Jump to content

Scoala Moto


tiberiuenache

Recommended Posts

Referitor la Moto Louis, ca scoala, e ok, la practica te invata ce si cum si poti face si ore in trafic, daca ai nevoie. Restul "instructorilor" de la celelalte scoli stateau si citeau ziarul...Dar trebuie luat in considerare ca pe moto nu e ca pe masina, daca nu ai inclinatie si dorinta de a invata, nu o poti face nici cu cel mai bun instructor...

 

Ai putut merge cu toate acele motociclete, inclusiv acel Harley, aÂşa cum se laudĂŁ pe site-ul lor?

 

 

Azi au adus HD-ul (un Sportster 883) ... ce senzatie!!!! Un cuplu enorm de la cele mai mici turatii, extrem de comfortabila, ce se conduce destul de usor avand in vedere greutatea. Pozitia e cam pe un tourer, nu ca pe un chopper 100%. O ora m-am plimbat prin poligon de nu-mi mai venea sa ma dezlipesc de ea...:twoup:

Link to comment
Share on other sites

PoĂži sĂŁ te plimbi aÂşa mult cu el sau ai dat tu niÂşte bani? :twoup:

 

Chiar tare, o sĂŁ merg Âşi eu la aceeaÂşi ÂşcoalĂŁ.

Nu am dat nimic, pur si simplu cand am ajuns la jumatate (14 ore) au adus HD-ul...te poti plimba cu el cat vrei, doar ca mai sunt si altii :) Este un moto de scoala, ca si celelalte, numai ca trebuie sa ai ceva experienta pt a-l conduce, are un cuplu fenomenal in viteza 1-a si a 2-a si e si mai greu de manuit ... dar e fun! Chiar te face sa-ti doresti una ....

 

Mai este o scoala (Elit) care are o Busa, insa e mereu parcata, nu am vazut pe nimeni sa mearga cu aia...e si cam greu ca nu ai unde sa mergi. Poligonul e plin de gropi, nisip/pietris, iarba...etc...

Link to comment
Share on other sites

Mai este o scoala (Elit) care are o Busa, insa e mereu parcata, nu am vazut pe nimeni sa mearga cu aia...e si cam greu ca nu ai unde sa mergi. Poligonul e plin de gropi, nisip/pietris, iarba...etc...

 

La ELIT, ca sa mergi pe Busa trebuie sa alegi pachetul care include si orele cu Busa ... si aproape toti aleg pachetul de baza... De aceea nu prea vezi pe nimeni mergand pe ea :twoup:

 

P.S. Busa aceea este a unui coleg de pe forum.

Edited by Pachu
Link to comment
Share on other sites

Nu am dat nimic, pur si simplu cand am ajuns la jumatate (14 ore) au adus HD-ul...te poti plimba cu el cat vrei, doar ca mai sunt si altii :twoup: Este un moto de scoala, ca si celelalte, numai ca trebuie sa ai ceva experienta pt a-l conduce, are un cuplu fenomenal in viteza 1-a si a 2-a si e si mai greu de manuit ... dar e fun! Chiar te face sa-ti doresti una ....

 

Mai este o scoala (Elit) care are o Busa, insa e mereu parcata, nu am vazut pe nimeni sa mearga cu aia...e si cam greu ca nu ai unde sa mergi. Poligonul e plin de gropi, nisip/pietris, iarba...etc...

 

Tare!

 

E poligonul de la Ilioara?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Va salut, a facut cineva de curand scoala pentru categoria A?

 

Vreau sa incep scoala pentru moto, momentan oscilez pentru Ilioara si Autogeneral, am mai gasit o scoala de soferi la Morarilor. Din ce am inteles telefonic momentan nu se incep cursurile pana nu se face vremea frumoasa afara, plus ca asteapta noi reglementari de la politie, nu au putut sa imi explice clar despre ce este vorba.

 

Imi poate recomanda cineva vreun instructor bun in bucuresti?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

vezi pe forumul moto, cica a ramas un singur instructor moto in buc care isi face treaba cum trebuie, nu stiu care e ala. cat despre asteptare, se refera la legea aia cu scuteristii, nu are norme, sunt inadvertente...etc dar nu te afecteaza la cat a, nu s-a intamplat nimic acolo.
Link to comment
Share on other sites

Da, eu vreau sa ma apuc de scoala pt. A. Am sunat chiar azi la Moto Louis ca sa ma inscriu, dar mi-au spus ca nu sunt aprobate nu stiu ce normative si ca toate scolile sunt pe stand-by, sa revin pe sapt viitoare.

Din cate am mai intrebat, astia de la Moto Louis cica ar fi cei mai ok dpdv dotari, motoare, echipamente, implicare.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am inteles ca aveau motoare foarte ok, iar daca nu erai antitalent te lasau sa mergi pe cele mai bune.

Btw, daca am domiciliul in alt judet pot sa dau examenul in Buc, daca-mi fac resedinta aici?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Am luat permisul anul trecut deci informatiile sunt relativ fresh .

Daca ai 24 de ani impliniti nu ai nici o problema (reglementarile sunt pentru cei care doreau sa dea de A la care varsta minima era de 18 ani pana acum -2013 ianuarie- cand trebuie sa ai 24 impliniti ca sa mai poti alege A-el. In caz contrar vei fi nevoit sa alegi o categorie inferioara -a1/a2/am daca vrei scuter :D ).

Daca ai resedinta (viza flotant) pe buletin poti da fara nici o problema aici . Eu am dat la ilioara desi am facut la Electronicii orele de practica.

Am urmat cursurile scolii Teo, mai precis cu d-ra instructor Diana Porumb si asistentul (baiat super ok) Bogdan . Mi-a prezentat in prima zi cum arata traseul (tot ce era legat de motor i-am zis ca stiu , long live youtube ) . In a 4-a sedinta m-a cronometrat si mi-a urat succes . In rest nu a fost nevoie de nici un ajutor . Altii care tot trageau de instructori primeau ajutor de fiecare data , eu nu am simtit nevoia .

In poligonul de la electronicii erau si cei de la Moto Louis . Daca vrei iti pot enumera cateva din motoarele intalnite pe acolo .

La cei de la Teo am mers pe ybr125 , marauder 250 , cb250 vreo 2 mai vechi si un diversion xj de 600 .

Cei de la Louis aveau si 2 SM cu gume de enduro din ce mi se parea mie si alte cateva motoare mai noi .

Traseul este o gluma buna :) trebuie facut in maxim 4 minute . De obicei il faci sub 2:30 daca nu faci tot poligonul cu 1-a . In Electronicii il faceam in 2:05-2:10 maxim , in ziua de examen cand am vazut poligonul de la Ilioara am ramas putin :blink: -> plin de gropi , placi de beton in loc de asfalt si ca sa fie si cireasa de pe tort prezenta a inceput sa ploua . La 2 grade afara . In timp ce batea vantul . Este un dezastru ...

Daca mai doresti si alte detalii iti stau la dispozitie .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Din pacate da, a intrat in vigoare . Ori astepti pana faci 24 ori alegi o categorie inferioara . Desi personal nu cred ca renteaza - faci scoala de 2 ori , pentru a2 sunt motoare relativ mici ca si kW si nu are rost decat daca vrei enduro/sm sau chiar te grabesti .
Link to comment
Share on other sites

I'm not a violent guy . Din fericire sau din pacate :hyper: va mai trece o perioada de timp pana vom afla daca statistica bate ratiunea sau nu . Am fost totdeauna de parere ca nu varsta "reiserului" (cum afirma unii din diverse paturi sociale cu statut ... special ... ca sunt ei defapt) ci doar mentalitatea si modul de abordare conteaza. Pana acum am gasit 3 categorii de oameni :

A. cei care intradevar abia asteapta un gsxr/XX/orice fel de SS in mare, ca sa se dea cu el pe o roata de la un semafor la altul (astia fac statistica in general) si sa moara fetiliii cand vad codita de r1/r6 cum straluceste. Astia mor primii si daca as putea as alege sa-mi donez organele selectiv. Nu lor.

B. a doua categorie de oameni care considera soferii ca fiind si citez "conservari" - niste razvratiti impotriva sistemului care vad orice sofer , fie el si motociclist de ani buni , ca un pericol pentru societate . In special posesorii de logan , nu stiu inca de ce , o fi asociat cu Lada la rusi .

C. si in final a 3-a categorie care e din ce in ce mai rar intalnita - cei care si-au luat motor pentru senzatia de libertate care le-o ofera , de legatura directa cu mobra/pisicuta/animalul/dihania de sub ei si care sunt constienti cat de mult costa o grefa de piela in ultimul timp :pardon: . Irelevant daca au busa sau IJ la 18 ani , daca gandesc , traiesc . I rest my case .

Si cu asta am reusit si un offtopic . Noi sa fim sanatosi !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Voiam sa zic "dati cu argumente", cei sub 24 de ani, ca sa incep si eu. :D

Cand am dat proba practica venise un copil de 18 ani si 3 zile cu maica-sa in sala in care am completat actele. O imagine infioratoare din punctul meu de vedere. Era o imagine de gimnaziu, gen acordare de coronite si premii. Politaiul nu stia ce-i cu aia acolo si cand a inteles a poftit-o afara. Aia l-a rugat sa ramana, chiar si in picioare, undeva in colt...

Link to comment
Share on other sites

Din pacate da, a intrat in vigoare . Ori astepti pana faci 24 ori alegi o categorie inferioara . Desi personal nu cred ca renteaza - faci scoala de 2 ori , pentru a2 sunt motoare relativ mici ca si kW si nu are rost decat daca vrei enduro/sm sau chiar te grabesti .

 

Si ce categ pot sa fac ? A2 ce inseamna? 400cm3?

Link to comment
Share on other sites

Categoria A2: motocicleta cu puterea maxima de 35KW, cu un raport putere/greutate care nu depĂŁșeste 0,2KW/Kg si care nu sunt derivate dintr-un vehicul avand mai mult de dublul puterii sale.

 

Si uite si o lista cu motociclete limitate care se incadreaza : http://www.infomoto.ro/motociclete-compatibile-cu-permisul-a2

 

Personal din lista as merge pe : f650gs , cbf600 si sv/gsf ambele 650 . Bineinteles daca iti si plac :D

Link to comment
Share on other sites

Merci de info... cum da caldura o sa ma apuc de scoala si apoi ma orientez la un motor... probabil r6 :D

 

 

Cum dĂŁ cĂŁldura, aÂştepti sĂŁ ĂŽnceapĂŁ Âşcolile moto (poate la toamnĂŁ, cĂŁ deh....s-au schimbat legile, dar nu Âştiu de ce nu se pot aplica), sau mergi fĂŁrĂŁ permis.

BineĂŽnĂželes cĂŁ vrei R6. Doar nu vrei sĂŁ termini anul cu toate membrele ĂŽntregi.

Eu am optat pentru F4i sport (modelul cu Âşaua din douĂŁ bucĂŁĂži). Este destul de distractivĂŁ, Âşi se controleazĂŁ bine.:rolleyes:

 

Vã rog sã anunÞaÞi aici când aflaÞi ceva despre Începerea ºcolilor moto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da , f4i e o varianta excelenta daca iti place posizia fiind sport-touring si nu SS/SBK . Cred ca UNU glumea in legatura cu r6-le asa ca cel mai probabil va avea membrele in pozitia lor originala .

p.s. legat de r6 respectiv r1 ca vad ca e deja o moda - in afara de acceleratie care vine ca un soc in ture inalte mai exista o problema care nu prea o mentioneaza lumea - frana - 4 degete instinctiv si roata fata s-a blocat . Si dupa iti iei zboru' :purple:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.