Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

@COObra, bravos si multumiri, caci urmeaza in 3 saptamani sa plec in Germania, Olanda si Belgia sa imi caut masina (daca stii unde gasesc mai ieftin si nemanarita, te rog zi-mi) si tare bine imi prinde tot ce ai scris aici..chiar o sa imi notez sa nu uit ceva!

 

@bunilla, nene omul acesta face un bine tuturor care vor sa cumpere o masina, SA DEA ceva banuti pe ea, si totusi sa nu inchirieze o platforma dupa 100km ca sa ajunga cu ea acasa!Si eu am citit tot ce a scris daca chiar asta te intrebi!

Link to comment
Share on other sites

in principiu din cate am auzit de la cei ce se ocupau de importuri acolo ca e mai bine (ca bani)de luat din Olanda deoarece au niste taxe la inmatricularile secon hand incat scad preturile si prefera sa isi ia masini noi. asta nu e foarte sigur dar e bine sa te mai interesezi poate asa este.

in Franta pot sa iti spun ca vei gasi numai masini mizerabile si coicnite ca niste oua. nu imi venea sa cred ce gaseam in masinile aduse din Franta.

in Germania sa te feresti de targurile unde auzi vorbind araba sau romana.

repet asta sfatul asta este doar din auzite, nu am fost niciodata sa verific lucrurile astea.

cred ca sunt mai multi pe aici care au fost pe afara si au adus masini si pot da sfaturi, eventual sa iti zica chiar unde sa te duci.

bafta in alegerea masinii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coobra, ai avut o initiativa foarte buna. Cand imi vine cheful o sa iti modific posturile in sens estetic, si voi pune topicul asta Pinned sa fie la vedere, ca multi sunt interesati de subiect si este un topic bun. Mai scrie ce idei ai, si le comasez eu intr-un topic mai concis.
Link to comment
Share on other sites

@COObra, bravos si multumiri, caci urmeaza in 3 saptamani sa plec in Germania, Olanda si Belgia sa imi caut masina (daca stii unde gasesc mai ieftin si nemanarita, te rog zi-mi) si tare bine imi prinde tot ce ai scris aici..chiar o sa imi notez sa nu uit ceva!

 

@bunilla, nene omul acesta face un bine tuturor care vor sa cumpere o masina, SA DEA ceva banuti pe ea, si totusi sa nu inchirieze o platforma dupa 100km ca sa ajunga cu ea acasa!Si eu am citit tot ce a scris daca chiar asta te intrebi!

111235[/snapback]

 

in belgia sun putin mai ieftine, dar parca mai hartanite si neingrijite, nu pleca cu gandul ca-ti vei cumpara masina ieftina, daca vrei masina ieftina cauta in tara ai mai multe sanse sa gasesti, in germania ai seansa insa sa gasesti masina buna dar ieftina.... sa cam dus vremea.

cat despre posturile lui coobra felicitari pentru rabdare, nu stiu cati dintre noi aveam rabdarea sa scriem atat, si cu toate ca stiam tot ce a scris acolo sa sti bunilla ca am citit tot, macar din respect pentru cel care sa chinuit, felicitari inca o data.

inca o mana de oameni ca tine coobra si poate incepe si tara asta sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

in belgia sun putin mai ieftine, dar parca mai hartanite si neingrijite, nu pleca cu gandul ca-ti vei cumpara masina ieftina, daca vrei masina ieftina cauta in tara ai mai multe sanse sa gasesti, in germania ai seansa insa sa gasesti masina buna dar ieftina.... sa cam dus vremea.

din cate am vazut si eu cu masinile aduse de afara si eu sunt de acord aici.

mai bine cauti o masina in Romania si ai toate sansele sa iti gasesti ceea ce doresti. si in Romania sunt oameni care isi intretin masinile (chiar daca nu neaaparat estetic) si merita cumparate ca sh-uri.

si mai are un avantaj: poti urmari istoria masinii mai usor si poti chiar lua legatura cu fostii proprietari din CIV a masinii care iti pot povesti cate ceva despre ea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand imi vine cheful o sa iti modific posturile in sens estetic, si voi pune topicul asta Pinned sa fie la vedere, ca multi sunt interesati de subiect si este un topic bun. Mai scrie ce idei ai, si le comasez eu intr-un topic mai concis.

intradevar cam haotic acum dar ce sa fac ....le scriu si eu cum imi aduc aminte.

imbatranesc si mai uit cate una, alta :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

foarte interesant si util,mai ales ca vreau achizitionez o masina.

Intrebare:ce sunt alea lonjeroane?unde se afla?care este rolul lor?(banuiesc ca sunt destul de importante)

Link to comment
Share on other sites

piesele 1 din imagine sunt lonjeroanele.(sau sasiul) si se continua pana in spatele masinii

la unele masini (la bmw de exemplu) fac parte din caroserie. la alte masini (cum ar fi suzuki vitara) este un schelet peste care vine caroseria prinsa in suruburi.

practic sasiul (din care fac parte si lonjeroanele) fac parte din structura de rezistenta a masinii

PS - multumesc WLF - mult mai usor de urmarit acum :blink:

post-128-1154849917_thumb.jpg

Edited by COObra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

foarte foarte foarte bun! cred ca daca poti sa faci tot ce spune acolo sansele sa gresesti sunt minime .

idea este ca vezi masina si... :blink: este destul de greu sa ascunzi incantarea. trebuie sa ai o anumita varsta si sa cauti masina constient ca e o unealta.

nu exista masini ieftine sau scumpe. exista masini la care anul de fabricatie,numarul de kilometri si nivelul de dotare fac pretul.

de exemplu in vest exista publicatii in care gasesti tot. mai precis daca cauti un 320d din 2002 in functie de varianta de caroserie,si pachetul de dotare, avand in vedere ca suntem in 2006, se da valoarea exacta. cum spunea si coobra, un diesel face minim 40000km/an si un benzinar mai putin. exista si excepti dar...foarte, foarte putine si trebuie sa ai noroc.

nu exista minuni in acest domeniu. vreau sa spun ca tot ce inseamna mai ales Germania, Belgia si Olanda este maturat clienti din tot restul lumii. vanzatorul de acolo stie ca daca nu o iei tu vine altul si o da.

recomandari:

-sa aveti bine in cap ce doriti sa cumparati-marca,model,an,varianta,nivel minim de dotare. nu lasati ca nimic sa va schimbe ideea pentru ca exista mari sanse ca intr-un interval de timp foarte scurt sa deveniti nefericit. gandul cu care plecati de acasa sa se identifice cu ce veniti acasa. nu va luati dupa ce spune unul sau altul. este foarte important momentul in care te uiti pe geam sau te apropi de masina.

-daca ai 10000euro nu iti lua masina de 10000euro. indreptati-va spre solutii de finantare(de la caz la caz leasing sau credite pentru nevoi personale) astfel incat sa mai ramaneti cu bani. cumparati un auto second hand si poate sa fie bine,foarte bine, rau si foarte rau. si asta nu pentru ca vanzatorul a ascuns ceva. pur si simplu e vorba de second. cautarea si gasirea unei solutii de finantare va poate crea oportunitatea de a alege nu de a fi voi cel ales. mai exact auto pentru care initial aveati 10000euro, aveti acum poate 10500euro, cu o diferenta de rata de mai putin de 10euro.

-daca doriti economie luati auto cu capacitate sub 2.000cmc pe benzina si aveti in vedere o instalatie gaz. si mai bine daca gasiti cu instalatie montata. daca masina o sa fie importata solicitati montarea instalatiei intr-o tara vestica (spun asta pentru ca nu cunosc deloc situatia societatilor interne agreate sa faca astfel de interventii si pot sa gresesc, dar...."traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"). solicit ca daca cineva are experiente fericite in Romania cu o companie care monteaza astfel de instalatie sa-mi scrie pe PM.

-totul devine foarte dificil cand doriti sa mergeti sa va cumparati direct de afara masina. cum spuneam si mai susn nu va asteptati la minuni. se poate sa veniti cu un auto care sa va iasa la o valoare mai mare si uneori cu mult decat ce ati gandit si asta pentru ca:

1.nu ati avut cunostinta de tot ce trebuie sa luati in calcul

2.va pierdeti ideea pe drum, cel mai adesea din cauza oboseli si plecati cu ceva pentru ca sa plecati

3.daca nu sunteti atent cu cine plecati va duce unde nu trebuie. eventual obtineti cat mai multe recomandari si cu cat mai multe cu atat mai bine.

4.cand sunteti acolo nu va zgarciti la ce nu trebuie. sunati in tara si interesativa daca ce cumparati corespunde legislatiei (nu vreti sa ajungeti in vama cu un auto fara euro3 pentru ca Logan va paste in cel mai bun caz). nu fiti suspicios acolo ca cel care va duce se poate sa castige pe spatele vostru nu stiu cat sau ca vanzatorul e aiurea.

cele mai bune sfaturi:

1.mergeti la o societate de profil si comandati acolo un auto.

2.cel mai bun pret la care puteti lua o masina il gasiti in tara. asta pentru ca o societate de profil are un auto de mult pe stoc si il da cu adaus 0 sau pentru ca un curajos a plecat in vest sa-si ia masina visurilor si a depasit bugetul cu mult, a luat bani imprumut (pentru taxe sau...) si e disperat sa vanda ca sa restituie imprumutul.

UN MARE ADREVAR:

eu nu cred si nici nu am cunostinta ca in vest se dau kilometri inapoi. cel de acolo nu risca libertatea si activitatea lui pentru ca sa vanda un auto cu 300euro mai scump. daca cineva are cunostinta de alte situatie rog sa ma contrazica.

 

inca o data, foarte buna initiativa lui coobra.

Edited by GTR
Link to comment
Share on other sites

FFFFFFF frumos ce ao postat shi iti multumim pt sfaturi (cel putin eu shi cativa preteni), era f bine daca intram in acest club acum 2 luni, inainte sa cumpar masina shi am luat o mareeeeeeeeeeee tzeapa cu ea, fiind deja furata masina la ora cumpararii, acum economiile mele+o rata la banca se vor duce p apa sambetei

shi imi pare f rau pt k imi doream BMW de f multi ani (aprox 5 ani), am visat ani mii de nopti cum va fii masina mea, cum o sa o modific shi cat de mult o sa am grija de ea, pot spune ca in 1 sapt shi cateva zile cat am avut-o incepusem sa o iubesc mai mult ca pe prietena mea. Dar se pare ca visele pt mine nu exista shi nici fericire, dar asta este viata merge mai departe, iar razbunarea tot o sa fie in mine shi peste 2,3 ani pt simplul fapt k mia distrus un vis ffff mare.

Patind shi eu belea cu masina pot sugera celor care vor vrea sa cumpere masina sa mearga cu ea la RAR (in caz ca o vor p numele lor) sa verifice seriile shi culoarea masinii, apoi sa mearga pana in Candiano Popescu al Furturi auto cu seriile masinii shi sa faca acte neaparat p ele.

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva:potentialii cumparatori ar trebui sa masoare compresia motorului(la un service,evident)

ai dreptate dar dupa cum am zis la un motor fara compresie asta o poate rezolva vanzatorul cu un ulei mai gros sau cu ceva aditiv in ulei...din pacate se poate elimina problema doar la un schimb de ulei + un engine flush. asta inseamna bani.

dar se poate pune ca si conditie vanzatorului.

faci acest schimb de ulei + filtru + engine flush. daca e totul ok suporti tu cheltuiala si iei masina cu schimbul de ulei facut de tine, daca nu o suporta vanzatorul si sa isi ia trompeta sa se duca cu ea. una peste alta poti sa o suporti tu ca si cheltuiala si macar stii ca ai aruncat 150 RON (sa zicem) decat 15.000 euro pe o masina cu motorul varza.

Link to comment
Share on other sites

Am printat topicul...o sa merg in cautarea unei alte limuzine...ca cea dinainte nu mai e...

Topicul e pe pricipiul: cine nu casca ochii, casca buzunarul :)

Referitor la acel aparat de detectare a grosimii...eu am incercat cu o bentita magnetica...avand in vedere ca la bmw e tabla groasa si cu greu gasim sa o indreptam si mai repede, vb de modele mai old, se prefera incarcarea cu chit...

Com spuneam, bentita aia nu e un magnet puternic, daca-i punem si cateva materiale sintetice intre ea si tabla, astfel incat sa fie la limita de lilire...si atunci, cand plimbam magnetelul ala pe o tabla (de aia am si invelit-o in material - ca sa nu zgarie) am constatat anumite portiuni, mai ales muchii ascutite/drepte, unde, de obicei se scoate fata cu chit, unde nu mai se lipea :)...bine, e o chestie empirica...dar avand in vedere ca nu folosesti metoda decat o singura data...e utila si elativ rapida :blink:

Oricum, pt un ochi bun, se vad imediat diferentele de aliniere ale diferitelor repere ale caroseriei, ornamente proaspat montate/usor atinse de vopsea..etc.

Link to comment
Share on other sites

imi permit si eu sa adaug o informatie de ultima ora...poate unii staiu..poate altii nu stiau..oricum ... inca 5 randuri nu strica sa cititi :blink:

 

La vama,la intrarea in tara se face tranzitul la masina si in 8 zile sunteti obligat sa platiti taxa vamala la sediul vamii din orasul dvs. daca se depasesc cele 8 zile si nu se plateste vama...se va aplica o amenda de 40 de mil. , in caz ca nu vreti sa dati amenda si nu platiti in cele 8 zile vama...puteti lasa la vama autoturismul si atunci cand platiti vama...va vor restitui masina! :) O buna informatie pentru cei care raman din unele motive fara bani cand ajung acasa cu masina din UE. :)

 

P.S. : tin sa precizez ca am plotat tot ce ati spus in topicul asta .. sigur imi va fi de folos ! :)

V-am pupat! Ciao!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.