Jump to content

Alimentare la PECO


WLF

Cand alimentati, lasati masina la pompa pana platiti?  

955 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ca urmare a unei intamplari foarte ciudate, sunt foarte curios ce face lumea in general dupa ce alimenteaza intr-un Peco. Daca lasa masina pe loc langa pompa pana plateste, sau daca o muta pentru a lasa pe urmatorul sa alimenteze.

 

Mi s-a intamplat in Valcea, sa alimentez intr-un Petrom, si sa las masina la pompa. Mereu platesc cu cardul, si intotdeauna vanzatoarele sunt stangace si operatiunea dureaza mai mult decat ar trebui. Cand ies afara, un disperat care era cam in a treia masina la coada, claxona de nebun si zbiera la mine "Bai nesimtitule, pai noi stam la coada pana iti faci tu cumparaturile?" (desi nu aveam nimic in mana sa para ca statusem sa cumpar ceva). Am replicat: "Ce ai domne, esti nebun? Se umfla taratza in tine, nu poti astepta ca oamenii?" Culmea, se enerveaza, iese din rand cu masina, o trage langa a mea, se da jos si vine sa se dea la mine: "Ba ca iti fac, iti dreg". L-am impins in spate si i-am zis: "Bai idiotule, vrei sa ne vada lumea la TV, ca sunt camere video". Imi zice: "Bai ungur imputzit ! Iti bag si iti scot, ma rog" (eu care sunt chiar din Valcea, dar masina imi e de CJ ca locuiesc de 10 ani in Cluj si am accent de Ardeal). Mama ce m-am aprins, chiar ca ne putea da la TV. In fine, ne injuram, ne impingem ca tauri, ma rog, ne-a despartit un prieten cu care eram. Cand dau sa plec, isi tura motorul pe loc si se facea ca da sa ma loveasca (masina era oarecum in unghi spre a mea).

Ma jur, om mai idiot n-am vazut in viata mea. Imi pare rau ca nu mai tin minte numarul masinii, dar cu siguranta o sa ma mai intalnesc cu el in Valcea. Un ursuletz coupe alb de VL, vai de mama lui. Poate cine stie, ajunge sa citeasca pe aici si imi spune si mie daca era beat, drogat sau ce pana mea avea in momentul ala.

Link to comment
Share on other sites

Practic pana nu achiti la casa NU ar trebui sa misti masina. Oricum si daca o misti, cat palpaie becul (care e stins cand se achita) pompa NU functioneaza. Deci si daca o tragi de acolo, pana nu achiti, nu poate alimenta nimeni. Bagi pompa, dar nu pune benzina. In plus, nu vreau sa aflu daca functioneaza sistemul asta. Adica pana nu achit, nu atinge nimeni pompa mea.
Link to comment
Share on other sites

Practic pana nu achiti la casa NU ar trebui sa misti masina. Oricum si daca o misti, cat palpaie becul (care e stins cand se achita) pompa NU functioneaza. Deci si daca o tragi de acolo, pana nu achiti, nu poate alimenta nimeni. Bagi pompa, dar nu pune benzina. In plus, nu vreau sa aflu daca functioneaza sistemul asta. Adica pana nu achit, nu atinge nimeni pompa mea.

112295[/snapback]

 

Exact asta m-am contrazis pe drum cu tovarasul cu care eram, i-am zis ca ala e un idiot ca oricum nu putea nimeni alimenta pana nu achitam, el zicea ca ar fi trebuit sa trag masina de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Mai mult, nu prea sunt locuri unde sa lasi masina pana platesti, pompele in Romania fiind facute sa lasi masina acolo. Doar ganditi-va la imaginea: o masina pleaca de la pompa si becul de ne-achitat inca palpaie. Daca va filmeaza cineva si spune c-ati plecat de tot? E aiurea.
Link to comment
Share on other sites

Mai mult, nu prea sunt locuri unde sa lasi masina pana platesti, pompele in Romania fiind facute sa lasi masina acolo. Doar ganditi-va la imaginea: o masina pleaca de la pompa si becul de ne-achitat inca palpaie. Daca va filmeaza cineva si spune c-ati plecat de tot? E aiurea.

112304[/snapback]

 

Am patit-o in Austria. Am fortat pompa sa intre cat mai multa benzina si a dar putin pe afara. Speriat sa nu se aprinda cumva, am tras masina de acolo la parcare. Cand am intrat in benzinarie sa platesc femeia de la benzinarie era foarte agitata si am avut noroc cu niste prieteni care au linistit-o si au convins-o sa nu sune la politie. Mi-am cerut scuze si asta a fost.

On-topic: WLF, nu trebuia sa faci circ. E greu sa te bati cu toti idiotii si nu ajungi nicaieri. Am observat ca atunci cand esti mai calm iti vin idei mai bune, iar cand raspunzi cu agresivitate la agresivitate nu prea se rezolva treburile.

Link to comment
Share on other sites

eu am votat ca o dau la o parte ..... intru in Peco , fac cumparaturi etc si ma mai uit din cand in cand la fraier care asteapta , daca as lasa masina la pompa m-ar injura dar asa nu are ce sa zica , nu prea le da prin cap ca stau degeaba ei la pompa ca pana nu platesc eu nu pot lua gaz , ca sa alimenteze si sa platesc eu iar nu se poate , ma uit inainte de a pleca de la pompa si pun pistolul ala bine la loc , cand il ridici ori nu merge ori se da de la 0 asa ca tot nu are cum sa ma arda cineva... la PEco petrom am inaltnit situatia cand eu dadusem masina la o parte si ala alimenta dar nu a fost nici o problema.... oricum pacat ca se intampla asemenea cacaturi pe la noi , ca exista inca asemenea necivilizati si neciopliti :blink:
Link to comment
Share on other sites

imi pare rau pentru idiotul respectiv dar puteai sa duci masina si in alaska ....pana nu plateai tu nu putea decit sa scoata pistolul din pompa si sa il infiga in rezervor sa se uite la el pana i se lungeau urechile ca oricum nu curgea nimic.

si regulamentul in benzinarie spune ca trebuie sa stea masina la pompa. mai ales cand platesti cu cardul sa o filmeze sa vada daca e masina pentru care e emis cardul (cum este cazul meu care am trecut numarul la masina pe card...stiu ca sunt si carduri nenominale).

asta o stiu foarte sigur pentru ca am intrebat expres la o benzinarie.

Link to comment
Share on other sites

WLF e simplu : mut masina de la pompa exact pana la intrarea in magazinul lor ... ma duc sa achit si am intins-o. In general sunt cate unii care lasa ca nesimtitii masinile la pompe si ei se duc inauntru si mananca, stau la cafea... nu au nici o treaba. Lucrul asta l-am vazut la OMV-uri... ce cretini sunt si oamenii aia de ii lasa sa faca lucrul asta.  :blink:  :)  :)

112347[/snapback]

frate Red,daca vezi pe unu ca face din astea dute si lovestel peste cap de sa isi inghite hamburgeru,sa se invete minte

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Las masina la pompa sa imi puna motorina cel care se ocupa de asta la OMW, timp in care intru in magazin, insfac de pe rafturi rapid daca am ceva de luat, si ma duc sa platesc.De regula fac plinul si dureaza destul pana se umple ditamai rezervorul,asa ca momentul platii este destul de apropiat de momentul in care cel de la omw insurubeaza busonul.Plata dureaza maxim 1-2 minute,cat iese chitanta si semnez,apoi iau masina si plec.

E metoda cea mai sigura, ca am avut si eu odata in spate la pompa un cetatean agitat care era nemultumit ca incape multa motorina in rezervorul meu si el voia 10 litri de benzina...

Link to comment
Share on other sites

avand mai multe statii peco ca si afacere de familie avem angajati care se ocupa de alimentarea masinilor....si e normal ca omul sa traga masina dupa ce a alimentat ca sa faca loc urmatorului ..adica mie mi se pare normal... si a platit baiatului care i-a pus combustibilul asta pana se duce inauntru sa ia si bonul...dar la Petrom , Omv etc...unde e self service atunci poti lasa linistit masina ...cum spuneti si voi ..pompa nu functioneaza pana la achitare ....
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
nu sunt adeptul violentei...dar cand vezi ca unu zbiara ca dementu la tine si te injura,nu prea poti sa aplici "cainii latra ,ursu merge" pt ca atunci cand intorci spatele s-ar putea sa prinda el curaj si sa te pocneasca...am patit asta.
Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE
lasa-ma frate ca am incercat eu intr-o parcare sa evit conflictul cu un cetatean...si cand am intors spatele sa plec mi-a ars un picior in coloana,de aproape ca m-a ingenunchiat.Nu mai tine...daca e conflict....eu dau primu.
Link to comment
Share on other sites

In mod normal nu se muta masina pana nu ai platit.

 

Daca se poate plati la pompa,este cel mai indicat,nu tu cozi,nu deplasare la ghiseu,este cel mai bine.

 

PS

 

Cat despre genul asta de agresiune,ce sa zic,sunat la 112,poate unii or sa zica ca este ridicol sa suni pentru atata lucru.Nu este,pentru asta este numarul ala,nu sa ne facem dreptate singuri.Daca respectivului i se face dosar penal pentru agresiune,data viitoare va fi extrem de calm :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eh... se poate plati la pompa ca va duce cel de la pompa banii la caserie dar... nu poti lua bon pentru cei care au nevoie de decontare... ATM pentru plata cu, cardul nu are... dar se poate plati si la cel care ti-a alimentat in general.

112439[/snapback]

 

 

Ma refer sa platesti direct cu cartea ,la pompa ,si sa iti iei chitanta.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal nu se muta masina pana nu ai platit.

 

Daca se poate plati la pompa,este cel mai indicat,nu tu cozi,nu deplasare la ghiseu,este cel mai bine.

 

PS

 

Cat despre genul asta de agresiune,ce sa zic,sunat la 112,poate unii or sa zica ca este ridicol sa suni pentru atata lucru.Nu este,pentru asta este numarul ala,nu sa ne facem dreptate singuri.Daca respectivului i se face dosar penal pentru agresiune,data viitoare va fi extrem de calm :)

112438[/snapback]

La Rompetrol poti sa platesti cu cardul direct la pompa :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Practic pana nu achiti la casa NU ar trebui sa misti masina. Oricum si daca o misti, cat palpaie becul (care e stins cand se achita) pompa NU functioneaza. Deci si daca o tragi de acolo, pana nu achiti, nu poate alimenta nimeni. Bagi pompa, dar nu pune benzina. In plus, nu vreau sa aflu daca functioneaza sistemul asta. Adica pana nu achit, nu atinge nimeni pompa mea.

112295[/snapback]

mai, daca oamenii sunt habarnauti, asta este...si eu las masina la pompa, din acelasi motiv: ca nu poti alimenta pana nu se stinge becul de la pompa. Plus ca e incomod sa te sui de tzspe mii de ori la volan, s-o inchizi, s-o deschizi, s-o lasi apoi intr-o pozitie in care sa faciliteze iesirea din benzinarie...etc..Unii sunt facuti gramada si nici nu "pricepe" :)

OFF: Asta ca asta, dar mai sunt unii (tot in Valcea mi s-a intamplat! :) ) care, desi sunt 2 pompe libere pe o parte (partea cu busonul la BMW), sa traga masina la prima pompa!!! :blink: spectaculos! p-aia ii injur si eu! :)

Link to comment
Share on other sites

eu unul las mashina in pompa atunci cand alimentez, de obicei intru , platesc shi plec, daca ma gandesc sa shi cumpar ceva, atunci mut mashina, daca doar alimentez, o las acolo. inca nu am dat de nebuni, shi sper sa nici nu dau, in legatura cu violentza...sper sa fiu nevoit sa scot ranga din portbagaj, se deschide shi cam greu, ce sa fac :blink:
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

mda, mi s-a intamplat ieri sa fiu pe rezerva de 2 zile ca nu am avut timp sa bag benzen si am alimentat de la Petromul de pe Mincu, care da in Aviatorilor. Era sa ma linseze un taximetrist pentru ca faceam plinul (80 litri :blink: ) si merge destul de greu pompa... eu ce vina am. Mai nasol e cum se aliaza toti infectii cand e vorba de un scandal, ca m-am trezit injurat de inca 2 complet aiurea :)

 

in fine...

Link to comment
Share on other sites

Si eu o las in pompa pana termin. Daca mai am de cumparat altceva, fac cumparaturile dupa ce am achitat benzina si mutat masina, dar asta depinde si de cat de aglomerat e.

 

De mine nu s-a legat nimeni niciodata in situatii de-astea. Probabil pt ca am fata de tigan de-ala cu sabii in portbagaj. Ce sa-i faci, cu bronzul asta artificial :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.