Jump to content

Ce considerati ce e un "minim necesar"


Rares_CJ

Lista dotari  

729 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pentru ca tehnica a evoluat si putem avea pretentii, aleg pentru un minim de confort: aer conditionat, scaune incalzite, trapa

 

Programe de stabilitate si altele nu prea ma pasioneaza, prima masina a fost o dacie 1300 si nu aveam nimic la ea dar ma deplasam unde aveam nevoie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Se vede ca e un forum BMW, in care confortul nu conteaza atat de mult. :) Pt mine cele mai importante dotari sunt pilotul automat (care nu e macar enumerat in topic), un sistem audio bun si suspensii confortabile care sa imi faca drumul relaxant si placut.Suspensiile sport cu jante pe 20 si anvelope de juma de cm le las sa rupa vertebrele altora.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se vede ca e un forum BMW, in care confortul nu conteaza atat de mult. :) Pt mine cele mai importante dotari sunt pilotul automat (care nu e macar enumerat in topic), un sistem audio bun si suspensii confortabile care sa imi faca drumul relaxant si placut.Suspensiile sport cu jante pe 20 si anvelope de juma de cm le las sa rupa vertebrele altora.

 

Suspensiile sport cu jante pe 20 si anvelope de juma de cm le las sa rupa vertebrele altora. la drumurile noastre cu siguranta cu un asemenea setup ai un confort maxim. De iti clantane dintii in gura grin.png

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut pilot automat pe Golf si nu l-am folosit decat cand s-o stricat pedala de acceleratie si puteam sa mai accelerez doar din butoanele de la cruise control. Bluetooth iar nu e util ca mai risti sa-ti uiti telefonul imperecheat si unele convorbiri chiar nu trebuie ascultate in boxe. Ca chestie am un coleg mai in varsta la munca de si-a luat BMW 320i d-asta mai nou si bineinteles ca l-am ajutat sa-si conecteze telefonul la bluetooth. La cateva zile a venit la mine sa il ajut din nou sa i-l scot, ca il sunase una el fiind in masina cu a lui sotie, cu 30 de ani mai tanara.

 

IAr de cand cu N47-le chiar nu mai am nicio pretentie la masina decat sa nu ma lase-n drum. Urmatoarea masina va avea sigur un motor aspirat pe benzina extrem de fiabil, Toyota gen cu consum mic, Prius gen. Acu' dati cu rosii si oua stricate :rofl:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut pilot automat pe Golf si nu l-am folosit decat cand s-o stricat pedala de acceleratie si puteam sa mai accelerez doar din butoanele de la cruise control. Bluetooth iar nu e util ca mai risti sa-ti uiti telefonul imperecheat si unele convorbiri chiar nu trebuie ascultate in boxe. Ca chestie am un coleg mai in varsta la munca de si-a luat BMW 320i d-asta mai nou si bineinteles ca l-am ajutat sa-si conecteze telefonul la bluetooth. La cateva zile a venit la mine sa il ajut din nou sa i-l scot, ca il sunase una el fiind in masina cu a lui sotie, cu 30 de ani mai tanara.

 

IAr de cand cu N47-le chiar nu mai am nicio pretentie la masina decat sa nu ma lase-n drum. Urmatoarea masina va avea sigur un motor aspirat pe benzina extrem de fiabil, Toyota gen cu consum mic, Prius gen. Acu' dati cu rosii si oua stricate :rofl:

 

Eu nu dau cu nimic, te las doar sa te mai gandesti :)

Iti multumesc pentru topic-ul cu distributia insa !

Si vezi ca cine a mers cu BMW, nu mai poate schimba marca !

 

Tare faza cu sotia, tare de tot!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pararea mea la o masina noua ar trebuie sa fie toate daca detii destui bani sa le cumperi.

La una sh pana in 2004 macar sisteme de siguranta , clima manuala/automata , geamuri electrice , xenon , senzori parcare(foarte utili in romania pararea mea).

In rest sa ai noroc sa nu intre vreun guster in tine sau unu de la ARGES :)).

Drumuri bune si fara incidente tutoror.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Nu mai stiu daca am scris, si mi-e lene sa caut. La mine lista ar fi asa. :rolleyes::

 

Must have:

 

- scaune si bancheta incalzita

 

- clima

 

- scaune confort

 

- pilot automat

 

- volan sport

 

- sistem sunet minim Logic 7 E60 sau HIFI DSP F10

 

- bluetooth

 

- xenon

 

- senzori parcare

 

Nice to have

 

- pachet M

 

- comfort access

 

- oglinzi heliomate si pliabile electric

 

- night vision

 

- hud

 

- distronic

 

- lane assist

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca un minim, minim necesar ar fi:

 

- xenon cu spalator far

- cel putin 6 airbaguri

- ABS, ESP/DTC sau cum si le-or intitula fiecare producator

- oglinzi cu auto-dimming si electrice/incalzite cele laterale

- luneta incalzita, nu cred ca mai e vreo masina fara

- clima automata

- scaune incalizte daca ar fi piele, altfel nu neaparat.

 

cam astea le vad ca un minim necesar la orice masina fabricata 2014, nu as lua o masina noua fara minimul asta de dotari.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ce dotari ai precizat tu sunt pe lista oricarei masini premium cred, mai putin xenon dar si asta vine la anumite pachete.

 

Deja la un seria 7 cum ai tu se pune problema de scaune ventilate/masaj, head-up dispay, faruri led, parcare asistata, soft close si alte "mici" detalii care adauga masinii un plus de valoare (cu banii de dotarii extra ai unui BMW clasa mare iti ei lejer unele masini de buget)

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine conteaza anul si km peste optiuni. Daca as avea de ales intre o masina din 2020 cu jumatate din optiunile unei masini din 2015 as alege-o pe cea din 2020

 

Un minim de optionale :

- navigatie prof

- clima

- senzori parcare

- senzori ploaie

- cruise control

- bluetooth

 

 

Celelalte optiuni gen spalator faruri, scaune incalzite ventilate, sistem sunet de top, oglinzi pliabile electric s.a. sunt niste optiuni pe care nu stiu daca le folosesti atat de des.

 

Legat de xenoane nu ma pot pronunta fiindca nu stiu diferenta intre normal vs xenon

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce o sa ai masina cu scaune incalzite si cu xenon + spalator de faruri o sa vezi ca e rau fara ele.

 

Scaunele incalzite sunt un mare plus iarna mai ales daca ai probleme cu spatele, iar daca ai faruri cu xenon si se murdaresc in zona pe unde reflecta lupa lumina o sa iti ia foarte mult din luminozitate, moment in care spalatoarele sunt necesare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.