Jump to content

ulei cutie automata


ownage16

Recommended Posts

Am si eu steptronic dar FL.

Din spusele celor de aici de la BMW ... nu se schimba uleiul la cutie. Daca ai o problema in/la cutie...nu te ajuta schimbul de ulei.

 

Daca tot vrei sa schimbi uleiul te sfatuiesc sa mergi la BMW.

 

TU faci ce vrei...! Dar de ce ti-a venit sa il schimbi ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am vb cu un individ de pe acest forum cu un 320ci Coupe nonFL, din ce am inteles de la el SUSPENDAT DEFINITIV DE PE ACEST FORUM locuieste in DE are cutie steptronic ZF Rmfd automatic transmission EH A5S 325Z - TN si 190 000km in bord, dupa ce a citit pe form s-a decis ca trebuie sa schimbe uleiul in cutia de viteze. A fost la reprezentanta BMW din Germania si cei de acolo efectiv nu au vrut sa-i schimbe uleiul si nici nu au vrut sa-i vanda ulei, a revenit pe forum a mai citit putin apoi dupa 1 saptamana la luat iar drogul cu schimbatul uleiului din cutie (mai toti amicii lui de acolo lau sfatuit sa nu-l schimbe) a mintit ca ii trebuie ulei pt un prieten din Romania :)) cu probleme la cutia de viteze si de data asta i-au vandut ulei ....

Mentionez ca in acesti km cutia nu avea absolut nimic .....dupa ce la schimbat primele simptome au fost ca smuceste si se aude un zgomot in fiecare treapta de viteze ......a avut o perioada in care si-a revenit cutia dar nu total ci smucea doar dupa 130km/h .... acum a inceput iar sa-i faca urat la viteze mici cand merge subturat smuceste mereu dupa ce depaseste 130km/h si uneori in orice treapta de viteze ....omu e disperat si isi blesteama zilele si orele care si le-a pierdut citind pe forum ca uleiul din cutie automata se schimba ....

 

Momentan eu sunt total in aer, efectiv nu stiu ce sa mai cred, dupa logica mea si poate a multora ar trebuii sa nu pateasca nimic cutia automata dupa schimbarea uleiului .... :) am vb cu si cu indivizi care au schimbat uleiul si nu au remarcat nimic schimbat dar sunt mult mai impacati ca totusi in cutie este ulei si filtru nou .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Eu va spun sigur ca in Spania NU se schimba uleiul in service'urile BMW. Exact ce ai spus tu se intampla si aici. Eh...poate si din cauza ca astia nu au mesterit la Dacia 1300 in spatele blocului inainte sa aibe BMW :)

 

Si in retelele de service mari de aici prima data te chestioneaza asupra motivului. Daca ii spui ca schimba perfect atunci te intreaba mirat de ce vrei sa schimbi uleiul. Daca ii spui ca ai probleme...atunci iti spun ca trebuie verificata cutia. In niciun caz nu rezolvi ceva cu schimbul de ulei...

Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma, e bine (recomandat) sa-l schimbi sau nu? eu am 165k km pana acum si, din reviziile din cartea tehnica, nu a fost schimbat deloc. a mea cam smuceste un pic mai ales cand e rece afara si e rece si motorul, cand se incalzeste nu prea se mai simte
Link to comment
Share on other sites

Eu va spun sigur ca in Spania NU se schimba uleiul in service'urile BMW. Exact ce ai spus tu se intampla si aici. Eh...poate si din cauza ca astia nu au mesterit la Dacia 1300 in spatele blocului inainte sa aibe BMW :)

 

Si in retelele de service mari de aici prima data te chestioneaza asupra motivului. Daca ii spui ca schimba perfect atunci te intreaba mirat de ce vrei sa schimbi uleiul. Daca ii spui ca ai probleme...atunci iti spun ca trebuie verificata cutia. In niciun caz nu rezolvi ceva cu schimbul de ulei...

Pai explica si mie, de ce in State, unde sunt obligati prin lege sa dea garantie mai mare la motor si cutie, uleiul nu mai e lifetime ca in Europa. Sa nu schimbati niciodata uleiul, sa manance si baietii aia care fac cutii RMFD o paine cinstita ... :)

istoria cu lifetime la steptronic e lunga .. se poate citi pe alte topicuri de care nu dau acum nici de o culoare.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

E o procedura pentru fiecare tip. In princpiu, ridicata pe stand si motorul la relanti o treci usor prin toate treptele, mai comletezi si tot asa.

Dupa acea mai mergi cu ea in sarcina ceva km si apoi te intorci sa verifici nivelul, completezi din nou. E descrisa procedura si in manualul bentley daca il ai pentru modelul tau.

Link to comment
Share on other sites

Salut . La cat timp / km trebuie sa se schimbe uleiul la o cutie automata bmw e46 '99 si cam cat ar costa?

Vad ca 2-3 forumisti nu au citit ca ai AUTOMATA.

 

Dar daca tot vrei sa schimbi ceva care nu te deranjeaza...sa nu uiti sa schimbi si:

- lantul de distributie

- grupul

- vaselina din planetarele

- reconditioneaza turbosuflanta preventiv

- schimba carbunii si rebobineaza electromotorul

- etc.

Daca mai imi vin in minte si alte piese/ansambluri o sa mai scriu !

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Jacobs, documenteazate putin , vezi cum si in ce conditii a inceput istoria lifetime la BMW si nu numai, Citeste niste TIS-uri de pana in 2003, vezi cate cutii steptronic au picat, mergi la un un centru RMFD al lui ZF si Getrag, vezi stivele de cutii BMW, Mercedes si alte marci "lifetime" aflate acolo la reconditionare, vorbeste cu un inginer de acolo, vezi fericirea pe fata muncitorilor si cum aprind cate o lumare la pentru board-ul BMW si departamentul lor de marketing, care in ineptia lor tot o tin uleiul "Lifetime" ( a se citi perioada garantiei + o marja de eroare) si castiga si ei o paine, si apoi vii si argumentezi. Cate masini cu cutie automata ai avut ? cat te-a interesat problema asta mai mult decat teoretic si frecat pe net un pic ?

Dan : Eu am procedura la e34 din manualul bentley ca asta ma intereseaza pe mine(pentru Jacobs: sa stii ca lifetime a aparut de la e34 si e36 prin aplicarea unui sticker, daca te intereseaza). E asa cum ti-am descris.

Drenezi ce ulei poti, completezi pana la maxim, faci operatiile descrise anterior, verifici nivelul, completezi si tot asa... Asa se face cand service-ul respectiv nu are o pompa speciala care face operatiunea automat. Oricum asa nu vei reusi sa scoti tot uleiul, mai ramane ala din convertizor cel putin. Asta inseamana ca e safe sa mai schimbi odata dupa cateva mii de km.

Pompa aia e asemanatoare cu cea pentru lichidul de frana de exemplu, functioneaza cam la fel si pe acelasi principiu.

O cutie automata careia uleiul i se schimba la timp practic va tine mai mult decat restul masinii, daca nu e folosita in mod barbar, gen accelerat cu frana pusa la liniute si chestii de genul asta.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

intervin si eu pentru ca sunt in cunostiinta de cauza , am un 318i din 2000 steptronic , faza cu uleiul lifetime e cea mai mare schema de marketing posibila , fix dupa ce am luat masina , am observat ca smucea la schimbatul treptelor , nu conta rece sau cald , ce am facut ca sa rezolv problema :

 

- schimbat ulei cutie intra vreo 6L

- schimbat filtru cutie

- pus ultimul soft pentru computerul cutiei

 

M-a costat 400 ron cu tot cu manopera , rezultatul - nici nu mai simt cand se schimba treptele .

 

Uleiul din cutie se schimba la 50 - 60.000 de km in functie de stilul de condus .

 

Uleiul scos din cutie era f negru . Asa ca daca credeti in continuare treaba cu lifetime la uleiul de cutie va urez bafta si km multi :)

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

intervin si eu pentru ca sunt in cunostiinta de cauza , am un 318i din 2000 steptronic , faza cu uleiul lifetime e cea mai mare schema de marketing posibila , fix dupa ce am luat masina , am observat ca smucea la schimbatul treptelor , nu conta rece sau cald , ce am facut ca sa rezolv problema :

 

- schimbat ulei cutie intra vreo 6L

- schimbat filtru cutie

- pus ultimul soft pentru computerul cutiei

 

M-a costat 400 ron cu tot cu manopera , rezultatul - nici nu mai simt cand se schimba treptele .

 

Uleiul din cutie se schimba la 50 - 60.000 de km in functie de stilul de condus .

 

Uleiul scos din cutie era f negru . Asa ca daca credeti in continuare treaba cu lifetime la uleiul de cutie va urez bafta si km multi :)

 

Nu faci altceva decat sa intaresti cele spuse de mine sau de altcineva de pe forum sau nu numai. !!!

 

Am cel putin doua intrebari pentru tine :

1. De ce era uleiul negru ?

2. De ce a schimbat softul ?

3. De ce BMW nu ar schimba uleiul din cutie la Inspection I sau II ?

Nu vreau sa dau raspunsurile LOGICE si EVIDENTE d.p.m.d.v. Astept de la tine sa ne convingi :)

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

intervin si eu pentru ca sunt in cunostiinta de cauza , am un 318i din 2000 steptronic , faza cu uleiul lifetime e cea mai mare schema de marketing posibila , fix dupa ce am luat masina , am observat ca smucea la schimbatul treptelor , nu conta rece sau cald , ce am facut ca sa rezolv problema :

 

- schimbat ulei cutie intra vreo 6L

- schimbat filtru cutie

- pus ultimul soft pentru computerul cutiei

 

M-a costat 400 ron cu tot cu manopera , rezultatul - nici nu mai simt cand se schimba treptele .

 

Uleiul din cutie se schimba la 50 - 60.000 de km in functie de stilul de condus .

 

Uleiul scos din cutie era f negru . Asa ca daca credeti in continuare treaba cu lifetime la uleiul de cutie va urez bafta si km multi :)

 

Nu faci altceva decat sa intaresti cele spuse de mine sau de altcineva de pe forum sau nu numai. !!!

 

Am cel putin doua intrebari pentru tine :

1. De ce era uleiul negru ?

2. De ce a schimbat softul ?

3. De ce BMW nu ar schimba uleiul din cutie la Inspection I sau II ?

Nu vreau sa dau raspunsurile LOGICE si EVIDENTE d.p.m.d.v. Astept de la tine sa ne convingi :)

 

1. pai era negru datorita uzurii , avand in vedere ca probabil nu a fost schimbat niciodata , 10 ani vechime totusi e doar un ulei , un ulei f important din punctu meu de vedere doarece mentine buna functionare a cutiei .

2. orice pachet software o data creat poate fi imbunatatit din cunostiintele mele exista 2 update'uri la softul original bmw , mi-a fost pus softul din 2003 ultimul compatibil cu cutia mea

3. cum s-a discutat si mai sus , cineva are de mancat o paine de pe urma cutiilor cazute

 

Un ulei din cunostiintele mele nu isi mentine proprietatile forever , acum unii zic ca ar fi bine sa se schimbe la 50.000 , alti la 60.000 sau chiar la 90.000 .

Link to comment
Share on other sites

Multa vreme BMW nu a recomandat schimbarea uleiului considerat lifetime. Insa recent in orice service BMW recomandarea este 100.000 mile, adica exact cat este garantia extinsa acordata de BMW. Sunt zeci de exemple, eu am urmarit recent un forum de X5 din USA si acolo se discuta intens despre schimbarea uleiului in transmisie.

 

Si cum cutiile BMW sunt fabricate printre altele si de ZF, asta e recomandarea producatorului direct de la el de pe site:

 

http://www01apps.zf.com/kst464/ZF_Interoel...2011_en0700.pdf

 

 

Maintenance recommendations ZF automatic transmissions

 

5 and 6-speed as well as 4HP20 automatic transmissions:

ZF 5 and 6-speed as well as the ZF 4HP20 automatic transmissions are filled maintenance-free with specially developed partially

synthetic ATF oils. Maintenance-free fills are intended for normal operating conditions. Especially driving at very high operating

temperatures can result in accelerated aging or increased wear of ATF oils. It is recommended, in the event of severe operating

conditions, such as:

- frequent highway driving in top speed range,

- offensive, sporty driving style,

- frequent trailer operation,

being above average, oil purification (oil change) on automatic transmissions is recommended between 80,000 km and 120,000 km, or

8 years, depending on the load.

In each case, only released ATF oil may be used for oil changes. And oil changes must be performed in accordance with the relevant

specifications.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu am inteles din acest text ca se recomanda schimbarea uleiului daca masina este folosita preponderent in una din situatiile :

-condus cu viteze de top pe autostrada

-stil supersportiv de condus

-tractare

 

''Maintenance-free fills are intended for normal operating conditions'' deci daca folosesc masina preponderent in conditii normale...nu cred ca este nevoie sa schimb uleiul.

 

Sper ca nu am inteles altceva din text.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.