Jump to content

Recommended Posts

N-a tinut cont ca lacul de pe Honda e extrem de moale si in consecinta lucrul cu o pasta destul de abraziva lasa hologramele de mai sus, pe langa faptul ca subtiaza f. repede din strat. Detailing-ul e mai mult decat o meserie, implica foarte multe cunostinte, produse si tehnici. Inca o trecere cu ceva gen Meguiars 205 sau Menzerna 85rd pe pad de polish/finish erau necesare, mai ales pe lacul de Honda (japoneze in genere). Sunt multi detaileri buni in tara, puteti gasi informatii pe forumurile de profil :). Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

atentie mare pe ce maini va lasati masina pentru polish de "calitate"

 

in Bucuresti la ora actuala cred ca sunt maxim 2 persoane care stiu cu adevarat ce inseamna detailing ( Evo-Detailing si colegul de forum PushtiulK )

mai sunt cunosc si eu 2 . treaba buna la 300 ron exterior evident fara descantece si tinut masina la dospit 3 zile . a mea a stat 2 zile . suficient

Link to comment
Share on other sites

atentie mare pe ce maini va lasati masina pentru polish de "calitate"

 

in Bucuresti la ora actuala cred ca sunt maxim 2 persoane care stiu cu adevarat ce inseamna detailing ( Evo-Detailing si colegul de forum PushtiulK )

bun de stiut...

 

si ala cu plafonul distrus UNDE a facut detailing ?

 

ca din postarea ta nu se intelege clar...

Link to comment
Share on other sites

Am apelat si eu pt Audi la Mr. Cap pt o curatare la interior+plafon.

A iesit foarte bine, dar la 450ron era de asteptat sa iasa bine.

Tot ei mi-au aplicat un balsam pt piele si au vopsit volanul+schimbatorul cu vopsea speciala. La operatiunile astea rezultatele lasa de dorit..nu am fost multumit de rezultatul final, am vrut sa revin pt rezolvarea problemei, dar m-am razgandit.

Per total..ii recomand doar pentru interior, din cate am vazut la exterior nici macar nu se decontamineaza suprafetele inainte de polishare.

Link to comment
Share on other sites

la Mr. Cap a fost facut detailingul acum vreo 2 ani , a fost mare tevatura pe tema asta

 

un detailing dureaza 3 zile in cazul in care clientul doreste foarte multe lucruri facute ( exterior in 3 pasi , faruri , stopuri , interior complet ) , la exterior un polish single stage sau in 2 pasi maxim dureaza 12-13 ore sau chiar mai putin depinde de marimea masinii , eu personal am facut un X5 interior - exterior ( 3 pasi ) - faruri , in 2 zile , lucrand de la 9 dimineata pana la 22.00 seara

 

problema e ca majoritatea masinilor din RO au lacul foarte afectat de la spalarile / uscarile incorecte si un polish 1 stage in 90% din cazuri este insuficient de aici si durata crescuta de lucru , pentru ca daca din lipsa de timp / chef dupa un polish abraziv nu se trece cu unul mediu sau de finish rezultatul arata ca cel din pozele de mai sus , bine acolo se vede si procesul de lucru haotic si modul cum a miscat masina pe lac fara nici un pattern bine stabilit

 

LE : ca sa coste 300 ron un polish exterior trebuie sa faci rabat maxim la calitatea produselor folosite , un baton de argila e 60-70 ron , o sticla mica de claylube e 30-40 ron , polishul 3M / Menzerna / Meguairs sunt de la 70-80 roni sticlele mici la 150-170 roni sticlele mari , la o masina cu lacul afectat care necesita 2 treceri pe aceeasi zona pentru o corectie optima se consuma ceva polish , dupa care avem protectia ceara / sealant + foarte multe microfibre pentru buffing + buretii de polish care sunt 40-70 ron bucata in functie de marime si care in functie de formele masinii poti sa ai ghinionul sa se rupa + curentul consumat de masina de polish + halogenul folosit pentru iluminat ( 500-1000W ) si multe alte maruntisuri + lucru pe care foarte multi il uita , munca depusa care nu e chiar usoara in special partea de buffing manual si lucratul cu masina de polishat pe suprafetele laterale , ideea e ca la final tragi linie si vezi ca daca ceri 450-500 ron pe un polish exterior 2 stage , profitul tau este undeva la 100-150 ron maxim , asta pentru cineva care lucreaza pe cont propriu e oke , dar pentru o firma cu angajati deja profitul ala e egal cu zero

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

N-am nici un interes sa stric cuiva afacerea sau sa laud pe cineva, dar, din punctul meu de vedere, la noi piata asta de detailing e foarte putin dezvoltata din cauza situatiei financiare.

Detailing-ul e o afacere destul de costisitoare din punct de vedere al materialelor, iar oamenii nu sunt pregatiti sa plateasca suficient pentru a avea servicii de calitate maxima.

Eu am vrut sa-mi deschid un atelier de detailing, dar mi-am dat seama ca n-as fi avut suficienti clienti incat sa merite investitia.

Ca sa faci o treaba ca lumea trebuie sa investesti destul de mult, iar oamenii vor sa plateasca relativ putin pentru un detailing complet.

Asa ca nu prea se poate.

Link to comment
Share on other sites

te invit eu sa vezi masina polishata cu 5 luni in urma si dupa iarna . exista destule produse bune de la automagic care fac fata la ce e nevoie. Ma ataca putin ca doar ce stiti voi e bun altii abereaza ....nu te pune nimeni sa folosesti doar ceara de 300 ron 200 ml. Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis ca nu poti sa faci un polish calitativ.

Eu am zis de detailing, adica servicii complete.

Ar fi trebuit sa bag o gramada de bani, dar clienti nu prea ar fi fost.

Stii cum am ajuns la concluzia asta?

Am sunat 10 oameni cu care sunt prieten sau amic, toti posesori de BMW si Mercedes.

I-am intrebat daca au fost vreodata la detailing. Unul singur fusese. De aici am tras concluzia ca e o afacere in care poti reusi foarte greu.

 

Tu aici te-ai bagat degeaba, stiu ca esti maniac cu chestiile astea.

Te duci la polish, dai masina cu ceara macar o data pe luna, tu nu intri in categoria celor mai multi oameni.

Pe clienti de genul asta nu te poti baza cand iti faci o afacere de genul acesta pentru ca sunt extrem de putini.

 

La noi oamenii inca au impresia ca detailing-ul il poti face la spalatorie.

Link to comment
Share on other sites

Aaa... Scuze atunci! :)

Pai e o prostie asta.

Detailing-ul bun tine mai mult de cat de mult vrea sa munceasca cel care-l face, nu doar de pretul produselor.

Daca ala care face polish-ul e lenes si vrea sa scape repede, normal ca iese prost.

Toti viseaza polish profesional si in 3 ore au terminat.

 

D-aia se si numeste detailing. E vorba de atentia la detalii. :)

Cu cat esti mai atent, cu atat iese treaba mai buna.

Cu alte cuvinte, daca cel care are firma nu-si plateste bine angajatii si nu i-a instruit bine, normal ca iese prost.

 

Ma rog, probabil ca vorbeste de sumele alea pentru ca face doar el detailing pe cont propriu, nu are decat cativa clienti, ceva de genul.

 

Calculul lui e gresit pentru ca daca ai firma si cumperi toate solutiile in cantitati mari, preturile sunt cu totul altele.

Ar fi culmea sa dai ca atelier de detailing aceeasi bani cum da un om in magazin.

Eu imi si facusem niste calcule si as fi iesit super ieftin daca-mi luam marfa de vreo 6000 Ron o data.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

produsele AUTOMAGIC in proportie de 90% contin fillere , adica nu corecteaza zgarietura ci doar o cosmetizeaza temporar, exista si produse profesionale cu aceleasi calitati ( Prima Amigo , Autoglym SRP care in general sunt folosite pe post de glaze sau polish de finish pentru a acoperii acele zgarieturi fine sau alte imperfectiuni care nu au fost corectate in pasii anteriori si pentru a da un aspect final deosebit ), te invit data viitoare cand speli masina daca ai posibilitatea ca stiu ca stai la curte sa pui o sursa de lumina puternica oriunde vrei tu pe masina capota / plafon / portbagaj , si sa faci o poza si sa o postezi aici sau pe threadul tau , unde doresti , e clar ca este o perceptie personala , pentru foarte multi oameni si un polish de spalatorie cu tifon si pasta Prevent din Cora prezinta o diferenta enorma in bine fata de starea originala a masinii , dar iti spun sigur 100% ca nu ai cum sa faci un DETAILING exterior ca la carte - adica pre-spalare / spalare / decontaminare cu argila / decontaminare cu IPA / polish in 1-2-3 pasi / inca o decontaminare cu IPA pentru a indeparta toate uleiurile lasate pe lac de polish / ceara si - sau sealant , nu ai cum , in 300 ron , o spala iti da cu automagic pe ea de 2 ori eventual cu turtle wax din Cora si aia e

 

nu ma intelege gresit nu imi pasa unde isi fac oamenii masinile , sunt proprietatea lor personala au dreptul sa faca ce vor cu ele , eu vorbesc de un proces de calitate facut corespunzator , si vorbesc din experienta personala , nu foloseste nimeni in Romania ceara de 300 ron , eu am folost Collinite 476S care e intre 70-100 ron in functie de unde o cumperi si pe masina personala Autoglym High Radiant Wax care este aprox 200 ron , 70-80% din "detaileri" care fac asta pe sume intre 150-300 ron habar nau ce e ala un Sealant sau un Glaze sau un baton de argila

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Preturile astea despre care vorbesti tu sunt valabile daca iei la bucata.

O afacere nu se face asa.

 

E ca si cu service-urile. Daca-ti faci service si nu ai sursa de piese incat sa le iei cu reducere incat sa ai cum sa pui adaos si sa vinzi la un pret corect, n-ai cum sa supravietuiesti doar din manopera.

 

Daca-ti faci un atelier, trebuie sa iei in cantitate mare. La cantitati mari vorbesti altfel, primesti alte preturi.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu cumpara nimeni in cantiati mari in Romania , decat daca poate se ocupa cu vanzarea produselor respective , ca detailer daca ai 4-5 masini pe luna te consideri mega extra norocos , mai ales ca treaba se misca in lunile cu temperaturi ridicate , cum se strica vremea la revedere clienti , in cel mai fericit caz dupa ce se strica vremea sa mai prinzi o lucrare de protectie ( decontaminare cu argila - ceara - sealant ) sau reconditionari de faruri , la restul nu mai vine nimeni
Link to comment
Share on other sites

4-5 clienti pe luna nu reprezinta o afacere.

 

Cum sa merite sa lucrezi 4-5 masini pe luna?

 

Ma rog, tu te referi la un detailer care nu are clienti.

Tony, de exemplu, are clienti gramada.

Problema e ca piata e mica si Expert Detailing, Tony si inca vreo 2 au acaparat-o pe toata.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu cumpara nimeni in cantiati mari in Romania , decat daca poate se ocupa cu vanzarea produselor respective , ca detailer daca ai 4-5 masini pe luna te consideri mega extra norocos , mai ales ca treaba se misca in lunile cu temperaturi ridicate , cum se strica vremea la revedere clienti , in cel mai fericit caz dupa ce se strica vremea sa mai prinzi o lucrare de protectie ( decontaminare cu argila - ceara - sealant ) sau reconditionari de faruri , la restul nu mai vine nimeni

 

man pai asta e problema , ca nu poti numi business o simpla pasiune si unii vor sa scoata din 5 masini traiul pe o luna :) Pai cred ca daca muncesti 10 ore pe zi la o masina 3 zile trebuie sa dormi 3 zile dupa sa-ti revii . Ipotetic vorbind . Am vazut eu fact achizitie aproape 3000 E materiale si era necesarul pe 2 luni maxim. Ala e detailer ,in fine , eu am mai gasit pe cineva lucreaza f bine , isi da interesul si eu am fost multumit . Suma suportabila . CA e Automagic filler sau mai stiu eu ce , pt mine ca si client e f putin important .Nu poti spune ca e Cora prevent . E un produs din gama profesionala . Clar exista produse peste . Si in final fiecare plateste cat considera sau ma rog cauta un serviciu pt buzunarul lui . Si chiar exista , cam la asta se rezuma interventia mea . Va las

Link to comment
Share on other sites

Clar nu poti reusi cu 5 clienti pe luna sa iti faci traiul din detailing. Poate doar ca sa faci niste bani in plus dupa servici sau in weekend. Si la mine exista pasiunea cu detailing-ul dar m-am rezumat exclusiv la masina proprie si mi-am dat seama ca este un hobby foarte solicitant din punct de vedere fizic. Cel putin un polish te rupe de spate si de brate mai ales la panourile laterale.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.