Jump to content

am patit o cu RCA ul la OMNIASIG


cristibmwe46

Recommended Posts

Hristos a inviat! aflati cum se rezolva ``reparatiile`` masinilor pe RCA la momentul de fata. Ca si userul ``Calin78``am patit o si eu dar mult mai rau -in urma unui mic accident survenit (detalii in ultimele randuri) in urma cu cateva luni platitorul daunei fiind Omniasig,acesta imi spune ca piesele mele au uzura masina fiind un E46 din 2000 acesta fiind mai jos de 2005...si nu mi vor schimba acele elemente lovite inclusiv aripa ci vor bate cu ciocanul la ele..vrei nu vrei .. parca eu le as fi avut schimbate vreodata..sau indoite,cica asa e legea.. bataie de joc oameni buni!!

Sa va explic cu lux de amanunte pt cine are rabdare sa citeasca..

Dupa micul accident am facut cateva drumuri scurte am observ.ca nu e in regula directia `volanul era stramb`amfacut geometria `care nu se deconteaza`in dosarul de dauna,si am mai gasit undele daune `ascunse`pe care domnii inspectori nu vor sa le mai plateasca vazand costul acestora ridicat ..si faptul ca nu au putut fi observate atunci (..era imposibil)

ATENTIE! au dat acceptul la o parte din dauna iar la restul nu! De atunci stau cu masina nefacuta tot au tras de timp mi au dat acceptul la schimbarea unei piese care s a dovedit a nu fi aceea care mi trebuia,(a presupus o service ul_defecta)am facut iar cerere de suplimentare..dureaza pana primesti raspunsul, dupa care am facut din nou geometria tot pe banii mei,pt ca au zis ca am mers cu masina intre timp si nu trebuia, le am dus al doile a desfasurator unde se vedea clar ca roata dreapta sta numai in rosu..dupa o perioada mi se raspunde ca nu voi fi despagubit in totalitatea, am facut plangere la director..mai trece o perioada- raspuns negativ..apoi fac plangere la.CSA am asteptat o luna ptr.raspuns.. si acum e oarecum afirmativ dar nu vor sa mi dea scris acceptul cei de la oimniasig iar CSA ul nu se mai baga cica..serviice ul nu se mai baga la reparatie.. asa ca ramane sa cer in regie proprie sa vad ce suma imi vor da, daca mi ajunge sa mi fac masina (de ex.ei imi platesc reparatia aripei spate iar eu trebuie sa fac inlocuirea ei )daca nu, ii dau in judecata m am hotarat.a m vb deja cu avocatul sunt peste 3 luni de cand merg cu ea asa imi bate si roata..

in regie proprie mi au spus deja ca au o grila de preturi pe care o au si service-urile dupa care se vor plati piesele la un pret anume fiind cel mai mic pret de `producator` de pe piata! la fel si la manopera cea de la cel mai ieftin service apoi se scade tva ul si adaosul..si aia sunt banii !

Acum sa trageem concluzia: platim RCA DEGEABA, nu ne apara NIMENI drepturile nici CSA ul, nimeni doar in instanta se poate rezolva in Romania ! esti vinovat pt ca ai fost victima!

 

Detalii accident: Pe zapada aceea cumplita din Decembrie, masina era parcata m a lovit in plin un taxi in lateral stanga-spate destul de tare ca sa ricoseze in dreapta cu vreo 20-25cm cu roata dr. in bordura. daunne -aripa avariata urat cam 25 cm chiar pe colt la imbinarea cu fusta spate si podea atat de tare incat spart tavita din portbagaj..contra aripa, intarituri si ce mai e pe sub aripa indoite urat,aripa usor deplasata inspre portbagaj,armatura fisurata,bara rupta,aparatoare noroi bucati,prinderi, toba rupta din suporti, janta stanga zgariata si janta dreapta lovita de bordura la impact.

Edited by cristibmwe46
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun din experienta mea:

1. Lovit o aripa si bara - mers la un service "de cartier" care a cerut ca suma totala pentru reparatie cel mai putin. Asiguratorul a platit fix jumatate din 200 ron.

2. lovit masina in fata prin '96 (bara, capota, aripa). Mers la IPSO renault - emis o factura enorma 2.000 ron platit integral.

 

Morala: Faptul ca pe timpul tau o sa scoti niste piese ieftine si o reparatie ieftina nu o sa te ajute cu nimic.

Cand mi-au pus factura in brate la ipso baietica de la receptie mi-a notat nr. de tel. mobil si mi-a spus daca inspectorul comenteaza ceva sa-l sun cu el de fata.

Cum a vazzut factura (dubla ca pret fata de 90% din preturile pietei) inspectorul a inceput sa taie cu disperare. Eu l-am sunat pe baietica de la receptie care a raspuns prompt si a avut o discutie de 2 minute in care i-a explicat ca au pierdut in instanta toate procesele cu ei - nu le poate impune asiguratorul procedura de reparatie si timpii dati de producator acceptati in toata europa.

Si asiguratorul a achitat integral si ultimul leu.

 

Morala: Cu cat ai in spate un service mai slab cu atat vei iesi mai sifonat din afacere. (chiar daca costul reparatiei va fi la jumatate).

Avocatul tau va fi inghitit cu fulgi cu tot pentru ca discutiile sunt la nivel tehnic preponderent. (poti sa pui mult doar acolo unde producatorul da mult; acolo unde nu ai baza pierzi). Chiar daca directia era stramba - daca nu a fost chemat un inspector care sa constate acest fapt - nu o sa vezi probabil nici in instanta vreun ban pentru ca nu are baza. Sunt cativa pasi pe care daca ii sari nu te mai scapa nimeni. In special cand stiu ca nu au dreptate incearca sa te faca din proceduri.

Din punctul meu de vedere service-ul a gresit grav ca nu a facut geometria de fata cu inspectorul si te-a lasat sa pleci asa.

 

Daca ramai intre ei (minge de ping-pong intre service si asigurator) e foarte probabil sa pierzi.

 

Cauta un service cu decontare directa sau contract cu omniasig. (chiar si reprezentanta daca se obliga ei sa-si recupereze banii).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Acum sa trageem concluzia: platim RCA DEGEABA, nu ne apara NIMENI drepturile nici CSA ul, nimeni doar in instanta se poate rezolva in Romania ! esti vinovat pt ca ai fost victima!

 

din pacate ai dreptate, am patit o si eu pe pielea mea. I-am spus si lui Calin78 ca CSA aia sunt degeaba, nu au nici o autoritate, nimeni nu te ajuta, nimeni nu te protejaza, esti la mana asiguratorilor!!! Romania, tara nimanui !!!

Edited by T0M
Link to comment
Share on other sites

eu ma tot chinui sa primesc banii de la o dauna din februarie de la CARPATICA, ala care m-a lovit era baut ..si ma tot duce de nas ca nu au de la politie nu stiu ce acte...masina mea e iin service si o repar pe banii mei :) ...

Tot masina , tot parcata, tot in noaptea cumplita cu zapada..... tot un cretin cu o dacia papuc .a intrat in stanga spate ...cu vreo 60.. ...

Link to comment
Share on other sites

Pentru cel care isi face RCAul merita oriunde, pentru cel lovit doar la allianz tiriac, cei mai seriosi.

Salutare! Nu vreau sa fac reclama nimanui(daca se considera reclama,rog stergeti-mi interventia)dar inainte de a va face RCA,intrati pe www.asigura.ro si aveti posibilitatea de a alege RCA la cel mai mic pret de pe piata in momentul respectiv,nu de alta dar banii vin greu in ziua de azi! :)

Link to comment
Share on other sites

eu ma tot chinui sa primesc banii de la o dauna din februarie de la CARPATICA, ala care m-a lovit era baut ..si ma tot duce de nas ca nu au de la politie nu stiu ce acte...masina mea e iin service si o repar pe banii mei :) ...

Tot masina , tot parcata, tot in noaptea cumplita cu zapada..... tot un cretin cu o dacia papuc .a intrat in stanga spate ...cu vreo 60.. ...

 

 

Carpatica este o firma de asigurari de cea mai joasa speta si o sa ai multe probleme cu ei din pacate. Aia cu politia este replica standard la ei, vezi ca te mint. Cere de la service toate dovezile posibile cu preturi de achizitie, eventual pe original cu tot ce trebuie si mergi la Carpatica dupa bani cu tupeu mult, altfel o sa-ti dea maxim jumatate din suma, asa procedeaza ei.

Link to comment
Share on other sites

eu ma tot chinui sa primesc banii de la o dauna din februarie de la CARPATICA, ala care m-a lovit era baut ..si ma tot duce de nas ca nu au de la politie nu stiu ce acte...masina mea e iin service si o repar pe banii mei :) ...

Tot masina , tot parcata, tot in noaptea cumplita cu zapada..... tot un cretin cu o dacia papuc .a intrat in stanga spate ...cu vreo 60.. ...

 

 

Carpatica este o firma de asigurari de cea mai joasa speta si o sa ai multe probleme cu ei din pacate. Aia cu politia este replica standard la ei, vezi ca te mint. Cere de la service toate dovezile posibile cu preturi de achizitie, eventual pe original cu tot ce trebuie si mergi la Carpatica dupa bani cu tupeu mult, altfel o sa-ti dea maxim jumatate din suma, asa procedeaza ei.

 

...Carpatica sunt cei mai nenorociti, asta-ti spun toate service-urile inclusiv cei de la CSA....cumnatul meu are dauna la ei la un renault din decembrie si nici acum nu i-au reparat-o...scandal, reclamatii, CSA, ANPC, amenintari cu datul in judecata inclusiv individual pe penal, iar scandal, plimbat prin doua service-uri....pana la urma au trimis platforma ei si au luat-o din Pitesti, la Sibiu la un service Peugeot :) care ar fi al patronului, sau actionar majoritar, nu stiu ceva de genul asta si au zis ca o fac dar culmea, costa mai mult decat i-au evaluat aia de la reprezentanta renault:)))...in tot acest timp omul sta fara masina...asta-i tara lu` Papura Voda, si f....t si cu banii luati

 

Ps: asta-i inca un motiv ptr care platesc casco

 

Pss: refritor la treaba cu ala beat...aici e mai nasol ca dosarul de la politie se-ncheie cu Anexa 2 adica Penal si aici e de tras in sensul ca dosarul ajunge la Procuror care in functie de probe, da sau nu inceperea/neinceperea urmaririi penale, in cazul inceperii urmar. pen....despagubirea se acorda in momentul in care judecatorul se pronunta asupra vinovatiei...am avut caz cu trimitere in judecata si am primit banii dupa 3 ani, adica atat a durat cercetarea penala si trimiterea in judecata a unui dosar care si un lucrator la Rebu daca erai iti dadeai seama cine e vinovat...asta e ...Legi de kkt, tara de kkt, conducatori asisderea

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut o mica dauna in octombrie. M-a atins o duduie cu Pejo, avea RCA la BCR. Mi-au zis ca ma despagubesc cu 650 lei, am facut dosarul, le-am dat si un cont, nici pana in ziua de azi nu mi-au dat banii, si cand am fost la astia de aici din Valcea mi-au zis ca toate dosarele se platesc de la Bucuresti, s-au uitat in calculator si era aprobat la plata, dar numai daca sun la Bucuresti pot afla detalii. Am sunat de m-am plictisit, nici macar sa raspunda la telefoane, niste nesimtiti. Am si uitat de atunci, ar trebui sa mai trec pe la ei.
Link to comment
Share on other sites

Din ce am avut de aface cu asigurarile.

OTP garancia am avut casco si la fiecare dauna cat de mica se rezolva foarte rapid la serviceurile cu decontare directa,nu mergeam la reprezentanta(aveam hyundai sf2)De fiecare data totul a decurs perfect.NOTA 10

BCR asigurari:un dobitoc a deschis usa si poc(eram cu motocicleta),toata fata muci(plastice,far,oglinzi)mari probleme cu plata,suma mica,mers de 30 de ori la ei cel putin.Bagat la comisia antifrauda si alte chesti de genu.Doar cu scandal am luat ceva de mi-am reparat cu piese noi din state.Am iesit ban pe ban doar ca bani pe drumuri nu au iesit.

Omniasig.tot cu motocicleta.Dauna totala,proasta organizare Nota 4 nu au calculatoare in care sa verifice,dai numarul de dosar si astepti ca prostu 1-2 ore sa iti zica nimic,nu poti sa vorbesti cu inspectorul de dauna nimic.Dupa 1luna jumate am primit banii dar cu scandal si intrat peste ei pana am prins inspectorul de dauna si scandal monstru.

 

Daca ar fi sa fac casco tot la OTP as face.Rca tot la ei cred ca o sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am avut de aface cu asigurarile.

OTP garancia am avut casco si la fiecare dauna cat de mica se rezolva foarte rapid la serviceurile cu decontare directa,nu mergeam la reprezentanta(aveam hyundai sf2)De fiecare data totul a decurs perfect.NOTA 10

BCR asigurari:un dobitoc a deschis usa si poc(eram cu motocicleta),toata fata muci(plastice,far,oglinzi)mari probleme cu plata,suma mica,mers de 30 de ori la ei cel putin.Bagat la comisia antifrauda si alte chesti de genu.Doar cu scandal am luat ceva de mi-am reparat cu piese noi din state.Am iesit ban pe ban doar ca bani pe drumuri nu au iesit.

Omniasig.tot cu motocicleta.Dauna totala,proasta organizare Nota 4 nu au calculatoare in care sa verifice,dai numarul de dosar si astepti ca prostu 1-2 ore sa iti zica nimic,nu poti sa vorbesti cu inspectorul de dauna nimic.Dupa 1luna jumate am primit banii dar cu scandal si intrat peste ei pana am prins inspectorul de dauna si scandal monstru.

 

Daca ar fi sa fac casco tot la OTP as face.Rca tot la ei cred ca o sa fac.

nu au RCA

Link to comment
Share on other sites

[am cerut reparatia in regie proprie le am adus deviz estimativ de la service ul unde ar fi trebuit sa se repare (e pe bani si asta nu stiam, pana acum am aruncat 500 ron nedecontabili cum spuneam sunt vinovat ca am fost lovit) apoi mi se spune ca nu se deconteaza in totalitate devizul (de peste 100 mil.)pt ca nu am facut geometria (de unde reiese diferenta de piese lovite ce nu vor sa mi le plateasca) la un service cu care are Omniasigul are conventie iar eu nu am stiut si am facut-o inca de 2 ori pt ca nu mi au spus la inceput acest luccru, culmea trebuia sa stiu! dupa un mare scandal din nou la sediu s au hotarat sa mai facem o reconstatare in prezenta unui inspector la puntea spate..dupa care daca am eu dreptate vom cere o suplimentare din nou nu mai stiu unde si in final dupa alte confruntari..e posibil sa se accepte, daca nu sunt hotarat sa las masina in fata sediului un timp si sa scriu pe ea mare: (cum a mai facut cineva la Constanta cu un S500 parca) ``Omniasiasig nu despagubeste daunele RCA``plus toata mass media anuntata ca de abia asteapta subiecte de scandal si sa vedem atunci daca le convine ``reclama`` Edited by cristibmwe46
Link to comment
Share on other sites

``Omniasiasig nu despagubeste daunele RCA``plus toata mass media anuntata ca de abia asteapta subiecte de scandal si sa vedem atunci daca le convine ``reclama``

 

prea putin le pasa , cel care face RCA se duce unde e mai ieftin , doar pt ca e o asigurare obligatorie pe care o cere politia cand te legitimeaza . Poate pe partea Casco sa piarda , dar si acolo e bine stiut ca in perioada asta cu mici exceptii majoritatea firmelor sunt varza . daca-ti dau vreo oferta ieftina , zambesc dragut si amabil doar cand platesti rata . In rest , la m ...

Link to comment
Share on other sites

[Rog daca poate cineva sa ma ajute cu cotele nominale pt geometrie roti la E46/2000 am mare nevoie de ele

am fost azi sa fac geometria a 3a oara dar acum in prezenta inspectorului de la Omniasig.

Trebuind sa aleg intre Ford(ADA motors) si(Reno)Apan singurele firme din lista lor care sa poata imprima si pe hartie listingul geometriei efectuate si sa aiba conventie cu Omniasigul plus sa mai aiba si datele nominale pt geometrie ale seriei 3 E46..am ales Ford-ul

Atentie! La final au aparut erori mai mari la absolut toate rotile fata de cele doua listinguri pe care le am facut eu la cel mai performant aparat din oras (tridimensional) si unde masina era in valori/cote normale numai roata spate se vedea ca nu este! Din pacate aceasta firma nu are conventie cu Omniasig ul, deci nu se ia in considerare! Drept urmare mi a zis in fata ca eu asa am masina si ca acea fuzeta nu face obiectul acestui accident! Nu stiu ce s a mai fac ca se faca dreptate, o s a inanintez devizul in regie proprie fara acea fuzeta si dupa ce primesc banii pe majoritatea avariilor fara fuzeta, sa i dau in judecata pt deferenta pt care ma simt pagubit..

Am cerut cotele nominale si la Auto.Bavaria dar mi s a spus sa vin la Bucuresti sa mai fac geometria si la ei si le voi afla..ce simplu! Oricum una din firme la care s a efactuat geometria a folosit Cote Nominale eronate in mod intentionat si vreau s ai fac sa plateasca

Edited by cristibmwe46
Link to comment
Share on other sites

La preturile care le practica omniasig pentru RCA si casco nu ar trebui sa faca asa.Pana nu am facut scandal monstru si am devenit agresiv nu am rezolvat problema.Iti recomand sa faci la fel Edited by Aleksrsss
Link to comment
Share on other sites

eu ma tot chinui sa primesc banii de la o dauna din februarie de la CARPATICA, ala care m-a lovit era baut ..si ma tot duce de nas ca nu au de la politie nu stiu ce acte...masina mea e iin service si o repar pe banii mei :) ...

Tot masina , tot parcata, tot in noaptea cumplita cu zapada..... tot un cretin cu o dacia papuc .a intrat in stanga spate ...cu vreo 60.. ...

 

 

Carpatica este o firma de asigurari de cea mai joasa speta si o sa ai multe probleme cu ei din pacate. Aia cu politia este replica standard la ei, vezi ca te mint. Cere de la service toate dovezile posibile cu preturi de achizitie, eventual pe original cu tot ce trebuie si mergi la Carpatica dupa bani cu tupeu mult, altfel o sa-ti dea maxim jumatate din suma, asa procedeaza ei.

 

...Carpatica sunt cei mai nenorociti,...

 

Mi-am luat-o si eu de la Carpatica ! in urma accidentului ma duc la politie ptr ca taximetristul putea sa jure ca e nevinovat, dupa constatarea urmelor accidentului clar am iesit nevinovat iar dupa vreo 3 luni de asteptat acceptul devizului imi da refuz pe motiv ca declaratiile partilor difera ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cu chiu cu vai dupa 5 luni de asteptare mi au dat astazi jumatate, repet DOAR jumatate din suma de pe devizul de plata,iar la insistentele mele repetate la telefon mi s a spus ca ``trebuie sa aduc factura la toata suma ca sa demonstrez ca ma costa intr adevar atat cat scrie in deviz respectivele piese..

Avand in vedere ca execut reparatia in regie proprie! Stie cineva trebuie sa justific acest lucru cu facturi?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Vezi ca dupa noua lege daca tu vrei sa o faci in regie propie sunt obligati sa-ti dea banii,singura conditie e sa fie facut devizul de reparatie la un service agreat de ei,dar sfatul meu e sa faci devizul la 2 serviceuri diferite ca sa nu mai aibe ce comenta....Iar daca devizul de repartie depaseste ca valoare,valoarea masinii atunci iti dau dauna totala...Daca ai timp citeste topicul meu cu masina lovita ca si eu am patit cam la fel.....Si ca o paranteza legata de uzura masinii,in cazul meu mi-au dat dauna totala,pot sa iti spun ca am pierdut 900 si ceva de euro pentru ca masina avea peste 100.000 km.Asa ca de acum in fiecare an o sa o dau inapoi la 80.000 km,si daca o fii sa o vand o sa explic de ce,dar pana atunci,daca o sa o mai lovesc macar sa stiu o treaba...
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca dupa noua lege daca tu vrei sa o faci in regie propie sunt obligati sa-ti dea banii,singura conditie e sa fie facut devizul de reparatie la un service agreat de ei,dar sfatul meu e sa faci devizul la 2 serviceuri diferite ca sa nu mai aibe ce comenta....Iar daca devizul de repartie depaseste ca valoare,valoarea masinii atunci iti dau dauna totala...Daca ai timp citeste topicul meu cu masina lovita ca si eu am patit cam la fel.....Si ca o paranteza legata de uzura masinii,in cazul meu mi-au dat dauna totala,pot sa iti spun ca am pierdut 900 si ceva de euro pentru ca masina avea peste 100.000 km.Asa ca de acum in fiecare an o sa o dau inapoi la 80.000 km,si daca o fii sa o vand o sa explic de ce,dar pana atunci,daca o sa o mai lovesc macar sa stiu o treaba...

 

Asa este...pentru acordarea unei despagubiri maxime pe RCA...trebuie ca masina sa nu aiba mai mult de 15 000 km pe an...asa calculeaza nesimtitii de la CSA...mana-n mana cu asiguratorii...desigur...ca un roman nu face mai mult de 15 000 pe an...jenant :twoup:

Si mai ales la masini aduse din Germania...cu 15 000 pe an...gasesti ffff rar :)

Asa ca...pentru a fi despagubit super bine in caz de dauna totala pe RCA...daca masina e din 2006 sa zicem , trebuie sa aiba pana-n 60 000 km...adica 4 ani x 15 000 km/an = 60 000 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.