu mai caute...

e39 meu 530dA, nonfacelift, din 10.1998, primele modele cu 3.0d, nu are de fabrica acele clapete, am desfacut galeria sa verific in ideea de a-i pune acele doape, insa nu au fost de la inceput acele clapete

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca diferenta ar fi lipsa clapetelor in galeria de admisie?Caci ca si forma galeriile sunt identice.

 

Da, forma galeriei era identica doar ca nu avea clapetele la interior. 318d-ul meu era din 09/2004. Codul galeriei la mine era diferit de codul galeriei de pe un 320d.

 

Eu inca nu am vazut 318d cu codul de galerie care sa contina clapetele, dar posibil sa fie optiune sau ceva similar.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca diferenta ar fi lipsa clapetelor in galeria de admisie?Caci ca si forma galeriile sunt identice.

Excact, galeria nu avea clapete si nici acea valva care le actioneaza si bujiile pe care le am schimbat pareau a fi originale

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

salut

am un bmw e46 320d 150 cai, masina merge ireprosabil, nu mai are clapeti in galerie, dar ma confrunt cu acea lipsa de cuplu in turatii joase

de aceea vin cu o solutie

ideea este de a inlocui acei clapeti cu un clapet acceleratie actionat vacumatic folosit instalatia de vacuum existenta deja

acest clapet va fi montat inainte de egr

va arata la fel ca la bmw e90 numai ca acolo clapetul e electronica

eu nu pot face asta deoarece sunt tirist si nu am timp

astept pe cineva care e dispus sa incerce

ma pricep la mecanica deci va repet ca un asemenea clapet reglat bine e cea mai buna solutie

se potriveste clapet de ford mondeo 1.8 benzina sau golf 4 1.9 tdi dar asta e cu tot cu egr si e mai mic in diametru

astept un curajos

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Gresit! Clapetele nu regleaza debitul de aer! Studiaza putin galeria de admisie. Vei vedea ca ea are 8 "guri" care comunica cu chiulasa si pe 4 din gurile astea sunt montate clapete, celelalte 4 sunt libere.

nu stiu ce cunostinte de mecanica ai dar iti voi raspunde simplu

fiind un motor cu 16 supape asta inseamna 8 pe admisie

deci daia are 8 gauri

eliminand clapetii , motorul nu mai poate face amestecul cum trebuie si orice mecanic iti poate spune asta

motorina multa + oxigen putin = motorul se ineaca , motorina ne arsa

motorina putina + oxigen mult (in cazul nostru) = amestec sarac , explozie slaba

 

un exemplu simplu e sudura autogen , daca acetilena e prea multa vei avea o flacara rosie ca la lumanare

daca oxigenul e prea mult flacara se va stinge

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare, in weekendul ce a trecut mi-am cumparat si eu un set de dopuri din Anglia pentru motor(M47DO1) de pe e46 coupe FL2 din 2004, si am reusit si sa le montez. Mi se pare o operatie destul de usoara, atata timp cat ai sculele necesare. Sa aveti la voi imbusuri, torx mama cat si tata(sunt 2 suruburi care tin cablurile de la injectoare pe galerie), surubelnita.. sper sa nu uit ceva.

In 2 ore am terminat toata poveste.

Din fericire am fost si eu la un pas de a cauta motor nou. Una dintre cele 4 piese avea un joc mare la clapeta, deci singurul lucru de care se mai tinea erau niturile(suruburile fiind partial destranse)

Iar un al doilea, nu avea deloc clapeta, ceea ce m-a facut sa cred ca a fost rupta de fostul proprietar.

 

Am incercat sa merg la cate un drum mai lung(20km..) in fiecare zi doar sa monitorizez anumite variatii ale masinii.

Nu este destul dar totusi va zic ce am observat pana acum:

-Ca si consum nu simt nici o diferenta(daca este e foarte mica)

-Simt la turatiile mici cum masina reactioneaza mai intarziat, desi cand intra turbo nu mai ai probleme

 

Sincer sa fiu... si eu am stat mult pe ganduri daca sa le scot sau nu, si inca ma gandesc cum as putea sa fac sa le imbunatatesc. M-am gandit la un tratament chimic, care sa intareasca putin partea metalica din piesa, insa nu as avea incredere.

Zilele astea iau partea metalica si merg la o cunostinta, sa vad daca pot face aceasta piesa dintr-o bucata (turnare, strung...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.