Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

eu nu platesc impozit, am RCA valabil si pe bune iar la ITP a trecut cu brio. dupa ce am stat vre-o ora in testari si retestari datorita vechimii masinii...deci...ma gandeam cand mi-am luat prima masina sa o inmatrculez in BG dar daca pui cap la capo drumurile si asigurarile si intermediarii...am preferat sa o inmatrciulez in RO...
Link to comment
Share on other sites

nu cred că exagerez grav când spun că jumate din parcul auto înscris în ro. nu trece pe bune de rar, iar o treime au asigurări fără acoperire şi nu plătesc niciun impozit

 

da ai dreptate, eu nu platesc impozit, si nu ca ar fi mare (e 60 ron), ci pentru ca nu vreau sa platesc nimic statului, dupa ce anul trecut am fost tratat cu dispret, in urma unui incident cu un "crater" din Buc, nesemnalizat ne-nimic, eu avand dauna la masina : bratele suport motor rupte, 1 janta indoita rau, cauciuc spart, amortizoarele nu au mai fost amortizoare, iar politia m-a trimis la primarie, primaria la avocat iar o doamna chiar mi-a recomandat sa casc mai bine ochii pe drum...iar craterul era facut in jururl unui canal, probabil de "Gigel", lasat asa, iar in portiunea respectiva de drum nu era nici lumina (seara), iar toate masinile care treceau p'acolo, poooc, iar dupa ce am stat 2 ore sa astept un echipaj amlasat eu triunghiul refelectorizant acolo...dau la pariu ca daca puneam masina de'a latul pe strada, imedia veneau militienii, pe valea cascadelor, pacii.

 

la itp ma intereseaza pe mine personal siguranta masinii (frane, directie, stablitate etc) asa ca ideea de itp pe naspa e relativa, luand in considerare

foamea inspectorilor itp.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Adio maşini înmatriculate în Bulgaria. Şi Sofia schimbă legislaţia

 

ultimele noutati referitor la inmatricularile in bulgaria

 

http://www.realitatea.net/sofia-schimba-legislatia-pentru-a-opri-fenomenul-masinilor-cu-numere-bulgaresti-in-romania_874311.html

Edited by sherban77
Link to comment
Share on other sites

''noul proprietar al unui vehicul auto va fi obligat sã-l Înmatriculeze la adresa sa de domiciliu În termen de 14 zile dupã achiziÞionare. Dupã expirarea a douã sãptãmâni de la achiziÞionare, vechiul numãr de Înmatriculare a vehiculului κi va pierde valabilitatea.''

 

Faci procura si aia e , masina teoretic tot a bulgarului ramane .

 

''UrmeazĂŁ sĂŁ fie modificat Âşi regimul de emitere a procurilor prin care cetĂŁĂženii bulgari transferĂŁ dreptul de conducere a maÂşinii unei persoane terĂže,''

Aici sunt curios ce lege vor adopta , dar sunt convins ca vor exista portite de fentare .

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Balarii.Nu au cum sa limiteze inmatricularea masinilor in nici o tara europeana.Astfel de legi sunt imposibil de pus in aplicare.Parerea mea este ca bat campii,Bulgarii se dau si ei loviti dar in sinea lor rad si cu c.... de noi vis a vis de taxele aberante de 3000-10000 de euro de la noi.
Link to comment
Share on other sites

Balarii.Nu au cum sa limiteze inmatricularea masinilor in nici o tara europeana.Astfel de legi sunt imposibil de pus in aplicare.Parerea mea este ca bat campii,Bulgarii se dau si ei loviti dar in sinea lor rad si cu c.... de noi vis a vis de taxele aberante de 3000-10000 de euro de la noi.

 

O vor limita! Vei vedea! A fost italnire mare la bulgari cu firmele de asigurari din Ro si Bg. N-o sa le mai dea procura si ...gata!

Link to comment
Share on other sites

Pe ce motiv te ia garda.Nu mai poti sa mergi cu o masina unui prieten sau o masina luata de la rent a car din alta tara ?Daca in Germania un neamt merge cu o masina inmatriculata in Olanda pateste ceva sau cum ?

 

Ba da, dar NU peste granita! Mergi in frumoasa Bulgarie cat vrei!:laugh:

Link to comment
Share on other sites

O vor limita! Vei vedea! A fost italnire mare la bulgari cu firmele de asigurari din Ro si Bg. N-o sa le mai dea procura si ...gata!

Atunci vor face probabil procurile in Ro sau DE sau oriunde in Europa.

Cum va suna legea "Orice cetatean Bulgar nu mai are dreptul sa imprumute masina proprietate personala"

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

a cui parte o ţii? lucrezi la guvern?

plăteşti tu 2400 lei impozit la un e36? ţi se pare normal? mai gândeşte'te puţin, nu mai ţine parte ăloca care îţi bagă cu japca mâna in buzunar... au muncit ei mult la viaţa lor să dea din gură şi să ia 5000 de euro taxă..

şi mie mie se pare normal să plăteşti dar să se şi facă ceva cu banii, nu să îţi râdă in faţă şi să se distreze cu ei

daia suntem unde suntem la 20 de ani de la revoluţie

Edited by bigfoot17ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.