Jump to content

bmw 320d e90


marcut

Recommended Posts

salut, imi puteti spune cateva detalii despre bmw320d e90?! cum este masina in general, ca si fiabilitate, daca apar probleme des(cat mai multe detalii daca se poate pt a-mi putea face o imagine despre acest model) si cam care ar fi pretul corect la una fabricata in 2006. multumesc
Link to comment
Share on other sites

salut, imi puteti spune cateva detalii despre bmw320d e90?! cum este masina in general, ca si fiabilitate, daca apar probleme des(cat mai multe detalii daca se poate pt a-mi putea face o imagine despre acest model) si cam care ar fi pretul corect la una fabricata in 2006. multumesc

 

 

ceau,de curand mi-am achizitionat bmw 320 d,e90 din 2006..parerea mea este ca iti trebuie si tie neaparat..inaintea lui am avut un seat leon model nou din 2007,,,pot sa iti spun ca diferenta este de la cer la pamant..probleme pana acum nu au fost..sper sa nu am probleme cu el...in rest ce pot sa zis sunt foarte multumit de el..bmw tot bmw ramane..te sal ..o zi buna iti doresc..bafta la cumparare....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat un E90 320d din 2005 163CP in septembrie 2008 la 76k km. Sunt acum la 108k si nu am avut absolut nicio problema.

Ulei consuma acceptabil, cam 1l la 8000km, motorina 6.6 afara/9-11 in oras, oglinzi 2/30k km, in rest filtre, placute, etc.

Masina cumparata de la BMW din Munchen, cu tag-ul de Premium bla bla care cica sunt mai speciale. :)

Link to comment
Share on other sites

eu am un E91 320d din 2006163CP il am de cateva luni sunt foarte multumit de el am facut pana acum am facut 125OO KM din pacate pt mine nu mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda (sa duc antena si sper ssa o rezolv cat mai repede )in rest nota 10.Pretul variaza foarte mult in functie de dotari km stare etc eu de ex am dat pe el 10900E inmatriculat acum depinde si de unde il iei cum negociezi sunt mai multe chestii

Bafta la achizitionare

 

scuze (sa dus antena)

Link to comment
Share on other sites

cea mai mare problema la seria 3 pe care o pot spune - suspensia fata ( poate si datorita la run-flat-uri ) ... apoi motorul de 2l-177cp si 2l-143cp - probleme cu fulia la aprox 40.000km ... caseta de directie dar slabe probleme, dar sunt ...

 

in rest nu cred sa te lovesti de prea multe :)

 

mie, acum la coupe - am 50.000km - au aparut niste mici pete de ulei de la o conducta care vine de la turbina ( cred ) si se duce catre filtrul epurator ... e o conducta pe acolo si scapa putin ... joi o duc la doctor caci e inca in garantie ( faze ca asta m'au determinat sa optez pt garantie europlus )

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

tot la e90( e325i), dar ideea e ca s-a dus senzorul de nivel ulei(NU are nici joja sa verifici nivelul), s-a dus unitatea in care bagi dvd-ul si cd-ul (nu mai puteam face nimic cu I-driveul, nu asculta nici o comanda, nici de pe volan nimic, nu citea dvd de navi nici cel audio , nimic, se cupla si decupla incontinuu, a trebit sa schimb unitatea cu totul si chiar nu a fost ieftina deloooc !masina are acum 130.000km), deci personal..., am mici indoieli cu privinta la fiabilitatea noilor modele bmw(is cam patit si cu seria 1 e87 ,pe ala si mai multe au cazut din pacate, si abia acum are 80.000km)...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

multe e90-uri au probleme cu coloana de directie, mai precis cu un senzor de pe ea care comanda detecteaza blocarea volanului. Asta se defecteaza si iti da un mesaj "steering lock error". BMW nu a facut un official recall pt asta desi foarte multe multe exemplare au avut problema asta. E o reparatie scumpa, in jur de 3500 ron, pt ca iti schimba partea superioara a coloanei de directie. Eu am rezolvat-o pe garantie, dar e bine de stiut.

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=128936

Link to comment
Share on other sites

1 litru de ulei la 8000km????Eu nu bag un gram in 25.000km si nici nu scade.Merg sportiv si am si chiptuning.Apropo ce ulei bagi in ea?

 

Cum se comporta masina cu chiptuning? :twoup:

 

mie, acum la coupe - am 50.000km - au aparut niste mici pete de ulei de la o conducta care vine de la turbina ( cred ) si se duce catre filtrul epurator ... e o conducta pe acolo si scapa putin ... joi o duc la doctor caci e inca in garantie ( faze ca asta m'au determinat sa optez pt garantie europlus )

 

Si eu am o pata de ulei pe conducta respectiva....

Ai fost cu ea la service?... care a fost diagnosticul? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 litru de ulei la 8000km????Eu nu bag un gram in 25.000km si nici nu scade.Merg sportiv si am si chiptuning.Apropo ce ulei bagi in ea?

Chiptuning ?? unde l-ai pus ? cum se simte masina ? ai avut vreo problema de cand l-ai instalat ? ( vreau si eu )

Link to comment
Share on other sites

Chip-ul l-am pus la cei de la wetterauer (soft).Dupa chip parca e alta masina,nu mai are nici o legatura cu ce a fost inainte.Asa cum am mai spus nu am avut nici o problema de cand am facut chiptuningul.

 

Chip-ul l-am pus la cei de la wetterauer (soft).Dupa chip parca e alta masina,nu mai are nici o legatura cu ce a fost inainte.Asa cum am mai spus nu am avut nici o problema de cand am facut chiptuningul.

Link to comment
Share on other sites

Chip-ul l-am pus la cei de la wetterauer (soft).Dupa chip parca e alta masina,nu mai are nici o legatura cu ce a fost inainte.Asa cum am mai spus nu am avut nici o problema de cand am facut chiptuningul.

 

Chip-ul l-am pus la cei de la wetterauer (soft).Dupa chip parca e alta masina,nu mai are nici o legatura cu ce a fost inainte.Asa cum am mai spus nu am avut nici o problema de cand am facut chiptuningul.

Sunt si eu interesat , te rog sa imi dai si mie o adresa ( daca poti ) ceva sa pot sa iau legatura cu ei .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.