Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

nu are importanta daca e mai buna sau mai ieftina....pt mine masinile sunt doar niste table...si atat ....ele trebuie sa functioneze...nu "sa faca figuri" ..la carburant ....nu are nici o legatura ca "e mai buna sau mai ieftina" .....nu s-a pus problema niciodata ca sa nu am rezervoarele pline la amandoua sau sa pun din peco ...dar daca tot am posibilitatea sa iau aceeasi calitate la bani mai putini ...si la cat circul eu pe luna crede-ma ca se simte bine de tot ...de ce sa nu o fac ....

 

"cere" ...colegu eu nu cersesc motorina la nimeni sau sa ma milogesc....e o conjunctura favorabila pe care o am ..si de care profit la maxim...si de care toti ati profita daca ati fin in locul meu ...iar de unde achizitionez motorina....produsul este acelasi pe care il pui si tu in masina..si altii ...numai ca tu il cumperi cu un pret iar eu ...la 1/4 asta e diferenta ......si nu e nicio "chintesenta romanismului" ....ceea ce fac eu ti-am spus mai sus...profit de anumite avantaje pe care mi le-am creat singur..si nu cred ca te itnereseaza mai mult.....daca intr-o luna in loc de 3000 lei pt motorina ai plati 750 ron ...cum ar fi .......intradevar ... "chintesenta romanismului" ...sa reduci cheltuielile......

nu vreau sa intru in polemici ..am spus si o repet...fiecare cu treburile lui si cu buzunarul lui ....pana una alta..invart volan de 320 - 2006 si x5 - 2008 ...PE MOTORINA... si nu-mi este rusine de unde achizitonez combustibilul....la cat consum eu pe luna in medie......

 

fara suparare...dar cand citesti anumite lucruri chiar te apuca toti dracii si nu prea sunt omul care s atolerez..anumite caractere.....in special de .. "parveniti bucuresteni" ...care conduc bmw si nu au ce pune pe masa unii .... ..fara suparare... iar cei care se simt.... intradevar ma simt bine ca am dreptate :twoup:

Edited by krysttall
Link to comment
Share on other sites

Sa o luam pe puncte: la masina mea, 2007 ce-i drept, pe capacul de la rezervor scrie clar ca nu trebuiesc adaugati aditivi. Cauzaeaza probleme cu injectoarele si DPF (nu stiu daca 3-ul are dar X-ul ar trebui sa aiba). Esti constient si tu ca motorina cu care alimentezi este de calitate inferioara si de aia-i pui aditiv.

Nu contest combinatiile tale de baiat descurcaret (am mai cunoscut ca tine - E60 dupa 2 ani in serviciu sau sa nu-si scoata salariul de pe card mai mult de un an si mai am, daca insisti) dar ar fi bine sa nu bati toba pe un forum public cand ai Onesti la locatie si poza masinii la avatar, niciodata nu stii cine citeste.

 

p.s. Aluziile la parvenitism sunt ieftine, cam la fel de ieftine ca motorina de tir :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ieftine sunt din punctul tau de vedere....dupa cum am spus in ultima fraza "iar cei care se simt.... intradevar ma simt bine ca am dreptate " ....

si sa-ti mai spun unele aspecte vis-a-vis de "sa nu bati toba pe un forum public cand ai Onesti la locatie si poza masinii la avatar, niciodata nu stii cine citeste" ......DOVEZILE sunt cele care stau in picioare nu vorbele ..... oricine pleca de la prezumtia de nevinovatie ...iar vinovatia trebuie dovedita....nu exista dovezi nu exista acuzatii ..deci ... trage singur tu concluziile ca sunt "ieftine ...la fel ca parerile tale" ...pe care din respect civic ti le respect dar nu sunt de acord cu ele.. :twoup:

 

vis-a-vis de "am mai cunoscut ca tine - E60 dupa 2 ani in serviciu sau sa nu-si scoata salariul de pe card mai mult de un an si mai am, daca insisti" ....... nimeni nu stie prin cate a trecut respectivul... nimeni nu stie cat a tremurat....sau multe altele...asa ca...daca a reusit ceea ce ai afirmat tu ......sa fie sanatos si sa deschida bine ochii ca sa-i fie bine in continuare. :) ..fara suparare s-a adaptat rapid mediului unde lucreaza

 

hai sa ne oprim aici si sa fim sanatosi ca sa putem sa le facem pe toate.....:)

Edited by krysttall
Link to comment
Share on other sites

Eu alimentez numai cu omv carrera 100 si top 99+ iar de curand am bagat si eu premium 95 de la omv si pot spune ca diferenta se simte imediat,masina nu mai tragea ca inainte,trebuia sa o turez mai mult si raspundea mai greu la accelerare,parca era infundata.Pe langa asta,am observat ca imi consuma cam la fel ba chiar mai mult cu premium 95 pt ca trebuie sa o turez mai mult.In concluzie (cel putin la masina mea) diferenta este foarte sesizabila,este total alta masina.
Link to comment
Share on other sites

nu are importanta daca e mai buna sau mai ieftina....pt mine masinile sunt doar niste table...

in cazul asta de ce ai dat banii pe un bmw? sau vrei sa te vada vecinii necunoscatori ca ai bmw cand de fapt el e un... tomberon? :twoup:

norocul tau e ca , am inteles ca acum si tirurile cer motorina buna, daca aveai bmw acum 10 ani si faceai asa... ce luai pe mere dadeai pe pere :)

 

 

 

daaa'... de ce ii pui motorina de la tir-uri? e mai buna? ..sau mai ieftina??? :)

Tu ce crezi? :(

nu mai conteaza ce cred eu :(

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Da, aÂşa este.

 

HaioasĂŁ pĂŁrerea "colegului" ( vĂŁd cĂŁ este o modĂŁ apelativul ĂŁsta) care cumpĂŁrĂŁ motorinĂŁ furatĂŁ dar totuÂşi dĂŁdea de ĂŽnĂželes pe alte topicuri cĂŁ lucreazĂŁ prin poliĂžie sau printr-o structurĂŁ asemĂŁnĂŁtoare.

Link to comment
Share on other sites

Da, aÂşa este.

 

HaioasĂŁ pĂŁrerea "colegului" ( vĂŁd cĂŁ este o modĂŁ apelativul ĂŁsta) care cumpĂŁrĂŁ motorinĂŁ furatĂŁ dar totuÂşi dĂŁdea de ĂŽnĂželes pe alte topicuri cĂŁ lucreazĂŁ prin poliĂžie sau printr-o structurĂŁ asemĂŁnĂŁtoare.

 

nu cred ca job-ul meu ..iti aduce mai multi bani in buzunar sau iti face viata mai buna....... cred ca e invers :twoup: daca ar fi sa intri in "raza lui"

 

daca ai vreo dovada ca sunt ceea ce crezi ..prezint-o daca nu ...nu mai insinua nimic....iar eu nu am dat de inteles nimic, nu am precizat nimic legat de domeniul unde activez....asta e doar concluzia ta pt unele pareri ale mele.

 

dupa cum am mai spus...dovezile stau in picioare..pana atunci orice parere de presupunere...eu zic sa o pastram fiecare pt el ..si sa le postam pe formum atunci cand avem ceva sigur, plauzibil si concret...nu speculatii.....

eu sunt de aproape 1 an aici si nu mi-am permis sa acuz pe nimeni si sa arunc cu anumite vorbe care sa atinga integritatea imaginii nici unui "coleg" de pe forum ....

 

fara suparare ...."colegu" ......

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca job-ul meu ..iti aduce mai multi bani in buzunar sau iti face viata mai buna....... cred ca e invers :twoup: daca ar fi sa intri in "raza lui"

Nu mă interesează ĂŽn mod special unde lucrezi şi nici nu-ţi mai da atâta importanţă.

Având ĂŽn vedere că eşti tânăr, e clar că nu ai vreo funcţie importantă, eşti doar o rotiţă din sistem.

N-am cum să intru eu ĂŽn "raza" lui.

 

daca ai vreo dovada ca sunt ceea ce crezi ..prezint-o daca nu ...nu mai insinua nimic....iar eu nu am dat de inteles nimic, nu am precizat nimic legat de domeniul unde activez....asta e doar concluzia ta pt unele pareri ale mele.

 

Aş putea să aflu unde lucrezi, ĂŽnsă nu mă interesează.

Am tras nişte concluzii logice pe baza posturilor tale, unele dintre ele deosebit de imature, de exemplu cel ĂŽn care dădeai datele personale ale cuiva pe un topic de pe acest forum, fără să te gândeşti că e atât ilegal cât şi greşit din moment ce nu aveai de unde să ştii cum stăteau lucrurile ĂŽn acea situaţie.

 

dupa cum am mai spus...dovezile stau in picioare..pana atunci orice parere de presupunere...eu zic sa o pastram fiecare pt el ..si sa le postam pe formum atunci cand avem ceva sigur, plauzibil si concret...nu speculatii.....

eu sunt de aproape 1 an aici si nu mi-am permis sa acuz pe nimeni si sa arunc cu anumite vorbe care sa atinga integritatea imaginii nici unui "coleg" de pe forum ....

 

fara suparare ...."colegu" ......

 

Dacă vrei să nu se facă presupuneri, nu mai posta tu ĂŽntr-o anumită manieră.

 

Problema nu este că lucrezi ĂŽntr-un anumit loc, problema este că iei motorină furată şi spui că e normal.

 

Ai spus: "dar daca tot am posibilitatea sa iau aceeasi calitate la bani mai putini ...si la cat circul eu pe luna crede-ma ca se simte bine de tot ...de ce sa nu o fac"

 

Păi şi un hoţ poate spune acelaşi lucru.

"Am văzut un cetăţean care avea ĂŽn mână o geantă cu bani, aşa că m-am gândit să i-o iau. De ce să nu am şi eu mai mulţi bani? De ce să fie rău când poate să fie bine?"

 

Dacă tot iei motorină furată, măcar nu te lăuda cu asta de parcă ce mare şmecherie ai făcut.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu stiu unde ai vazut tu ca am postat eu datele unor anumite persoane pe post...ce naiba ..vorbim aceeasi limba si inteleg diferit ......am precizat eu clar si la obiecttiv datele cuiva pe un topic... le-am facut publice cumva .... ?? in momentul cand publici datele personale cuiva atunci e ilegal .pana atunci ..... sa cunoastem legea mai bine si pe urma sa facem afirmati ....

 

hai sa fim sanatosi si din cate am vazut ca esti un membru cu 6 "stele bmw" ....chiar nu vreau sa intram in clinciuri pe diferite spete care nu ne leaga ; eu respect veteranii si experienta lor....asa ca ma opresc aici

 

as avea replica la tot ceea ce ai afirmat tu ...dar asta ar insemna sa prelungesca aceasta discutie care nu va avea nici o finalitate constructiva

sau un rezultat de pe care sa am ceva de castigat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai bine să foloseşti benzină de 99, de exemplu Petrom 99+.

Eu folosesc doar acest tip de benzină şi sunt foarte mulţumit, motorul merge mai rotund, răspunde mai rapid după apăsarea acceleraţiei.

Ăn plus, uzezi mai puţin motorul utilizând benzină de 99 pentru că aceasta conţine mai puţin sulf.

 

nu stiu unde ai vazut tu ca am postat eu datele unor anumite persoane pe post...ce naiba ..vorbim aceeasi limba si inteleg diferit ......am precizat eu clar si la obiecttiv datele cuiva pe un topic... le-am facut publice cumva .... ?? in momentul cand publici datele personale cuiva atunci e ilegal .pana atunci ..... sa cunoastem legea mai bine si pe urma sa facem afirmati ....

 

hai sa fim sanatosi si din cate am vazut ca esti un membru cu 6 "stele bmw" ....chiar nu vreau sa intram in clinciuri pe diferite spete care nu ne leaga ; eu respect veteranii si experienta lor....asa ca ma opresc aici

 

as avea replica la tot ceea ce ai afirmat tu ...dar asta ar insemna sa prelungesca aceasta discutie care nu va avea nici o finalitate constructiva

sau un rezultat de pe care sa am ceva de castigat :twoup:

 

Te rog frumos, nu mă trata ca pe un fraier pentru că nu e cazul.

 

Uite ce ai spus tu pe un anumit topic pe care nu-l mai citez:

 

"detaliaza de ce ai nevoie de aceste date ... ???

numarul de inmatriculare al masinii?

 

avand in vedere ce a patit acest user e normal sa-i intinzi o mana de ajutor ..."neoficial" ....

da-mi pm cu informatiile pe care ti le-am cerut "

 

Fapta e ilegală, iar dovada acestei ilegalităţi poate fi foarte simplu dovedită ĂŽn cazul unei anchete, nu contează că nu ai scris pe un topic.

Orice trimiţi pe un forum, orice mail, orice mesaj privat poate fi găsit de poliţie.

Atunci când tu ai dat acele date prin pm, mesajul a trecut prin server-ul de mail al forumului.

La solicitarea poliţiei, cei care deţin acest forum erau obligaţi prin lege să colaboreze şi să dea mail-ul pe care l-ai trimis.

 

Legea o cunosc foarte bine, iar eu aici nu vorbesc ĂŽntr-un tribunal, este doar un forum, şi mi-am permis să-ţi dau un sfat prietenesc.

Nu e bine să te grăbeşti să "ajuţi" astfel, mai ales că nu ştii pe cine ajuţi.

Facerea de bine e... Bănuiesc că ştii urmarea.

 

Şi eu respect faptul că nu ai ĂŽnceput să jigneşti, aşa cum fac majoritatea utilizatorilor oricărui forum de pe internet atunci când sunt contrazişi sau acuzaţi de ceva, aşa că ĂŽncetez şi eu această discuţie inutilă.

 

O seară plăcută ĂŽţi doresc!

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cei care incep sa jigneasca ..inseamna ca se simt infranti, fara replica..nu sunt siguri pe ei.... nu-mi sta in caracter sa fac asa ceva....etc.... eu stiu mai bine ...referitor la ce ai scris.....nu e chiar asa de simplu sa dovedesti ilegalitatea unei fapte ...pana sa fiu eu acuzat indiferent de ce "asazise dovezi" mi se pot prezenta ...este cale lunga.... :twoup:

hai oricum sa ne auzim cu bine ...si drumuri fara probleme....si carburant bun... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Toate tipurile de benzina contin aceiasi cantitate de sulf, adica 10 ppm. Benzina de 99+ are cifra octanica (COR) 100, cel putin conform rapoartelor de incercari. Calitatea benzinei poate fi compromisa din cauza depozitarii neconforme, vechimii, s.a.m.d. Edited by Feri
Link to comment
Share on other sites

nu are importanta daca e mai buna sau mai ieftina....pt mine masinile sunt doar niste table...si atat ....ele trebuie sa functioneze...nu "sa faca figuri" ..la carburant ....nu are nici o legatura ca "e mai buna sau mai ieftina" .....nu s-a pus problema niciodata ca sa nu am rezervoarele pline la amandoua sau sa pun din peco ...dar daca tot am posibilitatea sa iau aceeasi calitate la bani mai putini ...si la cat circul eu pe luna crede-ma ca se simte bine de tot ...de ce sa nu o fac ....

 

"cere" ...colegu eu nu cersesc motorina la nimeni sau sa ma milogesc....e o conjunctura favorabila pe care o am ..si de care profit la maxim...si de care toti ati profita daca ati fin in locul meu ...iar de unde achizitionez motorina....produsul este acelasi pe care il pui si tu in masina..si altii ...numai ca tu il cumperi cu un pret iar eu ...la 1/4 asta e diferenta ......si nu e nicio "chintesenta romanismului" ....ceea ce fac eu ti-am spus mai sus...profit de anumite avantaje pe care mi le-am creat singur..si nu cred ca te itnereseaza mai mult.....daca intr-o luna in loc de 3000 lei pt motorina ai plati 750 ron ...cum ar fi .......intradevar ... "chintesenta romanismului" ...sa reduci cheltuielile......

nu vreau sa intru in polemici ..am spus si o repet...fiecare cu treburile lui si cu buzunarul lui ....pana una alta..invart volan de 320 - 2006 si x5 - 2008 ...PE MOTORINA... si nu-mi este rusine de unde achizitonez combustibilul....la cat consum eu pe luna in medie......

 

fara suparare...dar cand citesti anumite lucruri chiar te apuca toti dracii si nu prea sunt omul care s atolerez..anumite caractere.....in special de .. "parveniti bucuresteni" ...care conduc bmw si nu au ce pune pe masa unii .... ..fara suparare... iar cei care se simt.... intradevar ma simt bine ca am dreptate :twoup:

 

cred ca omul doar se lauda

Link to comment
Share on other sites

sau sa pun din peco ...dar daca tot am posibilitatea sa iau aceeasi calitate la bani mai putini ... .. "parveniti bucuresteni" ...care conduc bmw si nu au ce pune pe masa unii ....

 

Daca nu ma insel benzina/motorina are acelasi pret pentru toata lumea, restul se numeste hotie, furt,...in lipsa unei explicatii plauzible.

Sunt de loc din Bucuresti. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.