Jump to content

am patit o cu RCA ul la OMNIASIG


cristibmwe46

Recommended Posts

Vezi ca dupa noua lege daca tu vrei sa o faci in regie propie sunt obligati sa-ti dea banii,singura conditie e sa fie facut devizul de reparatie la un service agreat de ei,dar sfatul meu e sa faci devizul la 2 serviceuri diferite ca sa nu mai aibe ce comenta....Iar daca devizul de repartie depaseste ca valoare,valoarea masinii atunci iti dau dauna totala...Daca ai timp citeste topicul meu cu masina lovita ca si eu am patit cam la fel.....Si ca o paranteza legata de uzura masinii,in cazul meu mi-au dat dauna totala,pot sa iti spun ca am pierdut 900 si ceva de euro pentru ca masina avea peste 100.000 km.Asa ca de acum in fiecare an o sa o dau inapoi la 80.000 km,si daca o fii sa o vand o sa explic de ce,dar pana atunci,daca o sa o mai lovesc macar sa stiu o treaba...

Merci pt. sfat,nu stiu de noua lege dar banuiam eu..

Oricum devizul este facut la un service agreat de Omniasig, asta in mod sigur, iar eu i-am chemat la reconciliere impreuna cu un avocat si sa vedem, cica au ternem 30 de zile sa raspunda si apoi ii actionez in instanta unde le voi cere si daune morale..

Link to comment
Share on other sites

dupa un raspuns negativ la plangere, mergeti fratilor la un avocat tanar si competent, discutiile nu sunt la nivel tehnic cum zicea cineva mai sus, ca nu merge avocatul la tiganeala cu inspectorul, discutiile au loc intre judecator si avocat la nivel juridic (la raspunderea delictuala se repara prejudiciul creat INTEGRAL si nu dupa normele lor de smenuit fraierii) si atunci sa-i vezi cum se descurca. Singurul dezavantaj e ca se dau termene cam lungi, dar iti faci masina pe banii tai si iti platesc contravaloarea + dobanzi legale + cheltuieli de judecata. Aveti incredere in justitie! Edited by vaipa
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
asa e , nu se platesc daunele in totalitate. Prietena mea a avut dauna totala la masina si prima data i-au spus ca ii da 26.000 RON + epava dar cand i-au intrat in cont erau doar 20.000 lei . Dupa eforturi in zadar, si certuri cu aia .. tot nimica am obtinut . Aveti grija fratilor cu omniasigu asta , ca sunt cam neseriosi !
Link to comment
Share on other sites

In caz de dauna totala pe RCA se da 75% din suma asigurata pe contract + epava. Asta este stipulat in contractul de RCA, deci cititi-l inainte de a sari pe ei. Nu exista tot felul de smecherii, gen ca masina era supraevaluata & shit. Daca era supraevaluata, atunci tot la valoarea supraevaluata trebuie platita dauna (adica valoarea sigurata inscrisa in contract). Nu puneti botul la asa tampenii. Dati in judecata atat firma de asigurari cat si agentul constatator, pentru abuz in serviciu contra daunelor persoanei. Asta ii face atenti sa nu speculeze necunoasterea amananuntelor interne ale asigurarilor. 90% din cazuri tine.
Link to comment
Share on other sites

In caz de dauna totala pe RCA se da 75% din suma asigurata pe contract + epava. Asta este stipulat in contractul de RCA, deci cititi-l inainte de a sari pe ei. Nu exista tot felul de smecherii, gen ca masina era supraevaluata & shit. Daca era supraevaluata, atunci tot la valoarea supraevaluata trebuie platita dauna (adica valoarea sigurata inscrisa in contract). Nu puneti botul la asa tampenii. Dati in judecata atat firma de asigurari cat si agentul constatator, pentru abuz in serviciu contra daunelor persoanei. Asta ii face atenti sa nu speculeze necunoasterea amananuntelor interne ale asigurarilor. 90% din cazuri tine.

in caz de dauna totala pe rca ...nu exista contract de evaluare a masinii

evaluarea se face dupa catalog + dotarile masinii

i se acorda un coeficient de uzura al masinii (in procente ) dupa vechimea masinii ,starea masinii si kilometri dupa rezulta valoarea despagubirii maxime care t-i se acorda + epava

asta o spun din experientza proprie . asigurarea rca care am primit-o a fost de spania in schimb evaluare a fost facuta de o firma de asigurari din romania cu evaluator de daune roman ; am si o copie a evaluarii masinii doar ca trebuie sa o scanez in caz va este utila cuiva..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va invit sa va povestiti problemele cu Carpatica Asig si pe site-ul www.nucarpatica.org sau pe grupul www.farcebook.com/NU.Carpatica . Veti citi foarte multe povesti asemanatoare. Se incearca strangerea de cat mai multe adeziuni pentru suspendarea licentei acestei societati. Numai bine!

 

eu ma tot chinui sa primesc banii de la o dauna din februarie de la CARPATICA, ala care m-a lovit era baut ..si ma tot duce de nas ca nu au de la politie nu stiu ce acte...masina mea e iin service si o repar pe banii mei :twoup: ...

Tot masina , tot parcata, tot in noaptea cumplita cu zapada..... tot un cretin cu o dacia papuc .a intrat in stanga spate ...cu vreo 60.. ...

 

 

Carpatica este o firma de asigurari de cea mai joasa speta si o sa ai multe probleme cu ei din pacate. Aia cu politia este replica standard la ei, vezi ca te mint. Cere de la service toate dovezile posibile cu preturi de achizitie, eventual pe original cu tot ce trebuie si mergi la Carpatica dupa bani cu tupeu mult, altfel o sa-ti dea maxim jumatate din suma, asa procedeaza ei.

 

...Carpatica sunt cei mai nenorociti,...

 

Mi-am luat-o si eu de la Carpatica ! in urma accidentului ma duc la politie ptr ca taximetristul putea sa jure ca e nevinovat, dupa constatarea urmelor accidentului clar am iesit nevinovat iar dupa vreo 3 luni de asteptat acceptul devizului imi da refuz pe motiv ca declaratiile partilor difera ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Acum sa trageem concluzia: platim RCA DEGEABA, nu ne apara NIMENI drepturile nici CSA ul, nimeni doar in instanta se poate rezolva in Romania ! esti vinovat pt ca ai fost victima!

 

din pacate ai dreptate, am patit o si eu pe pielea mea. I-am spus si lui Calin78 ca CSA aia sunt degeaba, nu au nici o autoritate, nimeni nu te ajuta, nimeni nu te protejaza, esti la mana asiguratorilor!!! Romania, tara nimanui !!!

 

Pfff...ce gluma buna....CSA-ul...aia sunt spaguiti ca sa apere firmele de asigurari...nu pe noi, oamenii de rand :twoup: Sa fim seriosi :)

Cand am avut dauna la masina mea, dauna totala, am sunat si la CSA si le-am zis ce-am avut de zis :) Eu mi-am luat banii de pe RCA-ul celui vinovat, de la ASIBAN ...n-aveam cum sa nu mi-i iau, ca-i taram prin tribunale de nu se vedeau, pierdeam timp dar castigam mult mai mult. Insa eu nu-mi vroiam decat banii mei, ce mi se cuveneau pana la urma...chiar si aia asa putini ...in sensul ca am luat 8700 E de la asigurari, dar am stat cu masina cateva luni pana am vandut-o...si ma rog, am asteptat si pana mi-au dat ei banii. Deja imi pierdusem rabdarea, i-am sunat sa-i intreb de dosar, au zis ca e aproape gata, mai trebuie doar semnatura directorului si le-am zis sa aiba grija sa o dea mai repede, ca termenul legal a trecut de vreo doua saptamani si nu-mi place situatia...au dat-o ca sunt in reorganizari - se uneau cu altii de a iesit GROUP AMA - si pana la urma au pus in cont 8700 E...adica 75 % din valoarea masinii...care masina era 28 000 E noua dupa catalog parca, 16 000 E mai facea atunci...din 16 000 E , 75 % insemna 12 000 E, starea masinii fiind foarte buna, singura problema fiind ca nu avea km cat sa ramana la acea stare dupa aspect, etc...bulangii calculeaza ca un roman face cam 15 000 km/an ...masina fiind 2004, treaba fiind prin 2009 ...5 x 15 000 = 75 000 km pe care masina mea trebuia sa-i aiba ca sa primesc 12 000 E...dar...avand peste acesti km ...adica vreo 200 000 :( ...nu mai facea atat, se incadra la alta stare, facea vreo 12 000 si din astia a rezultat 8 700 E despagubire...

 

Ma rog...n-am iesit in pierdere, ca 8700 E de la asigurari + 3500 pe epava vanduta...= 12 200 E ...pe care nu i-as mai fi luat in aprilie 2009 pe masina, cand am avut accidentu`, pentru ca scazusera preturile, chiar daca eu am dat pe ea in octombrie 2008 vreo 13 000 E...in aprilie 2009 cu siguranta n-as mai fi luat banii astia...asa ca pana la urma, pentru mine...accidentu`a fost de bun augur:)

 

In caz de dauna totala pe RCA se da 75% din suma asigurata pe contract + epava. Asta este stipulat in contractul de RCA, deci cititi-l inainte de a sari pe ei. Nu exista tot felul de smecherii, gen ca masina era supraevaluata & shit. Daca era supraevaluata, atunci tot la valoarea supraevaluata trebuie platita dauna (adica valoarea sigurata inscrisa in contract). Nu puneti botul la asa tampenii. Dati in judecata atat firma de asigurari cat si agentul constatator, pentru abuz in serviciu contra daunelor persoanei. Asta ii face atenti sa nu speculeze necunoasterea amananuntelor interne ale asigurarilor. 90% din cazuri tine.

 

 

Scuza-ma sefu`...pe care contract ?:( Se da 75 % din valoarea masinii la acea ora...pe care o calculeaza ei dupa catalogul ala...nu-mi vine acum cum ii zice, adica stiu cum se pronunta aproximativ dar nu l-as scrie corect...asa ca mai bine nu scriu :D

 

Ca in caz de RCA...contractul este intre asigutor si cel asigurat RCA...nu intre asigurator si cel pe care-l va lovi cel asigurat...:D A carui masina poate sa fie de 5000 E, 10 000 E sau 50 000 E :D

 

Deci 75 % din valoarea masinii la acel moment (pentru a avea o valoare cat mai mare masina...km ei nu trebuie sa depaseasca nr de ani vechime ai masinii x 15 000 km/an :) ...) ... + epava :punk:

 

Aici ai dreptate, dati-i in judecata daca nu va intelegeti, desi telefonic se rezolva de obicei...daca le vorbesti "frumos" :P

 

In caz de dauna totala pe RCA se da 75% din suma asigurata pe contract + epava. Asta este stipulat in contractul de RCA, deci cititi-l inainte de a sari pe ei. Nu exista tot felul de smecherii, gen ca masina era supraevaluata & shit. Daca era supraevaluata, atunci tot la valoarea supraevaluata trebuie platita dauna (adica valoarea sigurata inscrisa in contract). Nu puneti botul la asa tampenii. Dati in judecata atat firma de asigurari cat si agentul constatator, pentru abuz in serviciu contra daunelor persoanei. Asta ii face atenti sa nu speculeze necunoasterea amananuntelor interne ale asigurarilor. 90% din cazuri tine.

in caz de dauna totala pe rca ...nu exista contract de evaluare a masinii

evaluarea se face dupa catalog + dotarile masinii

i se acorda un coeficient de uzura al masinii (in procente ) dupa vechimea masinii ,starea masinii si kilometri dupa rezulta valoarea despagubirii maxime care t-i se acorda + epava

asta o spun din experientza proprie . asigurarea rca care am primit-o a fost de spania in schimb evaluare a fost facuta de o firma de asigurari din romania cu evaluator de daune roman ; am si o copie a evaluarii masinii doar ca trebuie sa o scanez in caz va este utila cuiva..

 

 

Exact ce ziceam si eu...dupa aia vazusem postul tau :lol:

 

dupa un raspuns negativ la plangere, mergeti fratilor la un avocat tanar si competent, discutiile nu sunt la nivel tehnic cum zicea cineva mai sus, ca nu merge avocatul la tiganeala cu inspectorul, discutiile au loc intre judecator si avocat la nivel juridic (la raspunderea delictuala se repara prejudiciul creat INTEGRAL si nu dupa normele lor de smenuit fraierii) si atunci sa-i vezi cum se descurca. Singurul dezavantaj e ca se dau termene cam lungi, dar iti faci masina pe banii tai si iti platesc contravaloarea + dobanzi legale + cheltuieli de judecata. Aveti incredere in justitie!

 

Exact, in instanta n-au nicio sansa!

Link to comment
Share on other sites

Deci, dureaza mult cu instanta dar nu i las mama lor de escroci, i am chemat la reconciliere de atunci dar nu au raspuns apoi a fost vacanta parlamentara, si nu sa u putut da termene pt instanta, abia de acum pot s ai actionez pt ca asta e procedura dupa reconciliere daca ei raspund negativ pot fi actionati in instanta, lucru pe care o sa l si fac acum indiferent de cheltuieli ...si de termenele lungi care de dau, am inteles ca pe la anul mi ar veni randul dar ce mai conteaza , vreau sa i vad ce fata fac,pt. ca ei se asteapta sa ma fi lasat pagubas :twoup:
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Vezi ca dupa noua lege daca tu vrei sa o faci in regie propie sunt obligati sa-ti dea banii,singura conditie e sa fie facut devizul de reparatie la un service agreat de ei,dar sfatul meu e sa faci devizul la 2 serviceuri diferite ca sa nu mai aibe ce comenta....Iar daca devizul de repartie depaseste ca valoare,valoarea masinii atunci iti dau dauna totala...Daca ai timp citeste topicul meu cu masina lovita ca si eu am patit cam la fel.....Si ca o paranteza legata de uzura masinii,in cazul meu mi-au dat dauna totala,pot sa iti spun ca am pierdut 900 si ceva de euro pentru ca masina avea peste 100.000 km.Asa ca de acum in fiecare an o sa o dau inapoi la 80.000 km,si daca o fii sa o vand o sa explic de ce,dar pana atunci,daca o sa o mai lovesc macar sa stiu o treaba...

 

(Dezgrop acest topic peste care am dat in cautarile mele de raspunsuri la situatia mea cu RCA , unde nici acum nu am primit banii, am aflat ca semnarea intelegerii tip care ti-o ofera asiguratorii termenul legal este de 30 zile.

Dar... ai dreptul sa ceri o oferta in care sa se specifice termenul de plata, penalizari si ce mai considerati ca trebuie. Ideea ca trebuie negociat si nu semnat asa, mai ales daca vrei sa primesti banii mai repede. Mie unu nu mi sa prezentat ca as avea si aceast optiune si am semnat ca gasca, dar o sa depun plangere la ASF sa vedem daca dezinformarea este legala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.