Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

eu bag in general de la petrom,dar din cand in cand mai alimentez si de la rompetrol si ii dau forje ca sa mai curat injectoarele!

Daca e asa buna de la rompetrol, de ce nu bagi mereu de acolo?? :wacko: si iti cureti injectoarele zi de zi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salutare!

In E39 520i se pune OMV MaxxMotion 95 iar in E90 325i N52 doar OMV MaxxMotion 100. :popcorn:

Am totusi o nelamurire in legatura cu consumul de benzina mai ridicat pentru cea de 100 fata de cea de 95.Nu inteleg de ce se intampla totusi fenomenu pentru ca, de exemplu,OMV-ul zicea despre benzina e 100 urmatoarele:

"Cele mai importante avantaje:

Performanţă mai ridicată datorită utilizării integrale a capacităţii motorului, în special în ceea ce priveşte rotaţiile pe minut şi acceleraţia

Consum mai scăzut datorită combustiei optime

Protejează mediul înconjurător datorită emisiilor mai reduse."

Poate gasim printre noi un petrochimist care sa ne explice mai pe indelete tot ceea ce insemana combustie pentru cele 2 produse 95 respectiv 100.Succes tuturor!

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare!

In E39 520i se pune OMV MaxxMotion 95 iar in E90 325i N52 doar OMV MaxxMotion 100. :popcorn:

Am totusi o nelamurire in legatura cu consumul de benzina mai ridicat pentru cea de 100 fata de cea de 95.Nu inteleg de ce se intampla totusi fenomenu pentru ca, de exemplu,OMV-ul zicea despre benzina e 100 urmatoarele:

"Cele mai importante avantaje:

PerformanÞã mai ridicatã datoritã utilizãrii integrale a capacitãÞii motorului, În special În ceea ce priveºte rotaÞiile pe minut ºi acceleraÞia

Consum mai scĂŁzut datoritĂŁ combustiei optime

ProtejeazĂŁ mediul ĂŽnconjurĂŁtor datoritĂŁ emisiilor mai reduse."

Poate gasim printre noi un petrochimist rcare sa ne explice mai pe indelete tot ceea ce insemana combustie pentru cele 2 produse 95 reespectiv 100.Succes tuturor!

 

Chiar astept si eu raspuns la intrebarea asta !!!!

Am facut 100 de km prin Bucuresti si cu benzina de 100 si cu benzina de 95 , cu cea de 100 mi-a luat 10,9 iar cu cea de 95 mi-a luat 11,3 ! Deci este mai avantajoasa cea cu cifra octanica 100 sau ......? De care bagam ........?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
In general Lukoil 98, foarte rar de la Petrom. Pana acum nu am avut nici o problema cu Lukoil. Acum cativa ani a fost un intreg scandal in Iasi, dupa ce la ~20 km de Iasi au ramas mai multe masini pe dreapta dupa ce alimentasera de la Petrom, care a fost nevoit sa le plateasca reparatiile. Nu a fost un caz singular.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Votat: AGIP

Imi place mult cum merge masina cu benzina de la ei.

In Cta nu era pana de curand.

Abia asteptam o cursa de Bucuresti sa bag de la cea de langa Aeroport.

Am ramas fidel marcii pana in prezent ... de o perioada buna de timp.

 

Cand plecam in concedii pein tara caut MOL.

Nu pentru puncte.:p

Sunt pe locul 2 in preferinte.

MOL -Niciodata!!!! eu am pus o singura data si de atunci nu mai pun cat traiesc; tocmai imi cumparasem un Peugeot 407 (nou nout) si cand am iesit pe poarta reprezentantei m-am dus sa fac primul plin; masina avea 1 sau 2 kilometrii si puteam sa merg cu motorina de la ei vreo 20 parca;Bine....ma duc la MOL(repet, a fost prima data cand am pus de la ei), ii fac plinul si la jumatate de minut dupa ce plec de acolo imi spune pe computer-ul de bord "atentie...apa in pompa de motorina"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! In fine, nu s-a intamplat nimic, dar dupa acest eveniment....m-am lecuit; asa ca eu pun de la oricine cat timp nu este MOL!

Edited by tutorial
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Eu sincer am bagat toate felurile posibile de benzina din tara...nici o diferenta in afara pretului...in schimb cea din vest e cu totul altceva...:)

On topic :folosesc cel mai des OMV pt ca imi e la mai indemana statia...

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ceea ce nu stie lumea este practica petrolistilor de a face schimb de produse, astfel incat sa reduca costurile cu transferul benzinei/motorinei de la rafinarie la benzinarie. De exemplu, Petrom-ul schimba cu Rompetrol produsele. Benzinariile Rompetrol din Ploiesti primeau combustibil de la Petrobrazi (rafinaria de langa Ploiesti), iar Petrom-urile din zona Constanta primeau combustibili de la Petromidia. Asta era valabil acum cativa ani dar probabil practica a ramas valabila, este win-win pentru toata lumea ... iar eu am incetat sa ma mai uit la firma benzinariei, cu o singura exceptie: nu pun niciodata motorina de la firme no-name, riscul e prea mare. Voi ati alimenta de la o benzinarie care se numeaste "Nelu GĂŁlbenuș?" :D

 

http://2.bp.blogspot.com/-bPa_zjucADs/TiKv7qs3YZI/AAAAAAAADuU/tzxKi2CR5Gg/s1600/GAlbenus_b.JPG

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

As alimenta daca m-as duce la taiat lemne cu drujba chinezeasca !

 

Folosesc benzina de 100 de la OMV sau Petrom sau MOL ca de e sa crape motorul, sa nu dau vina pe benzina... si cica trage mai tare dar eu nu am simtit vreo diferenta.

Cand merg cu diesel, o pun pe aceea mai ieftina pt. ca tine mai mult (vizibil si fara dubiu).

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu, in manualul masinii este "highly recommended" benzina cu indicele AKI 91 (vezi poza atasata). Nu scrie nimic de folosirea benzinei cu cifra octanica mai mare.

 

post-1347-0-04419500-1418746396_thumb.jpg

 

Indicele asta are ca si corespondent un indice RON (Research Octane Number) de 95 (vezi tabel din link):

http://en.wikipedia....i/Octane_rating

 

Indicele RON 95 (cifra octanica) folosit de MOL Romania (de exemplu) corespunde, bineinteles "benzinei de 95":

http://www.molromani...mpo_plus_95_98/

 

Poate in cazul motorului tau este diferit; eu cu toate informatiile astea, prefer sa alimentez cu benzina cu cifra octanica de 95.

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.