Jump to content

Alimentare la PECO


WLF

Cand alimentati, lasati masina la pompa pana platiti?  

955 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pai realizezi ce risc este atunci cand ii dai la "baietas" cardul, sau la fel, plata cu card la pompa, in special in tara unde esti tu?

 

In USA era invers, cu cash plateai in avans la casa si abia apoi puteai alimenta, daca bagai mai putin decat ai lasat la casier, te duceai sa iti iei rest.

Link to comment
Share on other sites

In USA era invers, cu cash plateai in avans la casa si abia apoi puteai alimenta, daca bagai mai putin decat ai lasat la casier, te duceai sa iti iei rest.

Asa am patit in Bruxelles. Am vrut sa alimentez si nu baga nimic. Am mutat masina la alta pompa, si aia la fel. Intr-un final am aflat ca trebuie intai sa platesc, ca sa-mi dea drumul la pompa. Cum vroiam sa fac plinul si habar n-aveam cat are sa intre, n-a vrut sa ma lase sa alimentez pana nu am lasat cardul pe tejghea.

Fucked up!

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam la Bruxelles, poate sa te fi vazut cu numere straine, dar aia in USA probabil se protejeaza de aia care platesc si fug, poate pe vremuri o fi fost vreun sport national.

Eram cu o masina inchiriata, cu nr de Belgia, vroiam sa-i fac plinul inainte s-o returnez. Sunt nebuni, e infractionalitate mare pe-acolo. Pana si la bancomat, cand vrei sa scoti bani, iti dau 2-3 warning-uri sa te uiti sa nu fie cineva in spate sa-ti fure banii inainte sa te lase sa bagi pin-ul :D

Link to comment
Share on other sites

WLF - aici riscurile pentru asemenea "smecherii" este cam 0, apoi pe principiul asta nu mai platesti pe nicaieri cu cardul, dar tocmai de asta e bine sa platesti cu credit cardul daca tot o faci. Apoi, desi aici sunt extrem de rare asemenea situatii, au prins chiar si niste romani prin Dubai cu indeletniciri din astea, masurile de securitate sunt mult mai complexe fata de cele din RO, spre exemplu, unde te astepti ca la orice bancomat sa te faca. Pana acum nu am avut asemenea neplaceri, imi place sa cred ca stiu cum sa ma feresc de ai nostri conationali specializati in asemenea furturi :). Nu stiu daca cei prinsi au facut inchisoare aici, dar daca da, sunt sigur ca si-ar fi dorit sa nu fi facut ce-au facut, aici inchisoarea e chiar inchisoare, nu ca in Europa unde urla tot felul de organizatii ca nu li se respecta drepturile omului si stau baietii la televizor si merg la sala, aici e apropiat de evul mediu in inchisoare! Acasa face 1 an pentru tipul asta de frauda si apoi o ia de la cap ca trebuie sa scoata banii de care l-au jegmanit avocatii si spagile!
Link to comment
Share on other sites

 

In USA era invers, cu cash plateai in avans la casa si abia apoi puteai alimenta, daca bagai mai putin decat ai lasat la casier, te duceai sa iti iei rest.

 

e o prostie asta, de multe ori daca platesti cash, stai la coada, dai banu, alimentezi si pe urma stai iar la coada sa iei restul si chitanta, in general sunt indieni sau derivat de indieni si se misca tare greu...la unele statii Mobil au limita de 75 dolari pe card si la mine cum am nevoie de 90-100 tre sa tragi gardu de 2 ori...alta tampenie ce-am patit-o aveam numa sute la mine si vrut sa-mi iau ceva de mancare de la un peco pe autostrada si nu acceptau mai mari de 50...nu am vrut sa folosesc cardul si-am rams nemancat... :)

Link to comment
Share on other sites

Exact. Dar n-am intalnit nici o statie sa faca altfel, probabil e o chestie stabilita de comun acord.

 

Chestia cu bancnotele de 100$ am patit-o si eu prima data cand am fost in USA, si le aveam luate de acasa. De fiecare data mi-au fost verificate foarte atent si mi-au cerut un act de identitate, dar nu mi le-au refuzat. A trebuit sa le depun pe toate in cont ca sa nu mai am probleme.

 

Pai mi se pare ca daca platesti 20$ sa zicem, cu debit card, iti pune oprire pe 75$ sau ceva de genul, pana cand se face efectiv tranzactia. Ca si la inchiratul masinilor cu debit card, iti pune vreo 500$ pe hold.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

daca ai BMW te iau taranii la 11 metri, cica esti smecher. daca ai un jaf la fel, ca esti un sarac inferior. daca esti in Romania trebuie sa te astepti la orice.

 

Asa am patit in Bruxelles. Am vrut sa alimentez si nu baga nimic. Am mutat masina la alta pompa, si aia la fel. Intr-un final am aflat ca trebuie intai sa platesc, ca sa-mi dea drumul la pompa. Cum vroiam sa fac plinul si habar n-aveam cat are sa intre, n-a vrut sa ma lase sa alimentez pana nu am lasat cardul pe tejghea.

Fucked up!

Fenomenul asta este in multe tari din Europa. Desi ma refer la camioane, nu poti alimenta pana nu lasi cardul la casa, pe care ti-l verifica daca ai credit sau nu. mi se pare corect. se evita problemele ulterioare in caz ca nu ai bani cash, sau pe card.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.