Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Vreau sa aflu si eu o chestie de la cei care poseda masini inmatriculate in BG: ITP-ul si asigurarea la un 318i E46 din '99 cam cat costa pe an? Cum fac sa platesc banii astia? Intreb deoarece s-ar putea sa cumpar o astfel de masina inmatriculata in BG.

Toata distractia te costa in jur de 200 E(cu tot cu impozit),te sfatuiesc sa platesti in leva,sa nu te arda prea tare la cursul de schimb.

Daca vrei sa cumperi o masina gata inscrisa acolo ai grija la acte,sa fie toate,sa iti faca contract de V-C si sa iti faca proprietarul bulgar procura pe numele tau.

Link to comment
Share on other sites

ITP-ul e 35leva, adica vreo 60-70RON. Asigurarea e in functie de capacitatea motorului. Eu am platit la 2,5TDS cam 110-120Euro parca, ceva de genul 260-280leva. La motoare mai mici sunt mai ieftine asigurarile. Restul din diferenta care se vehiculeaza e comisionul omului care merge cu tine si te ajuta sa-ti rezolvi problemele.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

 

Am si eu niste intrebari:

 

1) Cum vor tine ei evidenta?

2) Daca sunt cetatean german (in acest exemplu, vorbim de o masina inmatriculata in Germania..) se mai aplica aceasta lege?

3) Credeti ca vor fi metode ca sa se "triseze" ?

 

Multumesc, si imi cer scuze daca sa mai intrebat.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Sal.Am o masina inm pe bg. Am tot citit pe forum si vad ca parerile sunt impartite.DAR am o intrebare pt cei care zic de cei cu masini pe bg. Daca tot o tine-ti cu statul roman, taxe , imp, etc, de ce va duce-ti in vacante in Bulgaria?Dute nene in Romania si ajuta tara sa se ridice din noroi.!!
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Nu e buna comparatia ta...

 

 

E ca si cum m-as duce in vacanta la Mamaia,dar banii i-ar incasa bulgarii :thumbsup:

 

Depinde cum privesti,intr-un fel are dreptate. Cei care merg in concediu la bulgari o fac din mai multe motive:

servire mai buna ca la noi,poate mai multa curatenie,confort sporit dar nu in ultimul rand pretul. Banii ca si in cazul celor cu masini inmatriculate reprezinta principalul motiv,indiferent ca unii recunosc sau nu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

M-am gandit sa fac topic-ul asta pentru a lamuri pe toata lumea inclusiv cei care vor sa isi inmatriculeze masina in Bulgaria inclusiv pe cei care au masina inmatriculata in Romania si traiesc cu impresia ca l-au agata pe Dumnezeu de picior si cei cu masini inmatriculate in Bulgaria sunt niste oameni leprosi(treaba foarte comuna in randul romanilor inclusiv in randul membrilor forumului).

Dupa cum toata lumea stie dar putini dintre voi cred cu adevarat masinile inmatriculate pe Bulgaria sunt perfect legale, este exact aceeasi situatie ca atunci cand cumparati de la cineva o masina gata inscrisa in circulatia romaneasca si pana va rezolvati inmatricularea pe numele vostru circulati cu certificatul pe numele fostului proprietar.A nu se confunda actul de proprietate cu certificatul de inmatriculare.

Legile bulgaresti sunt foarte diferite de cele romanesti datorita faptului ca :unii ar spune ca sunt "inapoiati ....etc" dar de fapt ei nu sunt producatori de masini de aici rezulta si cuantumul aproape nesemnificativ al taxei de prima inmatriculare.

 

LA MASINILE INMATRICULATE IN BULGARIA NU SE PLATESTE IMPOZIT

este perfect legal si as spune foarte normal.Pentru masinile inmatriculate in Bulgaria procedura este urmatoarea:

Masina se vinde catre bulgar cu data zilei precedente(ptr cei care aveti masini inmatriculate cel mai probabil nici macar nu ati semnat actul asta de vanzare cumparare catre bulgar-nu e nici o problema).Masina apoi intra la KAT(RAR-ul bulgaresc),acolo se bate cartea noua si se elibereaza ambele briefuri (certificat de inmatriculare si carte de identitate),apoi se vinde masina inapoi proprietarului roman cu data curenta(act cu valabilitate nelimitata),se intocmeste polita de asigurare si cartea verde dupa care se ia drumul notarului care legalizeaza procura prin care bulgarul se absolva de toate drepturile asupra masinii inca odata(actul de vanzare-cumparare fiind indeajuns) procura este valabila doar in caz de accident pentru a se putea deschide dosar la firma de asigurari(asta este singurul scop al procurii!!!)si totodata aceasta procura nu trebuie prezentata obligatoriu oricarei buruiana de politist de pe marginea drumului care va opreste ca stie el ca tu nu esti cu actele in regula.Spre deosebire de Romania masina se inmatriculeaza de KAT(si nu politie) si masina trebuie sa fie inmatriculata pentru a putea fi declarata la fisc(in Romania exact invers).Deci dupa ce bulgarul va vandut masina inapoi din punctul lui de vedere nu mai are rost sa declare masina si chiar daca ar vrea nu mai poate pentru ca actele au intrat in posesia romanului.In situatia de fata masina este "in aer" cu impozitele ,pur si simplu nu se plateste impozit decat daca romanul o declara la fiscalitatile romane cea ce este legal si normal(masina poate sa fie inmatriculata in Bulgaria si impozitul sa fie platit in Romania pentru ca Fiscul e una si Politia Rutiera e alta-nu exista lege romaneasca sa va oblige sa va inmatriculati masina in Romania daca este declarata la fisc).Daca masina nu se declara la fisc nu e nici o problema.

Masina nu se poate radia din circulatie din Bulgaria decat pe baza cartii de identitate a masinii,care este la proprietar,si aceasta radiere e posibila numai si numai la KAT si se poate intampla daca cartea de identitate este deteriorata,gaurita taiata etc situatie in care procedura de inmatriculare se ia de la capat(deci nu aveti de ce sa va faceti griji).

Eu am doua masini inmatriculate pe Bulgaria cu una din ele am intrat in al 3-lea an si cealalta o am de 9 luni.

Tin sa mentionez ca am calatorit foarte mult cu masina in Europa fara probleme,fiind oprit in toate tarile de politie

 

In ceea ce priveste riscurile la care sunteti supusi daca circulati cu masina inmatriculata in Bulgaria sunt exact aceleasi ca si cu o masina inmatriculata in Romania,adik daca nu cedati trecerea la un pieton prea putin conteaza ce fel de masina conduci.....,in caz de control al politistilor nu trebuie sa prezentati decat cartea verde, talonul masinii si rovinieta dupa caz.

Asigurarea este valabila in Romania fara probleme, si daca masina se inregistreaza la fisc este posibila si rezervarea unui loc de parcare de la primarie.

 

Tot ce am mentionat mai sus sunt din experienta proprie si discutii cu bulgarul care mi-a inmatriculat masinile.

Daca mai aveti nelamuriri sau poate am omis eu ceva va raspund cu cea mai mare placere!

 

 

Ca tot veni vorba de masini inmatriculate in Bulgaria, ar putea fi un caz comun si frecvent acesta: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/163497-inmatriculare-din-bulgaria-in-romania/page__p__2259011__fromsearch__1#entry2259011

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.