Jump to content

ulei cutie automata


ownage16

Recommended Posts

Fiecare intelege ce doreste, eu sunt convins ca nu exista asa ceva ca ulei lifetime, proprietatiile unui ulei nu pot ramane aceleasi forever, la un moment dat se deterioreaza.

 

BMW recomanda schimbul de ulei de motor la 25.000 de km, eu si multi altii il schimbam cam pe la 10 mii pentru ca mediul in care este folosita masina accentueaza uzura uleiului. Tu la cat il schimbi?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai la cei 220.000km sau cat are a mea il schimb cam la 15.000km.

Pana acum 50.000-60.000km schimbul era facut la 20-22.000km.

 

Am un prieten care merge cu a lui saptamanal pe un circuit. Face 350km in fiecare sambata. Schimba uleiul cam la 2500km.

 

Eu ma uit din cand in cand pe joja si pun ulei pe hartie alba lucioasa [foto] sa ii vad calitatea :)

 

Cutia mea functioneaza PERFECT. Acum eu ce sa fac ? Sa ma ingrijorez ca este OK sau ? :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma fiecare face ce considera ca e mai bine pentru masina lui, se documenteaza, discuta cu altii, si apoi trage o concluzie personala, ce e bine si ce e rau. Daca tu crezi ca uleiul este lifetime, atunci nu il schimba.
Link to comment
Share on other sites

Fiecare face dupĂŁ cum ĂŽl taie capul.

 

Din punctul meu de vedere, cei care sunt foarte sceptici cu privire la schimbul de ulei din cutia automatĂŁ pot sĂŁ nu schimbe niciodatĂŁ nici uleiul de la motor, poate Âşi ĂŁla e lifetime, plus cĂŁ nu Ăžin maÂşina foarte multĂŁ vreme.

 

Lichidul de parbriz poate fi foarte uÂşor ĂŽnlocuit cu apĂŁ de la chiuvetĂŁ, este mai simplu Âşi mai ieftin aÂşa.

 

Motorina de la Âşoferii de TIR sigur e foarte bunĂŁ.

 

Lista poate continua. :)

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi pare ca traficul infect prin care tinem masinile astea intra tot la conditii de uzura deosebite . PE la 100 k probabil si eu voi schimba

 

 

Ps . Cititi recomandarile de aici

 

 

Cam asta am auzit si eu ca se recomanda recent: The transmission fluid has a Condition Based Service interval of approximately 100,000 miles

 

Asta inseamna 160.000 km, si eu vreau sa mi-l schimb curand, am acum chiar 160k km si cred ar fi cazul, am uneori socuri mici la turatii joase, si la oprire pe loc.

Link to comment
Share on other sites

Am cel putin doua intrebari pentru tine :

1. De ce era uleiul negru ?

2. De ce a schimbat softul ?

3. De ce BMW nu ar schimba uleiul din cutie la Inspection I sau II ?

Nu vreau sa dau raspunsurile LOGICE si EVIDENTE d.p.m.d.v. Astept de la tine sa ne convingi :)

1. Uleiul e negru deoarece contine particule arse de material de frictiune desprinse din ambreiaje. Inevitabil discurile de ambreiaj se uzeaza in timp si acel material ajunge in ulei. Ceea ce nu e deloc bine nici pentru ungere si nici pentru mechatronic.

2. Deoarece BMW, ca orice alt producator, analizeaza functionarea si eventualele deficiente reclamate de clienti sau descoperite in service-uri si le corecteaza prin update-uri de software.

3. E in primul rand marketing, vor sa arate ca masina are costuri reduse de exploatare.

 

Eu mi-am schimbat uleiul la cutie si consider ca a meritat efortul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am schimbat uleiul la cutie si consider ca a meritat efortul.

 

la ce km ai schimbat . Am vazut ca pe E90 post se fac schimburi intre 80k-120k km . Majoritatea fac flush cu schimbarea a 7 litri , in loc de schimbare fortata cu pompa.

Oricum revin cu intrebarea , in Buc in afara de reprezentanta ce service mai face schimbare ?

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Un prieten de al meu tot cu bmw tot e46 tot cutie automata mi-a spus ca schimba la 15k km aproximativ o data pe an , ceea ce mi s-a parut foarte des . Ar trebui sa tina mult mai mult decat cea manuala dar majoritatea zice contrariul. Ca pret am auzit ca este 1200 ron cu manopera si cu tot uleiul schimbat. Cam la cati km ziceti sa-l schimb sa nu afecteze cutia ?
Link to comment
Share on other sites

Un prieten de al meu tot cu bmw tot e46 tot cutie automata mi-a spus ca schimba la 15k km aproximativ o data pe an , ceea ce mi s-a parut foarte des . Ar trebui sa tina mult mai mult decat cea manuala dar majoritatea zice contrariul. Ca pret am auzit ca este 1200 ron cu manopera si cu tot uleiul schimbat. Cam la cati km ziceti sa-l schimb sa nu afecteze cutia ?

 

 

vai de capu meu de unde pana unde 1200 ron , pe mine ma costat 500 ron ( nu 400 cum am zis prima oara , uitasem de filtru ) cu tot cu ulei si filtru si manopera , ca sa fii safe eu as zice sa il schimbi o data la 50.000 de km , deci cam la 2-3 ani

Link to comment
Share on other sites

Scuze de off topic,dar la un 316i(M43 motorul) din 2000 ,cutie manuala,cam ce ulei se baga?A mai fost un topic mai de mult si am mai pus o data intrebarea asta dar nu a raspuns nimeni si am zis ca daca tot am gasit ceva legat poate imi raspunde cineva....Am 175.000 km si as vrea sa schimb uleiul.....Si mai trebuie luat ceva pe langa ulei?Ca stiu ca la cutia manuala nu sunt filtre!
Link to comment
Share on other sites

Eu am cu un e46 din 2002 cutie steptronic 270000km si nu am schimbat uleiul in cutie niciodata,mentionez ca schimba impecabil.Cand am luat masina avea 90000km si nu cred ca a fost schimbat avand in vedere ca am cumparat masina din Germania si in cartea de service nu aparea schimb de ulei la cutie.
Link to comment
Share on other sites

e39 530d Steptronic

 

- schimbat la 265.000 cu ulei original

- schimbat la 300.000 cu Dextron 6 in reprezentanta ZF, GM cu masina de flush ( 12 litri tot uleiul)

masina are 345.000 acum si cutia merge bine ( motor resoftat). Recomandarea inginerului de acolo e sa-l schimb la 40-50 mii.

 

Daca uleiul e negru si sunt depuneri metalice pe magnetii de pe capacul cutiei atunci nu prea e de bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am cu un e46 din 2002 cutie steptronic 270000km si nu am schimbat uleiul in cutie niciodata,mentionez ca schimba impecabil.Cand am luat masina avea 90000km si nu cred ca a fost schimbat avand in vedere ca am cumparat masina din Germania si in cartea de service nu aparea schimb de ulei la cutie.

 

La fel si a mea. 2002-steptronic-germania. merge impecabil.

NU as schimba deocamdata uleiul decat in Munchen la BMW :twoup:

 

LOGIC ca atunci cand apar problemele...se incepe cu un flush/schimb de ulei.

 

Pe e46fanatics sau altundeva am vazut un poll cu steptronic. 85% din cei care au votat NU au avut pana acum probleme cu steptronic. Au fost aproape 1000 de voturi.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ca sa nu mai deschid alt topic voi posta aici:

 

1....se schimba uleiul la cutiile automate sau nu???

 

2.....cate trepte are masina mea? 4 sau 5?

 

este vorba de un 318IS M44 1,2,3, D, N, R, P.....

 

astept cu interes raspunsuri (de la oameni care chiar se pricep) la nelamuririle mele.......

Link to comment
Share on other sites

citeste cu atentie, ca s-au postat si documente oficiale. MAi sunt n-spe topicuri deschise pe aceasi tema,

 

Da se schimba inidferent de ce cutie automata ai. In primul rand trebuie sa afli ce cutie ai, asta o faci numai dupa part no. E putin probabil fie lifetime oricum, dar chiar daca ai, se inlocuieste si ala. Daca nu e lifetime, cea ce la tine e foarte probabil, avand invedere ca e si in 4 trepte, an 96 parca, intervalul maxim recomandat si de BMW, in TIS, e de 50-60k km, inclusiv in manualul bentley, Daca ai eticheta verde, e "lifetime" si intervalul e mai mare.. intre 80 si 120k. Dar din cate stiu uleiul lifetime a fost introdus din 95, inclusiv la e34 si e36, dar numai pe cutiile cu 5 trepte. A ta e in 4 deci probabil ai ulei ATF normal, scapi si mult mai ieftin si probabil ca si fost schimbat de cateva ori, ca la cutiile astea nu exista discutii, inclusiv recomandarea oficiala e sa se schimbe..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

deci cutia mea este in 4 trepte (am inteles).......masina a avut toate reviziile la zi pana la 88.000 de km pana in noiembrie 2008 (atat a stat in germania) iar in prezent are 130.000 (tind sa cred ca sunt originali din diferite motive).......am sa ma documentez mai bine ce fel de cutie am si ce fel de ulei sa-i cumpar si-l voi schimba......pana acum am trait cu impresia ca masina are 5 trepte.....nu obisnuiesc sa merg tare cu ea dar am vrut sa vad cum se comporta la viteza si am dus-o in 170 la 6200 rpm si atunci a sarit in treapta superioara la ~5000rpm...de aici am crezut ca la 170 eram intr-a 4-a treapta si a sarit in a 5-ea (imi era greu sa cred ca la 170 eram in treapta 3 si a sarit in 4 :twoup: )....

 

 

ma declar un nepriceput la automata........insa imi place maxim ideea de automata :)

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

deci cutia mea este in 4 trepte (am inteles).......masina a avut toate reviziile la zi pana la 88.000 de km pana in noiembrie 2008 (atat a stat in germania) iar in prezent are 130.000 (tind sa cred ca sunt originali din diferite motive).......am sa ma documentez mai bine ce fel de cutie am si ce fel de ulei sa-i cumpar si-l voi schimba......pana acum am trait cu impresia ca masina are 5 trepte.....nu obisnuiesc sa merg tare cu ea dar am vrut sa vad cum se comporta la viteza si am dus-o in 170 la 6200 rpm si atunci a sarit in treapta superioara la ~5000rpm...de aici am crezut ca la 170 eram intr-a 4-a treapta si a sarit in a 5-ea (imi era greu sa cred ca la 170 eram in treapta 3 si a sarit in 4 :twoup: )....

 

 

ma declar un nepriceput la automata........insa imi place maxim ideea de automata :)

 

-- SCHIMBA ULEIUL --- cu ulei OEM daca nu ai incredere in nimeni si nimic --- alte cometarii sunt inutile ...

 

P.S. Daca nu s-a schimbat uleiul niciodata si cu masina s-a mers in regim de oras mai mult si ajungi cu ea in 200.000km esti un norocos iar daca treci de 200.000Km pune bani deoparte pt kittul de reparatie ....

 

Uleiul pe la 100.000 km arata asa :

 

http://img204.imageshack.us/img204/2844/atf05fluid.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Nu recomanda nimeni sa schimbati uleiul in cutiile automate. Nici la masinile noi de acum. Nici la altele. Nici BMW nici alt producator auto.

Schimbul il faceti pe raspunderea voastra !

 

Daca cutia nu are probleme...schimbul este inutil fiindca nu este ceva ''preventiv'' :twoup:

Daca cutia are deja probleme...nici 46384637 de schimburi nu va ajuta !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu recomanda nimeni sa schimbati uleiul in cutiile automate. Nici la masinile noi de acum. Nici la altele. Nici BMW nici alt producator auto.

Schimbul il faceti pe raspunderea voastra !

 

Daca cutia nu are probleme...schimbul este inutil fiindca nu este ceva ''preventiv'' :twoup:

Daca cutia are deja probleme...nici 46384637 de schimburi nu va ajuta !

 

ai inceput .....exista destule documente care recomanda .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu recomanda nimeni sa schimbati uleiul in cutiile automate. Nici la masinile noi de acum. Nici la altele. Nici BMW nici alt producator auto.

Schimbul il faceti pe raspunderea voastra !

 

Daca cutia nu are probleme...schimbul este inutil fiindca nu este ceva ''preventiv'' :twoup:

Daca cutia are deja probleme...nici 46384637 de schimburi nu va ajuta !

 

Dupã atâÞia ani tot asta susÞii?

 

E aberant sĂŁ ai asemenea idei fixe.

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am oprit niciodata :twoup: Cand imi arati documentu' ala...poate !

 

Cel mai tare a fost raspunsul unui inginer de la BMW acum vineri : ''de ce numai strainii vin la noi si intreaba tampenii ?''

 

Mi-au facut si pret pentru 10L ulei, set filtru ulei si manopera. 475 euro.

Tot nu mi-au recomandat sa schimb !!! Le-am zis ca stiu 3-4 romani mai destepti decat ei...! Nu m-au crezut...

 

 

Nu recomanda nimeni sa schimbati uleiul in cutiile automate. Nici la masinile noi de acum. Nici la altele. Nici BMW nici alt producator auto.

Schimbul il faceti pe raspunderea voastra !

 

Daca cutia nu are probleme...schimbul este inutil fiindca nu este ceva ''preventiv'' :)

Daca cutia are deja probleme...nici 46384637 de schimburi nu va ajuta !

 

Dupã atâÞia ani tot asta susÞii?

 

E aberant sĂŁ ai asemenea idei fixe.

 

Chiar daca sunteti cativa asa mai cunoscuti pe forum...tot nu aveti explicatie la ce sustineti si nici documente BMW.

Care e problema voastra ? Cine vrea sa isi schimbe uleiul sa si-l schimbe.

 

Eventual poti sa le si spui Ciupanezu cat de mult te-a ajutat pe tine...:)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stai liniştit, dacă-ţi pică o să te bată prietenesc pe umăr.

 

P.S: Inginerul ăla e un dobitoc patentat. :twoup:

 

La mine nu a picat cutia din cauze normale ci pentru că a picat blocul hidraulic şi nu s-au mai lubrifiat unele ambreiaje corespunzător.

 

Blocul hidraulic se defectează mult mai rar.

 

Ăn America se recomandă schimbarea uleiului pentru că i-au dat ĂŽn judecată pe cei de la BMW.

Cumva sunt alte cutii pe BMW-urile din America?

Edited by Ciupanezu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.