Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Bine ca n-ai 325. Cu putin ajutor de la Dumnezeu, vant in panze, o panta mica, prindeai 300 :blink:

On-topic: Ce problema are benzina de la Lukoil?

291962[/snapback]

 

neincrezatori sunteti domne... ma refer proportional cu turatia, nu ca as putea sa mentin 230 pe bord... strict la vale as obtine viteza asta, sunt sigur de asta, motorul nu se plafoneaza decat in 6500 rot/min la mine... si turatie mai avea pana in 6500...

 

pai si Alex18 a avut bube, si inca cineva cu un diesel parca, si am mai auzit altii cu alte tipuri de masini ca au schimbat injectoare dupa ce au alimentat de la luk oil, fie coincidenta, fie nu, eu unu nu risc...

Link to comment
Share on other sites

O.T:

Asta e motorul meu:

N42 B18 4 / 16 1796cc 85kW / 116HP (@ 5500rpm) 175Nm (@ 3600rpm)

 

nu se plafoneaza, daca o calc 1,2,3,4 o duc 6500 ture, daca schimb in 5500 pierd si viteza si secunde..

 

L.E :

 

Top speed 206km/h

Acceleration 0-100km/h 10.9s

Elasticity 80-120km/h (4th gear) 11.1s

Fuel Consumption

City 9.9 l/100km

Highway 5.5 l/100km

Combined 7.1 l/100km

Edited by adimagic
Link to comment
Share on other sites

dar de carburantii de la Petrom ce parare aveti? :)

291979[/snapback]

 

sincer pe ei m`am reprofilat, am intrebat in stanga si`n dreapta si numai vorbe bune am auzit :blink:

 

referitor la ce e scris mai sus, as fi handicapat sa zic ca fuge ca un 318i ( tot n42 ala de 143cai, cel vechi de 1.9l si 118cp proasta parere am despre el..) sau ca un 320d, sa nu mai zic de 320i (2.2l), 318d il rup pe genunghi, il fac si la demaraj si la vit max, nu`l fac la consum ... dar sa stiti asa ca fapt divers ca si motorul asta e voinic, si am un consum al dracu de scazut, sincer !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am un E36 318is din '96. Cand am intrat in posesia lui, fostul proprietar a specificat sa alimentez doar cu plumb, benzina cu plumb. :blink: Intrebarea e: cum stiu eu ca alimentez corect? Multi se mira cand le zic ca e cu plumb si odata cu ei imi pun si eu semne de intrebare. :)

 

ps: masina o am de un an si ceva, timp in care am alimentat doar cu plumb.

Link to comment
Share on other sites

Am un E36 318is din '96. Cand am intrat in posesia lui, fostul proprietar a specificat sa alimentez doar cu plumb, benzina cu plumb. :blink: Intrebarea e: cum stiu eu ca alimentez corect? Multi se mira cand le zic ca e cu plumb si odata cu ei imi pun si eu semne de intrebare. :)

 

ps: masina o am de un an si ceva, timp in care am alimentat doar cu plumb.

305013[/snapback]

Parerea mea este ca ar trebui sa pui fara plumb, cel putin la fosta mea pisica spunea clar pe capacul de benzina bleifrei(fara plumb)

Link to comment
Share on other sites

Am un E36 318is din '96. Cand am intrat in posesia lui, fostul proprietar a specificat sa alimentez doar cu plumb, benzina cu plumb. :) Intrebarea e: cum stiu eu ca alimentez corect? Multi se mira cand le zic ca e cu plumb si odata cu ei imi pun si eu semne de intrebare. :)

 

ps: masina o am de un an si ceva, timp in care am alimentat doar cu plumb.

305013[/snapback]

si de unde iei cu plumb ? :blink: :) :)

 

Edit: nu mai exista de mult benzina cu plumb la pompa...get real :)

 

Edit2: si ca o alta informatie...pt u, de 2 ani nu se pune tetraetil de plumb se foloseste un inlocuitor pe baza de mangan.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Are cineva un raspuns la problema mea, mentionata mai sus? :)

 

Multumesc anticipat!

305407[/snapback]

 

:blink: Incearca sa bagi bleifrei fara plumb de 95 sau higher...nu te lua dupa toti dasteptii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Domnilor, am alimentat cu benzina fara plumb de 95 din Ghencea, de la Rompetrol. Acum o saptamana. De vreo 500k. Pana la km 50 al autostrazii A1 nu am putut depasi 50 km/h. La km 50 am alimentat la OMV cu inca 500k, si am ajuns la incredibila viteza de 75-80 km/h. Cred ca am diluat in benzina amestecul de la Rompetrol, nu stiu ce mi-au vandut aia acolo, cert este ca-mi vine si acum sa le dau foc la statie, la Rompetrol. NU alimentati de acolo, nivelul de benzina din apa nu cred sa depaseasca 30% la ei.

 

De obicei, Mol-ul este benzina agreeata de masina mea, dar in dimineata aceea imi era in drum Rompetrolul asta. Pacat ca am oprit la ei...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.