Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

omv cel mai tare .

 

Intrebare pentru cei care pun benzina de la OMV: daca se intampla ca, in localitatea in care va aflati la un moment dat, sa nu fie statie OMV, de unde alimentati ? Rog sugestii. Multumesc! Petrom, ca va ?

 

Merci! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

de la AutoMat care a bagat ?

Eu pana acum o luna puneam de obicei de la Rompetrol Efix 95.

De o luna au dat drumul la un AutoMat in Iasi si de atunci alimentez de acolo.

Benzina e OK ... le-am cerut acte pt provenienta benzinei ... si mi-au aratat actele de la aprovizionarea cu cisterna. Pe toate actele scria clar Rompetrol. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Din ceea ce am discutat cu un benzinar de meserie, am inteles ca benzinariile Lukoil ( cel putin cele din Timisoara ) nu folosesc un sistem dublu de filtre, atunci cand se transfera carburantul din cisterna in rezervoarele benzinariei.

Ca atare, m-am ferit cat am putut de mult de Lukoil.

Si inca o informatie suplimentare : toti carburantii livrati la pompe sunt din titeiul romanesc, rafinat in Romania si aditivat ulterior in mod diferit de fiecare companie in parte. Singurul carburant care era adus din import era benzina OMV 100. Acum am inteles ca numai este cazul, se produce in Romania...

Link to comment
Share on other sites

eu alimentez 95% de la mine (ciolpani dn1) unde exista un Petrom si un Lukoil ,ce vreau sa zic e ca cel putin mie mi se pare proasta benzina de la Lukoil sau cel putin de la cel de aici,pe cand la petrom merge bine zic
Link to comment
Share on other sites

Daca ramineti (prin absurd)fara combustibil si va iese in cale o alta firma sau staie de carburant cu un nume oarecare ce faceti,alimentati sau mergeti pina gasiti statia preferata????

...pai daca ramai fara combustibil(adica pana prostului), cum sa mai mergi pana dai de statia preferata? :frantics: ...poate pe jos, cu bidonul in mana :faceless:

 

Ps: asta e de "perla zilei" :console:

Edited by vip72
Link to comment
Share on other sites

Poate ma poate sfatui cineva: Eu intotdeauna am alimentat cu Top Premium 99+, Carrera 100, etc. Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa mai combin si cu 95 din cand in cand pentru ca benzina cu cifra octanica mare, folosita continuu are si un oarecare dezavantaj (nu mai tin minte exact explicatia) si ca, ma rog, din cand in cand ar fi bine sa mai pun si putina benzina cu cifra octanica mai mica.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

...pai daca ramai fara combustibil(adica pana prostului), cum sa mai mergi pana dai de statia preferata? :frantics: ...poate pe jos, cu bidonul in mana :faceless:

 

Ps: asta e de "perla zilei" :console:

 

 

si dupa aceea, daca ai o rabla si faci autostopul cu bidonul, si opreste o laguna, sau fluence (nu mai stiu exact), te dai jos si ii dai foc ca in reclama. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate ma poate sfatui cineva: Eu intotdeauna am alimentat cu Top Premium 99+, Carrera 100, etc. Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa mai combin si cu 95 din cand in cand pentru ca benzina cu cifra octanica mare, folosita continuu are si un oarecare dezavantaj (nu mai tin minte exact explicatia) si ca, ma rog, din cand in cand ar fi bine sa mai pun si putina benzina cu cifra octanica mai mica.

 

Multumesc.

 

Si eu am un 325i e46,inainte am avut 320i 2,2 si de cativa ani alimentez in majoritatea cazurilor cu mol evo.Mi se pare foarte buna.Pt. motoarele M54, in cartea tehnica scrie ca benzina de 98 e cea mai potrivita.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
poate e placebo dar de 2 ani de zile alimentez numai cu Carrera 100 , de curand am fost nevoit sa alimentez cu Top 99 de la Petrom si s-a simtit negativ asupra performantei , parca si motorul se auzea altfel , posibil sa fie doar in capu meu :frantics: or maybe not :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.