Jump to content

Recommended Posts

buna ziua tuturor

 

as dori sa-mi cumpar si eu un tester de diagnoza bmw OPPS MOST OPTICAL BMW GROUP

 

as dori sa stiu daca cineva il foloseste si ce pareri aveti sau daca stiti unul mai bun

 

 

Este bun, depinde ce vrei sa faci cu el si daca stii sa il folosesti.Doar pentru a diagnostica masina personala nu merita, cred ca iti pierzi timpul si banii degeaba.

 

Un tester mai bun...kitul ICOM ! :)

 

 

De ce este mai bun?Adica concret, ce face in plus? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Adica concret, ce face in plus? :twoup:

 

Face seria ''Fxx'', care nu se regaseste in DIS si in SSS, si pe care o accesezi (teoretic) doar cu ICOM-ul prin ISTA/P. Din cauza asta, OPPS-ul, este depasit. Cel putin deocamdata, deoarece am bagat de seama ca baietii lucreaza intens pentru a face functionala o versiune de ISTA/P standalone, care sa lucreze cu OPPS-ul, OPS-ul, chiar si cu o banala interfata pt OBDII !

Link to comment
Share on other sites

Adica concret, ce face in plus? :twoup:

 

Face seria ''Fxx'', care nu se regaseste in DIS si in SSS, si pe care o accesezi (teoretic) doar cu ICOM-ul prin ISTA/P. Din cauza asta, OPPS-ul, este depasit. Cel putin deocamdata, deoarece am bagat de seama ca baietii lucreaza intens pentru a face functionala o versiune de ISTA/P standalone, care sa lucreze cu OPPS-ul, OPS-ul, chiar si cu o banala interfata pt OBDII !

 

N-am inteles nimic dar pe mine m-ai convins :)

Link to comment
Share on other sites

Adica concret, ce face in plus? :twoup:

 

Face seria ''Fxx'', care nu se regaseste in DIS si in SSS, si pe care o accesezi (teoretic) doar cu ICOM-ul prin ISTA/P. Din cauza asta, OPPS-ul, este depasit. Cel putin deocamdata, deoarece am bagat de seama ca baietii lucreaza intens pentru a face functionala o versiune de ISTA/P standalone, care sa lucreze cu OPPS-ul, OPS-ul, chiar si cu o banala interfata pt OBDII !

 

Da, este pentru modelele noi, nu cred ca cine are un FO1 isi repara singur masina.Sau cine stie...

Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat daca exista ceva mai bun decat OPPS-ul...acum a aflat! :twoup: Si nu cred ca ''geocip'' il cumpara numai si numai pt el. Oricum, banii lui, treaba lui.

 

 

Ai dreptate.In cazul asta eu cred ca merita.

nu il cumpar numai si numai pentru mine ci il cumpar pentru serviceul meu vreau sa ma axez doar pe bmw

Link to comment
Share on other sites

poti sa codezi modulele individual (doar cele cu FO), lucru util daca ai o problema pe ring-ul de FO, in rest e identic cu celalalt

 

 

Pai asta poti sa faci cu o interfata prin obd, nu trebuie sa dai sute de dolari pe un OPPS chinezesc sau mii de dolari pe un OPPS nemtesc.Oricum nu stiu ce este FO, stiam ca Most-ul are structura de ring.

Interfata despre care vorbesti este pentru byteflight si scopul ei este de a diagnostica modulele de pe acest bus, nu pentru a le codifica.Ma refer la interfata made in Germany, foarte posibil sa ai dreptate pentru interfata made in China.Chiar si asa nu vad de ce ar da cineva sute de dolari pe o interfata doar pentru a codifica niste module, operatie pe care probabil nu o sa o faca decat foarte rar deoarece computerele se programeaza/codifica toate in acelasi timp.Banuiesc ca pot sa si apara probleme daca pe aceeasi masina exista diferente de nivel intre softul folosit.

 

bun ops, mai bun opps, vezi ca exista in mai multe variante: original (ok), clona china buna (relativ ok) si clona china proasta(mai bine nu)

si de unde stiu care e original

 

 

Cel care costa cateva mii de dolari este original.Este facut in Germania de Siemens, daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

- FO - fibra optica (obd nu are asa ceva), in alta ordine de idei nu te poti conecta la un gm de e60 luat jos de pe masina fara opps (individual), daca vrei sa codezi un e60 sau e90 - "code entire car" fara fibra optica...cam greu :twoup:

 

- ba da, testeaza si codeaza modulele inclusiv individual (neconectat la masina), pentru asta are un set special de cabluri cu care te poti conecta direct la modulele de airbag, multimedia, gm, etc

 

- dupa ce o sa prajesti un dde de pe un e65 (de ex) o sa vezi ce inseamna diferenta dintre un opps (ops, dk) si o interfata kkl ieftina (sau fara sursa adevarata - nu charger de baterie...), cu toata sinceritatea nu iti doresc acest lucru

 

- actia le face pe cele originale

Link to comment
Share on other sites

- FO - fibra optica (obd nu are asa ceva), in alta ordine de idei nu te poti conecta la un gm de e60 luat jos de pe masina fara opps (individual), daca vrei sa codezi un e60 sau e90 - "code entire car" fara fibra optica...cam greu :)

 

- ba da, testeaza si codeaza modulele inclusiv individual (neconectat la masina), pentru asta are un set special de cabluri cu care te poti conecta direct la modulele de airbag, multimedia, gm, etc

 

- dupa ce o sa prajesti un dde de pe un e65 (de ex) o sa vezi ce inseamna diferenta dintre un opps (ops, dk) si o interfata kkl ieftina (sau fara sursa adevarata - nu charger de baterie...), cu toata sinceritatea nu iti doresc acest lucru

 

- actia le face pe cele originale

 

Da, cred ca pentru programare iti trebuie fibra optica,codificarea cred ca se face prin mufa obd.Codificarea dureaza putin, nu se transmite o cantitate mare de informatie.

Nu m-am gandit ca un service are ca prioritate programarea/codificare, ci diagnoza.Plus ca OPS-ul si OPPS-ul nu se pot folosi la modele mai vechi, au fost special dezvoltate pentru modelele noi, deci cred ca apar unele limitari daca se folosesc pe e46, e39,...

Ai dreptate totusi, poate isi deschide service pentru BMW si repara direct de la E60 in sus, este posibil si asta.

 

 

 

Nu cred ca te poti conecta cu interfata byteflight la computerele de pe Most, dar este posibil sa ma insel, nu lucrez in domeniu si nu ma pricep foarte bine.

 

Nu am ce sa prajesc decat la masina mea, numai pe ea fac experiente de genul asta. :twoup:

Am stricat o gramada de chestii, insa computer nu am ars pana acum.

Nu mi-as permite sa fac o programare sau o diagnoza si sa stric ceva la o masina care nu este a mea ,nu am cunostintele necesare, sunt doar pasionat de BMW-uri si de testere.

 

Da, actia cred ca le face si Siemens le repara daca apar probleme. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutari,

 

Pana la urma ce mi-ati recomanda mie sa achizitionez ( si de unde ? ) pentru stergerea erorilor din bord si initializarea modulelor la un m3 e46 ?

 

Multumesc !

 

 

O interfata KKL serial sau USB iti ajunge pt E46.

Tocmai am comandat una serial de la o firma din craiova .

Costa 365 ron si ajunge in 2 zile .

DIS-ul de unde se poate descarca ?

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Pana la urma ce mi-ati recomanda mie sa achizitionez ( si de unde ? ) pentru stergerea erorilor din bord si initializarea modulelor la un m3 e46 ?

 

Multumesc !

 

 

O interfata KKL serial sau USB iti ajunge pt E46.

Tocmai am comandat una serial de la o firma din craiova .

Costa 365 ron si ajunge in 2 zile .

DIS-ul de unde se poate descarca ?

 

Multumesc !

 

 

DK forum

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Pana la urma ce mi-ati recomanda mie sa achizitionez ( si de unde ? ) pentru stergerea erorilor din bord si initializarea modulelor la un m3 e46 ?

 

Multumesc !

 

 

O interfata KKL serial sau USB iti ajunge pt E46.

Tocmai am comandat una serial de la o firma din craiova .

Costa 365 ron si ajunge in 2 zile .

DIS-ul de unde se poate descarca ?

 

Multumesc !

 

 

DK forum

DK-forum.de sau dkforum.com ?

am cautat pe amandoua si nu am gasit nimic asemanator ...

si altul n-am gasit ,

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut baieti.as vrea sa imi cumpar tester dar nu stiu care ar fi mai bun pentru masina mea,am un bmw 730d E65 din 2003.si am urmatoarea eroare, pentru ca au fost scoase bancheta si spatarele...RESTRAINT SYSTEM,REAR LEFT,FAILURE!BELT TENSIONER FAULTY.FASTEN SEAT BELT EVEN IF RESTRAINT SYSTEM IS FAULTY.eu am gasit pe net un tester..http://www.ebay.de/itm/X-600-Diagnosegerat-6-Gerate-in-1-VW-Audi-Seat-Skoda-BMW-Opel-Fiat-Alfa-Lancia-/170887161765?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item27c9ab27a5..... si nu stiu daca ar fi bun pentru masina mea si pentru a sterge eroarea.astept ceva pareri sau daca aveti ceva de vanzare compatibil.multumesc
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa-ti cumperi o interfata de diagnoza doar pt a sterge erorile astea. Cauta pe cineva care are cu ce sa se ocupe de ele. Altfel, daca esti hotarat sa-ti cumperi interfata, ia una dedicata pt BMW, nu universala.

 

Asta ti-ar fi buna:

 

http://www.ebay.com/itm/BMW-INPA-Ediabas-K-DCAN-USB-Interface-D-CAN-CAN-OBD-OBD2-New-/271032376355?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item3f1ac9dc23&vxp=mtr

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.as vrea sa imi cumpar tester dar nu stiu care ar fi mai bun pentru masina mea,am un bmw 730d E65 din 2003.si am urmatoarea eroare, pentru ca au fost scoase bancheta si spatarele...RESTRAINT SYSTEM,REAR LEFT,FAILURE!BELT TENSIONER FAULTY.FASTEN SEAT BELT EVEN IF RESTRAINT SYSTEM IS FAULTY.eu am gasit pe net un tester..http://www.ebay.de/itm/X-600-Diagnosegerat-6-Gerate-in-1-VW-Audi-Seat-Skoda-BMW-Opel-Fiat-Alfa-Lancia-/170887161765?pt=Elektroger%C3%A4te&hash=item27c9ab27a5..... si nu stiu daca ar fi bun pentru masina mea si pentru a sterge eroarea.astept ceva pareri sau daca aveti ceva de vanzare compatibil.multumesc

 

 

 

degeaba stergi eroarea daca nu repari problema... si daca nu vrei sa repari problema ci doar sa ascunzi eroarea, iei un PASoft/BMW scanner... si cu ala o "cosmetizezi"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.