Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

si ce ai vrea sa afli despre ele? daca sunt bune, daca sa le cumperi???

zi-ne pe ce firma le-ai gasit sa le cumperi, de unde si daca au lupa xenon, angel....

banuiesc ca ai alfat din aprilie si pana acum :twoup:

Edited by afumatu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

HeaVeN_BG - trebuie sa vezi specificatiile date de producator , ca sunt OEM sau nu , dar trebuie sa vezi ce fel de soclu se potriveste in interior , daca au autoleveling sau nu , neaparat sa fie pentru Europa de Est , NU Anglia si ce fel de controler au , ca sa nu-ti dea eroare la conectarea electrica a farurilor la instalatia masinii tale !

afumatu - ca au lupa doar pe faza scurta si angel se VEDE ca au , dar nu asta era intrebarea lui ...

 

On Topic : in prezent , daca vrei sa cumperi o masina SH din Germania , ce acte iti trebuie si prin ce proceduri trebuie sa treci pentru a o putea verifica , cumpara si apoi aduce in Romania cu acte perfect legale si sa ai si aici dreptul sa circuli o mica perioada cu ea , pana sa apuci sa o inmatriculezi ?

- stiu ca s-a mai discutat , dar ma gandesc ca intre timp poate s-a mai modificat ceva , deci daca poate cineva sa scrie fiecare procedura , ar fi util !

Link to comment
Share on other sites

In Germania e foarte simplu cu actele : sunt 2 mari si late - talonul mic(brief mic Fahrzeugschein) si talonul mare (brief mare Fahrzeugbrief adica cartea masinii) pe ambele trebuie sa scrie Ungultig(radiat adica).Cand se face tranzactia se intocmeste un act vanzare- cumparare Kaufvertrag.Ca sa circuli cu masina ti se dau numere de vama( de zoll in germana) pe care si scrie valabilitatea lor si iti trebuie si o asigurare numita Versicherung care se face pe aceeasi perioada minim cu numerele(eu am luat pe o luna).Toate astea se rezolva intr-o singura cladire si intr-un timp record(in orasele mici daca vrei sa fentezi aglomeratia).Eu cand am cumparat masina am negociat si actele si numerele in pret asa ca am mai salvat vreo 200 euro , asta dupa ce am negociat 700 euro din pret( era un Volvo si la ei nu prea se vand Volvo-urile). Drum bun si noroc sa gasesti masina care ti-o doresti!
Link to comment
Share on other sites

Cu placere.Ce sfat poti sa iti mai dau e sa mergeti cat mai in nord in Germania daca cautati masini in parcuri auto sau cel mai bine luati de la propietar.Munchen si Nurneberg sunt pline de parcuri turcesti , arabesti si romanesti , e mai greu sa gasesti masini bune.
Link to comment
Share on other sites

Cu placere.Ce sfat poti sa iti mai dau e sa mergeti cat mai in nord in Germania daca cautati masini in parcuri auto sau cel mai bine luati de la propietar.Munchen si Nurneberg sunt pline de parcuri turcesti , arabesti si romanesti , e mai greu sa gasesti masini bune.

+1 Si eu sunt de parere ca in Nord sunt cele mai bune masini,de aceea sunt si ceva mai scumpe(nu foarte mult) decat din celalte zone.Eu personal prefer Berlin pt achizitionarea masinii.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut.Sunt posesorul unui BMW seria 3 si as vrea sa o schimb cu un BMW seria 5 sau cu BMW x5 si nu stiu pe care sa o aleg , daca ma puteti ajuta cu niste opinii despre consum , pret pentru intretinere si altele.

 

Ce seria 3 ai,cu ce model de seria 5(e39,e60) sau cu ce model de X5(e53,e70)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Revenind la sfaturi, ce acte trebuie sa fac sau care sunt pasii ce trebuie sa ii urmez ca sa cumpar si sa inmatriculez o masina?stiu ca se face un contract de vanzare cumparare apoi iau numere provizorii de la politia din judetul unde masina este inmatriculata, apoi identificare rar, si inmatriculare in judetul meu.am gasit si pe net x variante dar cer un sfat de la iubitorii marcii. :twoup: .va multumesc si sarbautori fericite.
Link to comment
Share on other sites

Ce numere provizorii?In Romania o vinzi pe un act vanzare-cumparare si se face o fisa de inmatriculare,vanzatorul trebuie sa o radieze fiscal iar cumparatorul se incarca fiscal cu ea.Abia apoi poti sa mergi la politie sa schimbi talonul si numerele(daca esti din acelasi judet se pot pastra numerele).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

In perioada aceasta, caut de zor, printre anunturile auto, o masina buna.

Din ceea ce am observat, se fac foarte multe smecherii, ca de exemplu:

- poze neclare atat ptr exteriorul masinii cat si pentru interor

- date incomplete

- kilometri diferiti cu cateva mii pana la zeci de mii fata de ceea ce afiseaza bordul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
De multe ori iesi mult mai bine daca mergi direct tu in germania si o cumperi de acolo. La noi din ce se vinde toate is umblate. Am o gramada de prieteni care aduc masini si stiu cum si ce fac. Cate becuri scoase din bord si nimicuri de genul doar pentru ca masina sa fie "in regula"
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

dupa ce-am avut mai multe amsini ,as vrea si eu sa "intru" in familia BMW.

as vrea sa-mi cumpar un M dar nu prea stiu in ce directie s-o iau.

mai exact trebuie sa vand doua masini pe care le am acum si sa-mi cumpar un BMW.

cum ma sfatuiti sa fac?

Link to comment
Share on other sites

depinde ce model, ce an.. UN M poti gasi decent in banii aia, M5 e39 sau M3 e46 dar iti mia trebuie lejer un 5-6000 pe langa sa ii ai de doamne fereste ..

IAr daca ai de gand sa il folosesti ca masin de zi cu zi.. aloci mult tare la intretinere.lasam consumul ca al e implicit.. dar cu o astfel de masina creste costul exploatarii in progresie geometrica cu km facuti..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.