Jump to content

Adaugare dimensiuni anvelope in talon


Recommended Posts

Salut,

 

De cand am luat masina, avea pe ea anvelope 225/50 R16 dar in talon am 205/55 R16. Cand a venit randu sa le schimb tot 225/50 am luat ca-mi placeau cum se vedeau, un pic mai late. Dar mai nou vad masini de politie insotite de masini RAR la toate colturile si mi-e sa nu ma lase fara talon...

As vrea sa-mi pun, deci, in talon, restul de dimensiuni posibile pentru E46/320d/2002. Cum procedez?

 

Trebuie sa merg la RAR, stiu asta...DAR:

- trebuie neaparat la cel din Voluntari sau se poate si la cel de pe Calea Grivitei?

- au ei toate dimensiunile care merg pe masina mea sau cum stiu ei ce sa-mi treaca acolo?

- daca ei nu au, eu cu ce demonstrez ca se potrivesc si alte tipuri de roti pe ea? (abtibildul de pe usa nu il am si din cate tin minte nici in cartea masinii nu scrie). Sa ma duc cu manualul?!?

- cat dureaza? Se mai fac si alte teste daca merg cu ea la RAR?

 

Multam in avans

Link to comment
Share on other sites

Eu am transcris masina pe numele meu si in talonul nou nu apare nici o dimensiune la roti .

 

Problema mea e ca fostul proprietar a omologat rotile pe 17 si scrie la rubrica optiuni din talon "alte roti , 225/45/17"!! Care bineinteles ca le-am schimbat cu roti pe 18!!

 

Si eu as fi curios cum e legal sa treci rotile in talon?!

Link to comment
Share on other sites

Pai daca-l dau pierdut, cum fac cu ITP-ul? Tre sa-l refac ca sa-mi puna abtibild pe noul talon?!? Ca nu cred ca mai am chitanta de la ITP....daca mi-o fi dat :))

 

 

LE: am vazut acum un specimen, si-ti scrie ultimul ITP batut la masina...

 

Ceva e tot neclar...de unde stiu ei ce dimensiuni suporta masina mea!?! Cu sau fara ele scrise pe talon, codul ala de bare le are inregistrate in el...deci trebuiesc introduse...Dar daca in cartea mea nu sunt, de unde le baga?!?

 

Am avut la fiecare ITP probleme cu anvelopele, dar pt ca astea erau singurele probleme, m-a lasat sa trec...i-am aratat parca in manual ca se potrivesc si d-astea de care am si a zis sa ma duc neaparat la RAR sa mi le treaca in talon...

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Pai daca-l dau pierdut, cum fac cu ITP-ul? Tre sa-l refac ca sa-mi puna abtibild pe noul talon?!? Ca nu cred ca mai am chitanta de la ITP....daca mi-o fi dat :))

ultima foaie e anexa la certificatul de inmatriculare.

aia nu o pierzi.

rupi primele 2 si le pierzi. aia ultima o depui odata cu actele pt noul talon ca sa nu mai faci itp-ul.

Link to comment
Share on other sites

sal

eu am mers la RAR cu pozele abtipildului de pe stalpul de la usa sofer in care aveam anvelope 235/45/17 dar pe carte nu erau decat de 15 si parca si 16.

am platit ceva banuti si mi-au trecut si anvelopele astea de 235/45/17 la rubrica alte mentiuni (sau anvelope).

 

dc nu aveti abtipildul de pe stalp, cred ca treb sa faca si niste teste ptr a vedea dc corespund cu masina.

 

se poate merge la orice RAR.

 

Pai daca-l dau pierdut, cum fac cu ITP-ul? Tre sa-l refac ca sa-mi puna abtibild pe noul talon?!? Ca nu cred ca mai am chitanta de la ITP....daca mi-o fi dat :))

ultima foaie e anexa la certificatul de inmatriculare.

aia nu o pierzi.

rupi primele 2 si le pierzi. aia ultima o depui odata cu actele pt noul talon ca sa nu mai faci itp-ul.

 

 

LASA SI TU OMU SA FACA PE CALE LEGALA-CAND FACE ITP-UL , DACA SE LEAGA AIA DE ANVELOPE?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca-l dau pierdut, cum fac cu ITP-ul? Tre sa-l refac ca sa-mi puna abtibild pe noul talon?!? Ca nu cred ca mai am chitanta de la ITP....daca mi-o fi dat :))

ultima foaie e anexa la certificatul de inmatriculare.

aia nu o pierzi.

rupi primele 2 si le pierzi. aia ultima o depui odata cu actele pt noul talon ca sa nu mai faci itp-ul.

 

:)) Cum sa rup ultima foaie si sa zic ca pe restu le-am pierdut? Le-am pierdut in timp ce le rupeam, nu?:twoup:) Mergeam cu geamu deschis si au zburat.

 

Oricum, ca il dau pierdut sau ca vreau sa adaug dim noi or sa imi dea talon nou. Nu vad de ce l-as da pierdut...ca in ambele cazuri o sa-mi ceara dovada cu toate dimensiunile posibile....As putea totusi sa ma duc, cum a facut "fanaticS5", cu poze cu abtibildu....ca poze d-aia parca am p-acasa!

 

Dureaza mult? Ti-l dau pe loc? Sunt cozi? E cu programare?!

Link to comment
Share on other sites

 

:)) Cum sa rup ultima foaie si sa zic ca pe restu le-am pierdut? Le-am pierdut in timp ce le rupeam, nu?:)) Mergeam cu geamu deschis si au zburat.

 

Oricum, ca il dau pierdut sau ca vreau sa adaug dim noi or sa imi dea talon nou. Nu vad de ce l-as da pierdut...ca in ambele cazuri o sa-mi ceara dovada cu toate dimensiunile posibile....As putea totusi sa ma duc, cum a facut "fanaticS5", cu poze cu abtibildu....ca poze d-aia parca am p-acasa!

 

Dureaza mult? Ti-l dau pe loc? Sunt cozi? E cu programare?!

Nu cred ca iti cere tie dovada cu dimensiunile posibile!

 

Au ei baza de date cu anvelopele montate pe masina ta probabil. Mult mai simplu e cu pierdutul, pierzi tot exact inainte de a expira ITP.

 

Sigur dureaza ceva timp , traim in Romania!

Link to comment
Share on other sites

Bun deci corect si legal cum am facut eu: am vb cu Alathea careia ii multumesc iar si mi-au eliberat un certificat adresat RAR contra sumei 200 ron in care este specificat ca masina cu seria xxxx poate monta urmatoarele anvelope ,si aici vine lista .

Cu aceasta adresa te duci la RAR si se face modificare achitand alti 80 ron.

 

Asa este legal si corect:)

Link to comment
Share on other sites

Bun deci corect si legal cum am facut eu: am vb cu Alathea careia ii multumesc iar si mi-au eliberat un certificat adresat RAR contra sumei 200 ron in care este specificat ca masina cu seria xxxx poate monta urmatoarele anvelope ,si aici vine lista .

Cu aceasta adresa te duci la RAR si se face modificare achitand alti 80 ron.

 

Asa este legal si corect:)

Poate nu am inteles eu dar cine e Alathea??

Link to comment
Share on other sites

Da asa stiam si eu ca e maniera legala , te duci si ceri hartie de la reprezentanta . Totusi 200 ron nu inteleg de ce costa atat .

 

 

Pai cam atata costa orice certificat eliberat de reprezentanta ,pt restul comentariilor ma abtin ,eu asa sunt de felul meu mai fraier nu sunt baiat descurcaret!

 

Aleathea este ea!

Link to comment
Share on other sites

Bun deci corect si legal cum am facut eu: am vb cu Alathea careia ii multumesc iar si mi-au eliberat un certificat adresat RAR contra sumei 200 ron in care este specificat ca masina cu seria xxxx poate monta urmatoarele anvelope ,si aici vine lista .

Cu aceasta adresa te duci la RAR si se face modificare achitand alti 80 ron.

 

Asa este legal si corect:)

Poate nu am inteles eu dar cine e Alathea??

dada.. deci cine e asta? :)

 

 

edit: cred ca am postat amandoi odata :)

[

Pai cam atata costa orice certificat eliberat de reprezentanta ,pt restul comentariilor ma abtin ,eu asa sunt de felul meu mai fraier nu sunt baiat descurcaret!

 

Aleathea este ea!

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Aleathea reprezinta BMW MotorAg Pitesti pe forum (e nick'ul ei pe bmwclub)

 

vin si eu cu o intrebare suplimentara:

 

am talon nou si nu-mi apare nici o dimensiune pe el.

 

2. nu am abtipild pt itp ci doar data expirarii completata de politie cand mi l-a eliberat

 

pot sa se lege cei de la rutiera de aceste lucruri?

Link to comment
Share on other sites

vin si eu cu o intrebare suplimentara:

am talon nou si nu-mi apare nici o dimensiune pe el.

2. nu am abtipild pt itp ci doar data expirarii completata de politie cand mi l-a eliberat

pot sa se lege cei de la rutiera de aceste lucruri?

 

Taloaneale noi nu mai au trecute pe ele dimensiunile admise ale anvelopelor. Data expirarii ti-au trecut-o ei dupa abtipildu vechi, deci este ok. La urmatorul ITP probabil o sa-ti lipeasca iar pe talon...daca n-or mai scoate alte tampenii...

Toate datele despre masina ta se afla in acel cod de bare de pe talon !

 

Multumesc gabriel pentru solutie. Mi se pare extrem de scumpa dar pare cel mai scurt drum. Am sa incerc direct la RAR intai sa vad ce-mi zic si ei, apoi dau pe la reprezentanta. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Da asa stiam si eu ca e maniera legala , te duci si ceri hartie de la reprezentanta . Totusi 200 ron nu inteleg de ce costa atat .

 

 

Pai cam atata costa orice certificat eliberat de reprezentanta ,pt restul comentariilor ma abtin ,eu asa sunt de felul meu mai fraier nu sunt baiat descurcaret!

 

Aleathea este ea!

eu ma abtin la comentariul tau! pot?

decat sa dau bani de pomana reprezentantelor, mai bine ii dau cuiva care intr-adevar are nevoie de ei.

mai demult " anexa la certificatul de inmatriculare" de care ziceam eu mai sus era un cartonas separat de talon. si asa o sa fie si peste cativa ani dupa ce se termina toate rubricile de la itp.

anexa e anexa, nu face parte din talon, cat despre poza la itp , nu te baga nimeni in seama cu ea.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Baroane nu toti suntem, de valoare ca tine ,a fost pusa o intrebare ,eu eram informat si am dat raspunsul ai ceva de adaugat esti liber..

Eu am fost la RAR asa au spus cei de acolo au nevoie de certificat de la producator, la un control nu trebuie sa prezinti doar talonul fie el nou ci si cartea de identitate a masini ,eu am aceasta adaugare facuta de RAR ,la urma urmei sunt bani mei si fac cum cred de cuvinta,poti merge si cu ele fara sa le ai omologate dar e problema ta !

Link to comment
Share on other sites

Pai daca-l dau pierdut, cum fac cu ITP-ul? Tre sa-l refac ca sa-mi puna abtibild pe noul talon?!? Ca nu cred ca mai am chitanta de la ITP....daca mi-o fi dat :))

 

 

LE: am vazut acum un specimen, si-ti scrie ultimul ITP batut la masina...

 

Ceva e tot neclar...de unde stiu ei ce dimensiuni suporta masina mea!?! Cu sau fara ele scrise pe talon, codul ala de bare le are inregistrate in el...deci trebuiesc introduse...Dar daca in cartea mea nu sunt, de unde le baga?!?

 

Am avut la fiecare ITP probleme cu anvelopele, dar pt ca astea erau singurele probleme, m-a lasat sa trec...i-am aratat parca in manual ca se potrivesc si d-astea de care am si a zis sa ma duc neaparat la RAR sa mi le treaca in talon...

Daca se pierde talonul , dupa eliberarea talonului nou,se merge la Service-ul care ti-a facut ITP-ul, te cauta in baza de date si iti vor da un cartonas galben cu datele necesare pe care-l pui in talon si este valabil pana iti faci un nou ITP; mai mult poti merge din nou la politie cu talonul si cartonasul iar acestia iti trec ITP-ul in talon!

Edited by speedyandyzy
Link to comment
Share on other sites

Daca se pierde talonul , dupa eliberarea talonului nou,se merge la Service-ul care ti-a facut ITP-ul, te cauta in baza de date si iti vor da un cartonas galben cu datele necesare pe care-l pui in talon si este valabil pana iti faci un nou ITP; mai mult poti merge din nou la politie cu talonul si cartonasul iar acestia iti trec ITP-ul in talon!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Daca se pierde talonul , dupa eliberarea talonului nou,se merge la Service-ul care ti-a facut ITP-ul, te cauta in baza de date si iti vor da un cartonas galben cu datele necesare pe care-l pui in talon si este valabil pana iti faci un nou ITP; mai mult poti merge din nou la politie cu talonul si cartonasul iar acestia iti trec ITP-ul in talon!

 

:)

 

:)

 

Daca se pierde talonul , dupa eliberarea talonului nou,se merge la Service-ul care ti-a facut ITP-ul, te cauta in baza de date si iti vor da un cartonas galben cu datele necesare pe care-l pui in talon si este valabil pana iti faci un nou ITP; mai mult poti merge din nou la politie cu talonul si cartonasul iar acestia iti trec ITP-ul in talon!

 

Din pacate nu cred ca mai functioneaza ITP=ul la care am fost ultima oara...

Oricum, sper sa ajung saptamana asta la RAR si va tin la curent cu ce-am aflat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.