Jump to content

ce anvelope merg puse pe jante cu 8J si 9J


07dny

Recommended Posts

am cautat si pe forum si pe google dar nu am gasit exact ce caut. Am o rugaminte pentru cei ce se pricep la anvelope si jante. Vreau sa imi cumpar niste jante pe 18" cu 8J si ET35 pe fata si 9J cu ET 40 pe spate. Am nevoie sa stiu ce anvelope se pot pune minim si maxim pe aceste jante. "latime si inaltime" O sa imi atinga pe spate? si daca imi trebuie neaparat suspensie sport pentru aceste jante? "eu as vrea sa raman la suspensia stock" Va multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

am cautat si pe forum si pe google dar nu am gasit exact ce caut. Am o rugaminte pentru cei ce se pricep la anvelope si jante. Vreau sa imi cumpar niste jante pe 18" cu 8J si ET35 pe fata si 9J cu ET 40 pe spate. Am nevoie sa stiu ce anvelope se pot pune minim si maxim pe aceste jante. "latime si inaltime" O sa imi atinga pe spate? si daca imi trebuie neaparat suspensie sport pentru aceste jante? "eu as vrea sa raman la suspensia stock" Va multumesc anticipat!

Et-ul e apropiat cat de cat de cel potrivit pt e46 ,probabil nu iti vor atinge pe spate cu suspensia stock cu niste pneuri gen 245/40 sau cu /35 sau e posibil sa atinga tocmai din cauza suspensiei care e moale si la denivelari sa iti bata in aripa.Incearca sa pui anvelopa sa vina cat mai strech pe janta si talonul sa fie cat mai mic si in felul asta iti iei cam toate masurile pana la suspensie.Eu am suspensie sport si pe spate pe janta de 10j cu 245/40/18 cu et 15sau 20 imi freaca putin la denivelari(solutie evazat,roluit).

Link to comment
Share on other sites

Pai cred k pe cele de 8j ar fi ideal dc ai gasi 205/40/18 dar nu prea cred k sunt destul de rare(si eu caut :)) sau iti pui 215/40/18 si pe 9j cred k merge sa pui si 225/40/18 si o sa vina destul de intinse.In dimensiunile date de mine sa stii k nu sunt ideale pentru janta ,era pus de colegi aici pe forum un link catre un site care iti calcula dimensiunea ideala a cauciucului pe tipul de janta respectiv ,dar cred k recomandarile mele sunt dupa PAREREA MEA (doar atat si in acelas timp ca si minus e nasol k ramane janta expusa mai mult ,nu o mai protejeaza cauciucul in special marginea si poti sa o zgarii sau sa o indoii mai repede)mai mult pt estetica si pentru cea mai rapida solutie la eventuala frecare in aripa .
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am pe jante de 8.5J ET 13 17" doua seturi de cauciucuri fata/spate. Pe fata am 215/40 si stau intinse putin, deci ma gandesc ca la 8J ar fi ideala dimensiunea de 215, iar pe spate am 245/35 si pot spune ca stau aproape perfect, daca ar fi 255 atuncea probabil protectia de la cauciuc pentru janta ar atinge janta, deci pe spate iti recomand 255 la 9J. Eu vorbesc din experienta proprie dar poti ca sa mai intrebi sau sa mai vezi niste jante cu 8J si 9J cu diferite dimensiuni de latimi ca sa iti faci o idee. Dimensiunile mentionate de mine trebuie luate in calcul si cu ce ET au jantele ca sa nu atinga in aripi.
Link to comment
Share on other sites

225/40/18 fata

 

255/35/18 spate

 

e standard , nu atinge nimic.

 

daca te uiti pe stalpu de la usa le ai scrise acolo

 

Pe e46 merge et 35 chiar is la 9.5j pe spate fara sa atinga cu anvelopele corespunzatoare.

maine o sa ma uit ce scrie pe masina...stiu ca in talon scrie doar 205/55/16 ceea ce si am pe masina si 225/40/18. si nu stiam daca pun mai mari pe spate si cu suspensie stock oare nu imi vor atinge. Calin....stiu ca merg si anvelope mai late...dar cu suspensie stock cu persoane in spate sau la balans nu imi va atinge. Sunt tare in dubii daca sa imi iau pe 17" sau 18". ca ma sfatuiti? ms!

Edited by 07dny
Link to comment
Share on other sites

eu as pune 235\40 fata si 255\35 spate

si eu as pune orice dimensiune....totul este sa aflu exact daca cu 255/35 pe spate nu imi vor atinge cu suspensie stock...pentru ca nu vreau si pe 18 si suspensie sport...mai bine imi iau pe 225/45/17.

Link to comment
Share on other sites

Daca vei pune anvelope prea late pe fata vei accentua efectul de tramlining (o sa ai probleme cand vei trece peste fundaturi lasate de camioane sau alte gropi mai accentuate, o sa iti fuga volanul din mana daca nu esti atent), pe langa asta vei omorâ mai repede pompa servo si caseta de directie, in locul tau nu as pune mai late de 225 pe fata. Pana la urma ramane dupa preferinte, eu doar ti-am facut o recomandare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vei pune anvelope prea late pe fata vei accentua efectul de tramlining (o sa ai probleme cand vei trece peste fundaturi lasate de camioane sau alte gropi mai accentuate, o sa iti fuga volanul din mana daca nu esti atent), pe langa asta vei omorâ mai repede pompa servo si caseta de directie, in locul tau nu as pune mai late de 225 pe fata. Pana la urma ramane dupa preferinte, eu doar ti-am facut o recomandare.

mersi pt recomandare....pe fata imi pun 225, problema este pe spate. daca imi pun 255 si imi ating...?

Link to comment
Share on other sites

Aici chiar nu stiu pentru ca eu am e36 si imi sunt roluite bine aripile din spate ca sa nu imi frece, la e46 ma gandesc ca este mai mult loc pentru ca e putin mai lata masina, dar pentru 255 chiar nu stiu; ar trebui ca sa isi mai dea cu parerea cei care au e46 sau se pricep mai bine ca mine.
Link to comment
Share on other sites

Daca vei pune anvelope prea late pe fata vei accentua efectul de tramlining (o sa ai probleme cand vei trece peste fundaturi lasate de camioane sau alte gropi mai accentuate, o sa iti fuga volanul din mana daca nu esti atent), pe langa asta vei omorâ mai repede pompa servo si caseta de directie, in locul tau nu as pune mai late de 225 pe fata. Pana la urma ramane dupa preferinte, eu doar ti-am facut o recomandare.

mersi pt recomandare....pe fata imi pun 225, problema este pe spate. daca imi pun 255 si imi ating...?

 

 

scuze!

nu am vazut ca vrei pe 18 - 255\35\18 ating cu suspensia stock - pe spate

tot un 225\40\18 e cel mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat azi pe stalpul masinii si este trecut pe spate 255/35/18. acum nici nu stiu....daca mi-ar atinge sau nu...cert este ca daca ai un ET corespunzator nu trebuie sa atinga. in urma sfaturilor primite de la prieteni si a constiintei mele voi ramane la jante pe 17. vorba lor "jante pe 18" cu suspensie stock nu prea merge". va multumesc tuturor pentru ajutor. Se poate inchide!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru cei care folosesc cauciucuri de genul 225/45, 245/40, 255/35: nu scutura prea tare mai ales pe drumurile de la noi, ducind astfel la un disconfort?

Merita sa le pui doar pentru look?

Ma adresez mai ales celor au folosit si cauciucuri mai "inalte" gen 195/65 sau 205/60...

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pentru cei care folosesc cauciucuri de genul 225/45, 245/40, 255/35: nu scutura prea tare mai ales pe drumurile de la noi, ducind astfel la un disconfort?

Merita sa le pui doar pentru look?

Ma adresez mai ales celor au folosit si cauciucuri mai "inalte" gen 195/65 sau 205/60...

 

Referitor la intrebarea ta , pe masina mea pentru moment jantele de vara sunt et 34(de e90) 8j cu cauciucuri 225/45/17 iar setul de iarna 195/65/15 . DIferenta este considerabila (mai ales la drumurile din Gl - in B inschimb chiar nu mi-au creat vreun discomfort) . Te scutura rau de tot insa pe langa "look" , cu cele de vara (17) sta foarte bine lipita de asfalt chiar si la viteze destul de mari (spre exemplu ocolirea gropilor pe autostrada la 150km/h :) ) , cu cele de iarna face balans puternic desi este mai confortabila . Your call . Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Pe e46 merge et 35 chiar is la 9.5j pe spate fara sa atinga cu anvelopele corespunzatoare.

aha.. si masina ori trebuie sa aibe niste popi de lemn in loc de arc si amortizor ori o palma de la cauciuc pana la pasajul rotii... eu am avut et36 cu 8.5J la 17" cu 245/40 si imi atingea chiar si singur in masina

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Sal mi-am cumparat un set de jante style 135 m pe fata et 47 8Jsi pe spate et50 8,5J daca pun pe spate 255/35/18 exista riscul sa imi atinga cu suspensii standard? Stie cineva? E vba de un e46 2004 multumesc !

nu o sa-ti atinga, asa am si eu pe e46-le meu, si eu am suspensii sport

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.