Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ai 318i, nu te mai plânge. <_<

 

Stii, daca pui pe hartie, nu e o diferenta asa mare. La un plin (zicem asa de 50 de litri, ca eu nu merg pana raman fara) daca se scumpeste de la 3.30 la 4.30 inseamna ca o sa platesc cu 5 lei in plus. La 170 de lei nu prea se simte. Dar, asa ideea ca s-a scumpit (degeaba) ma enerveaza. Vorba lu Stefann, barilu` e tot la 40 de dolari, cererea este in continuare scazuta. Astia de ce le scumpesc?

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

Ai 318i, nu te mai plânge. :)

 

Stii, daca pui pe hartie, nu e o diferenta asa mare. La un plin (zicem asa de 50 de litri, ca eu nu merg pana raman fara) daca se scumpeste de la 3.30 la 4.30 inseamna ca o sa platesc cu 5 lei in plus. La 170 de lei nu prea se simte. Dar, asa ideea ca s-a scumpit (degeaba) ma enerveaza. Vorba lu Stefann, barilu` e tot la 40 de dolari, cererea este in continuare scazuta. Astia de ce le scumpesc?

 

mai fa odata socoteala <_< ca ai gresit.

Link to comment
Share on other sites

OMV 100 bag... masina merge brici, nimic de semnalat... am trecut cu ea de 5500 de Km si mi se pare ca se infige ceva mai bine... am avut curaj sa ma duc cu ea in 6000 de ture si chiar imi place cum trage... cand bag a 2-a in forja da sut in fund destul de frumos... azi m-a suparat unul cu o Octavia RS la stopul de la Lujerului unde se face stanga sper Crangasi, el era la scuar si dorea sa faca dreapta eu eram in dreapta lui si doream sa fac stanga si desi am plecat amandoi in super forja a trebuit sa incetinesc ca sa-l las sa treaca dreapta ca se urca pe scuarul din fata daca nu il lasam... oricum avand in vedere ca el are sub capota peste 200 de cai si eu 143 pot spune ca a fost jenant pentru el...

 

apropos, se intampla ceva cu masina la un anumit numar de kilopmetrii, adica softul se schimba ori ceva de genul asta, pentru ca chiar mi se pare ca masina merge altfel...

 

a si era sa uit, deja merg destul de apasat cu jucaria consumul, in cel mai rau caz, este 11 la suta mers numai in Bucuresti... personal sunt foarte multumit pentru ca in weekend cand traficul permite un mers mai constant am o medie de 7 la suta in oras... as spune ca acest motor e un compromis perfect intre putere/cuplu si consum...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

Ai 318i, nu te mai plânge. <_<

 

Stii, daca pui pe hartie, nu e o diferenta asa mare. La un plin (zicem asa de 50 de litri, ca eu nu merg pana raman fara) daca se scumpeste de la 3.30 la 4.30 inseamna ca o sa platesc cu 5 lei in plus.

 

Dacã pui pe hârtie cât costã ÎntreÞinerea corespunzãtoare a maºinii, 1 Ron/litru la benzinã chiar nu mai conteazã.

 

Dar, asa ideea ca s-a scumpit (degeaba) ma enerveaza. Vorba lu Stefann, barilu` e tot la 40 de dolari, cererea este in continuare scazuta. Astia de ce le scumpesc?

 

AdevĂŁrat.

Link to comment
Share on other sites

... am avut curaj sa ma duc cu ea in 6000 de ture...

 

Asta a fost tare! <_<

 

 

 

a si era sa uit, deja merg destul de apasat cu jucaria consumul, in cel mai rau caz, este 11 la suta mers numai in Bucuresti... personal sunt foarte multumit pentru ca in weekend cand traficul permite un mers mai constant am o medie de 7 la suta in oras... as spune ca acest motor e un compromis perfect intre putere/cuplu si consum...

 

Ciudat,am si eu un prieten cu un 318ci facelift si ai consuma 13%. Resetezi BC-ul dupa fiecare plin sau...?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am bagat joi de la Petrom-ul de pe Mihai Bravu (chiar la statia de metrou Mihai Bravu), 99+. Mi s-a parut cam proasta benzina. Am patit de cateva ori sa scada turatia la vreo 500 cand opream la semafor, de cateva ori am simtit ca motorul nu mai are putere la turatii de peste 3500. Probabil nu are vanzare prea mare statia aia si e benzina "statuta", nush. Poate fi din cauza ca am facut plinul "pana-n buza"? Sau din cauza ca mai aveam doar 4-5 litri in rezervor?

 

De obicei bag de la Petromul de pe Oltenitei. Nota 10.

 

Parca as mai incerca si-o carrera <_<

Link to comment
Share on other sites

Am bagat joi de la Petrom-ul de pe Mihai Bravu (chiar la statia de metrou Mihai Bravu), 99+. Mi s-a parut cam proasta benzina. Am patit de cateva ori sa scada turatia la vreo 500 cand opream la semafor, de cateva ori am simtit ca motorul nu mai are putere la turatii de peste 3500. Probabil nu are vanzare prea mare statia aia si e benzina "statuta", nush. Poate fi din cauza ca am facut plinul "pana-n buza"? Sau din cauza ca mai aveam doar 4-5 litri in rezervor?

 

De obicei bag de la Petromul de pe Oltenitei. Nota 10.

 

Parca as mai incerca si-o carrera <_<

 

 

sa stii ca si eu am observat asta in ultimul timp. s-a schimbat calitatea la petrom 99+, in sensul ca imi tremura masina la relanti. daca bag carrera 100 .. este ok. sau alto 101.

Link to comment
Share on other sites

2 ani, cat am avut un ford focus nou pe benzina (2.0L 145CP), am pus numai carrera 100 de la omv si mergea super motorul. Acum, ca am doua diesel-uri, pun cea mai buna motorina de la omv si nici cu motorina nu am avut vreodata probleme. Am auzit pe la cunoscuti ca au avut uneori probleme cand luau de la lukoil sau chiar petrom (f rar), dar de omv nu prea am auzit pe cineva sa se planga de carburant. Cu toate astea, am auzit si ca, imediat ce iesi din tara si alimentezi cu benzina din strainatate, ar fi diferenta sesizabila. Nu am avut insa ocazia sa simt pe pielea (si masina) mea, ca n-am mai iesit din tara de multi ani. Edited by andu_sg1
Link to comment
Share on other sites

eu am mers o buncata pe efix si a mers bine masina si consumul era bun, apoi din dorinta de a incerca altceva am trecut pe carrera 95 si parca mergea altfel masina, mai rau adica, si consumul mai mare. momentan tot cu efix am alimentat si parca vad ca isi revine, trepidatii mai putine, consum un pic mai mic. acum fiecare masina cum a fost obisnuita si fiecare proprietar cum a fost obisnuit. <_<
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
OMV ...carrera 100 ciudat e ca dupa ce am pus softul pe masina mea nu mai merge bine cu nimic inafara de acest combustibil, am incercat si top 99+, teoretic nu ar trebuii sa fie diferente intre cele 2 ...culmea ca ESTE si se simte nu stiu ce sa zic da mai jos de carrera 100 nu mai cobor, e scumpa intr-adevar (4,18Lei/L) dar face diferenta cand ai nevoie.
Link to comment
Share on other sites

OMV ...carrera 100 ciudat e ca dupa ce am pus softul pe masina mea nu mai merge bine cu nimic inafara de acest combustibil, am incercat si top 99+, teoretic nu ar trebuii sa fie diferente intre cele 2 ...culmea ca ESTE si se simte nu stiu ce sa zic da mai jos de carrera 100 nu mai cobor, e scumpa intr-adevar (4,18Lei/L) dar face diferenta cand ai nevoie.

cum adik nu mai merge bine? ce simptome are ?

Link to comment
Share on other sites

... am avut curaj sa ma duc cu ea in 6000 de ture...

 

Asta a fost tare! <_<

 

 

 

a si era sa uit, deja merg destul de apasat cu jucaria consumul, in cel mai rau caz, este 11 la suta mers numai in Bucuresti... personal sunt foarte multumit pentru ca in weekend cand traficul permite un mers mai constant am o medie de 7 la suta in oras... as spune ca acest motor e un compromis perfect intre putere/cuplu si consum...

 

Ciudat,am si eu un prieten cu un 318ci facelift si ai consuma 13%. Resetezi BC-ul dupa fiecare plin sau...?

 

 

pai scrie in manual ca pana in 5000 de km sa nu dam talpa masinii... am incercat sa ma conformez cu greu :)

 

 

referitor la consum eu cam resetez computerul din cand in cand, la 1000 de km sau cand imi vine... momentan am resetat acum 500 km la ultimul plin si mers numai in oras am un consum mediu de 10.5 l/suta... e verificabil oricand... apropos eu am motorul de de 143 CP model nou nu pe cel de 129 pus pana in primavara 2008...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.