Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu am vĂŁzut la OMV-ul de la intersecĂžia AntiaerianĂŁ cu Alexandriei un camion Petrom din care se descĂŁrca benzinĂŁ Âşi motorinĂŁ.

 

Probabil cĂŁ a fĂŁcut un ocol prin Austria. :)

pai clar :)) nu stiai ca Petrom a cumparat OMV :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am vĂŁzut la OMV-ul de la intersecĂžia AntiaerianĂŁ cu Alexandriei un camion Petrom din care se descĂŁrca benzinĂŁ Âşi motorinĂŁ.

 

Probabil cĂŁ a fĂŁcut un ocol prin Austria. :)

 

poate incarca :) :) ;)

cumpara austriecii de la noi ca ii mai buna :)

Link to comment
Share on other sites

poate intereseaza pe cineva testul de mai jos.

 

Foarte interesant testul. Am o intrebare ( a nu se subantelege ca sunt carcotas-nu sunt): Testul e exemplificativ si pt e36?

 

In alta ordine de idei, am alimentat azi Petrom 99, inainte sa citesc testul, m-am luat dupa cei ce folosesc benzina asta si sunt chiar incantat... intra mai repede in ture, motorul suna mai bine, iar consumul (chiar daca va creste) nu mai conteaza... Asa ca de azi inainte - Petrom 99..

Link to comment
Share on other sites

Tin sa va precizez ca in urma cu 2 saptamani am bagat benzina de la petromv carrea 100 (folosesc cu incredere benzina de la petromv insa 95-ul) dupa scurt timp , cand motorul se incalzea , masina mea nu se mai putea tura si imi murea motorul. In prima faza am crezut ca am avut gunoi in rezervor si mi s-a infundat ceva....asa ca am cumparat aditiv care se baga in benzina pentru a curata injectoarele si din pacate nicio reactie, am sunat un mecanic si mi-a spus sa chimb benzina ca din acest motiv face asa deoarece benzina avand o concentratie mai mare motorul nu este obisnuit cu ea si se supraincalzeste......am golit rezervorul si am bagat benzina normala 95 tot de la petromv tot din acelas loc si de la aceeasi pompa si nu am mai avut nicio problema dupa aceea.......Mecanicul m-a sfatuit sa nu mai folosesc aditivi pentru benzina pentru ca aditivul imi curata rezervorul si imi duce toata mizeria in instalatie, filtru de benzina si injectoare....in acest moment pisicuta imi merge la fel ca si inainte, adica foarte bine.:).....a mai patit cineva asa ceva?......ce parere aveti?.......mecanicul a avut dreptate?......eu consider ca da....va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

ok....accept ca varianta mecanicului a picat....atunci de la ce am avut problema asta?........si de ce s-a rezolvat dupa ce am schimbat benzina???? :)

 

ar trebui sa iti mearga cu oricare din tipurile alea de benzina ... poate e mai fitoasa masina la ce ii bagi :) Hai sa ne mutam aici http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=7770 :)

 

 

hai sa ne mutam, insa cum ?....muti tu topicul asta????.....scuze de intrebare insa dupa cum se vede nu sunt asa priceput pe acest forum.... :)

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu cred ca ai nimerit benzina mai proasta ..o boteaza astia de nu au aer ...Mai testeaza si alte benzinarii ....Cat despre aditivi ..intr-adevar nu se recomanda dar faza cu adusul mizeriilor din rezervor e o prostie ...am vazut eu rezervor de E36 la care s-a schimbat pompa benzina ..Nu avea nici pe dracu in rezervor era curat ca lacrima ..
Link to comment
Share on other sites

nu prea are nici o treaba daca ii 95 sau 100..diferenta fac doar motoarele de generatie noua care sunt echipate cu senzor de detonatie.

cifra aia 95, 98, 99, 100 este cifra octanica a benzinei de la pompa care este rezistenta benzinei respective la detonatie(pe intelesul tuturor).(Cifra octanica a unei benzine este procentul in volume de izooctan dintr-un amestec de izooctan cu heptan normal.)

in cazul unui motor echipat cu senzor de detonatie, ECU ii mareste/micsoreaza avansul pana la limita detonatiei.

din cate stiu e36 nu este echipat cu senzor de detonatie deci la tine nu prea conteaza ce cifra octanica are benzina care o pui cat timp este mai mare decat cea specificata de constructor.

Link to comment
Share on other sites

Eu de obicei pun de la petrom fara V, "deaia de 95" si merge perfect, intr-o zi am zis sa incerc cu efix de 95, dar mare prostie am facut ca a inceput masina sa mearga cu trepidati si am revenit la petrom de 95 si e totul in regula nu mai trepideaza. o cunostinta si-a luat un fiat stilo din germania si omul vroia sa ii dea ce e mai bun si alimenta de la rompetrol ce sa zic in decurs de 2 luni a schimbat 3 seturi de bujii, mecanicul l-a sfatuit sa schimbe benzina si acum pune de la petrom si e totul in regula nu a mai schimbat nici o bujie. de consum ce sa zic parca asta de rompetrol se duce putin mai repede. un sofer de pe cisterna de rompetrol mi-a zis o data ca efixul e cu aditivi pt ca tre sa suplineasca cu ceva puterea calorica slaba deoarece cateodata benzina normala ce o au ei e amestecata cu derivate ce rezulta dupa rafinare Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

cum explicati faptul ca in momentul in care lasam motorul sa se raceasca masina mergea bine pana se incalzea dupa care iar incepea sa se opreasca.....de ce dupa ce am schimbat benzina nu am mai patit acelasi lucru?........inca raman la parerea ca din cauza benzinei s-a intamplat asta..... :)
Link to comment
Share on other sites

Daca ti-a luat mai mult inseamna ca e mai buna benzina, a ars-o mai repede... la fel am patit si eu cu 100, mi-a luat mai mult pt ca e o benzina mai buna, cu cifra octanica mai mare..

Poate ai fost cu talpa grea, consumul e simtitor mai mic la un mers rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.