Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

Masinile second hand sunt mai scumpe in Germania fata de Ro cel putin din 2 motive:

1.Samsarii aduc numai cazaturi ,lovite,violate,tavalite...luate pe bani putini,cosmetizate si apoi vandute cu bani mai multi la targ

2.Pachetele de dotari sunt mai generoase in De fata de Ro si pretul cip este mai mare....adica un confort line in De este mai omenos decat in Ro.

Eu am vrut masina pentru mine asa ca am cautat pe net la dealeri oficiali BMW masina ...am sunat vineri seara la om si am aflat ca luni nu avea nici o rezervare masina ...luni la ora 10 eram in Ansbach(langa Nurnberg) am facut o proba cu masina ,am decartat o gramada de bani la casierie(nici la banca nu am mai fost) si am plecat cu omul de la reprezentanta sa luam numerele provizorii.

La ora 3 PM aveam nr pe masina,o revizie facuta la ei atunci pe loc,roti de iarna( aliaj pe 17 original BMW cu RFT) cumparate tot de la ei cu 350 euro si decolam spre Ro la volanul unui 320D din 2010 si 184 de cai.

Servicii impecabile ..totul a mers elegant si repede la ei...masina BMW Premium Selection...Europlus Warranty...daca vreodata mai trebuie...o mai fac cu mare drag doar banii sa fie.

Surpriza am avut-o in Romania si a fost la RAR...din fericire a fost una placuta...posed singura BMW fabricat in 2010 si care este Euro 6...in anuntul de la dealer era trecut euro 5 cu Blue Performance( ce o mai fi si asta am zis eu atunci)...la noi s-a transformat in Euro 6.

Si baietii de la reprezentanta fac ochii mari ....vreo 2 amici cica au gresit aia la RAR....cat de prost sa fi sa spui asta...bravo BMW ....deci taxa zero.

De cumparat masini de pe mobile sau autoscout24....mergeti la altii.

 

 

Samsarii care aduc masini relativ noi cumpara de pe site-urile de licitatii masini pe nevazaute, pierd tva-ul,aduc pe platforma (350-400e), cosmetizeaza,dau km inapoi si apoi o vand de multe ori sub preturile de pe mobile.de.

 

Germnaia merita doar daca ai buget si vrei sa cumperi masina cu mai putin de 100k km si garantie, altfel mai bine o iei recent adusa, iesi mai ieftin iar 200k km sunt tot 200k km indiferent ca o aduci personal sau o iei recent adusa.

 

320d-ul tau a iesit euro 6 din greseala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut baieti,as dorii si eu o parere din partea voastra legata de un E60 LCI ! Sper ca nu gresesc aria unde fac postarea,in caz contrar rog a fi mutata !

Imi doresc de ceva timp un BMW E60,strang banii pentru el de aproape jumatate de an,plus chinul de a vinde masina ce o aveam !

As vrea sa fie un 520d 2008-2009,automat,faruri adaptive,clima,piele daca se poate bine daca nu,nu si neaparat display-ul mare cu prologic. Am mers cu un amic 530d 2006 si avea sistemul sonor standard,m-a cam dezamagit :)

Am tot citit pe acest forum diverse topic-uri legate de sfat achizitii,daune totale puse la vanzare,km inapoi si toate tiganiile ce se fac la noi !

Nu am pretenii proaste sa cumpar un e60 bun la 8000 de euro sub nici o forma ! Vreau sa gasesc ceva bun daca se poate la noi,daca nu,plec afara !

Pana acum singura care sa spun ca m-a atras ar fi asta : http://olx.ro/oferta/bmw-520-ID3aprN.html

Parca nu suna a samsar anuntul omului,pozele se vad ca nu ar fi cu prea mare dischis si interes sa scape de masina !

Acum sunt convins ca voi aveti cunostiinte,opinii,pareri si informatii cu mult peste mine,de aceea as dorii un ajutor din partea voastra !

Tin sa va multumesc tare mult si orice parere,buna,rea este considerata un avantaj pentru mine !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Eu am achizitionat recent o masina de aici din Romania. Stiam totul despre ea, am fost la test la reprezenatnta, diagnoza si mecanic.

Surprize?

Bineinteles.

Specia asta de samsarii ar trebui bagata la puscarie. De o luna umblu sa cumpar o masina si numai de smecheri dau.

Care printre altele, si-au dezvoltat capacitatile de a minti in legatura cu masinile.

Un exemplu concret. Masina mea avea un cod de eroare pe ABS, la diagnoza. Dar becul de la bord nu indica vreo eroare. Mi-am dat seama ca au "manarit" bordul.

Si l-am demontat. Becurile de avarii erau sparte..iar plasticul dintre 2 becuri alaturate era decupat in asa fel incat la punerea contactului sa se vada ca becul de la ABS se aprinde, dar se stinge. Pentru ca in zona aia ajungea lumina de la becul alaturat.

Ce inseamna insa asta? Poate fi o catastrofa. Pierzi lichidul de frana si nu se aprinde avaria. Mori tu sau omori pe altii.

Bisnitarii astia nenorociti sunt criminali!

Nu mai vorbesc despre alte smecherii..proprietari schimbati 5 intr-o luna..vand masina nush cui..absolut halucinant ce am putut sa vad intr-o singura luna. Minciuni. Toti mint.Aia cu kilometri e deja o banalitate. Si nu puteti verifica decat la reprezentanta.

Cand vedeti scris in anunt ca masina este impecabila, fara defectiuni ascunse..pazea. Smenarii au manarit masina. Nu exista masina second fara probleme!!

Dar poate ca lucrul cel mai suparator este ca samsarii astia cumpara masini si isi bat joc de ele. Nu ii intereseaza sa bage consumabilele. Circula mii de kilometri si nu baga nimic in masina..

Deci, recomandarea mea. NU CUMPARATI DE LA SAMSARI! CAUTATI PE CINEVA CARE ESTE PROPRIETARUL IN ACTE SI A CARUI MASINA A FOST ALL TIME.

Am vazut cateva Porsche Cayenne.. M-a bufnit rasul cand l-am intrebat pe samsar daca stia ca la masina aia trebuia verificat nivelul de ulei la fiecare 1000 de km..Pentru ca aia de la Porsche nu au pus la bord indicator de nivel de ulei. Si motorul consuma ulei in limite normale, dar trebuie completat. Asa ca nenea ala a facut cu masina vreo 20k fara sa faca asta..Si ala care o sa o cumpere, o sa dea pe alt motor 15000 de euro..

Deci cam asta se ascunde in spatele acestor bisnitarii. Mai bine mergeti in Germania, daca nu aveti timp sa cautati un proprietar veritabil in Romania. Pentru ca o sa va coste ulterior sume imense ca sa pastrati masina in functiune. Si exista pericolul sa va treziti fara directie, frane..samd...

Eu nu stiu daca exista vreo lege in Romania care sa pedepseasca astfel de practici. Modificare km, anulari avarii. Dar mie mi se pare ca astea sunt fapte penale. Atunci cand modifici o masina si ea devine un pericol public, cred ca e penal.

Neaparat mergeti cu masina la reprezentanta pentru verificare. Km, istoric service, accidente, toate se pot stabili acolo. Costa 250 RON dar credeti-ma ca sunt bani bine investiti. Pentru ca puteti chiar si renegocia pretul de cumparare. Eu am castigat 2500 euro la pretul initial, dupa ce i-am pus hartia sub nas samsarului. Si cel putin stiu exact ce probleme are masina si cam cat ma costa sa o pun la punct. Adica exact banii pe care nu i-am mai dat bisnitarului.

Specia asta de bisnitarii o sa dispara, daca toti cei care cumpara masini inteleg ca sunt tzepari si or sa refuze sa cumpere masini de la ei. In decurs de 1 luna am avut de a face cu vreo 15 samsari. Toti minteau. Toti au manarit masinile. Si toti spun ca de vina e cel la care a fost masina inainte... Ei sunt nevinovati..

Sper sa va fie de folos experienta mea, daca doriti va pot da mai multe detalii tehnice la care trebuie sa fiti atenti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Samsarii care aduc masini relativ noi cumpara de pe site-urile de licitatii masini pe nevazaute, pierd tva-ul,aduc pe platforma (350-400e), cosmetizeaza,dau km inapoi si apoi o vand de multe ori sub preturile de pe mobile.de.

 

Germnaia merita doar daca ai buget si vrei sa cumperi masina cu mai putin de 100k km si garantie, altfel mai bine o iei recent adusa, iesi mai ieftin iar 200k km sunt tot 200k km indiferent ca o aduci personal sau o iei recent adusa.

 

320d-ul tau a iesit euro 6 din greseala.

Nu e prietene nici o greseala.....chiar asa este......verificata de mine cu VIN......EURO 6....fabricatie iunie 2010.....Baietii de la RAR nu gresesc niciodata....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu e prietene nici o greseala.....chiar asa este......verificata de mine cu VIN......EURO 6....fabricatie iunie 2010.....Baietii de la RAR nu gresesc niciodata....

 

 

Auzi baietii de la RAR, nu gresesc niciodata :LMAO: , ba da gresesc intentionat, daca la dai spaga :yahoo:

 

Dar de masina asta ce spui?, daca cei de la RAR nu gresesc: :ike: , http://olx.ro/oferta/vand-bmw-520-ID3UFU2.html#e44692ca31

 

Iti spun eu daca nu-ti dai seama. A scos cumva fabrica e39 520d automat, NU !!!. a scos motor 520d diesel cu 6 pistoane?, cum este in poza?,iar NU.

 

Masina asta are RAR-ul facut la baietii de Cluj, este scris in carte motor fara serie, 520d, cu CO2 153, ea fiind cu cutie automata automata !!!!! :good:

 

O manarie mai mare ca asta, cred ca nu exista !!! Mai ales cand te duci sa-ti faci ITP-ul, :frantics: Normal ca pentru cine are asa ceva, este foarte convenabil, chestia este pana il va prinde.

 

Dupa vin-ul masinii daca cauti, iese motor 2,5d automat.

 

Acum te intreb eu: Baietii de la RAR, nu gresesc niciodata ????????????????????????????????????/ :bye:

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare. Va cer si eu sfatul pentru ca am o mare dilema. Caut sa cumpar din germania un 520d sau 525d din 2012 si observ ca de la aceeasi sursa (autohus.de) pot sa iau cu dotari sensibil egale o masina cu 21.500 - 22.500 euro avand aprox. 150.000 km iar cu 24.000 - 26.000 euro avand km pe jumatate, 75.000 - 80.000.

 

Ce imi recomandati sa iau tinand cont ca intentionez sa tin masina vreo 5 ani in care voi merge mai putin de 100.000 km? Merita sa iau masina cu mai putini km dar sa dau in plus 2.500 - 3.000 eur? Sau sa o iau pe cea cu mai multi km si sa folosesc diferenta de bani ramasa in caz ca va fi mai curand nevoie sa schimb cate ceva?

 

Multumesc mult!

Edited by valyepm
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce trebuie sa iei musai de la Autohus.de? Sunt droaie de parcuri in Germania si personal nu prea recomand masinile de la autohus....cam praf la intretinere interior-exterior, in general sunt masini de firma. Ia cu km mai putini de preferat daca vrei sa o ti 5 ani. (120,130mii km cred ca e acceptabil).

 

Vezi topicul meu...poate te ajuta in alegerea unui 525d :) - http://www.bmwclub.ro/forums/topic/163522-f10-525da-218hp/

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca autohus aia ar fi de evitat.

Cat despre samsarii care iau masini de la licitatii, majoritatea masinilor de acolo sunt ok tehnic cat si estetic. Singura problema este ca sub 150k km sunt putine si alea scumpe. Si daca mergi sa o iei personal din Germania, te costa cele cu km sub 150k mult.Iar de la licitatii masini cu 150k km nu sunt nici alea chilipir. Adica au pretul pietii din De. Depinde de fiecare ce buget are. Si daca prefera sa faca un drum prin Germania, dar asta nu e nicidecum o garantie ca iei ceva mai bun si mai ieftin decat de la o licitatie.

Link to comment
Share on other sites

Pai da..gasesti destule ok si pe carsontheweb...si chiar mai ieftine , uneori chiar mult mai ieftine decat mobile.de.

Uite un 525d misto, care nu e de la autohus :) ...paket M int/ext http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-525d-SPORT-AUT.M/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:asc,mke:3500,mdl:20,frn:01-2011,ger:automatic_gear,ccx:2000,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/212424297.html . Cica ofera si garantie pt 1000 euro in plus. Totusi cred ca e inutila, mai bine negociezi si cred ca o iei lejer cu 24mii cash.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

se poate negocia cu reprezentantele bmw din de? sau cu turcii? din experientele voastre, care ar fi procentul/suma aprox cu care poti sa negociezi?

 

Dupa verificarea masinii, la rezrvare se face o plata inainte ceva? poate ne ajuta cineva care stie mai bine procesul acesta in linii mari...ar ajuta cu siguranta

Link to comment
Share on other sites

1. nu am verificat daca e ok, dar am presupus ca asa este atat timp cat inca era in garantie si imi ofereau si ei o garantie suplimentara, europlus.

2. nu mi-am pus problema, atat timp cat au zis ca e fara nicio problema presupun ca-mi dadeau inapoi avansul. am remarcat intr-o poza o pata si m-au asigurat ca e datorata unghiului si luminii, intr-adevar nu era in realitate.

3. pe bmw.de e o sectiune de autorulate http://www.bmw.de/de/topics/gebrauchtfahrzeuge/gebrauchtwagenboerse.html si cauti aici ce vrei, sunt insa un pic mai scumpe ca pe mobile.de

 

Ca o remarca, au si nemtii tiganii lor, am observat abia ajuns acasa ca anvelopele erau diferite fata-spate iar unele era f tocite, in conditiile in care erau de iarna iar masina avea 30.000 km.

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat de curand un BMW F10 pe nevazute de pe mobile.de, vanduta de un autohus. Probabil am gasit unul dintre cei neseriosi pentru ca la telefon mi-au spus ca totul e ok cu masina dar dupa un recensamant atent am adunat vreo 15 zgarieturi si bara fata putin lovita.

Deci ca sfat, pe langa verificarea obligatorie a istoricului in reprezentanta, incercati sa vedeti totusi masina inainte sau macar cereti o evaluare Dekra care scoate in evidenta exact defectele.

 

In cazul meu regretul nu este ca am achizitionat-o cu zgarieturi pentru ca multe dintre ele vor iesi probabil dupa un polish si in rest masina merge impecabil, ci ca daca o vedeam inainte puteam sa negociez mai mult.

Edited by valyepm
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.