Jump to content

SCHIMBARE TERMOSTAT M50 E36


bogdan.m

Recommended Posts

Sper sa ajute pe oricine are nevoie! :twoup:

 

Deci: operatiunea descrisa de mine, este "schimbarea termostatului" la motorul m50 de pe e36.

 

Chei folosite :

- surubelnita dreapta/cruce;

- tubulara/clichet de 13;

- tubulara/clichet de 10;

- cheie fixa de 32.

 

Pasul 1: se demonteaza ansamblul de plastic prin care se efectueaza racirea alternatorului, prin desfacerea celor 4 suruburi din imagine (foto nr. 0).

Pasul 2: se demonteaza vascocupla cu ajutorul unei chei fixe de 32. filetul este INVERS (se desface in sensul acelor de ceasornic). daca nu se desface numai cu cheia, se poate folosi o surubelnita (sau altceva) pentru a tine contra, plasand-o intre suruburile de pe fulia din imagine (foto nr. 1).

Pasul 3: se desface rama de plastic care inconjoara vascocupla, prin demontarea clipsurilor din partile laterale (foto nr. 2).

Pasul 4: se scoate masca de plastic si vascocupla (foto nr. 3).

Pasul 5: se scoate suportul pentru ridicarea motorului, prin desfacerea celor doua suruburi din imagine, cu ajutorul unei chei tubulare de 13 (foto nr. 4, 5, 6).

Pasul 6: se desfac cele doua furtune conectate la carcasa termostatului/radiatorul de racire, prin desfacerea colierelor aferente (foto nr. 7).

Pasul 7: se demonteaza carcasa in care se afla termostatul, prin desfacerea celor trei suruburi din imagine, cu ajutorul unei chei tubulare de 10 (foto nr. 8, 9, 10).

Pasul 8: se demonteaza vechiul termostat si se monteaza noul termostat. se va observa ca termostatul original are stantata pe el o sageata care, in momentul in care termostatul este montat pe masina, indica in partea de sus (foto alb/negru). noul termostat trebuie montat in aceeasi pozitie (cu sageata in sus). la mine, noul termostat nu avea stantata nici o sageata, dar dupa montare nu au rezultat pobleme :) deasemenea trebuie sa se monteze si noua garnitura care se afla in pachetul in care vine termostatul (foto nr. 11).

Pasul 9: daca se impune, se schimba garnitura de pe carcasa in care se afla termostatul (foto nr. 12).

 

Montarea la loc a pieselor demontate se face respectand aceiasi pasi, in ordine inversa.

 

ATENTIE: carcasa in care se afla termostatul este construita din material plastic/casant. nu strangeti foarte tare suruburile aferente, deoarece exista un foarte probabil risc de fisurare a acestei carcase (am citit undeva ca se strange la nu stiu cati newtoni/metri ... nu stiu exact).

 

Sper sa fie de folos :)

post-9706-1269098275_thumb.jpg

post-9706-1269098281_thumb.jpg

post-9706-1269098287_thumb.jpg

post-9706-1269098292_thumb.jpg

post-9706-1269098298_thumb.jpg

post-9706-1269098304_thumb.jpg

post-9706-1269098309_thumb.jpg

post-9706-1269098315_thumb.jpg

post-9706-1269098321_thumb.jpg

post-9706-1269098327_thumb.jpg

post-9706-1269098333_thumb.jpg

post-9706-1269098340_thumb.jpg

post-9706-1269098345_thumb.jpg

post-9706-1269098350_thumb.jpg

Edited by bogdan.m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

chearss bro!

hau ar de little bro? do you like how i did the work on your "cat" ? now it runs smoothly and the coolant's temperature stays right at 90 degrees! the climate control also works like a charm :twoup:

 

Bogdan15RAM : eu doar vreau sa ajut pe altii care au nevoie de ceva indrumari, deoarece si eu am vazut multe chestii interesante si la obiect, pe forumurile din strainatate. si cum nu toata lumea cunoaste limba engleza, am zis sa fac ceva asemanator in limba romana :). sper ca si alti colegi sa aiba rabdare si sa fie dispusi sa impartaseasca din experientele lor (detaliat), pentru a ajuta pe altii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.