Jump to content

eliminare clapete de pe admisie (swirl flaps) la motoarele diesel


RobyS

Recommended Posts

Clapetele se uzeaza, ai ghinionul sa se desprinda sa le traga in cilindru, si atunci se intampla beleaua, de aceea se elimina, sau daca iti convine pretul, alta galerie noua cu clapete sigure.sau cumperi clapete de otel dintr-o bucata cu 400 ron setul , le montezi si ramane ca de fabrica.

 

Din moment ce le elimin din soft, ele inca functioneaza ?

Legat de treaba cu clapete din otel, din ce am inteles, pe motorul meu N47 nu se pot modifica, daca am vreo problema cu clapetele trebuie sa schimb toata galeria, gresesc ?

Link to comment
Share on other sites

Scuze nu mi-am dat seama de motor, eu m-am exprimat pentru M47, la tine am impresia ca se gasesc clapete de schimb si nu f. scumpe. parca in jur de 200 ron. trebuie vazut inainte de a lua o decizie.

 

Nici asta nu pot face, am modelul de 177 de cai .

 

M-ar interesa strict daca este asa cum mi-a spus Dragos de la Complete Chip. El mi-a spus ca le pot anula doar din soft si nu voi avea nici o problema, nu trebuie neaparat anulate fizic. Sunt curios daca a mai facut cineva asta sau nu.

Edited by dNs1995
Link to comment
Share on other sites

Nici asta nu pot face, am modelul de 177 de cai .

 

M-ar interesa strict daca este asa cum mi-a spus Dragos de la Complete Chip. El mi-a spus ca le pot anula doar din soft si nu voi avea nici o problema, nu trebuie neaparat anulate fizic. Sunt curios daca a mai facut cineva asta sau nu.

 

Da, se pot elimina doar din soft, nu vei avea nicio problema... insa, daca au garniturile uzate si scapa ulei, chiar daca le vei anula din soft, tot vei avea scurgeri iar in cazul asta, trebuiesc puse dopuri. Trebuie sa verifici galeria si sa iei atunci o decizie.

Link to comment
Share on other sites

Da, se pot elimina doar din soft, nu vei avea nicio problema... insa, daca au garniturile uzate si scapa ulei, chiar daca le vei anula din soft, tot vei avea scurgeri iar in cazul asta, trebuiesc puse dopuri. Trebuie sa verifici galeria si sa iei atunci o decizie.

 

Mersi fain de raspuns. O sa-i fac remap-ul si apoi o sa iau legatura cu vreun mecanic sa verifice galeria de admisie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor, de curand facand o revizie completa a masinii am montat aceste dopuri anuland clapetele, problema este ca dupa aceasta modificare s-a aprins check engine-ul iar pe tester primesc eroare P0401. Am tot citit dar nu reusesc sa identific problema, teoretic ar trebui curatat EGR, practic EGR a fost curatat in momentul in care s-au montat dopurile.

Imi puteti zice ce se mai face in afara de montarea dopurilor propriu zisa? Se anuleaza vaccumul? De unde? Cum? Trebuie umblat la soft?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

In afara de anularea fizica a clapetelor nu trebuie sa mai faci nimic. Trebuie sa pastrezi circuitul vacuumatic intact sau sa te asiguri cumva ca nu pierzi vacuum. De asemenea, controlul electronic al vacuumului pentru clapete se pastreaza, deci actuatorul electric ramane in circuit. Daca inainte de interventie nu aveai erori, iar dupa ai erori atunci s-a omis sau s-a gresit ceva la montaj.
Link to comment
Share on other sites

In afara de anularea fizica a clapetelor nu trebuie sa mai faci nimic. Trebuie sa pastrezi circuitul vacuumatic intact sau sa te asiguri cumva ca nu pierzi vacuum. De asemenea, controlul electronic al vacuumului pentru clapete se pastreaza, deci actuatorul electric ramane in circuit. Daca inainte de interventie nu aveai erori, iar dupa ai erori atunci s-a omis sau s-a gresit ceva la montaj.

 

 

am inteles, multumesc. o sa revin la mecanic sa vedem cum rezolvam si revin cu rapunsul.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Clapetele se uzeaza, ai ghinionul sa se desprinda sa le traga in cilindru, si atunci se intampla beleaua, de aceea se elimina, sau daca iti convine pretul, alta galerie noua cu clapete sigure.sau cumperi clapete de otel dintr-o bucata cu 400 ron setul , le montezi si ramane ca de fabrica.

 

Spune-mi si mie te rog de unde pot cumpara clapete din otel?!

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, nici la e90, nici la e46 nu trebuie sa-ti faci griji daca galeria e curatata regulat, de asemenea si clapetele (ele se rup datorita acumularii de funingine, nu mai au loc si forteaza). Eu zic sa desfaci galeria, sa o cureti sa vezi jocul tablitelor pe ax (eventual sa le strangi putin si putin nituite in capat) si nu o sa iti faci griji. Eu, unul asa am facut....si masina merce "brici", cum s-ar spune :p .
Link to comment
Share on other sites

Teoretic, nici la e90, nici la e46 nu trebuie sa-ti faci griji daca galeria e curatata regulat, de asemenea si clapetele (ele se rup datorita acumularii de funingine, nu mai au loc si forteaza). Eu zic sa desfaci galeria, sa o cureti sa vezi jocul tablitelor pe ax (eventual sa le strangi putin si putin nituite in capat) si nu o sa iti faci griji. Eu, unul asa am facut....si masina merce "brici", cum s-ar spune :p .

 

Da, teoria e frumoasa. La mine s-a rupt plasticul la prinderea axului in galeria de admisie. Motorul mergea, clapetele mergeau si ele cumva. Si era curata, n-avea depuneri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.