Jump to content

eliminare clapete de pe admisie (swirl flaps) la motoarele diesel


RobyS

Recommended Posts

le-am pus dopuri chinezesti, cu oring, luate la cnc...partea aia ar trebui sa fie ok. partea cu tija is in dubii, dar daca in 1000 de km cat am de cand le-am scos nu s-a intamplat nimic, atunci posibil sa fie bine. partea incercuita cu verde dupa scoaterea tijei se misca in toate directiile, cat are tija pusa in nuca se misca doar stanga dreapta, logic. cand e tija scoasa din nuca, se misca stanga dreapta sus jos. posibil la mine sa fie bulita tulumba, nu stiu ce sa zic. tu nu mai ai o galerie sa vezi la tine cum se misca, ziceai ca ai 2 galerii la un moment dat, pe care ai facut teste la clapete...?

CAnd mai umbli la galerie scoate acel furtun ce intra in "tulumba"si infunda-l cu un surub,si gata,nu mai actioneaza acea tulumba,se poate sparge mebrana si in acest fel se pierde vacuum,daca pierzi vacuum poti avea probleme cu EGR-ul si cu geometria variabila ,daca este actionata vacumatic.

Link to comment
Share on other sites

Galeria de euro 4 nu are clapetele mai rezistente?

Da,la Euro 4 calapetele au axul ingrosate de la 3mm la 4.5mm.Dar daca galeria este imbaxita cu depuneri de carbon riscul ruperii este mare.Ori alegi sa cureti galeria macar din 50 in 50 mii km,ori le elimini de tot.Tu alegi!Eu am ales sa curat galeria ,sa anulez EGR-ul si uite cum arata galeria dupa doi anipost-46628-0-88618200-1477330979_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti,

vad ca toti ati ajuns sa cumparati acele dopuri. Eu sunt din Timisoara, se gasesc prin oras? Sau de unde ati luat?

Sau; eu am e46 din 2002, iar clapetele de la 320d din 2004(cele refacute si intarite) se potrivesc pe admisia mea?

Edited by marusca
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti,

vad ca toti ati ajuns sa cumparati acele dopuri. Eu sunt din Timisoara, se gasesc prin oras? Sau de unde ati luat?

Sau; eu am e46 din 2002, iar clapetele de la 320d din 2004(cele refacute si intarite) se potrivesc pe admisia mea?

SAlut!Da,se potrivesc clapetele pe admisia ta.Se potrivesc si de la E90 fabricat pana in 08-2008 (M47N2).Dupa aceasta data au schimbat motorizarea(N47).

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

SAlut!Da,se potrivesc clapetele pe admisia ta.Se potrivesc si de la E90 fabricat pana in 08-2008 (M47N2).Dupa aceasta data au schimbat motorizarea(N47).

 

 

Salut , eu le-am luat de la baiatul asta https://www.olx.ro/oferta/4-dopuri-anulare-clapete-swirl-flaps-galerie-admisie-bmw-de-22mm-ID2QpOZ.html#3e06cb4744.

Am pus de plastic deoarece tot din plastic sunt si soclurile clapetelor puse din fabrica .

Link to comment
Share on other sites

CAnd mai umbli la galerie scoate acel furtun ce intra in "tulumba"si infunda-l cu un surub,si gata,nu mai actioneaza acea tulumba,se poate sparge mebrana si in acest fel se pierde vacuum,daca pierzi vacuum poti avea probleme cu EGR-ul si cu geometria variabila ,daca este actionata vacumatic.

 

Salut !

Daca este deconectat furtunasul de vacuum, clapetele in ce pozitie raman? inchis sau deschis ? (ma refer la admisiile care inca au clapete, bineinteles)

Edited by buhaiul
Link to comment
Share on other sites

Salut !

Daca este deconectat furtunasul de vacuum, clapetele in ce pozitie raman? inchis sau deschis ? (ma refer la admisiile care inca au clapete, bineinteles)

Salut!Daca deconectezi furtunul de vacuum clapetele raman DESCHISE sa se inteleaga.Ele sun inchise atunci cand sistemul de vacuum lucreaza,cand nu se face vacuum clapetele sunt DESCHISE. In fotografia pusa de mine intr-o postare anterioara clapetele sunt inchise deoarece am actionat eu tija care comanda clapetele,si atunci ele s-au inchis,special pentru a se vedea ce curate sunt.

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 11 months later...

Salut!Daca deconectezi furtunul de vacuum clapetele raman DESCHISE sa se inteleaga.Ele sun inchise atunci cand sistemul de vacuum lucreaza,cand nu se face vacuum clapetele sunt DESCHISE. In fotografia pusa de mine intr-o postare anterioara clapetele sunt inchise deoarece am actionat eu tija care comanda clapetele,si atunci ele s-au inchis,special pentru a se vedea ce curate sunt.

 

 

 

Salut, sti pe cineva in Botosani care se pricepe, poate verifica si daca este necesar sa poata face eliminarea clapetelor? Multumesc !

Edited by gaboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce cod motor ai?

 

N47/M47 au clapete pe galerie, nevoie sa se scoata clapetele decat daca au joc, normal au rolul lor acolo, insa le verifici, daca au joc dai cu ele afara, eu la N47 le-am scos afara, sunt imbunatatite fata de M47, dar chiar si asa aveau joc si mi-a fost frica.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Salutare!

Am reanviat un pic topicul pentru ca am si eu o intrebare.Eu mi-am scos clapetele la galerie (e90,320d,2006), cand mi-am curatat galeria am vazut ca aveau un pic de joc pe ele si nu am riscat.

 

Intrebarea este, nu stie nimeni daca se gasesc sa le cumperi noi????.

 

Am cautat si nimic, nici pe realom nu apar.

Le-am strans pe cele vechi dat nu le-am mai pus, am pus dopuri, masina pare ca se misca la fel, dar daca le-as gasi noi, le-as pune la loc.

Daca vrea cineva sa-l ajut la scoatere, eliminare, in Bucuresti, cu mare drag.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.