Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

Salut!

Sunt aproape hotarat sa iau un X3 nou, cu destul de multe dotari. Cu discount-ul de 13% pe care-l am, ies undeva la 46.000 cu masina. Intrebarea care ma tot macina, se merita sau nu? Cealalta varianta, ar fi un X5 SH, dar pe care as da maxim 37-40.000 €. Probabil ceva din 2010, cu sub 50.000 km. Asadar, niste sfaturi? Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sa ma lumineze si pe mine cineva: cum plm vine treaba asta cu "la variante e alt pret"? si dau un exemplu: cineva vinde un opel astra cu 2000€ bani cash iar la combinatii vrea 3000; eu care am un bmw e46 de vanzare sa spunem cu 3000€ si ii fac o propunere, el la cat mi-o pune pe a mea? sa inteleg ca mai scade din ea? adica mi-o evalueaza in vreo 2500€, ii mai dau si 500€ si ii dau e46 pe un astra...cam asa ceva ar veni,nu?

Intreb asta pt ca stiu ca vrajeala asta este a samsarilor (pt ca practic asta este castigul lor,din asta traiesc), dar am impresia ca toata lumea s-a facut samsar. Pana si ultimul taran dintr-un sat parasit aplica vrajeala asta....

Link to comment
Share on other sites

Am gasit alta masina, tot una diesel. http://www.autovit.ro/bmw-318-C28575733.html Cunoaste careva masina?

Km sunt cam multi, dar cred ca sunt reali. Oare mai duce inca 50 000?

 

Crezi tu ca sunt multi km la o masina de 15 ani ? Eu cred ca mai are 100 000 in plus fata de ce scrie acolo.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Edited by doubtfire
Link to comment
Share on other sites

  • [twitter]eu nu cred si nici nu am cunostinta ca in vest se dau kilometri inapoi. cel de acolo nu risca libertatea si activitatea lui pentru ca sa vanda un auto cu 300euro mai scump. daca cineva are cunostinta de alte situatie rog sa ma contrazica

Asa credeam si eu la inceput,dar m-am inselat ,vreau doar sa spun ca in Italia este aproape ca la noi cu masinile SH (ma refer la km dati inapoi),cel putin 'concesionaria 'asa se cheama aici parcurile auto,70% dau km inapoi de fapt din asta au si profit,daca la o masina nu scoate minim 3-4 mii de euro nici nu se baga in combinatie ,cel mai bine e sa iei e la privat ,poti nimeri o masina buna de la vreun mosneag cu km puitni,intretinuta .....

Link to comment
Share on other sites

  • [twitter]eu nu cred si nici nu am cunostinta ca in vest se dau kilometri inapoi. cel de acolo nu risca libertatea si activitatea lui pentru ca sa vanda un auto cu 300euro mai scump. daca cineva are cunostinta de alte situatie rog sa ma contrazica

Asa credeam si eu la inceput,dar m-am inselat ,vreau doar sa spun ca in Italia este aproape ca la noi cu masinile SH (ma refer la km dati inapoi),cel putin 'concesionaria 'asa se cheama aici parcurile auto,70% dau km inapoi de fapt din asta au si profit,daca la o masina nu scoate minim 3-4 mii de euro nici nu se baga in combinatie ,cel mai bine e sa iei e la privat ,poti nimeri o masina buna de la vreun mosneag cu km puitni,intretinuta .....

 

Hai sa nu exageram acum, arata-mi si mie care concesionarie castiga MINIM 3-4 mii la O SINGURA masina?pinch.png mai ales pe foamea care este acum in italia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare in primul rand.. este primul meu post pe acest forum.

Sunt interesat sa-mi cumpar o masina noua si m-am gandit la un bmw 320d din 2009 - 2010 buget undeva la 11.000-12.000 e

Trecerea o sa fie facuta de la un Chevrolet Lacetti din 2005.

Vreau sa cer cateva sfaturi pareri la ce anume sa fiu atent sau ce anume sa verific la un astfel de Bmw sau daca aveti alte recomandari de modele care sa se incadreze in bugetul meu.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

intra pe mobile.de

vezi autohus.de

de autovit fa-te ca uiti, ia-ti un 318 din 2008 ( ca exemplu ) la banii la care iei 320 din 2010, si aia va fi masina buna. asta ca sa intelegi. preturile reale ale masinilor le vezi pe mobile sau pe site-uri germane consacrate. discutii sunt multe. imediat o sa apara aia cu distributia, ca iti pica lantul etc. da sunt probleme si cu distributia, la unele trebuie schimbata. masina buna iti iei din germania cel mai sigur.

eu zic sa iti iei masina cu km cat mai putini, si apoi sa te uiti la dotari si an. lasa-ti si macar 1000 E pt.surprize.

oricum, diferenta de la Lacetti, nu poate fi descrisa in cuvinte, ci doar intr-un ranjet tamp pe fata :))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
@Octavian23 - postul tau are nr 270. Uita-te mai sus la postul 264 si citeste in bucla de vreo 10 ori ce e intre postul tau si 264. Dupa care intri frumos pe mobile.de si configurezi un 320 din 2009 cu toate optionalele pe care le-ai insirat ce le vrei si vezi la ce suma ajungi. Sau mai bine configureaza-le ca pe ala de pe autovit si vezi ce-ti da. Si dupa aia mai posteaza o data cu ce concluzii ai tras.
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor ! eu am in jur de 13 500 euro , vreau un bmw din 2009-2010, as vrea sa am pe el in afara de cele standard , piele, navig mare , xenon . gasesc la bani astia un seria 3 ??? ce parere aveti despre acest anunt http://www.autovit.ro/bmw-320-C29712589.html ???

1.Pai ziceai ca vrei xenon ...

2.In loc de scaunele alea standard cu piele sau sensatec , mai bine te-ai orienta spre scaune sport cu textil sau alcantara. Mai vezi si de-o incalzire in scaune ca tot vine acusi toamna/iarna .

3.Mai aduna niste bani (1500-2000)

4.Orice-ar fi , nu o lua de la samsari .

Link to comment
Share on other sites

de 6 luni imi caut o masina si nu am gasit, am inceput sa mi pierd rabdarea... am gasit la firme care recupereaza masini ? stiti ceva despre autorecuperateleasing???

 

m-am uitat putin pe site, toate masinile sunt IMPECABILE, deci concluzia o tragi singur.

 

E foarte greu sa gasesti masina in Romania, daca vrei masina calumea du-te in Germania

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.