Jump to content

Ce considerati ce e un "minim necesar"


Rares_CJ

Lista dotari  

729 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ma refer la dotari standard/optionale in cazul in care cumparari masina noua si aveti posibilitatea de a alege...

 

In cazul in care cumparati o masina sh, care e minimul de dotari care v-ar interesa?

 

Intreb asta fiindca vad multe BMW generatii mai noi ca a mea, de exemplu, care nu au xenon (ceea ce pt mine e un "must have"), care au volan simplu, n-au senzori de parcare, etc... Adica dotari putine, ca sa fiu concis...

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca trebuie sa ai cel putin dotarile pe care le aveai pe masina anterioara.

adica nu as renunta la xenon, comenzi pe volan, scaune incalzite doar pt a avea un model mai nou.

 

Eu nu as tine mortis sa am pe masina navigatie, piele, cd changer, senzori lumini si ploaie... Asta din lista ce am facut-o eu la sondaj.

 

Sunt sigur ca mai sunt si multe alte dotari posibile, dar nu le-am trecut poate pt ca mi se par irelevante (bancheta rabatabila, sac ski, oglinzi cu pliere electrica, etc)

 

 

edit:

Ce mi-ar fi placut sa mai am pe masina era trapa!

In rest, ma declar multumit cu dotarile de pe masina actuala...

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea,senzorii de parcare,trapa,telefonul,oglinzi nu stiu de care sunt mofturi,nu minim-um necesar.Nu le-am votat :)

 

Daca esti fumator inrait, trapa nu e un moft! Cine stie, cunoaste...

Si in plus, oglinzile electrocrome crede-ma ca sunt FOARTE folositoare in cazul meu, deoarece tot timpul cand am mers la drum mai lung cu masina si am avut posibilitatea de a alege, am ales sa merg pe timp de noapte... Si, banuiesc ca pt toata lumea, farurile celor din spate sunt foarte obositoare...

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea,senzorii de parcare,trapa,telefonul,oglinzi nu stiu de care sunt mofturi,nu minim-um necesar.Nu le-am votat :)

 

Daca esti fumator inrait, trapa nu e un moft! Cine stie, cunoaste...

Si in plus, oglinzile electrocrome crede-ma ca sunt FOARTE folositoare in cazul meu, deoarece tot timpul cand am mers la drum mai lung cu masina si am avut posibilitatea de a alege, am ales sa merg pe timp de noapte... Si, banuiesc ca pt toata lumea, farurile celor din spate sunt foarte obositoare...

 

eu am folie :)

trapa e foarte folositoare si daca ai caine si mergi cu el la drumuri mai lungi.

Link to comment
Share on other sites

Dotarile masinii influenteaza pretul de vanzare intr-o masura mai mica decat anul fabricatiei.

Iar la dotari depinde de unde vii.Eu de exemplu imi fac veacu prin oras cu o corsa.O clima,oglinzi incalzite ,sisteme,geamuri electrirce pt mine sunt suficiente.

Ca imi doresc mai mult ,ok,dar nu as da bani suplimentari.Am gps,si toate minunile,nu as da multi bani sa aiba navigatie.

Link to comment
Share on other sites

Dotarile masinii influenteaza pretul de vanzare intr-o masura mai mica decat anul fabricatiei.

Iar la dotari depinde de unde vii.Eu de exemplu imi fac veacu prin oras cu o corsa.O clima,oglinzi incalzite ,sisteme,geamuri electrirce pt mine sunt suficiente.

Ca imi doresc mai mult ,ok,dar nu as da bani suplimentari.Am gps,si toate minunile,nu as da multi bani sa aiba navigatie.

 

Daca masina e lovita influenteaza pretul de vanzare mai mult decat dotarile si anul fabricatiei... Si care era legatura cu sondajul?

Intrebarea era care dotari ar fi mimimul pe care l-ai cauta daca ar fi sa iti cumperi o masina, fie ea noua sau sh?

Ok, acum ai corsa. Clima, oglinzi, geamuri electrice, etc.

Dar banuiesc ca iti doresti mai mult, nu?

 

De ex., nu am trecut la sondaj geamurile electrice fiindca, in acceptiunea mea, cam orice masina ar trebui sa le aiba.

 

Apropo, zilele trecute in targul auto Cluj ma uitam la un e39 de vanzare. Vanzatorul statea la volan si geamul soferului era dat jos complet. Vede tipul ca ma uit la masina si incepe sa-mi enumere dotarile (de care imi dadusem seama deja). Ca o completare, imi zice:

 

El: Are geamuri!

Eu: Serios? Toate 4?

El: Daaa!!

Eu: Serios? Il are si pe asta de aici? (si fac cu mana conturul geamului de la usa soferului)

El: Da! Dar e rabatat electric...

 

Si am plecat... :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dotari minime ar fi: aer conditionat manual, senzori de parcare, cotiera fata.

 

 

Dar nu mi-as lua urmatoarea masina fara: scaune sport, volan sport si sistem audio decent.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Dotari minime ar fi: aer conditionat manual, senzori de parcare, cotiera fata.

 

Aer conditionat manual? De ce?

 

Edit: Parerea mea ca butoanele de clima manuala strica tot interiorul la o masina, oricare ar fi ea...

Si, in plus de asta, clima automata face ce trebuie, adica se ajusteaza singura (ma refer la turatia ventilatorului/ventilatoarelor), in functie de temperatura pe care o doresti in habitaclu.... Ceea ce o face mai "inteligenta"...

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

xenon, senzori parcare,volan multifunctional piele ,oglinzi electrocrome, sisteme de control al stabilitatii, scaune incalzite, clima automata cam astea ar fi , cu trapa nu ma omor , pt mine trapa este o alta chestie care incepe sa scoata zgomote la drumurile de la noi.
Link to comment
Share on other sites

Am spus AC manual pt ca vad clima un moft, cu toate ca am.

Oricum ale ar fi dotarile minime care ar trebui sa le aibe orice masina, dupa parerea mea.

 

De ex in loc de clima as prefera Ac manual si trapa.

Link to comment
Share on other sites

Urmatoarea masina va avea cu siguranta clima . Nici in asta de acum nu am murit de cald , baga aeroterma aia destul de bine dar aerul rece dat de climatronic este o incantare . Noroc ca bmw are oglinzile electrice din standard , mi se pare destul de ciudat sa te intinzi la oglinda din dreapta si cand te asezi inapoi la volan sa vezi ca nu-i reglata bine . Am si geamurile fata electrice , nu am tinut mortis sa le am dar daca asa a fost sa fie , si acum fara ele nu as putea sa mai stau , mai ales daca ai si modulul confort , plus ca si fetele usilor sunt mult mai aratoase . In rest nu sunt mort dupa confort , ravnesc la un obc , presupun ca acum toate bmw-urile au standard asa ceva .
Link to comment
Share on other sites

am votat:

 

xenon

senzori parcare

senzori ploaie

telefon

volan multifunctional piele

oglinzi cu efect automat "antiorbire" - electrocrome

sisteme de control al stabilitatii, etc

scaune incalzite

clima automata

 

telefonul aftermarket e vai de mama lui.

Link to comment
Share on other sites

Cand cumperi o masina sh tre sa faci compromisuri la dotari.

 

 

 

Bine, asta dc vrei s-o iei la un pret bun si relativ repede.

 

Eu nu gandesc asa . Daca vreau sa imi iau o masina , nu o vreau pe cea mai ieftina . Luam spre exemplu un E46 . Decat sa dau 5-6k euro pe unu chel si vai mama lui , prefer sa dau 7000-7500e pe unu dotat si in mintile lui.

 

Spre exemplu viitoarea masina a mea va trebuie NEAPARAT sa aibe : xenon , trapa , scaune sport , incalzire in scaune , cutie automata , clima , toate geamurile electrice. MINIM !

Link to comment
Share on other sites

Cand am zis un pret bun nu m-am referit la cele mai ieftine, ultimele cazaturi, ci pur si simplu un pret corect.

 

Si eu venind de la atatea optiuni la fel zic, da cine stie, pt un cabrio sau un coupe 330ci as fi dispus la multe compromisuri.

Din ce am vazut eu e greu ca o masina sa aibe exact toate optiunile care le dorim, e de ajuns una singura ca sa nu fie perfecta.

Dc tu gasesti de ex o masina care iti place, cu toate optiunile care le vrei dar in loc de automata are manuala, sau nu are trapa etc o refuzi din start?

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Nu am bifat nimic.

 

Pentru mine minim necesar pentru o masina de condus la drum lung ar fi cutie manuala, suspensie sport si scaune sport, eventual si volan sport sau M.

Toate celelalte optiuni conteaza pentru mine doar prin prisma revanzarii, ca adauga valoare masinii. In rest nu ma uit dupa nimic din cele de mai sus, eventual xenon, dar se vede si fara. Clima se descurca si automat si manual la fel. Pielea nu imi place. Senzorii de ploaie nu prea isi fac treaba asa cum ar trebui, tot trebuie sa te joci la maneta. Senzori de parcare sunt buni, dar merge si fara. Navigatie prefer ceva specializat aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Nu am bifat nimic.

 

Pentru mine minim necesar pentru o masina de condus la drum lung ar fi cutie manuala, suspensie sport si scaune sport, eventual si volan sport sau M.

 

Mdea...

Pari genul caruia ii este de ajuns un motor puternic, o cutie de viteze manuala, sigur si o evacuare sport pe langa cele enumerate de tine, si iti este de ajuns sa simti placerea de a conduce... Am dreptate?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.