Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cineva cu E60 LCI Benzina care a folosit OMV 100? Aseara vroiam sa fac full si mi-a fost frica sa il fac cu 100 , mai citisem pe aici si alte forumuri ca unii au avut probleme (tremurat masina,check engine aprins) cu 100,am mai avut o problema si eu cu tremurat si check engine cand am luat masina din Germania,a stat check engine aprins si masina avea un tremurat usor si o vibratie usoara in pedale pana s-a dus benzina aia(cam 600-650km),problema e ca nu stiu exact care a fost cauza,ori 98 ECTO SPORT de la lukoil ori 95 din Austria si de atunci mi-a fost frica sa mai bag 98 sau ceva mai mare. Motorul este N43B20 Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

De cand am masini pe benzina, 3-4ani, doar OMV100 alimentez (in tara), in afara nu prea conteaza, bag de la orice pompa doar sa fie minim 98, o singura data am alimentat de la Lukoil si atunci doar veeo 15l si am avut eroare de "knocking sensor detonation" sau asa ceva...am facut plinul cu OMV100 si a disparut problema...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Bag numai de 95 de la Mol sau Omv si mai rar Rompetrol.

Mi-au zis la BMW Sibiu sa nu bag de 100 ca afecteaza catalizatorul.

 

Isteti astia de la BMW Sibiu. Ca aia de la BMW xxxx care nu vroiau sa bage ulei LL-01 in BMW-ul meu ca cica e nou si deci trebuie neaparat LL-04.

 

La fel ca si la motorina, bagi de unde ai experienta ca e buna, pina la proba contrarie, din pacate in Ro asta este. In rest, benzina din zona oricum vine de la aceeasi rafinarie si difera doar aditivii si cantitatea lor.

 

 

Crezi ca 2-3 unitati octanice face o diferenta mare la temperatura de ardere incat sa iti distruga catalizatorul care oricum are cateva sute de grade in regim normal de functionare?

Uita-te aici Temperatura de ardere in functie de combustibil, diferenta e de 2-3°C in cilindru si in camera si in evacuare. Din contra, cu o benzina cu CO mai ridicata ai sanse mai mici de detonatie in motor, in plus, la benzinele premium aditivii sint mai buni.

 

Eu bag de 100-102 octani (RON) Motorul are acum 55.000km, destui la ~250km/h, consum zero de ulei si cand e cald, toarce de maraia de placere mecanicul de la BMW:)))))

Edited by Nordschleife
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

Crezi ca 2-3 unitati octanice face o diferenta mare

 

Eu bag de 100-102 octani (RON) Motorul are acum 55.000km, destui la ~250km/h, consum zero de ulei si cand e cald, toarce de maraia de placere mecanicul de la BMW:)))))

 

Imi pare rau sa iti spun, dar orice motor bun "mananca" putin ulei. Daca is face ungerea bine. Asa ca daca vrei sa te lauzi in continuare, nu mai spune ca motorul tau are "consum 0 de ulei" :thumbsup:

  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...
  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

La LUKOIL au reducere ĂŽn weekend benzina98 sau motorina premium este la același preț cu cea normalĂŁ.

Ce pĂŁrere/experiențe aveți cu LUKOIL? Ănformații recente, nu ĂŽntâmplĂŁri de acum 5-10 ani.

 

De exemplu motorina premium În weekend la LUKOIL devine mai ieftinã decât cea normalã de la OMV sau Petrom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

La LUKOIL au reducere ĂŽn weekend benzina98 sau motorina premium este la același pret

Au combustibili foarte buni, am alimentat de la ei ani la rând si nu am avut probleme. Acum alimentez de la Rompetrol sau MOL pentru ca sunt lângĂŁ mine, iar stațiile sunt noi amenajate.

 

pai daca toti am patit-o sau avem o cunostinta apropiata care a patit-o cu mizeria pe care o vinde LUKOIL, de ce am mai cumpara de la ei?

Asa de ce sa mai cumpĂŁrĂŁm de la MOL sau petrom ? De la MOL a patit-o un prieten, de la petrom am patit-o eu.

 

Eu sunt in greva,nu mai alimentez o perioada pt ca s-au scumpit prea tare carburantii...sper sa faca la fel cateva mii de romani ;)

Se poate face greva foamei, greva japoneza, dar unii mai avem de circulat...

 

Cred ca este una din cele mai ineficiente metode de protest ...

Corect ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Tin minte ca acum 10 ani facuse OPC(daca tin bine minte) analize pe bezina de la diverse statii. A iesit ca toti erau sub cifra octanica de clarata cel putin cu 4-5 punte. Lukoil daca tin minte era cel mai aproape doar cu un punct mai putin.

 

Saptamana asta vorbeam cu cineva de la Shell Luxemburg. Imi spunea ca benzina/motorina provine de la rafinarii din NL, DE. Fac analize periodice pe ce primesc si ultima data benzina de 98 avea cifra octanica 106. Si de obicei depaseste 100 neoficial.

Mai spunea ca prin Lux/alte tari europene mai serioase cam toti combustibilii au cifra octanica/cetanica cu 1-2 punte peste cea declarata pentru a evita problemele de conformitate.

Iar motorinele premium pe timp de iarna au si aditivi care previn coagularea.

 

Cica noile benzine E10 nu e musai sa contina fix 10% etanol. In realitate au mai putin cu cateva procente.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca acum 10 ani facuse OPC(daca tin bine minte) analize pe bezina de la diverse statii. A iesit ca toti erau sub cifra octanica de clarata cel putin cu 4-5 punte. Lukoil daca tin minte era cel mai aproape doar cu un punct mai putin.

 

Saptamana asta vorbeam cu cineva de la Shell Luxemburg. Imi spunea ca benzina/motorina provine de la rafinarii din NL, DE. Fac analize periodice pe ce primesc si ultima data benzina de 98 avea cifra octanica 106. Si de obicei depaseste 100 neoficial.

Mai spunea ca prin Lux/alte tari europene mai serioase cam toti combustibilii au cifra octanica/cetanica cu 1-2 punte peste cea declarata pentru a evita problemele de conformitate.

Iar motorinele premium pe timp de iarna au si aditivi care previn coagularea.

 

Cica noile benzine E10 nu e musai sa contina fix 10% etanol. In realitate au mai putin cu cateva procente.

Ceva despre benzina E10:

http://www.fuel-testers.com/expiration_of_ethanol_gas.html

http://www.fuel-testers.com/list_e10_engine_damage.html

https://extension.psu.edu/fuel-ethanol-hero-or-villain

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Nush cum apar topicurile astea de 10luni in "new post".Nu stiu cum Lukoil apare ca fiind bun: in 2015 am alimentat la Lukoil-ul de la intrare in tara prin Oradea si pana la acasa am venbit cu "drivetrain error" si pe tester a dat ceva missfire, am bagat benzina de 100 de la OMV si s-a rezolvat... Fug de Lukoil ca de draq.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.