Jump to content

Ce considerati ce e un "minim necesar"


Rares_CJ

Lista dotari  

729 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

-AC

-trapa

-scaune sport

-xenon

-diuze incalzite :)

 

Diuzele incalzite sunt de mult stock pe BMW. Te ajuta doar la topirea zapezii din jurul diuzei, nu previne inghetarea lichidului pe circuit....asa cum banuiai tu.

Un motoras de lichid pt parbriz iti va trece jetul de lichid si prin 20 cm de zapada.

 

Lipseste ceva foarte important din lista :

 

Scaune sport sau comfort. Direct a -8-a minune a lumii :)

 

Mi-am bulit spatele de la scaunele normale de e39 ( 200 km/zi pana la munca si inapoi).

 

Votat :

 

xenon

senzori parcare

navigatie

interior piele

DSC

clima automata

 

Scuza-ma ,esti gras cumva?

 

Nu confunda fotoliile confort cu scaunele sport....sport cu confort cam merg in paralel :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Unii uita titlul topicului.

 

Consider un minim necesar urmatoarele:

 

-geamuri electrice

-clima( oridecare, atata timp cat nu ma coc vara la 50 de grade)

-faruri xenon pentru o mai buna vizibilitate

-incalzire in scaune( foarte buna iarna, pt mine cel putin)

-inchidere centralizata din cheie, (am avut ford din 2005 care nu avea central, oribil sa te intinzi mereu sa deschizi alte usi)

- cotiera

Acesta e minimul meu de confort, fara orice alta optiune pot conduce linistit.

 

 

Am vazut ca multi au avut probleme cu, clima digitala.

 

Eu butonez de 2-3 ori la ea, pe 1000km sa zicem.

In general o las la 20 de grade si pe auto, baga foarte bine, nu ma deranjeaza jetul direct in fata, fiindca nu bate asa.

Insa cand e pe auto, nu prea baga la picioare rece, asa ca mai dau si la picioare cateodata :twoup:

Mai ales in oras, nu merg cu geamul deschis niciodata, ma rog, in 95% din cazuri nu merg asa, n-am chef sa respir fumul altora incontinuu, mai ales ziua cand langa mine sunt masini peste tot.

 

 

Dar cam atat, nu stau mereu sa butonez la el, si la e36 chiar e un model vechi, cred ca la astea mai noi, gen e90, e60 sunt mult mai ok.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
eu cred ca trebuie sa ai cel putin dotarile pe care le aveai pe masina anterioara.

adica nu as renunta la xenon, comenzi pe volan, scaune incalzite doar pt a avea un model mai nou.

 

 

+1

 

Cu siguranta nu mai putin decat ai avut pe masina anterioara.

 

Dar ca sa si nominalizez, eu nu as cumpara o masina fara:

 

- xenon, incalzire in scaune, oglinzi heliomate, scaune electrice, navigatie prof.

 

 

Restul cu cat mai multe cu atat mai bine, dar astea sunt obligatorii. Dar stii cum e in realitate, masinile care au ce am notat eu mai sus, cu ciguranta vor avea si senzori de lumini, si sisteme de stabilitate si magazie de cd-uri etc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pai sa vedem... a mea are scaune sport (principalul motiv pt care am luat-o), volan multifunctional, clima automata (un alt factor important), oglinzi electrice heliomate, sistem de control al tractiunii (pe care il tin dezactivat tot timpul ca imi place sa ma joc :twoup:), senzori de parcare (nu tineam mortis dar dupa ce am luat masina mi-am dat seama cat de importanti sunt la o masina lunga), geamuri electrice fata (nu ma intereseaza de cei din spate... si ofera si un plus de siguranta in caz de scufundare... nu se stie niciodata cand iti vor fi de folos 2 manivele in spate :)) , n-are trapa dar as fi vrut (urmatoarea o sa aiba), n-are xenon (urmatoarea sigur o sa aiba). cam astea sunt dotarile pe care le consider necesare unei masini (poate mai sunt dar nu-mi vin in minte), si bineinteles abs, servo si ce au mai toate masinile moderne. nu consider un must-have pielea, scaunele incalzite, navigatia, etc... dar daca totusi sunt acolo, nu ma deranjeaza chiar ma incanta.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu tin neaparat la urmatoarele dotari, in ordinea descrescatoare a usurintei cu care as renunta la ele:

1=> Faruri xenon

2=> Volan din piele cu comenzi

3=> Clima automata

4=> Senzori parcare spate

5=> Tapiserie piele (se curata mai usor si pastreaza un miros placut in masina, mai ales ca sunt si nefumator)

 

Ce masina mea nu are si mi-as dori: o sonorizare buna [e in curs de executare] si incalzire in scaune [voi monta un Magic Heat odata cu instalarea sist audio si am rezolvat-o si pe asta]. Iar de restul m-as cam putea lipsi.

 

La E90 cel putin, dupa ce te joci pe navi CIC, parca decat cu CCC, mai bine fara :) Si nu am considerat navigatia niciodata atat de importanta. In Romania te descurci prea bine si fara. Afara cand ai 100 de iesiri de pe autostrada, este un must-have.

Link to comment
Share on other sites

vad ca nu exista la optiuni cotiera.

 

la masinile mai noi, cred ca toate au avut, in schimb la cele mai vechi nu era obligatoriu sa aiba.

 

dupa mine, un must have, cel putin in fata.

Intradevar cotiera fata este de baza.Nu cred ca mai poti traii fara ia.La mine principiile de baza sunt in ordinea urmatoare:

-Senzori parcare

-Climatronic

-Senzor oglinda antiorbire

-Comenzi pe volan

-Pachetul confort

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.