Jump to content

eliminare clapete de pe admisie (swirl flaps) la motoarele diesel


RobyS

Recommended Posts

clapeti clapete

 

Rolul clapetelor este important dar nu esential in functionarea motorului. Daca vrei sa dormi linistit anuleaza-le. Daca vrei sa le pastrezi atunci inspecteaza-le regulat, asigura-te ca sunt in stare buna, sunt curate si functioneaza corespunzator.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Rolul clapetelor este important dar nu esential in functionarea motorului. Daca vrei sa dormi linistit anuleaza-le. Daca vrei sa le pastrezi atunci inspecteaza-le regulat, asigura-te ca sunt in stare buna, sunt curate si functioneaza corespunzator.

 

 

astazi am demontat galeria, am spalat-o nu am joc la clapeti, nu a scapat ulei pe la semeringuri. din punctual vostru de vedere ce ar trebui sa fac? nu am nici o problema sa o demontez o data pe an sa veific clapetii, cap la cati km ar trebui sa fac operatiunea?

Link to comment
Share on other sites

a incercat cineva pana acum sa confectioneze alte tije mai solide? punctual meu de vedere este ca ar trebui eliminate cauza. cu siguranta acei clapeti au rolul lor si nu trebuie neglijat. la masina mea nu am joc, inca, nu pierd ulei, ma sfatuiti sa le scot sau doar sa verific periodic?

De ce sa incerce din moment ce este considerat consumabil?Plus ca ce crezi ca o sa reziste la uzura ?Diamant?

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am comandat dopuri metalice, de pe eBay. Pentru 150 de lei cat costa cu tot cu transport, cred ca nu merita sa fac improvizatii.

Plus ca daca masina se comporta in regula, si sunt multumit ca le-am scos, cu cele date jos pot sa ajut pe altcineva care are vreunul rupt si nu vrea sa le scoata.

 

Salut

Mai ai cumva flapsurile? imi trebuie 1. mersi

Link to comment
Share on other sites

Orice 2.0 diesel si 3.0d au acele clapete pacatoase. eu le am dat jos de pe masina si inlocuit cu blankings swirl flaps , pentru a nu trage aer fals. Recomandarea mea e sa se faca si o resoftare , pentru a se corecta mica diferenta de cuplu [ am auzit ca scade putin si din frana de motor.] , mai am un set de 4 bucati noi din anglia , din cauza unei greseli de acolo [ mi au trimis 2 seturi in loc de una ]

 

Si orice diesel fabricat intre 2001- sfarshitul 2006 , au acele flaps uri pacatoase.

 

E mai convenabil sa anulezi acele clapete cu 100 de euro , curatat galerie + garnituri noi , decat sa dai un amar de bani pe o admisie noua.

 

Salut,

Mai ai setul de dopuri?

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva de unde as putea sa iau dopuri, urgent, adica azi?

Userul Djtaotao vinde asa ceva! In ultima instanta, poti doar sa tai cu flexul niturile ce sustin clapeta si sa lasi tijele simple, in galerie.

Edited by Trask
Link to comment
Share on other sites

Userul Djtaotao vinde asa ceva! In ultima instanta, poti doar sa tai cu flexul niturile ce sustin clapeta si sa lasi tijele simple, in galerie.

 

Da, pai asta cred ca o sa fac daca nu gasesc dopurile. Na, as fi vrut sa nu stric clapetele, ca poate are cineva nevoie de vreuna, ulterior. Oricum, una s-a rupt, la fel zic si eu, noroc ca nu a intrat in motor.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

ptr cn doreste am eu un set de dopuri de 22mm - set de 6 buc. le-am cumparat ptr masina mea dar am comandat 2 seturi de 22 si 32 ptr ca nu eram sigur pe care le am eu . de asemenea mai am clapete de 32mm in stare excelenta de la o galerie crapata de un meserias ,masina avea undeva la 60-70mii km. ptr cn doreste ma poate contacta PM.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ptr cn doreste am eu un set de dopuri de 22mm - set de 6 buc. le-am cumparat ptr masina mea dar am comandat 2 seturi de 22 si 32 ptr ca nu eram sigur pe care le am eu . de asemenea mai am clapete de 32mm in stare excelenta de la o galerie crapata de un meserias ,masina avea undeva la 60-70mii km. ptr cn doreste ma poate contacta PM.

La ce pret le dai pe cele de 22mm si de unde esti in primul rand? Astept un PM

Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.