Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

M-am gandit sa fac topic-ul asta pentru a lamuri pe toata lumea inclusiv cei care vor sa isi inmatriculeze masina in Bulgaria inclusiv pe cei care au masina inmatriculata in Romania si traiesc cu impresia ca l-au agata pe Dumnezeu de picior si cei cu masini inmatriculate in Bulgaria sunt niste oameni leprosi(treaba foarte comuna in randul romanilor inclusiv in randul membrilor forumului).

Dupa cum toata lumea stie dar putini dintre voi cred cu adevarat masinile inmatriculate pe Bulgaria sunt perfect legale, este exact aceeasi situatie ca atunci cand cumparati de la cineva o masina gata inscrisa in circulatia romaneasca si pana va rezolvati inmatricularea pe numele vostru circulati cu certificatul pe numele fostului proprietar.A nu se confunda actul de proprietate cu certificatul de inmatriculare.

Legile bulgaresti sunt foarte diferite de cele romanesti datorita faptului ca :unii ar spune ca sunt "inapoiati ....etc" dar de fapt ei nu sunt producatori de masini de aici rezulta si cuantumul aproape nesemnificativ al taxei de prima inmatriculare.

 

LA MASINILE INMATRICULATE IN BULGARIA NU SE PLATESTE IMPOZIT

este perfect legal si as spune foarte normal.Pentru masinile inmatriculate in Bulgaria procedura este urmatoarea:

Masina se vinde catre bulgar cu data zilei precedente(ptr cei care aveti masini inmatriculate cel mai probabil nici macar nu ati semnat actul asta de vanzare cumparare catre bulgar-nu e nici o problema).Masina apoi intra la KAT(RAR-ul bulgaresc),acolo se bate cartea noua si se elibereaza ambele briefuri (certificat de inmatriculare si carte de identitate),apoi se vinde masina inapoi proprietarului roman cu data curenta(act cu valabilitate nelimitata),se intocmeste polita de asigurare si cartea verde dupa care se ia drumul notarului care legalizeaza procura prin care bulgarul se absolva de toate drepturile asupra masinii inca odata(actul de vanzare-cumparare fiind indeajuns) procura este valabila doar in caz de accident pentru a se putea deschide dosar la firma de asigurari(asta este singurul scop al procurii!!!)si totodata aceasta procura nu trebuie prezentata obligatoriu oricarei buruiana de politist de pe marginea drumului care va opreste ca stie el ca tu nu esti cu actele in regula.Spre deosebire de Romania masina se inmatriculeaza de KAT(si nu politie) si masina trebuie sa fie inmatriculata pentru a putea fi declarata la fisc(in Romania exact invers).Deci dupa ce bulgarul va vandut masina inapoi din punctul lui de vedere nu mai are rost sa declare masina si chiar daca ar vrea nu mai poate pentru ca actele au intrat in posesia romanului.In situatia de fata masina este "in aer" cu impozitele ,pur si simplu nu se plateste impozit decat daca romanul o declara la fiscalitatile romane cea ce este legal si normal(masina poate sa fie inmatriculata in Bulgaria si impozitul sa fie platit in Romania pentru ca Fiscul e una si Politia Rutiera e alta-nu exista lege romaneasca sa va oblige sa va inmatriculati masina in Romania daca este declarata la fisc).Daca masina nu se declara la fisc nu e nici o problema.

Masina nu se poate radia din circulatie din Bulgaria decat pe baza cartii de identitate a masinii,care este la proprietar,si aceasta radiere e posibila numai si numai la KAT si se poate intampla daca cartea de identitate este deteriorata,gaurita taiata etc situatie in care procedura de inmatriculare se ia de la capat(deci nu aveti de ce sa va faceti griji).

Eu am doua masini inmatriculate pe Bulgaria cu una din ele am intrat in al 3-lea an si cealalta o am de 9 luni.

Tin sa mentionez ca am calatorit foarte mult cu masina in Europa fara probleme,fiind oprit in toate tarile de politie

 

In ceea ce priveste riscurile la care sunteti supusi daca circulati cu masina inmatriculata in Bulgaria sunt exact aceleasi ca si cu o masina inmatriculata in Romania,adik daca nu cedati trecerea la un pieton prea putin conteaza ce fel de masina conduci.....,in caz de control al politistilor nu trebuie sa prezentati decat cartea verde, talonul masinii si rovinieta dupa caz.

Asigurarea este valabila in Romania fara probleme, si daca masina se inregistreaza la fisc este posibila si rezervarea unui loc de parcare de la primarie.

 

Tot ce am mentionat mai sus sunt din experienta proprie si discutii cu bulgarul care mi-a inmatriculat masinile.

Daca mai aveti nelamuriri sau poate am omis eu ceva va raspund cu cea mai mare placere!

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu are un Omega inscris in Bulgaria de aproape un an si acum trebuie sa reinoiasca asigurarea si a tot citit el ca cica daca nu e platit impozitul se radiaza din oficiu!!! Cum sta treaba cu chestia asta?

Nu e adevarat, eu am intrat in al 3-lea an cu o masina si nu se intampla asa ceva.Ca o masina sa fie radiata din circulatie trebuie cartea mare a masinii sa fie declarata nula.Tu cel mai probabil ai sa ii trimiti bulgarului prin fax copie dupa cartea mare in baza careia iti da itp nou si asigurarea noua.Nu ai de ce sa iti faci griji.

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu are un Omega inscris in Bulgaria de aproape un an si acum trebuie sa reinoiasca asigurarea si a tot citit el ca cica daca nu e platit impozitul se radiaza din oficiu!!! Cum sta treaba cu chestia asta?

Nu e adevarat, eu am intrat in al 3-lea an cu o masina si nu se intampla asa ceva.Ca o masina sa fie radiata din circulatie trebuie cartea mare a masinii sa fie declarata nula.Tu cel mai probabil ai sa ii trimiti bulgarului prin fax copie dupa cartea mare in baza careia iti da itp nou si asigurarea noua.Nu ai de ce sa iti faci griji.

 

Da, asa va face. Trimite actele si se rezolva. Merge trimisa doar copia dupa carte??

 

Eu nu imi fac griji dar el tot citeste prostii pe net!

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa imi pun in cap multi oameni dar asta e.

 

"Problema" masinilor imatriculate in Bulgaria e cu totul alta.

 

1) Marea majoritatea care conduc astfel de masini sunt niste cocalari pusi mereu pe harta si/sau care nu stiu sa plece de la semafor decat cu claxon si scart.(si da stiu ca si pe forum sunt oameni care au masini imatriculate in bulgaria dar daca nu fac precum maimutele prin trafic atunci sunt scosi de sub incidenta numelui de cocalar)

 

2) Daca tu (proprietar de masina imatriculata in Bulgaria) ma lovesti pe mine, eu am toate sansele sa imi platesc singur dauna(exista pe aici pe forum chiar exemple concrete)

 

Deci pana cand cele doua de mai sus nu inceteaza eu am tot dreptul sa spun despre "problema" masinilor imatriculate in Bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu are un Omega inscris in Bulgaria de aproape un an si acum trebuie sa reinoiasca asigurarea si a tot citit el ca cica daca nu e platit impozitul se radiaza din oficiu!!! Cum sta treaba cu chestia asta?

probabil ca tatal tau are masina inscrisa pe firma in bulgaria si firmele am inteles ca platesc impozit chiar si in bulgaria

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa imi pun in cap multi oameni dar asta e.

 

"Problema" masinilor imatriculate in Bulgaria e cu totul alta.

 

1) Marea majoritatea care conduc astfel de masini sunt niste cocalari pusi mereu pe harta si/sau care nu stiu sa plece de la semafor decat cu claxon si scart.(si da stiu ca si pe forum sunt oameni care au masini imatriculate in bulgaria dar daca nu fac precum maimutele prin trafic atunci sunt scosi de sub incidenta numelui de cocalar)

 

2) Daca tu (proprietar de masina imatriculata in Bulgaria) ma lovesti pe mine, eu am toate sansele sa imi platesc singur dauna(exista pe aici pe forum chiar exemple concrete)

 

Deci pana cand cele doua de mai sus nu inceteaza eu am tot dreptul sa spun despre "problema" masinilor imatriculate in Bulgaria.

 

Nu o sa iti pui pe nimeni in cap, e dreptul tau la replica

 

1) Nu sunt in totalitate de acord cu tine,ceea ce spui tu e ca daca ai masina inmatriculata pe Bulgaria pleci scartaind rotile de la semafor iar daca ai masina inmatriculata pe Romania pleci frumos si toate sunt roz,iti pot da fenomenal de multe exemple ca nu e asa,e taman invers, numai prin faptul ca suntem in Romania iar masinile inmatriculate pe Bulgaria sunt putine,deci asta nu e o problema din punctul meu de vedere.Omul conduce masina nu invers.

 

2)Asa e in general asta e o "problema" dar nu din vina celuia care are masina inmatriculata in Bulgaria birocratia asta tampita e de vina.Si sa nu traiesti cu impresia ca daca te loveste in trafic vreo masina inmatriculata in Italia Sau Germania sau Spania service-urile se inghesuie sa iti repare masina.Deci iar nu e o problema relevanta.

 

Tu te incadrezi in categoria de oameni care spuneam ca daca au masina inmatriculata in Romania au impresia ca sunt painea lui Dumnezeul,si restul sunt leprosi.

 

Daca cumva faceai referire personala sa stii ca am un e34 diesel cu cutie automata si un 318 tds chiar daca vreau nu pot sa plec cu scart de la semafor si nu prea ma laud cu performante ale masinii de invidiat.

Link to comment
Share on other sites

Tatal meu are un Omega inscris in Bulgaria de aproape un an si acum trebuie sa reinoiasca asigurarea si a tot citit el ca cica daca nu e platit impozitul se radiaza din oficiu!!! Cum sta treaba cu chestia asta?

probabil ca tatal tau are masina inscrisa pe firma in bulgaria si firmele am inteles ca platesc impozit chiar si in bulgaria

E inscrisa pe o persoana fizica. Se descurca el!!

Link to comment
Share on other sites

In mare, e corect ce ai scris. Doar ca ai luat in calcul doar una din variantele posibile de inscriere a masinii pe Bulgaria. Daca vrei sa fii perfect legal, nu faci contract de vanzare cumparare inapoi catre roman, o lasi pe bulgar si-i platesti impozitul anual.

Merge si cum ai spus tu, asta e metoda uzuala practicata pt mass-market ca sa ma exprim asa. Asta o face un bulgar care are volume, multe masini si multi clienti necunoscuti.

Singura obiectie e ca radierea de la fiscul bulgar se face pe baza contractului de VC facut cu romanul. Cand inmatriculezi masina acolo, automat o iei si in evidenta fiscala, nu merge s-o inmatriculezi fara a o lua in evidenta. Cladirea fiscului e in aceeasi cladire cu KAT-ul. Merg impreuna, nu poti face doar una din ele.

Eu nu am masina radiata de acolo. Platesc impozit vreo 40-50E pe an pt motor de 2,5. Nu am contract de vanzare cumparare cu bulgarul, pt ca nu am nevoie. Insa am chitante pt plata impozitului, e cea mai buna dovada ca masina e declarata in Bulgaria.

Si inca o chestie, care nu am vazut-o pe net deloc amintita e ce faci daca pierzi actele. Sunt patit, acum 2 luni mi-am pierdut toate actele personale, printre ele si talonul la BMW. In Bulgaria, nu poti scoate decat o data duplicat la talon. Dupa aia, probabil se procedeaza ca la o inmatriculare noua. Pe talonul nou scrie ca e duplicat.

Link to comment
Share on other sites

In mare, e corect ce ai scris. Doar ca ai luat in calcul doar una din variantele posibile de inscriere a masinii pe Bulgaria. Daca vrei sa fii perfect legal, nu faci contract de vanzare cumparare inapoi catre roman, o lasi pe bulgar si-i platesti impozitul anual.

Merge si cum ai spus tu, asta e metoda uzuala practicata pt mass-market ca sa ma exprim asa. Asta o face un bulgar care are volume, multe masini si multi clienti necunoscuti.

Singura obiectie e ca radierea de la fiscul bulgar se face pe baza contractului de VC facut cu romanul. Cand inmatriculezi masina acolo, automat o iei si in evidenta fiscala, nu merge s-o inmatriculezi fara a o lua in evidenta. Cladirea fiscului e in aceeasi cladire cu KAT-ul. Merg impreuna, nu poti face doar una din ele.

Eu nu am masina radiata de acolo. Platesc impozit vreo 40-50E pe an pt motor de 2,5. Nu am contract de vanzare cumparare cu bulgarul, pt ca nu am nevoie. Insa am chitante pt plata impozitului, e cea mai buna dovada ca masina e declarata in Bulgaria.

Si inca o chestie, care nu am vazut-o pe net deloc amintita e ce faci daca pierzi actele. Sunt patit, acum 2 luni mi-am pierdut toate actele personale, printre ele si talonul la BMW. In Bulgaria, nu poti scoate decat o data duplicat la talon. Dupa aia, probabil se procedeaza ca la o inmatriculare noua. Pe talonul nou scrie ca e duplicat.

E adevarat ce ai spus si tu,dar in cazul tau ce il opreste pe bulgar sa dea masina furata?In ciuda zvonurilor care se aud despre bulgari chiar nu sunt asa,mai ales cei care inmatriculeaza multe masini.In cazul in care ai pierdut talonul masinii primesti altul,in caz ca il pierzi si pe ala...reinmatriculare,in cazul in care ai pierdut cartea mare...cam nasol.

Link to comment
Share on other sites

1) Marea majoritatea care conduc astfel de masini sunt niste cocalari pusi mereu pe harta si/sau care nu stiu sa plece de la semafor decat cu claxon si scart.(si da stiu ca si pe forum sunt oameni care au masini imatriculate in bulgaria dar daca nu fac precum maimutele prin trafic atunci sunt scosi de sub incidenta numelui de cocalar)

 

2) Daca tu (proprietar de masina imatriculata in Bulgaria) ma lovesti pe mine, eu am toate sansele sa imi platesc singur dauna(exista pe aici pe forum chiar exemple concrete)

 

Deci pana cand cele doua de mai sus nu inceteaza eu am tot dreptul sa spun despre "problema" masinilor imatriculate in Bulgaria.

 

Cam asa e,pentru ca:

 

1.Normal ca fac nebunii in trafic pentru ca isi permit,statulul de conducator cu asigurare dubioasa permite acest lucru,e simplu,se merge pe principiul "dai daca ai curaj",mai ales ca in general masinile pe bulgaria nu sunt masini scumpe.

 

Decat sa te sicanezi in trafic cu un englez sau un bulgar,italian sau mai stiu eu ce nationalitati dobandite si sa capeti o asigurare facuta la imprimanta sau facuta cine stie la ce firma la care ai toate sansele sa iti platesti singur paguba mai bine ii eviti,chiar daca ai dreptate.

 

2.Nici cu asiguratorii nostrii nu ne mandrim,e aceeasi situatie,iti poti lua teapa lejer,nu esti vinovat dar totusi ajungi sa iti repari masina singur,asta e. Daca ai o masina mai veche si te enerveaza unu in trafic cu cine stie ce masina deschide geamu' si spune-i ca ai asigurare la carpatica sa vezi ca imediat se linisteste :)

Link to comment
Share on other sites

Pe langa masinile de Spania si Italia, radiate, cu asigurare falsa de multe ori si furate, arareori, cand vedeti masina de Bulgaria sa va scoateti caciula! :)

Probabilitatea ca o masina de Bulgaria sa fie in regula cu actele e MULT ridicata fata de cele mentionate.

Ar fi mult de discutat despre mentalitatile oamenilor crescuti si educati cu televizorul si ziarele de mana a 2 a, insa nu e locul in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa masinile de Spania si Italia, radiate, cu asigurare falsa de multe ori si furate, arareori, cand vedeti masina de Bulgaria sa va scoateti caciula! :)

Probabilitatea ca o masina de Bulgaria sa fie in regula cu actele e MULT ridicata fata de cele mentionate.

Ar fi mult de discutat despre mentalitatile oamenilor crescuti si educati cu televizorul si ziarele de mana a 2 a, insa nu e locul in acest topic.

 

 

sa nu le uitam nici pe cele de Austria....( nr de inmatriculare de taba/plastic....)

 

in fine...

Link to comment
Share on other sites

Numerele de bulgaria deja sunt ca o eticheta,iti dai seama din start ce oameni sunt la volan.(cu mici exceptii)

Ce fel de oameni sunt frate?

Tata are 52 ani si o masina pe Bulgaria,el ce fel de om e?Tot din din ala de care va e frica sa stati langa la semafor,ca s-ar putea sa plece cu scart?

Tu te incadrezi perfect in categoria celor care sunt painea lui Dumnezeu pentru simplu fapt ca ai numere de Romania.

Si ca sa iti mai zic un adevar dute si rastoarna tu banii tai in visteriile statului pe impozite ridicol de mari si asigurari nejustificate,si spaga data de pomana la itp ca ai tripla putin crapata etc.

Link to comment
Share on other sites

Numerele de bulgaria deja sunt ca o eticheta,iti dai seama din start ce oameni sunt la volan.(cu mici exceptii)

Ce fel de oameni sunt frate?

Tata are 52 ani si o masina pe Bulgaria,el ce fel de om e?Tot din din ala de care va e frica sa stati langa la semafor,ca s-ar putea sa plece cu scart?

Tu te incadrezi perfect in categoria celor care sunt painea lui Dumnezeu pentru simplu fapt ca ai numere de Romania.

Si ca sa iti mai zic un adevar dute si rastoarna tu banii tai in visteriile statului pe impozite ridicol de mari si asigurari nejustificate,si spaga data de pomana la itp ca ai tripla putin crapata etc.

 

 

 

Tatal tau are masina inmatriculata in Bulgaria din cauza ta probabil. El nu cred ca si-ar fi inmatriculat niciodata masina in Bulgaria. Dar asta e alta discutie. Deasemeni nu ma tem ca va pleca cu scart ci ma tem ca poate gresi(doar e omenesc a gresi) si face accident.(si dupa aia sa vezi distractie)

 

Si pt ca ai adus in discutie spagile, hai sa-ti spun un lucru: ele sunt datorate unora ca tine care fac cum fac numai ca sa fenteze ei sistemul ca doar sunt miezul din dodoasca.

 

Cand o sa scapam de sindromul: "las frate ca gasim noi o combinatie ceva, o sparla/o manevra" atunci vom fi cu adevarat in UE.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau sa te dezamagesc dar vad ca tu traiesti cu impresia ca lumea isi inmatriculeaza masina in Bulgaria ca sa iasa pe strada sa intre special in tine.Nu ,le inmatriculeaza in Bulgaria datorita taxelor ridicol de mari.(Tata a inmatriculat masina in BG pentru ca avea 5000 euro taxa de prima inmatriculare)

VORBESC FOARTE SERIOS: NU E CONSPIRATIE IMPOTRIVA TA

 

 

Hai ca iti mai spun odata :OMUL CONDUCE MASINA!

si ai sa vezi destule masini cu numere de Romania care fac acelasi lucru,cu siguranta mai multe decat cele cu numere de BG.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.