Jump to content

BMW E90 PROBLEME INCHIDERE


Recommended Posts

Salut, am un BMW E90 din 2006 si am urmatoarea problema:

In momentul in care incerc sa deblochez usile fie din telecomanda, fie din butoul de pe consola centrala, fie cand opresc motorul (in mod normal cand plec dupa loc usile se blocheaza automat) toate se deschid in afara de cea a pasagerului. Daca o deblochez din clanta e OK dar altfel nu ia comanda. Precizez ca in momentul in care doresc sa le blochez in oricare din modalitatiile descrise mai sus se blocheaza toate inclusiv a pasagerului.

Deci, pe scurt, usa pasagerului merge blocata dar nu se mai beblocheaza decat din clanta. :)

Multumesc anticipat!!

Link to comment
Share on other sites

da, exact, blocheaza usa electric dar nu o mai deblocheaza decat mecanic (desi in momentul cand apas pe deblocare se aude un zgomot in usa).

Cred ca e ceva stricat in interiorul actuatorului, deci nu e problema de contact pentru ca ai zis ca se aude un zgomot in usa, deci primeste comanda, dar nu e executa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost astazi la service-ul BMW Filaret si e de vina broasca care costa in jur de 600 RON + montaj care cred ca se va ridica undeva la 200 RON ( in conditiile in care astazi m-a costat 150 fara a fi dat fata de usa jos).

Multumesc pentru raspunsuri!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salut. La mine problema e in felul urmator:

- cand plec de pe loc se blocheaza usile, iar usa de la sofer face un zgomot f ciudat cand vrea sa se inchida;

- dupa ce opresc masina si scot cheia ar trb sa se deblocheze usile, dar la usa de la sofer nu face asa...trb sa mai inchid o data usile din butonul de sub avarii si dupa deblochez de la clanta;

- cand ies din masina si vreau sa inchid din telecomanda face un zgomot ciudat si nu se duce țâmburâșul(cel care arata ca se inchide/deschide masina)in jos...face de mai multe ori asa...sus jos pana se inchide;

- intr-un sf dupa ce se inchide usa...ca sa vreau sa intru din nou in masina trb sa intru pe la pasager(de langa sofer), sa mai inchid o data usile de la butonul de sub avarii si sa deblochez usa de la sofer de la clanta.

Pareri ceva? Ce pot sa fac ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Buna ziua ! Am o problema cu inchiderea la E90-ul meu ! Deschiderea de pe telecomanda nu functioneaza. De inchis se inchide si portbagajul functioneaza. Ce poate fi. Mi-a spus un nene ca ar fi telecomanda de vina, ca butonul nu mai functioneaza - si ca o face el pt 400 Ron. Ati auzit de asa ceva?. La telecomanda a 2-a (este noua nefolosita) am aceeasi problema dar stiam de cand am luat masina ca nu functioneaza pe deschis. Nu am reprezentanta in Bz . Poate ma sjuta cineva sa ii dau de cap ! Multumesc si sper ca nu am postat gresit !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Si eu am patit la E90 sa se inchida usile normal din buton telecomanda sau din bord, dar sa nu se mai descuie usa soferului decat mecanic ( cu cheia sau dubla deschidere din interior). Am schimbat actuatorul usii soferului si s-a rezolvat. A costat circa 500 lei piesa si manopera vreo 100 la un amic.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am avut si eu problema aceata doar ca pe spate dreapta, dupa mult cautat pe net am ajuns la concluzia ca trebuie schimbata broasca/yala/actuator, dar citind pe alte forumuri am dat de topic-ul acesta: http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1022395

Tipul iti arata pas cu pas ce este de desfacut si de facut asa ca mi-am luat inima in dinti si am zis sa incerc si eu, in cel mai rau caz trebuia sa schimb broasca, deci nu aveam nimic de pierdut, m-am dus la masina inarmat cu rabdare si am urmat pasii descrisi in topic si...merge 100% acum am o broasca functionala 100% si nu a costat decat 1 bericica si vreo 2 ore( prima data cand umblu si nu greau sa stric ceva) sper sa va ajute si pe voi cum m-a ajutat si pe mine, cred ca merge aceeasi interventie si pe fata dar nu bag mana in foc.stima

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut,am achizitionat un e90 320d din 2006 si amm probl cu inchiderea..mai exact nu inchide din telecomanda...in rest toate functiile merg,inclusiv butonul din interior si inchhisul din butuc,se aprind semnalizari tot etc...nu inchide deloc din telecomanda....va rog frumoa sa ma ajutati,nu stiu ce sai mai fac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.