Jump to content

Ce considerati ce e un "minim necesar"


Rares_CJ

Lista dotari  

729 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

daca la o masina actuala ai foarte multe optiuni la viitoarea poti considera necesare multe din ele doar din simplul fapt ca te-ai obijnuit cu ele.

de exemplu eu am avut inainte un e46 care avea oglinzi pliabile electric si la actuala nu am.este un moft totusi dar ma obijnuisem asa si acum e mai greu fara.insa la cealalta am avut piele si nu aveam incalzire in scaune,iar in momentul cand am vandut-o am zis ca nu mai iau niciodata masina cu piele si fara incalzire in scaune.Consider necesare pt mine urmatoare optiuni:

 

DSC

PIELE+INCALZIRE IN SCAUNE

VOLAN CU COMENZI (pt pilot)

clima automata

mp3 sau macar intrare pt AUX

cam atat

Link to comment
Share on other sites

Prin "minim necesar" inteleg acele dotari care trebuie sa fie un "must have" pe masina respectiva,care in lipsa lor,te-ai simti ca si cum ai conduce o batrana dacie 1300...deci evolutie = 0. Ele ar fi: geamuri fata/spate actionate electric, ASC/DSC(aici depinde de model), aer conditionat(pt ca vorbim de "minim necesar"),oglinzi electrice,inchidere centralizata,servodirectie,si ar mai fi vreo doua de care nu-mi amintesc acum. Restul optionalelor reprezinta...nu un moft,ci niste lucruri in care sa te faca sa te simti si mai bine intr-o masina(si ma refer la acele sisteme electrice cum ar fi de la actionatul scaunelor,suspensia reglabila,pana la ecrane in tetiere,computer si sertar pt pantofi!!! :p
Link to comment
Share on other sites

Geamuri electrice spate reprezinta o dotare optionala.

Si eu sunt de acord cu Ogarul..ASC/DSC, servodirectie, oglinzi electrice, aer conditionat si geamuri electrice. Cam asta ar reprezenta un minim necesar pentru mine.

Edited by radduu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

depinde de pe ce masina vii si ce standard de viata ai..............de exemplu daca masina anterioara fuse o Dacie sau similar,atunci orice in plus este perfect..............e ca si cum il intrebi pe unul ce a locuit o viata intr-o magazie,cum ar dori sa fie viitoarea lui casa..............
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Minim necesar?

Depinde ce vrei de la masina, unde o sa o folosesti si cum.

Avand in vedere ca vorbim de BMW si mare parte au tractiune spate, DSC este ceva prioritar, apoi celelalte le pot considera mofturi.

As prefera o masina cu motor mai puternic decat una cu motor mai mic si dotari mai multe.

As prefera o masina de generatie mai veche mai dotata decat una mai noua cu dotari mai putine. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

draga ogar toate optiunile enumerate de tine sunt dotari standard pe un bmw nou(nu sunt sigur de geamuri electrice spate)

 

 

Am inteles,dar din punctul meu de vedere,astea sunt optiunile care reprezinta minimul necesar pt o masina; si am sa specific putin de ce ar trebui aceste optiuni si mai ales de ce ar fi utile. Geamurile electrice sunt mult mai comod de actionat mai ales in timpul mersului,pt ca nu stau sa ma intand pana in spate sau in dreapta sa ridic geamul pasagerului care a coborat din masina si a uitat sa-l ridice. ASC/DSC pt un minim de siguranta si aici as mai adauga airbag-urile si ABS-ul tot pt siguranta(astea erau cele doua optiuni care le-am omis la postul anterior). Aerul conditionat mi se pare vital pe caldurile care sunt in timpurile noastre(in ultimii ani). Actionarea oglinzilor este utila mai ales in timpul mersului dar si iarna,pt ca nu mai stai sa cobori geamul si sa reglezi oglinda manual(la -20° cred ca nu e prea comfortabil),ca sa nu mai vorbesc de cea din dreapta. Inchiderea centralizata mi se pare utila pt ca se blocheaza/inchid toate usile,si nu mai stau sa pierd timpul sa ma duc la fiecare usa si sa trag sigurantele(ex dacia 1300 :download: ). Servodirectia e foarte utila mai ales la virarea rotilor cand masina sta;aduceti-va aminte unii dintre voi ce chin era sa intorci rotile unui aro,ca sa nu mai zic de saviem sau alte rebuturi (cam deplasata comparatia dar realista).

P.S. Restu e.....CAN CAN.:frantics:

Link to comment
Share on other sites

draga ogar toate optiunile enumerate de tine sunt dotari standard pe un bmw nou(nu sunt sigur de geamuri electrice spate)

 

 

Am inteles,dar din punctul meu de vedere,astea sunt optiunile care reprezinta minimul necesar pt o masina; si am sa specific putin de ce ar trebui aceste optiuni si mai ales de ce ar fi utile. Geamurile electrice sunt mult mai comod de actionat mai ales in timpul mersului,pt ca nu stau sa ma intand pana in spate sau in dreapta sa ridic geamul pasagerului care a coborat din masina si a uitat sa-l ridice. ASC/DSC pt un minim de siguranta si aici as mai adauga airbag-urile si ABS-ul tot pt siguranta(astea erau cele doua optiuni care le-am omis la postul anterior). Aerul conditionat mi se pare vital pe caldurile care sunt in timpurile noastre(in ultimii ani). Actionarea oglinzilor este utila mai ales in timpul mersului dar si iarna,pt ca nu mai stai sa cobori geamul si sa reglezi oglinda manual(la -20° cred ca nu e prea comfortabil),ca sa nu mai vorbesc de cea din dreapta. Inchiderea centralizata mi se pare utila pt ca se blocheaza/inchid toate usile,si nu mai stau sa pierd timpul sa ma duc la fiecare usa si sa trag sigurantele(ex dacia 1300 :download: ). Servodirectia e foarte utila mai ales la virarea rotilor cand masina sta;aduceti-va aminte unii dintre voi ce chin era sa intorci rotile unui aro,ca sa nu mai zic de saviem sau alte rebuturi (cam deplasata comparatia dar realista).

 

draga ogar toate optiunile enumerate de tine sunt dotari standard pe un bmw nou(nu sunt sigur de geamuri electrice spate)

 

 

Am inteles,dar din punctul meu de vedere,astea sunt optiunile care reprezinta minimul necesar pt o masina; si am sa specific putin de ce ar trebui aceste optiuni si mai ales de ce ar fi utile. Geamurile electrice sunt mult mai comod de actionat mai ales in timpul mersului,pt ca nu stau sa ma intand pana in spate sau in dreapta sa ridic geamul pasagerului care a coborat din masina si a uitat sa-l ridice. ASC/DSC pt un minim de siguranta si aici as mai adauga airbag-urile si ABS-ul tot pt siguranta(astea erau cele doua optiuni care le-am omis la postul anterior). Aerul conditionat mi se pare vital pe caldurile care sunt in timpurile noastre(in ultimii ani). Actionarea oglinzilor este utila mai ales in timpul mersului dar si iarna,pt ca nu mai stai sa cobori geamul si sa reglezi oglinda manual(la -20° cred ca nu e prea comfortabil),ca sa nu mai vorbesc de cea din dreapta. Inchiderea centralizata mi se pare utila pt ca se blocheaza/inchid toate usile,si nu mai stau sa pierd timpul sa ma duc la fiecare usa si sa trag sigurantele(ex dacia 1300 :download: ). Servodirectia e foarte utila mai ales la virarea rotilor cand masina sta;aduceti-va aminte unii dintre voi ce chin era sa intorci rotile unui aro,ca sa nu mai zic de saviem sau alte rebuturi (cam deplasata comparatia dar realista).

P.S. Restu e.....CAN CAN.:frantics:

Link to comment
Share on other sites

conteaza foarte mult pachetul exterior si putin cel interior

daca mi-ai pune un e36 pachet M tech.jante 17"- 18" piele ,nu conteaza dotarile electrice.

si daca mi-ai pune un e46 nfl sau fl cu pachet standard fara jante sau jante 15 16 standard

chiar daca era diferenta de ceva ani

ashi alege e36 in conditia in care se prezinta si merge ok.

 

(degeaba ai BMW daca arata ca masina lu bunicu

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

conteaza foarte mult pachetul exterior si putin cel interior

daca mi-ai pune un e36 pachet M tech.jante 17"- 18" piele ,nu conteaza dotarile electrice.

si daca mi-ai pune un e46 nfl sau fl cu pachet standard fara jante sau jante 15 16 standard

chiar daca era diferenta de ceva ani

ashi alege e36 in conditia in care se prezinta si merge ok.

 

(degeaba ai BMW daca arata ca masina lu bunicu

 

 

Tu asta consideri un minim necesar la o masina?:pinch: Adica nu conteaza daca ai manivele si n-ai absolut nimic pe ea in afara de pachet M si jante de 18?:wacko:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O masina noua ar trebui dotata cel putin cu scaune incalzite, clima automata si volan de piele multifunctional + CD cu MP3 (inca nu este standard pentru toate masinile, unele au CD audio si atat). Sistemul de control al stabilitatii trebuie sa fie ca dotare standard pentru toate automobilele asa ca nu se pune ca minim. Volanul din plastic sucks (desi il am il urasc)! La fel si AC manual.
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca majoritatea nu recunosc, in Romania cel mai important aspect al masinii este consumul, ala e ''un minim necesar'' se fac calcule tabelare zilnic, caiete prin masina, pixuri cu snur, de la pompa la pompa....

 

Consum mic, e primul ''minim'' apoi cat mai ''full de full'' si sa nu troncane.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.